Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Κανονισμοί του Bonsaiforum.gr, Λίγα λόγια για σας, Χρήσιμες συμβουλές, Συναντήσεις Μελών, Ανακοινώσεις του bonsaiforum.gr
Κλειδωμένο

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

Επανερχομενος.
Το δεντρακι μειωσε τον ρυθμο με τον οποιο αλλαζουν χρωμα και πεφτουν τα φυλλα.
Αυτο που εκανα βαση των συμβουλων σας ηταν να παω ακομα πιο κοντα (πιο αριστερα στο τραπεζι) το δεντρο ωστε να παιρνουν ολα τα φυλλα ηλιο και αφαιρεσα το μισο χωμα και το αντικατεστησα με ελαφροπετρα..
Τωρα ειναι 50% το χωμα στην φωτο πιο πανω και 50% ελαφροπετρα, με μια μικρη στρωση ελαφροπετρασ απο πανω για να φαινεται πιο ομορφο!
Μακαρι να εβρισκα και ακομα πιο μικρο-κοκκη ελαφροπετρα, αλλα και αυτη μια χαρα φαινεται να πηγαινει.

http://www.fytopromitheytiki.gr/index.p ... etra-12-lt

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

gate1908 έγραψε:Όχι δεν το πέτας το χώμα σου.  Απλά πρέπει να το βγάλεις από την γλάστρα να κάνεις την νέα μίξη και μετα τον ξαναφυτευεις.
Ok! Αυτο θα κανω..ελπιζω να ειναι ακομα καταλληλη περιοδος για τετοια δουλεια..λεω να το φουλαρω ελαφροπετρα ωστε να ειναι 50% αυτο το χωμα και 50% ελαφροπετρα. Μηπως να εβαζα παραπανω ακομα;
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από gate1908 »

Όχι δεν το πέτας το χώμα σου.  Απλά πρέπει να το βγάλεις από την γλάστρα να κάνεις την νέα μίξη και μετα τον ξαναφυτευεις.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

εδω ολες οι φωτογραφιες που εχω για τα δενδρακια μου..και για την εκ νεου κατασταση τους οι τελευταιες.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

florian έγραψε:Στη τελευταια φωτογραφια του dropbox φαινεται οτι στα φυλλα υπαρχουν απο κατω μικρες ασπρες κουκκιδες. Θελει ψεκασμα, πηγαινε ενα απο αυτα τα φυλλα σε γεωπονο να σου πει την καταλληλη θεραπεια. Ωραια θα ηταν και σαν καινουργιος στο φορουμ να γραφεις μερικα λογια για σενα εδω: http://www.bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=42
Το δεντρο σου θα επιβιωσει και σε κλειστο χωρο αν το εχεις ακριβως διπλα σε παραθυρο και αεριζεις το σπιτι πολυ καλα καθε μερα. Θελεις τοτε ομως αλλο χωμα.
Καλησπέρα και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!
Η αληθεια ειναι πως οι φωτο τραβηχτηκαν με κακο φωτισμο και δεν ειναι καλες.δεν ειναι κηλιδες αυτα στα φυλλα.
Το ειχα εξω μεχρι που τραβηχτηκαν οι φωτο και του ψεκαζα τα βραδυα τα φυλλα του με ενα ψεκαστηρι.σκονη+ψεκασμα ειναι αυτο που φαινεται.το εχω πλεον καθαρο αφοτου το εβαλα μεσα..
Το αερισμα στο σπιτι ειναι κατι που θα το αλλαξω, εχεις δικιο, αεριζα τα υπνοδωματιο περισσοτερο.
Το χωμα ρε γμτ το λυπαμαι γιατι χρειαστηκαν και 10 λιτρα..εαν συμπληρωσω ελαφροπετρα που σκεφτομουν? ή θελει ολο αλλαγη?
ελεγα μηπως εβαζα απο πανω απο το χωμα στρωση πλυμμενης ελαφροπετρας (για την σκονη να φυγει). κακη σαν ιδεα?
Αν δεν υπαρχει αλλη λυση, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις γιατι δεν ξερω που θα βρω bonsai soil mixes.
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από florian »

Στη τελευταια φωτογραφια του dropbox φαινεται οτι στα φυλλα υπαρχουν απο κατω μικρες ασπρες κουκκιδες. Θελει ψεκασμα, πηγαινε ενα απο αυτα τα φυλλα σε γεωπονο να σου πει την καταλληλη θεραπεια. Ωραια θα ηταν και σαν καινουργιος στο φορουμ να γραφεις μερικα λογια για σενα εδω: http://www.bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=42
Το δεντρο σου θα επιβιωσει και σε κλειστο χωρο αν το εχεις ακριβως διπλα σε παραθυρο και αεριζεις το σπιτι πολυ καλα καθε μερα. Θελεις τοτε ομως αλλο χωμα.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

vaggelakos7 έγραψε:Πρέπει να πάρει αέρα το δέντρο σου. Η υπερβολική υγρασία και το οτι δεν το βλέπει φως το σκοτώνει.
Δυστυχως δεν αλλαξε τιποτα..
Τα φυλλα συνεχιζουν να μαυριζουν και να πεφτουν με ταχεις ρυθμους..
Ειμαι εξαιρετικα στεναχωρημενος γιατι το ήθελα για μεσα στο σπιτι..
Παρακαλω αν υπάρχει άλλο κατι να δοκιμασω πριν το βγαλω εξω, πείτε μου.
99% θα σπασει με τους αερηδες του χειμωνα στο μπαλκονι.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Πρέπει να πάρει αέρα το δέντρο σου. Η υπερβολική υγρασία και το οτι δεν το βλέπει φως το σκοτώνει.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

vaggelakos7 έγραψε:Πολύ καλά έκανες. Ακανταμα δεν το χρειάζεσαι. Να το βγάλεις εκτός σπιτιού.
θα το θελα παρα πολυ, αλλα μολις πριν 1 εβδομαδα το ξανα-εβαλα μεσα..μενω στον 3ο οροφο και το μπαλκονι απο εδω και περα πιανει τρομερους αερηδες.θα γινοταν ιπταμενο οτι και να του εκανα.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Πολύ καλά έκανες. Ακανταμα δεν το χρειάζεσαι. Να το βγάλεις εκτός σπιτιού.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

Τελικά το μεταφύτεψα στην ίδια γλάστρα, αλλα το πάλεψα αρκετά.του έβγαλα το παλιό χώμα που ήταν αυτό που είχε οταν το αγορασα, σχεδον 9 μηνες τωρα δηλαδη. Του ψαλίδισα ελαφρά μόνο τισ πολύ εξέχουσες ρίζες του έκανα ένα χλιαρό ντούζ να καθαρίζουν τα φύλλα και οι ρίζες,έβαλα μια στρώση τούλι στον πάτο της γλάστρας για να μην γεύγει απο τις τρύπες χώμα αλλα και να αναπνέει και το ξαναφύτεψα με αυτό το χώμα 2*5λιτρα.
[img]http://garden.jardinitis.com/productos/ ... ge_1_large[/img]
Εκεί που πήγα να αγοράσω με ρώτησαν με ποιό τρόπο το ποτίζω  και τους είπα πως 1 φορα κάθε τόσο έριχνα ένα μπουκαλακι 0,5λ νερού. Απ'οτι φαίνεται αυτο ήταν το λάθος μου γιατι αφότου δεν μπουσκεύοταν το χώμα δεν έφτανε μέχρι κάτω τις ρίζες.
Τώρα του ρίχνω αργα-αργα λίγο-λιγο νερό σε όλη την επιφάνεια του χώματος μέχρι να αρχίσει να τρέχει απο τις τρύπες της γλάστρας στο πιατάκι.

Λέτε να ήταν καλό να συμπληρώσω κάτι στο χώμα? έψαχνα να βρω acadama να βάλω 1 στρώση πάνω απο το χώμα αλλα δεν βρίσκω σε φυτώρια.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από Lazorik »

Το χώμα είναι μια χαρά, το χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά καλό είναι να το αναμείξεις σε αναλογία 50-50 με κάποιο ανόργανο υλικό, πχ ψιλή ελαφρόπετρα 2-4mm ή περλίτη για να αναπνέει καλύτερα. Η εποχή δεν είναι κατάλληλη για μεταφύτευση του φίκου αλλά αν βλέπεις ότι η κατάστασή του χειροτερεύει εγώ θα την τολμούσα χωρίς να πειράξω τις ρίζες. Οι μαύρες κηλίδες ίσως οφείλονται στην υπερβολική υγρασία στο χώμα ή σε κάποιον μύκητα. Επιμένω πάντως ότι θα του κάνει καλό να βγει σε εξωτερικό χώρο, ειδικά στο κλίμα της Αθήνας.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

marios έγραψε:Καλώς τον. Τις πρώτες φωτογραφίες σου δεν μπορώ να τις δω.
Έτοιμος !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από marios »

Καλώς τον. Τις πρώτες φωτογραφίες σου δεν μπορώ να τις δω.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

Επιπροσθέτως.
Δεν ξέρω αν βοηθά κάπου , αλλά σήμερα παρατήρησα σήμερα πως τα φυλλαράκια είναι όλα μαύρα από την μεριά του κοτσανιού.
Ακόμα και όσα πράσινα (δεν εχουν μαύρο στα φύλλα) πέφτουν, το κοτσάνι τους είναι μαύρο, οπως στην κάτω φωτογραφία.
20161022_133023884_iOS.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

'Αρα θα με συμβουλευες να κανω repot? Σιγουρα θα εχουν φουντωσει οι ριζες απο κατω..μου βρισκεται μεγαλη ποσοτητα απο αυτο το χωμα μιας και οτιδηποτε αλλο ειναι πιο δυσευρετο..ειναι καταλληλο; https://www.compo.com/international/pro ... -Soil.html
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από Lazorik »

Θα έλεγα ότι το πρόβλημα του φίκου είναι ο συνδυασμός κακού χώματος και διατήρησης σε εσωτερικό χώρο, ίσως και υπερβολικού ποτίσματος.  Το μικρό μάλλον είναι κινέζικη φτελιά.

Topic author
chris2busy
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Οκτ 2016, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απώλεια φύλλων, ficus microcarpa ginseng

Δημοσίευση από chris2busy »

Αγαπητή κοινότητα,

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για το θέμα με την απώλεια φύλλων που έχω στο ficus microcarpa ginseng μου.
Όπως θα δείτε στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες έχει ήδη απογυμνωθεί αρκετό μέρος των κλαδιών και έχουν μείνει φύλλα κυρίως στις άκρες των κλαδιών. Επίσης σας επισυνάπτω σε εικόνες το χρώμα που παίρνουν τα φύλλα που πέφτουν.
Παρακαλώ βοηθήστε με ώστε να αναρρώσει το δεντράκι μου χωρίς να ταλαιπωρηθεί (αντέχουν πολύ τα φυκο-ειδή αλλα και πάλι το λυπάμαι).

Υ.Γ : Αγόρασα και ένα νέο μικρουλάκι όπως θα δείτε στις εικόνες αλλα δεν είχε ταμπελάκι να γράφει τι είδος ειναι. Εάν μπορείτε να καταλάβετε απο τισ εικόνες πείτε μου παρακαλω! Σας ευχαριστώ για όλα ,εκ των προτέρων.

Ficus microcarpa ginseng :
https://www.dropbox.com/s/otjdl1tp3rjt6 ... 0.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/qd3csq74y6e6w ... 4.JPG?dl=0

Φύλλα :
https://www.dropbox.com/s/qe7o8zxj58fxn ... 9.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/d2nz55jiie6cc ... r.jpg?dl=0

Αγνώστου ταυτότητας bonsai :
https://www.dropbox.com/s/wlslqcbh73so0 ... 1.JPG?dl=0
Κλειδωμένο