αποσυρση....

Ανταλλαγές, πωλήσεις, δωρεές

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

evie έγραψε:Καλημέρα Κωνσταντίνε!

Χαίρομαι που έφτιαξε η διάθεσή σου!

Λοιπόν έχω μια τρελή ιδέα που νομίζω ότι μπορεί να δώσει λύση.
Γιατί να μην γίνει το χόμπι και η αγάπη για τα bonsai και γενικότερα για τα φυτά επάγγελμα;
Από το να παραδίνονται μαθήματα για τα bonsai μέχρι το εμπόριο ειδών για bonsai και όχι μόνο.
Η αρχή γίνεται με ένα site στο ιντερνετ κλπ κλπ.

Βλέπω στην Αγγλία για παράδειγμα μια ολόκληρη επιχείρηση διαχείρισης τριαντάφυλλων, βλέπε http://www.davidaustinroses.com/english ... asp?Theme=


Πως νομίζουμε ότι ξεκίνησε ο David Austin την επιχείρησή του; Φυσικά από τη δημιουργία του πρώτου φυτού τριαντάφυλλου κι από εκεί και πέρα το ένα βήμα έφερε το άλλο. Η εμπειρία μαζί με την υπομονή, τη θέληση και την επιμονή, έφερε τη γνώση και τη δημιουργία μιας επιχείρησης που χρησιμοποιεί επιστημονικές μεθόδους για την ανάπτυξή της.

Πάντως όλα ξεκίνησαν από μία ιδέα και μία αγάπη. Την αγάπη για τα τριαντάφυλλα.

Αυτή ήταν η σκέψη μου... και γιατί όχι να μην την εφαρμόζουμε στον τόπο μας με το τόσο ωραίο κλίμα!!!
Πως τη βλέπετε;

καλη ιδεα ομως τα μπονσαι θελουν αρκετο καιρο να γινουν και φυσικα δεν θα εχουν τις ιιδιες τιμες με τα μπονσαι της αγορας....μια καλλιεργεια μπονσαι μαζικης παραγωγης μενει να κανεις για να μην μπεις μεσα...ομως ειναι και φιλοσοφια του αλλου .....καποιο μαζι κι εγω θεωρω τα malsai καπως κοροιδια κανουν ενα s εντυπωσιαζεται αυτος που δεν ξερει και το ακριβωπληρωναι...ειναι καλη ιδεα σαν ιδεα και το σκεφτομουν κκιεγω ομως σαν πραξη εκει θελει ψαξμιμο πολυ....ευχαριστω για τα καλα σας λογια σε ολους στα μυνηματα που ελαβα τωρα ξανα...η αγαπη μου θα ηταν να δουλεψω στο πρασινο στο δημο οτι κωνοφορα ξεπατωνουν και παρα μα παρα πολους θαμνους να τους επαιρνα σπιτι...μια φορα ειδα ενα αμαξι του δημου τιγκα στους θαμνους και λιγα κυπαρισσια αλλα με ριζα και με φοβερους κορμους...ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ...εκανα αιτησεις για το πρασιννο στο δημο αλλα δεν καταφερα να μπω...θα ξαναδοκιμασω....ευχαριστω
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

Παντά κοιτάμε μπροστά!
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από stathis »

Bravo φανταστικη ιδέα χρειάζεται υπομονή κ επιμονή! Δώσε πλώρη!!!
Άβαταρ μέλους

evie
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 14:34
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από evie »

Καλημέρα Κωνσταντίνε!

Χαίρομαι που έφτιαξε η διάθεσή σου!

Λοιπόν έχω μια τρελή ιδέα που νομίζω ότι μπορεί να δώσει λύση.
Γιατί να μην γίνει το χόμπι και η αγάπη για τα bonsai και γενικότερα για τα φυτά επάγγελμα;
Από το να παραδίνονται μαθήματα για τα bonsai μέχρι το εμπόριο ειδών για bonsai και όχι μόνο.
Η αρχή γίνεται με ένα site στο ιντερνετ κλπ κλπ.

Βλέπω στην Αγγλία για παράδειγμα μια ολόκληρη επιχείρηση διαχείρισης τριαντάφυλλων, βλέπε http://www.davidaustinroses.com/english ... asp?Theme=


Πως νομίζουμε ότι ξεκίνησε ο David Austin την επιχείρησή του; Φυσικά από τη δημιουργία του πρώτου φυτού τριαντάφυλλου κι από εκεί και πέρα το ένα βήμα έφερε το άλλο. Η εμπειρία μαζί με την υπομονή, τη θέληση και την επιμονή, έφερε τη γνώση και τη δημιουργία μιας επιχείρησης που χρησιμοποιεί επιστημονικές μεθόδους για την ανάπτυξή της.

Πάντως όλα ξεκίνησαν από μία ιδέα και μία αγάπη. Την αγάπη για τα τριαντάφυλλα.

Αυτή ήταν η σκέψη μου... και γιατί όχι να μην την εφαρμόζουμε στον τόπο μας με το τόσο ωραίο κλίμα!!!
Πως τη βλέπετε;

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

μπηκα ξανα μετα απο τοσο καιρο στη σελιδα και διαβαζω τωρα τα μυνηματα και βλεπω τη διαφορα ψυχολογιας οταν πανε ολα στραβα οπως τοτες και τωρα που ειναι καλυτερα λιγο τα πραγματα...μην φανταστειτε οτι εχουν φτιαξει τα θεματα που ειχα...απλα τα αντιμετωπιζω διαφορετικα τωρα....με 2-3 ωρες ποδηλατο βολτες με λιγο tai chi που μαθαινω και λιγακι wing chun αλλα η αληθεια ειναι και σας μιλαω απολυτα ειλκρινα χωρις υπερβολη σε αυτο που θα πω αν δεν ηταν τα μπονσαι θα ηταν τα πραγμαατα πολυ διαφορετικα τωρα ..ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΝΟΟΩ..μου εχει γινει συνηθεια να τα ποτιζω καταρχην και οπου και να μαι θα φροντισω να ειμαι στην ωρα μου να τα ποτισω κατι που με κρατουσε εδω...τωρα δεν ξερ αν ειναι καλο που με κρατουσε εδω ομως δουλεψε..η αναγκη μου και ο φοβος μου μην τα παρατησω και ξεραθουν και πανε 3-4 χρονια αδικα εκει που ορισμενα αρχιζουν να δειχνουν ωραια και να παιρνω την πιο ομορφη ικανοποιηση την ιδια στιγμη που μεσα σου εισαι να σκασεις...πιστεψτε με ..δεν λεω ψεμματα η αναγκη να τα κρατησω ζωντανα κρατησε κι εμενα "ζωντανο"...δεν μπορουσα να τα αφησω ετσι..μου ξεραθηκε ενας κεδρος cascade λογω να μην εχω λεφτα να παρω χωμα λιπασμα κτλ ομως μολις ξεραθηκε και εβλεπα και τα αλλα να πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο βρηκα και πηρα και τα εφτιαξα λιγο αργα για μεταφυτευσεις ομως τωρα 20 μερες σχεδον μετα εχουν αρχισει και παιρνουν παλι τα πανω τους...μερικα εχασαν καποια φυλλα ομως ξαναβγαινουν και αλλαξα και τη διακοσμηση τα εβαλα ταξινομημενα και απο κατι πορτουλακαριες που εβαζα σε ενα ταψι ζαχαροπλαστικης με χωμα πριν 3 χρονια τωρα ειχε γινει ολο ενα και το κλαδεψα αρκετα και το παω για ενα δασακι που δεν το ειχα φανταστει καθολου..παντως χαιρομαι που εχω ορεξη να ξαναμπω στο ντερνετ να διαβασω και να μιλησω για τα δεντρακια μας και ολα καλως...καλημερα σας
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από RiaDr »

Μη σε παίρνει από κάτω, θέληση να υπάρχει κι όλα γίνονται..

Μακάρι να βρεθεί κάποια λύση που να σ' εξυπηρετεί.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από stathis »

Καλησπέρα Κώστα,
σε τι τιμή τα δίνεις αυτά; Μια ερώτηση το πορτοκαλί τι μάρκα είναι;(τι γράφει επάνω) Τα πουλάς και ξεχωριστά;

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

ξεχασα να βαλω και τα αλλα για το στραβωμα του κορμου...τεσπα...ειναι μεσαιου μεγεθους ,,ετσι πληροφοριακα το λεω

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

λοιπον τα εβγαλα μια φωτο τα εργαλεια αλλα εξηγησα στα παιδια οτι το να δωσω μονο τα εργαλεια δεν μου φαινετε και τοο καλη ιδεεα εκτος βεβαια αν αποχωρησω με το ζορι..γιατι παιζει κι αυτο...εγω βασικα εψαχνα μπας λεω μπας και βρω καποιον που ενδιαφερεται για ολοκληρο το θεμα...παρεπιπτοντως αυτα ειναι τα εργαλεια...ακουω γνωμες...ειναι καλα.....η εφαγα ταπα...αν και ααπο το δουλεμα και μονο καταλαβαινω γιατι στην αρχη δουλευα ενα κινεζικο ψαλιδι σαν το9 μικρο που εινα εδω σε μακρυ....

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

Nikolas6997 έγραψε:
Ifikratis έγραψε:Φίλε μου έτσι είμαστε και εγω και φίλους που έχω! Μην χάνεις την ελπίδα σου για τίποτα και ζήσε όσο καλύτερα μπορείς. Μου την είχε δώσει και εμένα αλλα σταμάτησα την μιζέρια μου και συνεχίζω να παλεύω! Ολα θα πανε καλα!


Έτσι σας θέλω.. Δεν θα μας διώξουν οι 300, αλλά αυτοί να σηκωθούν να φύγουν.. Μπράβο Ifikratis..
Κάποτε οι 300 του Λεωνίδα πολέμησαν δια τους Έλληνες.. Σήμερα οι Έλληνες πολεμούν δια τους 300 !!! Σε τι χάλια φτάσαμε...

εκανα σε αυτο παραθεση το μυνημα αν το ειπα σωστα....γιατι με εκανε και γελασα.ευχαριστω...το ξερετε οτι 15 λεπτα γελιου ισοδυναμουν με 2 ωρες υπνο?κι ομως ισχυει....αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το μυνημα αυτο παει σε ολους....σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια....μου δινετε κουραγιο αν και τα πραγματα ειναι δυσκολα και φοβαμαι οτι η πορεια τους ειναι ηδη χαραγμενη...πιστευω την ξερω την καταληξη αλα δεν θελω να το σκεφτομαι και να το συζητω,,,σας ευχατιστω πολυ....και παρεπιπτοντως θελω να ζητηση μια ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!!!!!θα καταλαβει εκεινος....απλα ειμαι στη φαση μου και ,...,...,ξερετε.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΕΙΔΕς ομως δυο λογια μπορουν να σου φτιαξουν η μερα και μισος λογος μπορει να σου καταστρεψει τη ζωη...konstantinos132.....χαχαχαχαχ αστειευομαι...και καλα με αυτο που ειπα..εβαλα και υπογραφη οτι ειναι δικομου....lol
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από stelios »

Ifikratis έγραψε:Φίλε μου έτσι είμαστε και εγω και φίλους που έχω! Μην χάνεις την ελπίδα σου για τίποτα και ζήσε όσο καλύτερα μπορείς. Μου την είχε δώσει και εμένα αλλα σταμάτησα την μιζέρια μου και συνεχίζω να παλεύω! Ολα θα πανε καλα!
+1 bravo! Costa πάμε δυνατά!!! Ολα θα πάνε καλά!
Άβαταρ μέλους

Anna
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 17:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από Anna »

Αυτά σκέφτομαι κάθε μέρα που μας έχουν φέρει! Κοιτάζω τα δέντρα μου Μπονσαι και μη και ονειρεύομαι!
Κάνε και εσύ το ίδιο !
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Ifikratis έγραψε:Φίλε μου έτσι είμαστε και εγω και φίλους που έχω! Μην χάνεις την ελπίδα σου για τίποτα και ζήσε όσο καλύτερα μπορείς. Μου την είχε δώσει και εμένα αλλα σταμάτησα την μιζέρια μου και συνεχίζω να παλεύω! Ολα θα πανε καλα!
Έτσι σας θέλω.. Δεν θα μας διώξουν οι 300, αλλά αυτοί να σηκωθούν να φύγουν.. Μπράβο Ifikratis..
Κάποτε οι 300 του Λεωνίδα πολέμησαν δια τους Έλληνες.. Σήμερα οι Έλληνες πολεμούν δια τους 300 !!! Σε τι χάλια φτάσαμε...
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από Ifikratis »

Φίλε μου έτσι είμαστε και εγω και φίλους που έχω! Μην χάνεις την ελπίδα σου για τίποτα και ζήσε όσο καλύτερα μπορείς. Μου την είχε δώσει και εμένα αλλα σταμάτησα την μιζέρια μου και συνεχίζω να παλεύω! Ολα θα πανε καλα!
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....στα πμ μου εχουν στειλει θετικα μυνηματα συμπαραστασης...θελω να σας ευχαριστησω γιατι με συγκινησε ολη αυτη η υποστηριξη σε εναν ξενο για εσας και προπαντως με το προβλημα που εχω...πραγματικα σας ευχαριστω πολυ ολους...εχετε κερδισει τον σεβασμο μου...να ειστε καλα!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Κωνσταντίνε δεν μένει τίποτε άλλο παρά να σου ευχηθούμε, ένα καλύτερο μέλλον όπου και αν βρίσκεσαι.. Μην ξεχάσεις την ωραία παρέα μας.. Αν κατά τύχη λέω, έρθεις κατά την μεγαλόνησο, ρίξε μου ένα τηλέφωνο.. Θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω.. Θα σου στείλω το κινητό μου στο ΠΜ, σου..
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

και το αστειο ξερετε ποιο ειναι???εχω οτι εχω τελοςπαντων εκει και ειχα 2 κληματα απο σπορο 10-20 ποντους το καθενα και οι γριες της γειτονιας ξερουν οτι λειπω και ηρθαν και μου τα κλεψανε....και λεω οι γριες γιατι θα μπορουσε αυτος που μπηκε μεσα να επαιρνα μεγαλυτερης αξιας πραγματα..οπως εναποτ απο τα πολλα που εχω των 20 ευρω..η αλλα δεντρακια...ΟΧΙ!!!!μονο τα κληματα λειπουνε....ξερετε φαινετε θελουν να κανουν καμια κληματαρια....εδω γελαμε...lol.....

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από konstantinos132 »

Nikolas6997 έγραψε:Το κακό φίλε μου εδώ είναι, ότι το παράδειγμά σου θα ακολουθήσουν και άλλοι νέοι δυστυχώς.. Μας έχουν φέρει στα άκρα τα ρεμάλια.Τι ίδιο συμβαίνει και στην Κύπρο μας.. Οι νέοι σηκώνονται και φεύγουν, ίσως πετύχουν κάτι καλύτερο αλλού.. Αλλά στον τόπο σου έστω και λίγη συμπαράσταση θα βρεις από τους συμπατριώτες σου, σε ξένους τόπους σήμερα θα βρεις!!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/105.gif[/img]

εχεις νιωσει ποτε οτι δεν σε χωραει ο τοπος?ετσι νιωθω εδω και 2-3 μηνες τωρα...καθε τριτη παω χανια και μολις βγω απο το λεωφορειο ξαναβλεπω το χαμογελο στα χειλη μου...οποτε πιστευω ενα αλλο νησι η καπου αλλου τελοςπαντων θα μου εκανε καλο...το πιστευω αυτο...ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον...οσο αφορα τα δεντρακια τυπου pre-bonsai η απλα δεντρακια εχω ανεβασει ενα βιντεο που τα εδειχνα ισως δεν φαινονται καλα λογω φοντου κτλ αλλα στο utube εχω βαλει καποια αλλα βιντεο με αυτα που ειναι μονο σε γλαστρακια για μπονσαι..και μπορειτε να τα δειτε...αν και πιστευω πρεπει να κανω ενα καινουργιο βιντεο αλλα αποφευγω να πηγαινω εκει που τα εχω ....μονο μια φορα την ημερα για να τα ποτισω..θα προσπαθησω να κανω την υπερβαση αυτη...γιατι για μενα ειναι υπερβαση και μονο που παω κιατ α ποτιζω και τους ριχνω μια ματια ομως φετος δεν τα αγγιξα ισως ειναι και καλυτερο αν μου μεινουν τελικα και αλλαξει κατι του χρονου θα εχω πιο πολλες επιλογες για στυλ αφου εχουν αρχισει και γενιζουν φυλλα και κλαδια...το πηρα λιγο μονοτερμα ...σορρυ
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Το κακό φίλε μου εδώ είναι, ότι το παράδειγμά σου θα ακολουθήσουν και άλλοι νέοι δυστυχώς.. Μας έχουν φέρει στα άκρα τα ρεμάλια.Τι ίδιο συμβαίνει και στην Κύπρο μας.. Οι νέοι σηκώνονται και φεύγουν, ίσως πετύχουν κάτι καλύτερο αλλού.. Αλλά στον τόπο σου έστω και λίγη συμπαράσταση θα βρεις από τους συμπατριώτες σου, σε ξένους τόπους σήμερα θα βρεις!!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/105.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: αποσυρση....

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Φίλε μου σε καταλαβαίνω...
Εάν μπορείς ανέβασε φωτογραφίες από τα εργαλεία για να δούμε τι πουλάς! Βιντεο ή οτι μπορείς πιο εύκολα.
Απάντηση