Acer Palmaltum

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Παιδιά κάτι που δεν είχα αναφέρει στην αρχή είναι ότι το δεντράκι έχει σε 2 σημεία cut paste (αυτό που είναι σαν πλαστελίνη - Φίλιππε θυμ'αμαι που μου είχες πει τις διαφορές αυτών των προιόντων). Ο κορμός στα σημεία αυτά είναι σχισμένος (δεν ξέρω γιατί) και έχει αυτή την πάστα. Την αφήνω μόνιμα εκεί η θεωρητικά πρέπει να βγεί?
DSC06013.JPG
DSC06014.JPG
DSC06015.JPG
Γιώργος

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Philip έγραψε:Παιδια θα το οργανωσουμε........καντε τις επιλογες σας :violin:


Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω.. Δώσε εσύ σήμα όταν είναι 8-)
Γιώργος

Lena
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 09:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Lena »

Σας έχασα βρε παιδιά.
Λόγω δουλειάς έχω πνιγεί αυτές τις μέρες.
Ευχαριστώ κατ αρχήν για τα καλά σας λόγια για τη μεταφύτευση.
Εύχομαι πράγματι το πευκάκι να τα πάει καλά. :pray:
Χάρηκα παρα πολύ που σας γνώρισα όλους, ελπίζω να καταφέρω να σας ξαναδώ σύντομα.

Οσον αφορά το acer σου Γιώργο δεν πειράζει για το βιντεάκι, σημασία έχει ότι έκανες πολύ καλή δουλειά.
Θα συμφωνήσω κ εγώ για το ακάνταμα πάνω στη τύρφη, είναι χώματα με τελείως διαφορετική συμπεριφορά
κ το acer είναι από μόνο του δύσκολο, μην το διακυνδινέψεις.
Είναι πολύ όμορφο πάντως. :happy-cheerleaderkid:
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Philip »

Παιδια θα το οργανωσουμε........καντε τις επιλογες σας :violin:

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από My Nellie »

Αν αυτή είναι η πρώτη σου μεταφύτευση, Γιώργο, σου εύχομαι καλή αρχή!
Κι ασφαλώς περιμένω κι εγώ φωτογραφίες με την νέα βλάστηση!
fspike έγραψε: ... ... Χρειάζεται λοιπόν να έχεις κάποια pot έτσι ώστε να έχεις όταν πρέπει να κάνεις μεταφύτευση...Όταν ξαναπάρουμε πες μου 8-)
... ...
Προσθέστε έναν ακόμη!
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Philip »

fspike έγραψε:

............Το ακαδαμα παίρνει υγρασία από κάτω σωστά?


O X I :naughty:

Ριξε λιγο απο το μιγμα σου απο πάνω κ ανακατεψε το :obscene-drinkingcheers:

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Harris έγραψε:
fspike έγραψε:
Philip έγραψε:Καλα το ποτ ουτε παραγγελια να το είχες :auto-dirtbike:

Μην το συζητάς... Η φώτο δε λέει τίποτα. Αν το δεις από κοντά ταιριάζει απίστευτα...Και το μέγεθος και το χρώμα...Χρειάζεται λοιπόν να έχεις κάποια pot έτσιhttp://www.bonsaiclub.gr/forum/posting.php?mode=smilies&f=3# ώστε να έχεις όταν πρέπει να κάνεις μεταφύτευση...Όταν ξαναπάρουμε πες μου 8-)

Όσο για το χώμα όλα διορθώνονται ... ;) Ούτως ή άλλως θα προσθέσω λίγο όπως είπαμε. Άρα θα ανακατέψω και στην επιφάνεια θα έχω μίγμα όπως από κάτω.
Ρε συ Φίλιπε να σε ρωτήσω όμως: Το ακαδαμα παίρνει υγρασία από κάτω σωστά? :Ότι και να έχει από κάτω το ακαδαμα θα ασπρίσει όταν δεν έχει πια υγρασία από κάτω. Και σκέτη τύρφη να βάλεις από κάτω, μόνο όταν στεγνώσει θα στεγνώσει και το ακαδαμα. Άρα πάντα το στεγνό ακαδαμα θα είναι δείγμα ότι δεν υπάρχει υγρασία στο pot. Κατάλαβες τι λεώ?
Γιώργο οχι δεν ισχυει! :angry-nono: Την εχω πατησει με δεντρακι που ειχα αγορασει (δεν ειχα προλαβει να κανω μεταφυτευση/ ηταν και λαθος εποχη για μεταφυτεύεσεις) και απο κατω ηταν αυτα τα χωματα του ελεους :angry-screaming: οπως ερχονται και απο πανω ειχαν ρίξει ακαδάμα 2-3 cm! Στέγνωνε το ακαδαμα απο πανω και απο κάτω ηταν υγρο το χωμα.... Σάπισαν οι ρίζες του και το δεντράκι μέσα στο κατακαλόκαιρο δεν είχε δύναμη για να αντεπεξέλθει! :angelic-halo:


:angry-screaming: :angry-screaming:
Καλημέρα καταρχήν ;) Κοίτα 2-3 cm δεν είναι. Είναι 2 χιλιοστά. Ρε σεις λέτε να είναι του ελέους το χώμα που έβαλα?? (http://www.bonsai.de/shop/maplesoil-p-1391.htm) Λέτε να έπρεπε να βάλω κλασικό akadama με τύρφη?
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Harris »

fspike έγραψε:
Philip έγραψε:Καλα το ποτ ουτε παραγγελια να το είχες :auto-dirtbike:

Μην το συζητάς... Η φώτο δε λέει τίποτα. Αν το δεις από κοντά ταιριάζει απίστευτα...Και το μέγεθος και το χρώμα...Χρειάζεται λοιπόν να έχεις κάποια pot έτσιhttp://www.bonsaiclub.gr/forum/posting.php?mode=smilies&f=3# ώστε να έχεις όταν πρέπει να κάνεις μεταφύτευση...Όταν ξαναπάρουμε πες μου 8-)

Όσο για το χώμα όλα διορθώνονται ... ;) Ούτως ή άλλως θα προσθέσω λίγο όπως είπαμε. Άρα θα ανακατέψω και στην επιφάνεια θα έχω μίγμα όπως από κάτω.
Ρε συ Φίλιπε να σε ρωτήσω όμως: Το ακαδαμα παίρνει υγρασία από κάτω σωστά? :Ότι και να έχει από κάτω το ακαδαμα θα ασπρίσει όταν δεν έχει πια υγρασία από κάτω. Και σκέτη τύρφη να βάλεις από κάτω, μόνο όταν στεγνώσει θα στεγνώσει και το ακαδαμα. Άρα πάντα το στεγνό ακαδαμα θα είναι δείγμα ότι δεν υπάρχει υγρασία στο pot. Κατάλαβες τι λεώ?
Γιώργο οχι δεν ισχυει! :angry-nono: Την εχω πατησει με δεντρακι που ειχα αγορασει (δεν ειχα προλαβει να κανω μεταφυτευση/ ηταν και λαθος εποχη για μεταφυτεύεσεις) και απο κατω ηταν αυτα τα χωματα του ελεους :angry-screaming: οπως ερχονται και απο πανω ειχαν ρίξει ακαδάμα 2-3 cm! Στέγνωνε το ακαδαμα απο πανω και απο κάτω ηταν υγρο το χωμα.... Σάπισαν οι ρίζες του και το δεντράκι μέσα στο κατακαλόκαιρο δεν είχε δύναμη για να αντεπεξέλθει! :angelic-halo:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Philip έγραψε:Καλα το ποτ ουτε παραγγελια να το είχες :auto-dirtbike:

Μην το συζητάς... Η φώτο δε λέει τίποτα. Αν το δεις από κοντά ταιριάζει απίστευτα...Και το μέγεθος και το χρώμα...Χρειάζεται λοιπόν να έχεις κάποια pot έτσι ώστε να έχεις όταν πρέπει να κάνεις μεταφύτευση...Όταν ξαναπάρουμε πες μου 8-)

Όσο για το χώμα όλα διορθώνονται ... ;) Ούτως ή άλλως θα προσθέσω λίγο όπως είπαμε. Άρα θα ανακατέψω και στην επιφάνεια θα έχω μίγμα όπως από κάτω.
Ρε συ Φίλιπε να σε ρωτήσω όμως: Το ακαδαμα παίρνει υγρασία από κάτω σωστά? :Ότι και να έχει από κάτω το ακαδαμα θα ασπρίσει όταν δεν έχει πια υγρασία από κάτω. Και σκέτη τύρφη να βάλεις από κάτω, μόνο όταν στεγνώσει θα στεγνώσει και το ακαδαμα. Άρα πάντα το στεγνό ακαδαμα θα είναι δείγμα ότι δεν υπάρχει υγρασία στο pot. Κατάλαβες τι λεώ?
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Philip »

Καλα το ποτ ουτε παραγγελια να το είχες :auto-dirtbike:
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Liz@ki »

fspike έγραψε:
Liz@ki έγραψε:ωραιο το acer σου! Ποιο ειδος ειναι?το κοκκινο?

Λιζα είναι Acer Palmaltum Sangokaku (σύμφωνα με το site που το πήρα). Με αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ πρέπει να βγαίνουν πράσινα αλλά να γίνονται κόκκινα (όπως είχε πει κάποτε ο Φίλιππος για κάποια ήδη acer). Βέβαια σε κάποιες άλλες φωτογραφίες το παρουσιάζει δίχρωμο (όπως στην φώτο πιο κάτω)
Μου αρέσει πάρα πολύ όμως που ξεκινά ο κορμός πράσινος και πάνω είναι κατακόκκινος αν φαίνεται καλά στις φώτος.
Acer-palmatum-sango-kaku.jpg
Acer_palmatum_sango_kaku-723180.jpg
φοβερο το acer σου, εχει πολυ ομορφα χρωματα στα φυλλα!! οταν πεταξει θελουμε νεες φωτος!!! :greetings-clapyellow: :dance:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Philip »

fspike έγραψε: 1) Και άλλο χώμα ε? Οπότε αν βάλω και άλλο χώμα θα χάσω την ομοιμορφία του λεπτού akadama :?
2) Ρε συ σε κάθε γλαστράκι όμως ο κανόνας δεν είναι ποτίζουμε όταν στεγνώσει το ακαδαμα? Και στην φτελίτσα που είχαμε κάνει έτσι καταλαβαίνω
3) Έκοψα μια αντίστοιχη από πίσω. Είπα αυτή να την αφήσω για ομορφιά... όχι??? :shock: :shock:
Εδω ομως Γιωργο έκανες κατι διαφορετικο.......Αν καταλαβα καλα. Εβαλες το μιγμα χωματος απο κατω κ απο πανω έβαλες το ακαδαμα. Αρα το χωμα σου θα εχει διαφορετικη συμπεριφορα με το νερο.....Πανω κ άλλη κάτω.
Στην φτελιτσα ειχαμε βαλει ακαδαμα με λιγη τυρφη....Σωστα? το βασικο μας χωμα ήταν το ακαδαμα.

Οχι οτι θα εχεις κανενα σοβαρο προβλημα που το έκανες ετσι , απλος θελει λιγο προσοχη :clap:

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Harris έγραψε:Εμένα η ρίζα μου αρέσει! :)
Η μεταφύτευση αψογή!!! περιμένω να πεταξει! :) Ενα acer που εχω ηδη εχει πετάξει! :) :auto-biker:


Thanks Xάρη!!! Θεωρητικά προλαβαίνω ακόμα να την κόψω Φίλιππε. Έχει και την μεγάλη που φαίνεται Απλά μου άρεσε και μένα (γι'αυτό διάλεξα και την πλευρά αυτή) . Ψηφίστε!!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Harris »

Εμένα η ρίζα μου αρέσει! :)
Η μεταφύτευση αψογή!!! περιμένω να πεταξει! :) Ενα acer που εχω ηδη εχει πετάξει! :) :auto-biker:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

christina
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από christina »

Πολυ ωραιο δεντρο.... :clap: :clap:

Οταν βγαλει φυλλα να μας δειξεις φωτογραφιες

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Philip έγραψε::happy-jumpeveryone: Πολυ ωραιο Γιωργο :clap: :clap:

Παρατηρησεις :character-oldtimer:

1) θα προσθεσεις κ άλλο χωμα
2)Το ακαδαμα θα στεγνωνει ευκολα κ θα σε μπερδευει στο ποτισμα , γι' αυτο μεγαλη προσοχη.
3)Η ριζα που φαινετε ποιο ψιλα ήθελε κοψιμο....Ασημαντο δε , θα την περιποιηθεις του χρονου.

Και παλι τα συγχαρητηρια :happy-bouncygreen:


1) Και άλλο χώμα ε? Οπότε αν βάλω και άλλο χώμα θα χάσω την ομοιμορφία του λεπτού akadama :?
2) Ρε συ σε κάθε γλαστράκι όμως ο κανόνας δεν είναι ποτίζουμε όταν στεγνώσει το ακαδαμα? Και στην φτελίτσα που είχαμε κάνει έτσι καταλαβαίνω
3) Έκοψα μια αντίστοιχη από πίσω. Είπα αυτή να την αφήσω για ομορφιά... όχι??? :shock: :shock:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από Philip »

:happy-jumpeveryone: Πολυ ωραιο Γιωργο :clap: :clap:

Παρατηρησεις :character-oldtimer:

1) θα προσθεσεις κ άλλο χωμα
2)Το ακαδαμα θα στεγνωνει ευκολα κ θα σε μπερδευει στο ποτισμα , γι' αυτο μεγαλη προσοχη.
3)Η ριζα που φαινετε ποιο ψιλα ήθελε κοψιμο....Ασημαντο δε , θα την περιποιηθεις του χρονου.

Και παλι τα συγχαρητηρια :happy-bouncygreen:

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

Καλησπέρα σας και πάλι!!! :P

Γύρισα από τη δουλειά το απόγευμα και στρώθηκα στη άλλη δουλειά... :character-oldtimer: Έπρεπε σύντομα να μεταφυτευθεί γιατί σε λίγες μέρες το κόβω να έχει φύλλα...Δεν θα προλαβαίναμε να γίνει σε συνάντηση.
Λένα βιντεάκι δεν πήρα γιατί ήμουν μόνος μου. Ούτε φωτογραφίες έβγαλα κατά την διαδικασία (ήμουν μες στα χώματα :o ).

Έβγαλα όμως μερικές φωτογραφίες στο τέλος :)
DSC06001.JPG
DSC06003.JPG
DSC06006.JPG
Πιστεύω πήγε καλά.. Σταθερότητα έχει, διάλεξα καλά την κύρια όψη και οι ρίζες καθαρίστηκαν πολύ καλά... Αποστράγγιση άφογη :P Το μόνο που κάπως δεν μου άρεσε είναι ότι μου βγήκε ελάχιστα πιο μπροστά απ'οτι το υπολόγιζα. Δεν μπορούσα όμως να κάνω κάτι μετά..Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις από τη φωτογραφία. Επίσης θα του πήγαινε λιγάκι moss που δεν έχω :? Λαααζαααρεεεεε :D :D :D

Το χώμα είναι το mix για σφεντάμια που ενέφερα στην αρχή του post αυτού. Στην επιφάνεια έβαλα ψιλό κόκκο akadama έτσι για καλύτερη κοκκομετρία σαν εμφάνιση.


:auto-biker: :auto-biker: :auto-biker: :auto-biker: :auto-biker:
Γιώργος

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από My Nellie »

Ναι, δεν έχει αγγλικά κι είναι λίγο προβληματική η επικοινωνία μεσω emails..., αλλά τα καταφέραμε :mrgreen:
Να δούμε αν τα καταφέρουν το ίδιο και τα φυτά :twisted:

Topic author
fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmaltum

Δημοσίευση από fspike »

My Nellie έγραψε:Εγώ αγόρασα από αυτούς http://www.bonsai-shopping.eu/
Μία αζαλέα ροδόδεντρο και μία κρανιά (cornus mas) και κάποια αντικείμενα ακόμη, και τα μεταφορικά 25€
Αντίθετα, το service των Άγγλων ασύγκριτο! Κοστίζει ακριβώτερα, αλλά ξέρεις ανά πάσα στιγμή πού βρίσκονται τα πράγματά σου και πότε θα τα παραλάβεις....

Καλημέρα!! To site αυτό δεν έχει Αγγλικά?? Η εγώ δεν τα βρίσκω? :( :(
Από αυτά που καταλαβαίνω βλέπω δεντράκια σε πολύ καλές τιμές... 8-)
Γιώργος
Απάντηση