Juniperus Shimpaku

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Petros »

arxarious έγραψε:Πάντως έχει φουντώσει για τα καλά!

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από arxarious »

Πάντως έχει φουντώσει για τα καλά!
Παναγιώτης

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Hfestion »

Τώρα που το βλέπω βάζω τα γέλια! Ευτυχώς που δεν ακολουθησες το virtual μου! Χαχαχα! Θα μου πεις αυτό το λέω 2 χρόνια μετά?
Μπράβο πολυ ωραίο
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από iohokahey »

χαιρομαι που ζει φιλε!

τελικα νομιζω οτι αυτο ειναι το σημαντικοτερο χαρη!
ασχετως με το αν ειναι το δεντρο wow! ή οχι,σημασια εχει ποσα χρονια ειστε παρεα![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Harris »

Δύσκολο μου φαίνεται να τον εκανα καπως ετσι... ;)

Ευχαριστω παντως για το σχεδιο Δωρη!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Ιουν 18, 2015 10:11 pm --

Μετά απο 2 χρόνια το δέντρο έδειξε να ανέκαμψε απο την επίθεση που είχε δεχθεί το 2012 απο κόκκινο τετράνυχο. Παρέμεινε σε καραντίνα μέχρι και φέτος την άνοιξη όπου και μεταφυτεύτηκε στο ποτ που θα δείτε. Ενα απλό πήλινο ελληνικό γλαστράκι.
Μεταφυτεύτηκε με maxitclay, 2% ζεολιθο , ακτιβοζίνη για μεταφυτεύσεις και χούμο.
Λίπανση κάθε 15 με biogold εναλλάξ με fishmix.

Το δέντρο τα πηγαίνει περίφημα και απο Οκτώβριο θα κλαδευτεί για να στρογγυλέψει. Έχω κάτι στο μυαλό μου σχετικά με το νέο σχέδιο αλλά ακόμα το σκέφτομαι. (καθώς και για το ποτ που θα του ταιριάξει με τον νέο σχέδιο)
Όπως έχω γραψει στο παρελθόν δεν ήταν καλη επιλογή δέντρου... Όμως χαίρομαι που τα πηγαίνει περίφημα και που ξεπέρασε την αρρώστια και είναι ακόμα μαζί μας μετά απο τόσα χρόνια. :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Hfestion »

...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

nancy
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 10:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από nancy »

Εμένα μ'αρέσει όπως είναι τώρα! :) Πολύ καλή η αλλαγή!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Μ'αρεσε οπως ηταν πρίν το πρόβλημα...

Αλλά και έτσι καλό είναι !
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από RiaDr »

Jean-Zac έγραψε:.
Εμπνευσμένο ιδιαίτερα αυτό το τελευταίο!!!!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν θες την δικη μου γνώμη μην το πειραξεις καθόλου. Αν έχεις φαγούρα στα δάχτυλα εχω κάτι ελιτσες που θέλουν μερεμετι...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Harris »

Ολες οι προτασεις ειναι παρα πολυ καλες!

Θα περιμενω 1 χρονο να δω τι φυλλωμα θα εχω για να δουμε νεες προοπτικές του δέντρου...
Ετσι και αλλιως πολλες φορες το δεντρο δείχνει μονο του πως θελει να ειναι! ;)


Ευχαριστω παιδια!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πόσο ταλαιπωρεί εμάς τούς ''καλλιτέχνες΄' αυτό το παιδί !!!
Ετσι μου έρχεται να πάω στό σπίτι του και να του βάψω ένα τοίχο λευκό ώστε να βγάζει
καλές φωτογραφίες και να μήν πονάνε τα ματάκια μου .
Αντε να κάνω και τίς virtual προτάσεις μου. (πάνω σε αυτό πού βλέπω)
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από G.gin. »

μπραβο και απο εμενα φιλε Harris που εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου για να σώσεις το δεντρο σου, εγω αυτο που θα εκανα ειναι να εκοβα το κατω δεξι κλαδι και θα εδεινα μια τριγωνικοτητα στην κορυφη. καλη συνεχεια φιλε μου. το σχεδιο δεν λεει και πολλα απλα το εκανα για να δείξω τι εννοώ [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Κατα αρχην μπραβο που το εσωσες αξιζει τον κοπο σαν φυτο ανεξαρτητα με το S που εχει.Εχω μια ενσταση στις μεταφυτευσεις που γινανε κοντα κι η τελευταια σε πιο μεγαλη γλαστρα .Καλυτερα να εμενε στο ποτ που το ειχες και παλευες τον τετρανυχο οπως ηταν.Στο λεω αυτο γιατι η μεγαλη γλαστρα δινει την δυνατοτητα αναπτυξης οταν στην προηγουμενη εχει μεινει 2-3 χρονια περιπου ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΗς ΑΡΡΩΣΤΕΙΑς ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.(ΒΙΩΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΕΤΣΙ).Τωρα οσον αφορα την διαμορφωση πιστευω στα προσοντα σου και τις επιλογες σου.Καλη συνεχεια φιλε μου.
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από pinusmugo »

Η γνώμη σας;[/quote]

Καλημερα Χαρη...μια ακομα πολυ καλη διαμορφωση που εκανες,μπραβο σου...Ακομα ηταν πολυ ωραιο που σωθηκε(που λεει ο λογος δηλ γιατι εσυ το εσωσες) τελικα και δεν ειχαμε αλλα,ευτυχως ....

Γενικα οι διαμορφωσεις που κανεις πλησιαζουν πολυ κοντα στα δικα μου παντα αισθητικα "κριτηρια"...

Σου κανω μερικες προτασεις παρακατω μεσω ζωγραφικης,παντα εφικτες και συμφωνα με τα υπαρχοντα κλαδια,για να υπαρχουν ισως σαν μελλοντικα σχεδια αν επιχειρησεις να το ξανα διαμορφωσεις,μηπως και σου αρεσει καποια και κρατησεις..

Προταση 1 ... Κοβεται το δευτερο αριστερο κλαδι τελειως,λυγιζω το (leader)κλαδι κορυφης που εχεις αφησει εχοντας επιγνωση βεβαιως οτι ειναι λιγακι δυσκολο στο να λυγισει κατα αυτον τον τροπο,εφικτο ομως ...

Προταση 2 ...Τα αφηνω ολα ως εχουν,δινεται μια κλιση στο δευτερο αριστερο κλαδι και "συμμαζευεται"η κορυφη για να ακολουθει λιγακι πιο αρμονικα ο δρομος του δεντρου προς αυτην...

Προταση 3 ...Κοβεται το δευτερο αριστερα(μανια το εχω [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/21.gif[/img] )καθως και το πρωτο δεξια.αλλαγη γωνιας,ξανα επιχειρηση λυγισματος του κλαδιου-κορυφης...(μπορει να γινει και με συρμα αργοτερα βεβαια μια πιο καλη "τακτοποιηση"των κλαδιων που αδυνατω να κανω με την ζωγραφικη σε αυτο το παραδειγμα)

Προταση 4 ...Παρομοια με την 1 αλλα κρατωντας το δευτερο αριστερο,καθαρισμα κορυφης,και μια ελαφρια κλιση προς τα αριστερα .....

υγ Η φωτογραφια σου θα πρεπει να αποτελεσει ενα αριστο παραδειγμα για ολους μας και να καθορισει τον τροπο φωτογραφησης!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από RiaDr »

Εγώ πάντως μετά απ' όσα πέρασε το δέντρο και για το κλάδεμα αρνητική ήμουν! Καλή εξέλιξη είχε ευτυχώς...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από marios »

Νομίζω ότι με όλα αυτά που πέρασε το δέντρο τα πάει μια χαρά και θα μπορούσα να πω οτι τώρα είναι πιο καλό απο πριν...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Harris »

Επιστρέφοντας το καλοκαιρι απο την διακοπές παραλίγο να 'χάσω' τον Shimpaku απο κοκκινο τετρανυχο. Είχαν γινει καφε τα φυλλα και φαίνονταν σε άθλια κατάσταση... Η πρωτη μου κίνηση ήταν να διαπιστώσω εαν ηταν τετράνυχος έκανα την γνωστη μέθοδο με την χαρτοπετσέτα και πράγματι ηταν. Τον ψεκάζω με ειδικό φάρμακο κατά του τετράνυχου και εξαλείφω το παρείσακτο έντομο.
Η ζημιά ηταν πολύ μεγάλη τοσο πολυ που περίμενα να μην τα καταφέρει και να τον 'χασω' μια για πάντα.
Του έκανα μια μεταφύτευση σε μεγαλυτερη γλάστρα να παίρνει περισσότερο αερα τον έβαλα στην καραντίνα και περίμενα.
Μετά απο 2-3 μήνες άρχιζε να φαίνεται οτι τα είχε καταφέρει, ετσι τωρα την άνοιξη ήθελα να τον καθαρισω απο τα καφε φυλλα και να του δωσω ενα σχήμα που πραγματικά θα είχε εναν χαρακτήρα.
Το σχήμα του έχει ενα S πολύ κοντα σχεδον ακουμπάει το ενα πάνω στο άλλο και είναι σαν σταυρός... Λάθος αρχική επιλογή αλλά αυτός είναι!
Δόθηκε ενα αρχικό σχήμα και περιμένω να γεμίσει με φύλλωμα για να δω στην πορεία πως θα μπορούσε να γίνει...

Η γνώμη σας;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniperus Shimpaku

Δημοσίευση από Harris »

Hfestion έγραψε:
harris έγραψε:Θα το μελετησουμε απο κοντα! :)
Ένα κουρεματακι του έριξα! Η Φωτογραφία είναι μικρή και δεν με βοηθάει πολυ.. Btw νομίζω ότι ένα στρογγυλό pot βοηθάει στο να βρεις την καλύτερη οπτική γωνία[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... egreen.gif[/img]

Σε στρογγυλό βρίσκεται απο την Ανοιξη! :) Θα το δεις απο κοντα! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση