Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Been thanked: 62 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση #41 από Jean-Zac » πριν από 3 χρόνια

Δέν μπορώ να κάνω copy-paste !!!!!!!
Τι συμβαίνει ??????
Με μπανάρατε πρίν αρχίσω να γράφω ?????

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Captain Phillips
Mame
Mame

Δημοσίευση #42 από Captain Phillips » πριν από 3 χρόνια

Υπάρχουν πράγματι ωραία δέντρα απλά πρέπει να ξέρεις τι να διαλέξεις. Δύσκολο κομμάτι αυτό η εύρεση σωστού δέντρου.

Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Been thanked: 62 times

Δημοσίευση #43 από Jean-Zac » πριν από 3 χρόνια

Βλέπω τον συλλέκτη των yamadori , που αφού εντόπισε το δένδρο, να το κλαδεύει όσο χρειάζεται για να έχει τον αναγκαίο χώρο για να εργαστεί με άνεση, να κάθεται γονατισμένος μπροστά στο δένδρο, σαν να προσεύχεται, ένα είδος σεβασμού προς αυτό στο οποίο σε λίγο θα του πρόσφερε πόνο και στρές για να πραγματοποιήσει την συλλογή. Αυτή γινόταν με λεπτότητα-απαλότητα-κομψότητα-ευαισθησία προς το δένδρο, με όλες τις τακτικές που χρησιμοποιούμε όταν μας ενδιαφέρει κάτι ώστε το αντικείμενό μας να μπορέσει να ζήσει ήσυχα σε ένα περιβάλλον διαφορετικό από αυτό που ήταν μέχρι εκείνη την στιγμή.

Πόσες φορές έγραψα με εκείνον τον αστείο τρόπο μου για την αγορά φυτών-δένδρων. Πόσες φορές είδα τον Χάρη, τον Παναγιώτη, τον Δώρη, την Ρία, τον Αντώνη να αγοράζουν φυτά από το φυτώριο και να πολεμάνε να φτιάξουν κάτι. Όταν μετά από 20 χρόνια που θα τα βλέπουν τότε θα χαμογελάνε γιατί θα έχουν ένα σύντροφο που το είδανε να μεγαλώνει μαζί τους. Θα θυμούνται τους κόπους, τις φροντίδες, τα σχέδια και τον χρόνο που σπαταλήσανε γι αυτό αλλά δεν θα τους νοιάζει. Το αγοράσανε 5-10 euro αλλά γι αυτούς η αξία του θα είναι ανεκτίμητη. Γιατί το δημιουργήσανε αυτοί, γιατί κοπιάσανε αυτοί, γιατί είναι ‘’παιδί’’ τους και αυτό.

Πολλά τα χρόνια εμπλοκής μου με τα μπονσάι. Διάβασα πολλά, ανάλυσα πολλά, έκανα λάθη πολλά, κατάλαβα την φιλοσοφία των πιονιέρων στα μπονσάι, μου άρεσαν αυτά που έλεγε ο Saburo Kato, διάβασα για τους Samurai και τι σημαίνει Τιμή, είδα τράβηγμα σπαθιού από Δάσκαλο του είδους και ΄΄χάζεψα΄΄, δεν απέκτησα ποτέ δένδρα αξιόλογα και χάραξα τον δικό μου δρόμο.
Να γιατί χρησιμοποιούσα καλώδια … και με κράξανε
Να γιατί χρησιμοποιούσα πλαστικές γλάστρες …. και με κράξανε
Να γιατί μου βγάλανε κόκκινη σημαία ….. και με ‘’διώξανε’’
Να γιατί δεν ξαναγύρισα …. ενώ με ξανακαλέσανε
Να γιατί μετά από καιρό χρησιμοποιούσανε κάποιοι τις δικές μου τακτικές.
Να γιατί δεν θα γίνω Μάστερ
Να γιατί δεν θα έχω ποτέ όμορφα δένδρα
Να γιατί δεν έχω μόνο ένα χόμπυ.

M. Jean-Zac ne pourra jamais devenir un maître
Mr Jean-Zac will not ever become a Master
Jean-Zac non potrà mai diventare un Maestro
Herr Jean-Zac wird nicht immer Meister werden
MRジャンザックは、これまで主になることはありません
Κύριε Jean-Zac δέν θα γίνετε ποτέ Master

Στα … αρχαία μου τρακάμπελα.
(δεν σημαίνει τίποτα, ίσως στα παλιά μου τα παπούτσια ή κάτι ανάλογο ….. )

Κυρίες και Κύριοι.
Θαυμάστε μερικές φωτογραφίες συλλογής yamadori και αναρωτηθείτε πόσο ανόητοι μπορεί να είστε εσείς που αγοράζετε από το φυτώριο. Θα μπορούσατε να είστε οι προμηθευτές του W.P. και άλλων πολλών και να τα οικονομήσετε !!!
Σκεφτείτε … σκεφτείτε !!!!!!!!!!

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό !!!!!
Ποιός το έλεγε ….. ποιός το έλεγε. ???
Ήταν ηθικός ???
Ήταν νόμιμος ???
Ήταν δίκαιος ??/
Ήταν απατεώνας ????
Τα οικονόμησε ?????
Μήπως μας συμφέρει το … ότι είναι ηθικό είναι και νόμιμο ???

Αφού δεν ξέρεις να αγοράσεις ένα φυτό, αφού δεν ξέρεις ακόμη να κλαδεύεις, αφού δεν ξέρεις να συρματώνεις, αφού δεν ξέρεις να κάνεις μία σωστή μεταφύτευση, αφού δεν ξέρεις να κάνεις μία καταβολάδα, αφού δεν ξέρεις να σχεδιάζεις, αφού δεν ξέρεις να διαμορφώνεις, αφού δεν έχεις αφήσει πίσω σου δεκάδες ΄΄πτώματα΄΄ τότε τι το θέλεις το γιαμαντόρι ??????

P.S. Εάν είναι off topic ας το διαγράψετε !!!!!
(και ας με διαγράψετε !!!)
Δηλαδή τι περιμένατε να διαβάσετε από έναν γεροπαράξενο σαν εμένα ??

Αυτά μέχρι τώρα.
Προσεχώς θα μιλήσουμε σοβαρά για το θέμα Yamadori
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση #44 από RiaDr » πριν από 3 χρόνια

Λόγω διακοπών και γενικότερης χαλαρότητας και ξεκούρασης είδα μόλις τώρα το θέμα και μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:

α) δεν το έχουμε εξαντλήσει τόσα χρόνια το θέμα; ή μας αρέσει ν' ανάβουν λίγο τα αίματα και ν' ανεβαίνει η αδρεναλίνη;

β) το εξαιρετικό άρθρο του pinusmugo για τη συλλογή Yamadori δεν το εχει δει ΚΑΝΕΙΣ σας έναν χρόνο τώρα; επιμένετε ορισμένοι ότι θέλατε οδηγίες /πληροφορίες.. όλες υπάρχουν εδώ, αποκλειστικά για τους πιο έμπειρους κι όχι για κάθε περαστικό του Internet, σε ένα άρθρο που έγραψε με πολλή προσοχή και αγάπη ο φίλος μας και υπάρχει εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... adori.html

Πριν παραπονεθείτε στο μέλλον, ρίξτε μια ματιά και στη βιβλιοθήκη μας! Προφανώς και δεν είχε νόημα να επαναληφθεί όλο αυτό το υλικό και εδώ.

γ) αναφέρθηκε ο K. Murata. Το ότι έχουν σχεδόν εκλείψει τα έλατα Ezo, λόγω της συστηματικής αποψίλωσής τους από γενιές καλλιεργητών μπονσάι απ'τη συγκεκριμένη περιοχή δεν είναι άξιο λόγου;

δ) Το χόμπυ μας δεν είναι το ίδιο με τον αερομοντελισμό (τυχαίο παράδειγμα), είναι μια πανάρχαια τέχνη η οποία στηρίζεται σε ηθικές αρχές, βασική εκ των οποίων ο σεβασμός προς τα ίδια τα δέντρα και τη φύση εν γένει. Ο θεωρούμενος και "πατριάρχης" των μπονσάι Saburo Kato μίλησε για συναδέλφωση των λαών μέσω της ευγενούς αυτής ενασχόλησης. Από εκεί και πέρα, ο καθένας, όπως και σε ολόκληρη τη ζωή του, έτσι και σε σχέση με τα μπονσάι κρατά όποια στάση θέλει και δεν πέφτει λόγος σε κανένα μας. Ο καθένας έχει την ψυχή του χωριστά, όπως συνηθίζω να λέω, αν κάποιοι τα έχετε βρει με τον εαυτό σας και θεωρείτε πως έχετε κάθε δικαίωμα να αποψιλώσετε όλο το δάσος, γιατί τόση προσπάθεια να πείσετε κι όλους τους υπόλοιπους; μήπως είναι υφέρπουσες ενοχές;

ε) πώς καταλήξαμε να εξισώνουμε τα μπονσάι της αγοράς με τα yamadori; στην πλειονότητά τους προέρχονται από φυτώρια μαζικής παραγωγής. Αν κάποιοι καλλιεργητές επιλέγουν να πωλούν δέντρα απ' τη φύση, το ηθικό σκέλος πάλι αφορά τον αγοραστή που του δίνει τη δυνατότητα να συνεχίσει να το κάνει.

Κατά τα άλλα, ειρήνη υμίν, μέρες που είναι.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Δημοσίευση #45 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

Επειδη μαλλον αναφερεσαι σε μενα ρια,οσον αφορα τις πληροφοριες περι γιαμαντορι,ειλικρινα δεν προσεξα οτι εχουμε αρθρο στην βιβλιοθηκη..συγχωρεστε με.. (μιας και ειναι δυσκολες οι ημερες και οι νυχτες τελευταια)

Επισης αναφορικα με τους ορους μπονσαι και γιαμαντορι απορια εξεφρασα..δηλαδη τα πρωτα δεντρα σε μικρα δοχεια προερχονταν απο την φυση και ονομαστηκαν μπονσαι;γιατι διαβασα στην βιβλιοθηκη μας πως μεχρι τον 15 αιωνα τα δεντρα συλλεγονταν απο την φυση..για αυτόν ακριβως τον λογο εφερα στο προσκηνιο και τον murata,επειδη ασχολουνταν μονο με γιαμαντορι..
Jz ειλικρινα τα γραφομενα σου μου μειναν..

Παρολα αυτα δεν θεωρω ανουσια την συζητηση μας..παντα κατι εχεις να κερδισεις απο μια συζητηση..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #46 από Harris » πριν από 3 χρόνια

Δέντρα σε γλάστρες υπήρχαν και στην αρχαία Ελλάδα! Επίσης οι κρεμαστοί κήποι της Βαβυλώνας τι ήταν. Δεν ηταν φυτά σε γλάστρες; :)

Η όμορφη συζήτηση είναι πάντα αποδεκτή στο φόρουμ μας! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση #47 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

Harris έγραψε:Δέντρα σε γλάστρες υπήρχαν και στην αρχαία Ελλάδα! Επίσης οι κρεμαστοί κήποι της Βαβυλώνας τι ήταν. Δεν ηταν φυτά σε γλάστρες; :)

αληθεια υπηρχαν;
Δεντρακια σε γλαστρες,σαν εννοια μπονσαι;
Τα μπονσαι κατα το ξεκινημα τους δεν ηταν απαραιτητα γιαμαντορι;και αν οχι τι ηταν;καλλιεργησιμα φυτα;
Γι'αυτο υπαρχετε και σεις οι παλιοτεροι ρε παιδια,ωστε να μαθαινουμε και μεις οι νεοτεροι μεσα απο τετοιες συζητησεις στο φορουμ και να παιρνουμε ερεθισματα για περαιτερω διαβασμα και ψαξιμο στο νετ..
Τουλαχιστον εγω αυτο κανω..

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 18 Απρ 2014, 14:42 --

Και για να συνεχισω την συζητηση που καναμε,μου φαινεται λιγο αστειο να πουλας γιαμαντορι..
Να προσπαθεις να αναδειχτεις απο το χομπυ σου και πολυ περισσοτερο απο ενα δεντρο που η φυση δημιουργησε..
Το χομπυ δεν ειναι για να περναω ομορφα τις ελευθερες μου ωρες;
Πρεπει να γινω μαστερ;

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση #48 από Vasilhs » πριν από 3 χρόνια

Δεν νομίζω σαν Μπονσαι αλλά στις γλάστρες, σε ζαρντινιέρες.

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση #49 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

Εξαισιο το αρθρο του pinus mugo!

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση #50 από Paulos » πριν από 3 χρόνια

Ωραίο άρθρο όπως όλα της βιβλιοθήκης. Δεν το ειχα διαβάσει. Μπράβο παιδιά!
[FONT=sans-serif][HIGHLIGHT=#ffffff]τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον[/HIGHLIGHT][/FONT]

Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση #51 από RiaDr » πριν από 3 χρόνια

Χρόνια πολλά σε όλους!
Iohokahey, δεν ήταν σκοπός μου να αναφερθώ σε οποιονδήποτε απ' όσους συμμετείχαν στη συζήτηση συγκεκριμένα, κάποια ζητήματα ήθελα να θίξω, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα. Η παρατήρησή σου για την ονομασία των δέντρων είναι καίρια, απλά φαντάζομαι πως στις αρχές δεν υπήρχε και εναλλακτική, όλα τα δέντρα απ' τη φύση προέρχονταν. Όταν άρχισαν οι καλλιεργητές να φτιάχνουν εξειδικευμένα φυτώρια λογικά δημιουργήθηκε και η ανάγκη για μια ονομασία που θα ξεχωρίζει τα "άγρια" απ' τα "ήμερα" δέντρα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση #52 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

RiaDr έγραψε:Χρόνια πολλά σε όλους!
Iohokahey, δεν ήταν σκοπός μου να αναφερθώ σε οποιονδήποτε απ' όσους συμμετείχαν στη συζήτηση συγκεκριμένα, κάποια ζητήματα ήθελα να θίξω, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα. Η παρατήρησή σου για την ονομασία των δέντρων είναι καίρια, απλά φαντάζομαι πως στις αρχές δεν υπήρχε και εναλλακτική, όλα τα δέντρα απ' τη φύση προέρχονταν. Όταν άρχισαν οι καλλιεργητές να φτιάχνουν εξειδικευμένα φυτώρια λογικά δημιουργήθηκε και η ανάγκη για μια ονομασία που θα ξεχωρίζει τα "άγρια" απ' τα "ήμερα" δέντρα.

+1 !

φυσικα και δεν παρεξηγηθηκαμε..!Εικόνα

Γιώργος

thalassolikos
Mame
Mame

Δημοσίευση #53 από thalassolikos » πριν από 3 χρόνια

+1000

Άβαταρ μέλους

fan coil
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #54 από fan coil » πριν από 2 χρόνια

ΕικόναΤέτοιες συζητήσεις πρέπει να υπάρχουν πάντα σε πρώτο πλάνο. Τυχαία την διάβασα από τα * παραπλήσια θέματα * και με εντυπωσίασε όπως μου έλυσε αρκετές απορίες. Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 61 times

Δημοσίευση #55 από Sim62 » πριν από 2 χρόνια

[justify][FONT=Book Antiqua]Τα yamadori είναι μια παγκόσμια πρακτική στον χώρο των bonsai. Μεγάλοι, μεσαίοι και μικροί (συγχωρήστε τον χαρακτηρισμό, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση για να τους συμπεριλάβω όλους) βιρτουόζοι του είδους συλλέγουν και αναπτύσσουν δέντρα από την φύση. Τα πιο πολύτιμα δέντρα στις συλλογές αρκετών από τις μεγάλες διασημότητες στον χώρο (Kimura, W. Pall πχ) είναι τέτοια δέντρα.[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Το ζήτημα λοιπόν της συζήτησης είναι τελειωμένο. Δέντρα συλλέγονται απ΄την φύση και γίνονται bonsai.[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ? [/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Πιστεύω ναι αλλά μόνο στην περίπτωση, που κάποιος συλλέγει δέντρα χωρίς πρώτα απ΄όλα να διασφαλίσει με αξιόπιστο τρόπο την επιβίωσή τους (υπάρχουν τρόποι για να επιτευχθεί αυτό) και χωρίς να κάνει μια σοβαρή ανάλυση του αν θα προκύψει ένα αξιοπρεπές bonsai ατο μέλλον.[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Αν δεν υπάρχουν αυτοί οι δύο περιορισμοί , οι επίδοξοι μελλοντικοί master, που θεωρούν καλό bonsai μόνο ένα bonsai με διάμετρο κορμού πάνω από 20 εκ., καλύτερα να αφήσουν το δεντράκι στην ησυχία του.[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Καθόμαστε και συζητάμε για Yamadori και ίσως πολλοί από μας, δεν γνωρίζουν τι είναι το κάμβιο στρώμα ή νομίζουν πως το λίπασμα είναι αυτό που τρέφει ένα δέντρο και πως χωρίς λίπανση τα bonsai πεθαίνουν.[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Γιατί τα γράφω όλα αυτά και ίσως με λίγο επιθετική διάθεση την οποία ελπίζω να συγχωρήσετε ?[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Γιατί η ασχολία που διαλέξαμε έχει να κάνει με '' ζωντανά'' αντικείμενα. Δεν κρεμάμε απλά πολύχρωμες χάντρες σε συρμάτινους σκελετούς.[/FONT][/justify][justify][FONT=Book Antiqua]Και προσωπικά έχω την άποψη ότι όπως οποιοσδήποτε άλλος ζωντανός οργανισμός έτσι και κάθε δέντρο και φυτό αξίζει σεβασμού και πολύ καλά υπολογισμένων και μελετημένων κινήσεων όσον αφορά το μέλλον και την επβίωσή του.[/FONT][/justify]

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση #56 από iohokahey » πριν από 2 χρόνια

Απο που την ξεθαψατε αυτην την υπεροχη συζητηση;!;

Υγ.οχι οτι ειχε βρεθει ακρη,αλλα δεν ηταν και ο σκοπος αυτος!

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #57 από arxarious » πριν από 2 χρόνια

Sim62 έγραψε:[FONT=Book Antiqua]Τα yamadori είναι μια παγκόσμια πρακτική στον χώρο των bonsai. Μεγάλοι, μεσαίοι και μικροί (συγχωρήστε τον χαρακτηρισμό, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση για να τους συμπεριλάβω όλους) βιρτουόζοι του είδους συλλέγουν και αναπτύσσουν δέντρα από την φύση. Τα πιο πολύτιμα δέντρα στις συλλογές αρκετών από τις μεγάλες διασημότητες στον χώρο (Kimura, W. Pall πχ) είναι τέτοια δέντρα.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Το ζήτημα λοιπόν της συζήτησης είναι τελειωμένο. Δέντρα συλλέγονται απ΄την φύση και γίνονται bonsai.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ? [/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Πιστεύω ναι αλλά μόνο στην περίπτωση, που κάποιος συλλέγει δέντρα χωρίς πρώτα απ΄όλα να διασφαλίσει με αξιόπιστο τρόπο την επιβίωσή τους (υπάρχουν τρόποι για να επιτευχθεί αυτό) και χωρίς να κάνει μια σοβαρή ανάλυση του αν θα προκύψει ένα αξιοπρεπές bonsai ατο μέλλον.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Αν δεν υπάρχουν αυτοί οι δύο περιορισμοί , οι επίδοξοι μελλοντικοί master, που θεωρούν καλό bonsai μόνο ένα bonsai με διάμετρο κορμού πάνω από 20 εκ., καλύτερα να αφήσουν το δεντράκι στην ησυχία του.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Καθόμαστε και συζητάμε για Yamadori και ίσως πολλοί από μας, δεν γνωρίζουν τι είναι το κάμβιο στρώμα ή νομίζουν πως το λίπασμα είναι αυτό που τρέφει ένα δέντρο και πως χωρίς λίπανση τα bonsai πεθαίνουν.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Γιατί τα γράφω όλα αυτά και ίσως με λίγο επιθετική διάθεση την οποία ελπίζω να συγχωρήσετε ?[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Γιατί η ασχολία που διαλέξαμε έχει να κάνει με '' ζωντανά'' αντικείμενα. Δεν κρεμάμε απλά πολύχρωμες χάντρες σε συρμάτινους σκελετούς.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Και προσωπικά έχω την άποψη ότι όπως οποιοσδήποτε άλλος ζωντανός οργανισμός έτσι και κάθε δέντρο και φυτό αξίζει σεβασμού και πολύ καλά υπολογισμένων και μελετημένων κινήσεων όσον αφορά το μέλλον και την επβίωσή του.[/FONT]

Εικόνα
Παναγιώτης

Stefasteri
Shohin
Shohin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση #58 από Stefasteri » πριν από 2 χρόνια

Sim62 έγραψε:[FONT=Book Antiqua]Τα yamadori είναι μια παγκόσμια πρακτική στον χώρο των bonsai. Μεγάλοι, μεσαίοι και μικροί (συγχωρήστε τον χαρακτηρισμό, δεν έχω κάποια άλλη πρόταση για να τους συμπεριλάβω όλους) βιρτουόζοι του είδους συλλέγουν και αναπτύσσουν δέντρα από την φύση. Τα πιο πολύτιμα δέντρα στις συλλογές αρκετών από τις μεγάλες διασημότητες στον χώρο (Kimura, W. Pall πχ) είναι τέτοια δέντρα.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Το ζήτημα λοιπόν της συζήτησης είναι τελειωμένο. Δέντρα συλλέγονται απ΄την φύση και γίνονται bonsai.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ? [/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Πιστεύω ναι αλλά μόνο στην περίπτωση, που κάποιος συλλέγει δέντρα χωρίς πρώτα απ΄όλα να διασφαλίσει με αξιόπιστο τρόπο την επιβίωσή τους (υπάρχουν τρόποι για να επιτευχθεί αυτό) και χωρίς να κάνει μια σοβαρή ανάλυση του αν θα προκύψει ένα αξιοπρεπές bonsai ατο μέλλον.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Αν δεν υπάρχουν αυτοί οι δύο περιορισμοί , οι επίδοξοι μελλοντικοί master, που θεωρούν καλό bonsai μόνο ένα bonsai με διάμετρο κορμού πάνω από 20 εκ., καλύτερα να αφήσουν το δεντράκι στην ησυχία του.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Καθόμαστε και συζητάμε για Yamadori και ίσως πολλοί από μας, δεν γνωρίζουν τι είναι το κάμβιο στρώμα ή νομίζουν πως το λίπασμα είναι αυτό που τρέφει ένα δέντρο και πως χωρίς λίπανση τα bonsai πεθαίνουν.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Γιατί τα γράφω όλα αυτά και ίσως με λίγο επιθετική διάθεση την οποία ελπίζω να συγχωρήσετε ?[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Γιατί η ασχολία που διαλέξαμε έχει να κάνει με '' ζωντανά'' αντικείμενα. Δεν κρεμάμε απλά πολύχρωμες χάντρες σε συρμάτινους σκελετούς.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Και προσωπικά έχω την άποψη ότι όπως οποιοσδήποτε άλλος ζωντανός οργανισμός έτσι και κάθε δέντρο και φυτό αξίζει σεβασμού και πολύ καλά υπολογισμένων και μελετημένων κινήσεων όσον αφορά το μέλλον και την επβίωσή του.[/FONT]

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

geros
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #59 από geros » πριν από 2 χρόνια

εχετε δει κανεναν απο οσους ξηλωνουν δεντρακια να φυτευουν διπλα ενα αλλο?
αν γινοταν ετσι δεν θα με ενοχλουσε τοσο! απο τη στιγμη που μπορεις να κανεις εναερια καταβολαδα και να παρεις καλα και γερασμενα κομματια γιατι να ξεριζωσεις κατι?
και στο κατω κατω γιατι? γιανα εχεις σε ενα χρονο ενα μεγαλο ομορφο δεντρο? αυτη ειναι η φιλοσοφια του μπονσαι? εγω σαν θαυμαστης τοσα χρονια αφου δεν ειχα τον χρονο να ασχολειθω παραπανω, ενα πραγμα μου κεντρισε το ενδιαφερον. ασκηση υπομονης και επιμονης! ειναι σαν να θες ενα παιδι ετοιμο μεγαλωμενο και ας μην το εχεις ζησει.
μη ξεχναμε οτι οντως στην ιστορια των μπονσαι τα αφαιρουσαν απο τη φυση,
ειχαν τοτε πιστευετε προβλημα με τη φυση ομως? να αρχισω να φοβαμαι μην γινουμε ολοι χομπιστες του ειδους και αντι για φυση, εχουμε τα νανοποιημενα δεντρακια μας μονο?
συγχωρεστε με για το υφος αλλα ειμαι και γεροπαραξενος.
οποιος θελει γιαμαντορι μπορει να βρει ανθωπους που καθαριζουν οικοπεδα προς πωληση και βγαζουν αρκετα τα οποια πεθαινουν! εκει και γιαμαντορι αποκτας και κανεις και λειτουργημα.
υ.γ. πρωτα η φυση και μετα εμεις, γιατι χωρις αυτην δεν υπαρχουμε
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #60 από Harris » πριν από 2 χρόνια

geros έγραψε:εχετε δει κανεναν απο οσους ξηλωνουν δεντρακια να φυτευουν διπλα ενα αλλο?
αν γινοταν ετσι δεν θα με ενοχλουσε τοσο! απο τη στιγμη που μπορεις να κανεις εναερια καταβολαδα και να παρεις καλα και γερασμενα κομματια γιατι να ξεριζωσεις κατι?
και στο κατω κατω γιατι? γιανα εχεις σε ενα χρονο ενα μεγαλο ομορφο δεντρο? αυτη ειναι η φιλοσοφια του μπονσαι? εγω σαν θαυμαστης τοσα χρονια αφου δεν ειχα τον χρονο να ασχολειθω παραπανω, ενα πραγμα μου κεντρισε το ενδιαφερον. ασκηση υπομονης και επιμονης! ειναι σαν να θες ενα παιδι ετοιμο μεγαλωμενο και ας μην το εχεις ζησει.
μη ξεχναμε οτι οντως στην ιστορια των μπονσαι τα αφαιρουσαν απο τη φυση,
ειχαν τοτε πιστευετε προβλημα με τη φυση ομως? να αρχισω να φοβαμαι μην γινουμε ολοι χομπιστες του ειδους και αντι για φυση, εχουμε τα νανοποιημενα δεντρακια μας μονο?
συγχωρεστε με για το υφος αλλα ειμαι και γεροπαραξενος.
οποιος θελει γιαμαντορι μπορει να βρει ανθωπους που καθαριζουν οικοπεδα προς πωληση και βγαζουν αρκετα τα οποια πεθαινουν! εκει και γιαμαντορι αποκτας και κανεις και λειτουργημα.
υ.γ. πρωτα η φυση και μετα εμεις, γιατι χωρις αυτην δεν υπαρχουμε

Μακάρι ΟΛΟΙ να σκεφτόμασταν έτσι! Δεν ειναι ομως και το ξέρεις... Δυστυχώς μας πιάνει η μανία να γίνουμε μαστερ σε 1-2 χρόνια και να υποβαθμίζουμε τον διπλανό μας. Να ψάχνουμε να βρούμε αιτίες για να βγάλουμε τα μάτια του... κτλ

Εύχομαι να ακούγονται τέτοιες απόψεις απο "νέους" στο φόρουμ. Νιώθω πραγματικά πολύ καλύτερα που έχουμε τέτοια ωραία παρέα.
Εικόνα
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση