Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση #21 από Hfestion » πριν από 3 χρόνια

iohokahey έγραψε:
Harris έγραψε:Μια ερώτηση (μια άλλη κατηγορία) ... Εάν κάποιος προσπαθήσει να μας πουλήσει ένα δέντρο yamadori;
π.χ ξέρω κάποιον που έχει 100+ αγριελιές στην Χαλκιδική και έχει ένα δέντρο που μου αρέσει πολύ. Τι κάνω το αγοράζω; Θα είμαι και μάλλον σίγουρος οτί θα μου ζήσει! Αφού θα μου το δώσει μέσα στην γλάστρα. Άρα το εαν θα επιβιώσει δεν με απασχολεί αφού το στάδιο αυτό το έχει ξεπεράσει.
Λοιπόν;

Και αν αγορασω ενα γιαμαντορι θεωρουμαι και εγω υπευθυνος
Υγ.δεν συμφωνω με τον δωρη,θα θελα να διαβασω καποια πραγματα για τα γιαμαντορι,ουτως η αλλως καποιος που εχει σκοπο να το κανει,θα το κανει..οποτε ας το κανει σωστα και με περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας..

10% ρε παιδια; Μου μεινε..Anyway,
Καλο ξημερωμα..

σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοι, γράφουν όμως ελάχιστοι. Μια πληροφορία όταν δίνεται απο το ίντερνετ δεν ξέρεις πάντα τον παραλήπτη. Η λέξη Yamadori είναι πολύ πιασαρικη. Σκέψου να ξεκινήσει κόσμος να περνει τα βουνά και να ξηλώνει δέντρα δίχως λόγο και ετία.

Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση #22 από florian » πριν από 3 χρόνια

[/quote]σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοι, γράφουν όμως ελάχιστοι. Μια πληροφορία όταν δίνεται απο το ίντερνετ δεν ξέρεις πάντα τον παραλήπτη. Η λέξη Yamadori είναι πολύ πιασαρικη. Σκέψου να ξεκινήσει κόσμος να περνει τα βουνά και να ξηλώνει δέντρα δίχως λόγο και ετία.[/quote]
Σε ευριο το σημείο συμφωνώ με τον Δωρη. Μια ερώτηση προς τη διαχείρηση... Γίνεται να γίνει κατι σαν τη βιβλιοθήκη για Γιαμαντορι, δηλαδή, να μπαίνεις εκει με κωδικό;

Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Been thanked: 62 times

Δημοσίευση #23 από Jean-Zac » πριν από 3 χρόνια

Θα γράψουμε αργότερα μερικά πράγματα για τα yamadori
αλλά χρειαζόμαστε λίγο χρόνο (που δέν έχουμε !!)

Έτσι σαν αρχή να δούμε τι λέει κάποιος νόμος

[TABLE][TR] [TD]http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%99%CE%97%CE%A3%CE%99%CE%910-%CE%A8[/TD][/TR][/TABLE]

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 9 times
Been thanked: 47 times

Δημοσίευση #24 από karesansui » πριν από 3 χρόνια

Καλημέρα!
Μια απο τις πλέον σωστές και ευοίωνες αστυνομικές διατάξεις που έχω διαβάσει τελευταία!
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση JZ!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #25 από CaptainAmerica » πριν από 3 χρόνια

Jean-Zac έγραψε:Θα γράψουμε αργότερα μερικά πράγματα για τα yamadori

[TABLE][TR] [TD]http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%99%CE%97%CE%A3%CE%99%CE%910-%CE%A8[/TD][/TR][/TABLE]

Ευχαριστούμε Γιάννη!
Τελικά μόνο χαμομήλι μέχρι 500γρ !

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #26 από Harris » πριν από 3 χρόνια

iohokahey έγραψε:
Το ανεφερα πιο πανω για αγορα γιαμαντορι..

Και αν αγορασω ενα γιαμαντορι θεωρουμαι και εγω υπευθυνος η μηπως οχι επειδη δεν εκτελεσα εγω την πραξη;
Ηθικα θεωρουμαι υπευθυνος;
Γιατι αν δεν το αγορασω εγω και 5-10 αλλοι,αυτος δεν θα ξαναβγαλει δεντρα απο την φυση..
Για να μην αναφερθω στο θεμα,απο που και ως που θα μου πουλησει καποιος δεντρο της φυσης;
Ειναι κτημα του;

Οντως πολλα τα ερωτηματα,αλλοι υπερ,αλλοι κατα..πολυ ωραια συζητηση κανουμε,απο κει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του!

Το είδα φίλε μου αλλά επειδή πέρασε γρήγορα ήθελα να το φέρω στην ενεργή σκηνή. Εικόνα

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Απρ 17, 2014 10:02 am --

Jean-Zac έγραψε:Θα γράψουμε αργότερα μερικά πράγματα για τα yamadori

Ευχαριστούμε JZ!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial

Δημοσίευση #27 από Καραγιωργος Α » πριν από 3 χρόνια

Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
( Φυτορεια, master, βίντεο, internet,κτλ)!...
ΛΟΓΙΑ ΣΑΝ...Το έκοψες χαμηλά, το εσκαψες πολυ, το εχεις πνίξει στο σύρμα, το βρήκα σε καλή τιμή,
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT]Εικόνα!!!

...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ![/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]

Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #28 από CaptainAmerica » πριν από 3 χρόνια

Καραγιωργος Α έγραψε:Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
ΛΟΓΙΑ ΣΑΝ...Το έκοψες χαμηλά, το εσκαψες πολυ, το εχεις πνίξει στο σύρμα, το βρήκα σε καλή τιμή,
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT][ Εικόνα ]!!!

...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ![/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]

Σωστό εν μέρη... αλλά υπάρχουν η σκοπιά της φύσης του ανθρώπου και στο τέλος του χόμπι.

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Been thanked: 23 times

Δημοσίευση #29 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

Hfestion έγραψε:σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοι, γράφουν όμως ελάχιστοι. Μια πληροφορία όταν δίνεται απο το ίντερνετ δεν ξέρεις πάντα τον παραλήπτη. Η λέξη Yamadori είναι πολύ πιασαρικη. Σκέψου να ξεκινήσει κόσμος να περνει τα βουνά και να ξηλώνει δέντρα δίχως λόγο και ετία.

σε αυτα που γραφεις συμφωνουμε δωρη,αλλωστε χθες πρωτος ανεφερα οτι για φαντασου να παιρνουμε ολοι τα βουνα με ενα μαχαιρι στο χερι και να ξεριζωνουμε οτι μας κανει κεφι..!Εικόνα

για την αναρτηση τεχνικων θεματων και πληροφοριων σχετικα με τα γιαμαντορι διαφωνησα..

ολα τα εργαλεια μπορουν να χρησιμοποιηθουν για καλο και για κακο σκοπο..
γι'αυτον ακριβως τον λογο εγραψα και οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του..για το νομικο κομματι μεν,για το ηθικο (και βασικοτερο για μενα) δε..

οσον αφορα την αστυνομικη διαταξη,δεν καταλαβα το εξης..
απαγορευεται και η συλλογη ποων?
δηλαδη λουλουδιων,χαμηλων ανθοφορων φυτων,ή καταλαβα λαθος?
πχ. μου απαγορευει ο νομος να κοψω μια παπαρουνα ή μια μαργαριτα?
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #30 από karesansui » πριν από 3 χρόνια

iohokahey έγραψε:οσον αφορα την αστυνομικη διαταξη,δεν καταλαβα το εξης..
απαγορευεται και η συλλογη ποων?
δηλαδη λουλουδιων,χαμηλων ανθοφορων φυτων,ή καταλαβα λαθος?
πχ. μου απαγορευει ο νομος να κοψω μια παπαρουνα ή μια μαργαριτα?

Έχεις όλα τα δίκια του κόσμου να θεωρείς την συγκεκριμένη αστυνομική διάταξη σκληρή και όλως αντίθετη με την όποια ρομαντική ή μη διάθεση προσέγγισης ή επαφής με την φύση αλλά, δυστυχώς στις ημέρες μας παρατηρείται μια μεγάλη απειλή εξαφάνισης των ιθαγενών και ενδημικών φυτών, ποών και άλλων ακόμα και αυτών που δεν χαρακτηρίζονται απειλούμενων.
Προ διετίας η Διεύθυνση Δασών Αιτωλοακαρνανίας, εξέδωσε ανακοίνωση που προειδοποιεί για τον κίνδυνο εξαφάνισης ιθαγενών και ενδημικών φυτών λόγω ανεξέλεγκτης συλλογής!
Θα αναρωτηθείς τώρα[SUP].[/SUP] μα καλά, για μια παπαρούνα όλο αυτά; Και όμως! Η υπεροψία του ανθρώπου να ..."δαμάσει την φύση" όπως έγραψε πιό πάνω ο Καραγιώργος Α οδηγεί σε καταστροφικές συνέπειες για το περιβάλλον!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση #31 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

karesansui έγραψε:Έχεις όλα τα δίκια του κόσμου να θεωρείς την συγκεκριμένη αστυνομική διάταξη σκληρή και όλως αντίθετη με την όποια ρομαντική ή μη διάθεση προσέγγισης ή επαφής με την φύση

δεν την θεωρω σκληρη,απλως μου φανηκε περιεργο,δεν το γνωριζα,ουτε που θα μπορουσα να το φανταστω ποτε..
επισης δεν ηξερα οτι απαγορευεται να κοψω δεντρο σε ιδιωτικη μου εκταση..οχι οτι θα εκοβα..οχι οτι εχω ιδιωτικη εκταση!!Εικόνα

για τα βρυα,σφαγνα δεν εγραφε τιποτε ε? δεν πιστευω να τα θεωρει ποες???Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #32 από karesansui » πριν από 3 χρόνια

Καραγιωργος Α έγραψε:Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT][ Εικόνα ]!!!

Σου φαίνονται λόγια περιττά, λόγια μάταια και ανούσια αλλά σε ένα φόρουμ για το χόμπυ των μπονσάι τι ακριβώς θα περίμενες να διαβάσεις και με τι θα ήθελες να ασχοληθούν ή να συζητήσουν τα μέλη; Θα με ενδιέφερε να διαβάσω την άποψή σου μιας κι εσύ ασχολείσαι με αυτό το χόμπυ!

Καραγιωργος Α έγραψε:...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ! [/HIGHLIGHT]

Σοβαρά ε; Καμμία ηθική;
Το μπονσάι, είτε σαν χόμπυ είτε σαν άλλο τι, είναι μια τέχνη και η τέχνη έχει ηθική υπόσταση και προεκτάσεις!
Εν προκειμένω, η ενασχόληση με την ζωντανή αυτή τέχνη εμπεριέχει και τον σεβασμό στην φύση μιας και μίμησή της είναι το μπονσάι!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
[/HIGHLIGHT]
Καραγιωργος Α έγραψε:[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]

Οπότε και η προοδευτική καταστροφή του Δάσους του Αμαζόνιου και άλλων δασών, η ερημοποίηση εκτάσεων λόγω υπερεντατικής καλλιέργειας, ή μόλυνση των θαλασσών να αναφέρω λίγα μόνο ενδεικτικά, είναι αποδεκτές ...συνέπειες για σένα;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Απρ 2014, 11:27 --

iohokahey έγραψε: για τα βρυα,σφαγνα δεν εγραφε τιποτε ε? δεν πιστευω να τα θεωρει ποες???[ Εικόνα ]

Μπά, δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Είτε το αγνόησαν είτε τους ...ξέφυγε!!
Μάζεψε όσα θέλεις... Εικόνα
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως

Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση #33 από Petros » πριν από 3 χρόνια

Απαγορεύετε να κόψεις ΠΕΥΚΟ ακόμα και εάν είναι μέσα στο οικόπεδό σου!

spasias
Mame
Mame

Δημοσίευση #34 από spasias » πριν από 3 χρόνια

Petros έγραψε:Απαγορεύετε να κόψεις ΠΕΥΚΟ ακόμα και εάν είναι μέσα στο οικόπεδό σου!

Είχα σχετικό παράδειγμα με δέντρα που υπήρχαν σε ιδιόκτητο χωράφι σε περιοχή εντός σχεδίου. Τα δέντρα ήταν φυτεμένα και με απόδειξη πεύκα και χρειάστηκε ειδική άδεια και ιδιαίτερος Γολγοθάς από δασαρχείο για να κοπεί τελικά ένα μόνο μέρος τους.
Γενικά από ότι ξέρω κάθε τι δασικό π.χ. πεύκο, έλατο, δρύς, κ.λπ. αν και σε ιδιωτικές εκτάσεις (μη χαρακτηρισμένες δασικές) χρειάζεται θεωρητικά άδεια δασαρχείου για να κοπεί. Τώρα στην πράξη πολλές φορές όλοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Σχετικά με το γιαμαντόρι και μάλιστα μέσα και από δάσος δεν είμαι απολύτως αντίθετος. Όπως δεν είμαι αντίθετος και με το κυνήγι ή το ψάρεμα. Όλα όμως θα πρέπει να γίνονται με μέτρο, γνώση, ειδικές περιόδους, με ειδική άδεια και όχι με γραφειοκρατία άρνησης (που οδηγεί σε αναρχία και κανιβαλισμό). Επίσης θα πρέπει να γίνεται στα πλαίσια του σπορ - χόμπι και όχι εμπορίου. Σχετικές εμπορικές πράξεις θα πρέπει να διώκονται ποινικά. Τέλος θα πρέπει να υπάρξουν και τα κατάλληλα σωματεία που θα ασχολούνται με παράλληλες ανταποδοτικές κινήσεις π.χ. παράλληλη δενδροφύτευση κ.λπ. (όπως και με τι κυνήγι) και να προστατεύεται κάθε είδους λαθροσυλλογή λαθρουλοτόμιση κ.λπ.

Τέλος είμαι υπέρ της προβολής της σωστής διαδικασίας απόκτησης ενός γιαμαντόρι. Με την μυθοποίηση άρα και ποινικοποίηση μιας διαδικασίας επιτυγχάνονται χειρότερα αποτελέσματα από την πραγματική γνώση μιας κατάστασης. Το να υψώσουμε τοίχους απαγόρευσης στη γνώση πετυχαίνουμε το αντίθετο από ότι εάν αναπτύσσαμε στον κάθε ένα μέσω της γνώσης παραμέτρους κρίσης. Τα ιστορικά παραδείγματα άπειρα.Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame

Δημοσίευση #35 από Georg » πριν από 3 χρόνια

Να κάνω μια παρατήρηση πάνω στον νόμο που αναφέρθηκε, καθώς η συγκεκριμμένη διάταξη προέρχεται από το δασαρχείο της Αριδαίας και είμαι σε θέση να ξέρω από πρώτο χέρι το κομμάτι της κοπής δέντρων σε ιδιόκτητη έκταση.
Σύμφωνα με την διάταξη αυτή και σύμφωνα με το δασαρχείο απαγορεύεται η κοπή ΔΑΣΙΚΩΝ δέντρων τα οποία βρίσκονται σε ιδιόκτητες εκτάσεις και δέντρων στα όρια μεταξύ χωραφιών. Αντίθετα δεν υπάρχει περιορισμός στην υλοτόμηση μη δασικών καλιεργούμενων (π.χ. οποροφόρων) δεντρών.
Η συγκεκριμμένη παράγραφος υπάρχει για να καλύψει περιπτώσεις πρόωρης υλοτόμησης εκτάσεων που φυτεύθηκαν (με επιδότηση) για την παραγωγή ξυλείας (Λεύκες κ.λ.π).

Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial

Δημοσίευση #36 από Καραγιωργος Α » πριν από 3 χρόνια

karesansui έγραψε:

Σου φαίνονται λόγια περιττά, λόγια μάταια και ανούσια αλλά σε ένα φόρουμ για το χόμπυ των μπονσάι τι ακριβώς θα περίμενες να διαβάσεις και με τι θα ήθελες να ασχοληθούν ή να συζητήσουν τα μέλη; Θα με ενδιέφερε να διαβάσω την άποψή σου μιας κι εσύ ασχολείσαι με αυτό το χόμπυ!

Καραγιωργος Α έγραψε:...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ! [/HIGHLIGHT]

Σοβαρά ε; Καμμία ηθική;
Το μπονσάι, είτε σαν χόμπυ είτε σαν άλλο τι, είναι μια τέχνη και η τέχνη έχει ηθική υπόσταση και προεκτάσεις!
Εν προκειμένω, η ενασχόληση με την ζωντανή αυτή τέχνη εμπεριέχει και τον σεβασμό στην φύση μιας και μίμησή της είναι το μπονσάι!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
[/HIGHLIGHT]
Καραγιωργος Α έγραψε:[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]

Οπότε και η προοδευτική καταστροφή του Δάσους του Αμαζόνιου και άλλων δασών, η ερημοποίηση εκτάσεων λόγω υπερεντατικής καλλιέργειας, ή μόλυνση των θαλασσών να αναφέρω λίγα μόνο ενδεικτικά, είναι αποδεκτές ...συνέπειες για σένα;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Απρ 2014, 11:27 --

iohokahey έγραψε: για τα βρυα,σφαγνα δεν εγραφε τιποτε ε? δεν πιστευω να τα θεωρει ποες???[ Εικόνα ]

Μπά, δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Είτε το αγνόησαν είτε τους ...ξέφυγε!!
Μάζεψε όσα θέλεις... [ Εικόνα ]

Καλησπέρα Παναγιώτη νομίζω ότι μιλάμε για bonsai όχι για την κατάσταση που επικρατει Γύρο-Γύρω!

Ps Δεν ειναι καλό να κόβεις τις απόψεις στην μέση και μετά να γράφεις ιδέες!!!
Ps1 Εχεις περάσει καμία βόλτα από Αμαζόνιο???????? ηηηηηη ότι λένε ........Εικόνα

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευση #37 από karesansui » πριν από 3 χρόνια

Καλησπέρα!
Δίκιο έχεις...!
Σόρυ για την ...παρέμβαση στο κείμενο! Τίποτε το προσωπικό!
Απλώς, ευκαιρία βρήκα να βγάλω λόγο και πάλι Εικόνα
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #38 από Harris » πριν από 3 χρόνια

Κάποτε μου είχε πει ένας που έβγαζε δέντρα από το βουνό ότι έτσι και τα ανεβάσω στο φορουμ θα απογειωθώ! Εννοούσε οτι τα δέντρα του ήταν τοσο όμορφα που θα τον βλέπαμε σαν 'μαστερ'. Φυσικα και λυπήθηκα την σκεψη οτι αυτος είχε χάσει την έννοια του χόμπι. Του άρεσε να ακουει τα μπραβο κ.τ.λ αλλα σε καμία περίπτωση κάποιο αρνητικό σχόλιο. Απαντούσε ευγενικά αλλα απο μέσα του τον έτρωγαν τα σωθικά του... (μου ελεγε την τον πείραζε αλλα΄φαινόνταν οτι δεν δέχονταν άποψη ("κριτική").
Το τραγικό της υπόθεσης είναι οτι εκείνα τα δέντρα που θα παρουσίαζε για την απογείωση του που τα είχε βγάλει απο την φύση / βουνό κανένα δεν επιβίωσε! Φυσικά και χάθηκε απο το χόμπι όπως ήταν αναμενόμενο!

Το να βγάλει κάποιος ένα δέντρο ειναι ενα challenge αλλά αυτο που ήθελα να γράψω με την παρουσίαση του δέντρου (που το ανέβασε ενας 'φίλος' στο facebook) ηταν για να μπούμε στην διαδικασία του οράματος!
Ποιο ειναι το όραμα στο να βγάλουμε ενα δέντρο απο την φύση και τι όραμα έχουμε εμεις!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Δημοσίευση #39 από iohokahey » πριν από 3 χρόνια

μολις μου ηρθε μια απορια..κατα ποσο συνυφασμενες ειναι οι εννοιες ''μπονσαι'' και ''γιαμαντορι''..

θυμηθειτε λιγο τον κ. Μουρατα,εναν απο τους μαστερ του ειδους..μεγαλο (αν οχι ολο) μερος της φημης του το απεκτησε χαριν στα γιαμαντορι..!

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Acerbonsai
Mame
Mame

Δημοσίευση #40 από Acerbonsai » πριν από 3 χρόνια

Εάν δεν βιάζεσαι μπορείς να βρεις καταπληκτικά δέντρα σε φυτώρια.

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση