Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

karesansui έγραψε:Έχεις όλα τα δίκια του κόσμου να θεωρείς την συγκεκριμένη αστυνομική διάταξη σκληρή και όλως αντίθετη με την όποια ρομαντική ή μη διάθεση προσέγγισης ή επαφής με την φύση

δεν την θεωρω σκληρη,απλως μου φανηκε περιεργο,δεν το γνωριζα,ουτε που θα μπορουσα να το φανταστω ποτε..
επισης δεν ηξερα οτι απαγορευεται να κοψω δεντρο σε ιδιωτικη μου εκταση..οχι οτι θα εκοβα..οχι οτι εχω ιδιωτικη εκταση!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img]

για τα βρυα,σφαγνα δεν εγραφε τιποτε ε? δεν πιστευω να τα θεωρει ποες???[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/scared/shocked.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

iohokahey έγραψε: οσον αφορα την αστυνομικη διαταξη,δεν καταλαβα το εξης..
απαγορευεται και η συλλογη ποων?
δηλαδη λουλουδιων,χαμηλων ανθοφορων φυτων,ή καταλαβα λαθος?
πχ. μου απαγορευει ο νομος να κοψω μια παπαρουνα ή μια μαργαριτα?
Έχεις όλα τα δίκια του κόσμου να θεωρείς την συγκεκριμένη αστυνομική διάταξη σκληρή και όλως αντίθετη με την όποια ρομαντική ή μη διάθεση προσέγγισης ή επαφής με την φύση αλλά, δυστυχώς στις ημέρες μας παρατηρείται μια μεγάλη απειλή εξαφάνισης των ιθαγενών και ενδημικών φυτών, ποών και άλλων ακόμα και αυτών που δεν χαρακτηρίζονται απειλούμενων.
Προ διετίας η Διεύθυνση Δασών Αιτωλοακαρνανίας, εξέδωσε ανακοίνωση που προειδοποιεί για τον κίνδυνο εξαφάνισης ιθαγενών και ενδημικών φυτών λόγω ανεξέλεγκτης συλλογής!
Θα αναρωτηθείς τώρα. μα καλά, για μια παπαρούνα όλο αυτά; Και όμως! Η υπεροψία του ανθρώπου να ..."δαμάσει την φύση" όπως έγραψε πιό πάνω ο Καραγιώργος Α οδηγεί σε καταστροφικές συνέπειες για το περιβάλλον!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Hfestion έγραψε:σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοι, γράφουν όμως ελάχιστοι. Μια πληροφορία όταν δίνεται απο το ίντερνετ δεν ξέρεις πάντα τον παραλήπτη. Η λέξη Yamadori είναι πολύ πιασαρικη. Σκέψου να ξεκινήσει κόσμος να περνει τα βουνά και να ξηλώνει δέντρα δίχως λόγο και ετία.
σε αυτα που γραφεις συμφωνουμε δωρη,αλλωστε χθες πρωτος ανεφερα οτι για φαντασου να παιρνουμε ολοι τα βουνα με ενα μαχαιρι στο χερι και να ξεριζωνουμε οτι μας κανει κεφι..![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/obscene/drinkingbuddies.gif[/img]


για την αναρτηση τεχνικων θεματων και πληροφοριων σχετικα με τα γιαμαντορι διαφωνησα..

ολα τα εργαλεια μπορουν να χρησιμοποιηθουν για καλο και για κακο σκοπο..
γι'αυτον ακριβως τον λογο εγραψα και οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του..για το νομικο κομματι μεν,για το ηθικο (και βασικοτερο για μενα) δε..


οσον αφορα την αστυνομικη διαταξη,δεν καταλαβα το εξης..
απαγορευεται και η συλλογη ποων?
δηλαδη λουλουδιων,χαμηλων ανθοφορων φυτων,ή καταλαβα λαθος?
πχ. μου απαγορευει ο νομος να κοψω μια παπαρουνα ή μια μαργαριτα?
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καραγιωργος Α έγραψε:Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
( Φυτορεια, master, βίντεο, internet,κτλ)!...
ΛΟΓΙΑ ΣΑΝ...Το έκοψες χαμηλά, το εσκαψες πολυ, το εχεις πνίξει στο σύρμα, το βρήκα σε καλή τιμή,
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT][ Εικόνα ]!!!

...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ![/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]
Σωστό εν μέρη... αλλά υπάρχουν η σκοπιά της φύσης του ανθρώπου και στο τέλος του χόμπι.
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
( Φυτορεια, master, βίντεο, internet,κτλ)!...
ΛΟΓΙΑ ΣΑΝ...Το έκοψες χαμηλά, το εσκαψες πολυ, το εχεις πνίξει στο σύρμα, το βρήκα σε καλή τιμή,
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]!!!

...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ![/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Harris »

iohokahey έγραψε:
Το ανεφερα πιο πανω για αγορα γιαμαντορι..

Και αν αγορασω ενα γιαμαντορι θεωρουμαι και εγω υπευθυνος η μηπως οχι επειδη δεν εκτελεσα εγω την πραξη;
Ηθικα θεωρουμαι υπευθυνος;
Γιατι αν δεν το αγορασω εγω και 5-10 αλλοι,αυτος δεν θα ξαναβγαλει δεντρα απο την φυση..
Για να μην αναφερθω στο θεμα,απο που και ως που θα μου πουλησει καποιος δεντρο της φυσης;
Ειναι κτημα του;

Οντως πολλα τα ερωτηματα,αλλοι υπερ,αλλοι κατα..πολυ ωραια συζητηση κανουμε,απο κει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του!
Το είδα φίλε μου αλλά επειδή πέρασε γρήγορα ήθελα να το φέρω στην ενεργή σκηνή. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Απρ 17, 2014 10:02 am --
Jean-Zac έγραψε:Θα γράψουμε αργότερα μερικά πράγματα για τα yamadori
αλλά χρειαζόμαστε λίγο χρόνο (που δέν έχουμε !!)


Έτσι σαν αρχή να δούμε τι λέει κάποιος νόμος

[TABLE][TR] [TD]http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE% ... 910-%CE%A8[/TD][/TR][/TABLE]
Ευχαριστούμε JZ!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Jean-Zac έγραψε:Θα γράψουμε αργότερα μερικά πράγματα για τα yamadori
αλλά χρειαζόμαστε λίγο χρόνο (που δέν έχουμε !!)


Έτσι σαν αρχή να δούμε τι λέει κάποιος νόμος

[TABLE][TR] [TD]http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE% ... 910-%CE%A8[/TD][/TR][/TABLE]
Ευχαριστούμε Γιάννη!
Τελικά μόνο χαμομήλι μέχρι 500γρ !
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα!
Μια απο τις πλέον σωστές και ευοίωνες αστυνομικές διατάξεις που έχω διαβάσει τελευταία!
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση JZ!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2497
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 226 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Θα γράψουμε αργότερα μερικά πράγματα για τα yamadori
αλλά χρειαζόμαστε λίγο χρόνο (που δέν έχουμε !!)


Έτσι σαν αρχή να δούμε τι λέει κάποιος νόμος

[TABLE][TR] [TD]http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE% ... 910-%CE%A8[/TD][/TR][/TABLE]
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από florian »

[/quote]σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοι, γράφουν όμως ελάχιστοι. Μια πληροφορία όταν δίνεται απο το ίντερνετ δεν ξέρεις πάντα τον παραλήπτη. Η λέξη Yamadori είναι πολύ πιασαρικη. Σκέψου να ξεκινήσει κόσμος να περνει τα βουνά και να ξηλώνει δέντρα δίχως λόγο και ετία.[/quote]
Σε ευριο το σημείο συμφωνώ με τον Δωρη. Μια ερώτηση προς τη διαχείρηση... Γίνεται να γίνει κατι σαν τη βιβλιοθήκη για Γιαμαντορι, δηλαδή, να μπαίνεις εκει με κωδικό;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Hfestion »

iohokahey έγραψε:
Harris έγραψε:Μια ερώτηση (μια άλλη κατηγορία) ... Εάν κάποιος προσπαθήσει να μας πουλήσει ένα δέντρο yamadori;
π.χ ξέρω κάποιον που έχει 100+ αγριελιές στην Χαλκιδική και έχει ένα δέντρο που μου αρέσει πολύ. Τι κάνω το αγοράζω; Θα είμαι και μάλλον σίγουρος οτί θα μου ζήσει! Αφού θα μου το δώσει μέσα στην γλάστρα. Άρα το εαν θα επιβιώσει δεν με απασχολεί αφού το στάδιο αυτό το έχει ξεπεράσει.
Λοιπόν;
Και αν αγορασω ενα γιαμαντορι θεωρουμαι και εγω υπευθυνος
Υγ.δεν συμφωνω με τον δωρη,θα θελα να διαβασω καποια πραγματα για τα γιαμαντορι,ουτως η αλλως καποιος που εχει σκοπο να το κανει,θα το κανει..οποτε ας το κανει σωστα και με περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας..

10% ρε παιδια; Μου μεινε..Anyway,
Καλο ξημερωμα..
σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοι, γράφουν όμως ελάχιστοι. Μια πληροφορία όταν δίνεται απο το ίντερνετ δεν ξέρεις πάντα τον παραλήπτη. Η λέξη Yamadori είναι πολύ πιασαρικη. Σκέψου να ξεκινήσει κόσμος να περνει τα βουνά και να ξηλώνει δέντρα δίχως λόγο και ετία.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Harris έγραψε:Μια ερώτηση (μια άλλη κατηγορία) ... Εάν κάποιος προσπαθήσει να μας πουλήσει ένα δέντρο yamadori;
π.χ ξέρω κάποιον που έχει 100+ αγριελιές στην Χαλκιδική και έχει ένα δέντρο που μου αρέσει πολύ. Τι κάνω το αγοράζω; Θα είμαι και μάλλον σίγουρος οτί θα μου ζήσει! Αφού θα μου το δώσει μέσα στην γλάστρα. Άρα το εαν θα επιβιώσει δεν με απασχολεί αφού το στάδιο αυτό το έχει ξεπεράσει.
Λοιπόν;
Το ανεφερα πιο πανω για αγορα γιαμαντορι..

Και αν αγορασω ενα γιαμαντορι θεωρουμαι και εγω υπευθυνος η μηπως οχι επειδη δεν εκτελεσα εγω την πραξη;
Ηθικα θεωρουμαι υπευθυνος;
Γιατι αν δεν το αγορασω εγω και 5-10 αλλοι,αυτος δεν θα ξαναβγαλει δεντρα απο την φυση..
Για να μην αναφερθω στο θεμα,απο που και ως που θα μου πουλησει καποιος δεντρο της φυσης;
Ειναι κτημα του;

Οντως πολλα τα ερωτηματα,αλλοι υπερ,αλλοι κατα..πολυ ωραια συζητηση κανουμε,απο κει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του!

Υγ.δεν συμφωνω με τον δωρη,θα θελα να διαβασω καποια πραγματα για τα γιαμαντορι,ουτως η αλλως καποιος που εχει σκοπο να το κανει,θα το κανει..οποτε ας το κανει σωστα και με περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας..

10% ρε παιδια; Μου μεινε..Anyway,
Καλο ξημερωμα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Hfestion »

Όλα ξεκινάνε από το που θέλουμε να φτάσουμε ... Περνάμε όμορφα την ώρα μας, η μήπως θέλουμε να γίνουμε master. Τα ερωτήματά πολλά και δεν είμαι ο κατάλληλος για να μιλήσω για ηθική. Όπως όλες οι ασχολίες έτσι κι αυτή έχει επίπεδα. Όσο περνάνε τα χρόνια και ανεβενει κάποιος επίπεδο, θα πρέπει οι επιλογές του να είναι πιο μελετημένες. Είτε μιλάμε για Yamadori είτε για δέντρο φυτώριο, θα πρέπει πάντα να υπάρχουν προοπτικές. Θεωρώ ότι όσο δύσκολο είναι να ψάξει κάποιος για ένα δέντρο με πραγματικές προοπτικές σε όλα τα φυτώρια μιας περιοχής (για παράδειγμα σε όλα τα φυτώρια της λεωφόρου μαραθώνα μέχρι τον σχοινιά και ακόμα παραπέρα) άλλο τόσο είναι κάποιος να ψάξει πλαγιές, βουνά και λαγκαδια για να βρει τον κορμό που θα του δώσει ένα εξαιρετικό bonsai τα επόμενα χρόνια. Είναι πολύ λογικό ένα δέντρο που μεγαλώνει σε ελεύθερη ανάπτυξη κάτω απο αντίξοες συνθήκες και τελικά επιβιώνει να έχει τις τελείες προδιαγραφές να γίνει ένα τέλειο μπονσαι. Εγώ όμως θα κάνω μερικές ερωτήσεις

-ένα δέντρο που μεγαλώνει σε ελεύθερη ανάπτυξη για 7-10-15 χρόνια και ψάχνει να βρει νερό γιατί δεν ποτίζεται συχνά,που θα έχουν φτάσει οι ρίζες του?
- πόσοι από σας έχετε σκαψει σε ένα βουνό 30 πόντους να δείτε τι κρύβει χώμα από κατω?

-μπορούν να βγουν όλα τα δέντρα από την φύση και να επιβιώσουν?

-πόσο βαθιά μπορεί να σκαψει κάποιος και θα καταφέρει να βγάλει αρκετές ρίζες?

-Τι πιθανότητες έχει ένα δέντρο να επιβιώσει με σχεδόν μηδενικό ριζικό σύστημα

-με τι κριτήρια γίνετε η επιλογή ενός Yamadori

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Απρ 2014, 00:01 --

Μήπως ένα πολύ καλό δέντρο φυτώριου που ίσως το βρήκαμε κατά τύχη και με καλό ριζικό σύστημα, αν το βάλουμε σε ένα καφασι και το αφήσουμε εκτεθειμένο (στην ταράτσα η σε μια γωνία στην αυλή μας) σε ήλιο, βροχή, χιόνι, αέρα σε συνδιασμό με επιθετική λίπανση, διαμόρφωση και πολύ καλό χώμα μας δώσει το ίδιο αποτέλεσμα?

τέλος θέλω να πω ότι δεν συμφωνώ στο να δωθούν πληροφορίες για το πως βγενει ένα Yamadori από την γη. Το internet είναι ανεξέλεγκτο και πότε δεν ξέρεις μια πληροφορία που μπορεί να φτάσει και τι μπορεί να προκαλεσει. θα παρακαλούσα να μην γίνει αναφορά σε αυτό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Harris »

Μια ερώτηση (μια άλλη κατηγορία) ... Εάν κάποιος προσπαθήσει να μας πουλήσει ένα δέντρο yamadori;
π.χ ξέρω κάποιον που έχει 100+ αγριελιές στην Χαλκιδική και έχει ένα δέντρο που μου αρέσει πολύ. Τι κάνω το αγοράζω; Θα είμαι και μάλλον σίγουρος οτί θα μου ζήσει! Αφού θα μου το δώσει μέσα στην γλάστρα. Άρα το εαν θα επιβιώσει δεν με απασχολεί αφού το στάδιο αυτό το έχει ξεπεράσει.
Λοιπόν;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

iohokahey έγραψε:
karesansui έγραψε: Μια άλλη κατηγορία ...γιαμαντόρι είναι τα αστικά γιαμαντόρι. θάμνοι ή/και δέντρα σε κήπους σπιτιών, σε αστικά ή περιαστικά άλση κλπ.
Αλλα για αυτά πρέπει να αναφερθούμε ξεχωριστά...
Αν και δεν μου ταιριαζει να ασχοληθω με γιαμαντορι,θα ηθελα πολυ να διαβασω γι'αυτα..
Αστικα γιαμαντορι;
Ειναι κατι σαν υποκατηγορια karesansui?
Και οταν γραφεις οτι ειναι διαφορετικα με αυτα,τι εννοεις;
Δηλαδη τι διαφορα εχει να βγαλω εναν αρκευθο παραστιακα απο το να ανεβω λιγο πιο ψηλα και να βγαλω ενα πευκο πχ;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σου..!
Καλησπέρα!
Δεν έγραψα διαφορετικά αλλά, να αναφερθούμε ξέχωρα απο τα πραγματικά γιαμαντόρι!
Ο τρόπος, η τεχνική συλλογής εν πολλοίς, δεν διαφέρει. Διαφέρει μόνο η ηθική του όλου θέματος.
Περιληπτικά, βγάζοντας ένα αστικό γιαμαντόρι (ο όρος είναι δόκιμος και επικράτησε να λέγεται έτσι τελευταίως σε αντιδιαστολή με τα κλασσικά γιαμαντόρι, που η ακριβής μετάφραση απο τα ιαπωνικά είναι: άγριο δέντρο βγαλμένο απο το βουνό και είναι όρος συνυφασμένος με την τέχνη των μπονσάι στην Ιαπωνία) δεν χαλάμε την όποια ισορροπία έχει επιτευχθεί στην φύση απο την παρουσία του. Μπορεί δε κάλλιστα να αντικατασταθεί απο ένα διαφορετικό ή/και νεαρώτερο δέντρο ή θάμνο. Εκείνο που διαταράσσεται είναι ίσως η αισθητική ισορροπία του αλσύλιου, του κήπου κλπ.
Η απόσπαση ενός άγριου δέντρου απο τον φυσικό του χώρο, διαταράσσει την οικολογική ισορροπία. Το δέντρο αυτό είναι μέρος της οικολογικής αλυσίδας στον βιότοπο που αναπτύσσεται. Επι παραδείγματι, παρέχει στέγη, τροφή σε πολλούς οργανισμούς που συμβιώνουν.
Παραθέτω τρείς φωτογραφίες. Η πρώτη απο την χαρακτηρισμένη με προεδρικό διάταγμα προστατευόμενη περιοχή οξύκερδων στην Σαμοθράκη, η δεύτερη απο την Πάρνηθα, η τελευταία γιουνίπερος απο ένα άλσος.

[img]http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/835/1vt6.jpg[/img]
[img]http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/856/c78b.jpg[/img]
[img]http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/834/9wo2.jpg[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

karesansui έγραψε: Μια άλλη κατηγορία ...γιαμαντόρι είναι τα αστικά γιαμαντόρι. θάμνοι ή/και δέντρα σε κήπους σπιτιών, σε αστικά ή περιαστικά άλση κλπ.
Αλλα για αυτά πρέπει να αναφερθούμε ξεχωριστά...
Αν και δεν μου ταιριαζει να ασχοληθω με γιαμαντορι,θα ηθελα πολυ να διαβασω γι'αυτα..
Αστικα γιαμαντορι;
Ειναι κατι σαν υποκατηγορια karesansui?
Και οταν γραφεις οτι ειναι διαφορετικα με αυτα,τι εννοεις;
Δηλαδη τι διαφορα εχει να βγαλω εναν αρκευθο παραστιακα απο το να ανεβω λιγο πιο ψηλα και να βγαλω ενα πευκο πχ;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σου..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από florian »

Η συζήτηση περί ηθικής Γιαμαντορι ναι ή οχι δεν πρόκειται ποτε να βγάζει κάποιο συμπέρασμα. Το σίγουρο για μένα ειναι μονο οτι πριν βγάζεις οτιδήποτε από τη φύση πρεπει να το έχεις σκεφτεί καλά. Κάθε άλλη συζήτηση περί το θέμα αυτο πιστεύω οτι ειναι περιττό. Θα ήθελα πολυ να υπήρχε μια ελεύθερη ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών περί Γιαμαντορι χωρις να αρχίζει κάθε φορα η ίδια και ίδια συζήτηση ξανα! Ναι εχω κανει και κάνω Γιαμαντορι. Ναι αγοράζω έτοιμα Μπονσαϊ (εάν υπαρχει έτοιμο μπονσαϊ ποτε) ναι αγοράζω και απο φυτώριο δέντρα τα οποία δεν αφήνω να αναπτυχθούνε φυσιολογικά αλλά προσπαθώ να τα διαμορφωσω κάποια στιγμή σε μπονσαϊ. Σε κάθε μια από τις προαναφερθέντες δήλωσης θα υπαρχει κάποιον που συμφωνεί ή διαφωνει. Ετσι ειναι ομως η τέχνη και αυτο ειναι το χόμπι των μπονσα, μια τέχνη! Θεωρώ λάθος το να κοροϊδευεις ή να κατηγορεις το πως ασκεί ο καθένας μας τη τέχνη του!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

spasias έγραψε:
Τώρα μισές και σκόρπιες αναφορές για το όραμα επιλογής και μισές μονολεκτικές "μην κάνεις γιαμαντόρι" κ.λπ. άπλα οδηγούν τον αρχάριο αναγνώστη σε ημιμάθεια άρα και σίγουρη καταστροφή - αποτυχία.[ Εικόνα ]
Καλησπέρα!
Θα συμφωνήσω μαζί σου με το σκεπτικό σου να γίνει μια λεπτομερέστερη αναφορά στο τι είναι γιαμαντόρι, την ηθική και την τεχνική υπόσταση που περικλείει η έννοια γιαμαντόρι αλλά, θα διαφωνήσω στο εξής: Τα γιαμαντόρι δεν αφορούν τους αρχάριους, πόσο μάλλον, όπως σωστά υπογράμμισες, τους αρχάριους που προσπαθούν να διδαχθούν την τέχνη του μπονσάι μέσω διαδυκτίου!
Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί υπεροπτική η δήλωσή μου (προσωπικά μετά απο 20+ χρόνια ενασχόλησης με τα μπονσάι δεν έχω προσπαθήσει ούτε μία (#1) φορά να βγάλω γιαμαντόρι ) αλλά, αναλογίσου τούτο: κατά πόσο ένας αρχάριος, ο οποίος ακόμα δεν γνωρίζει πως να διαχειριστεί ένα απλό malsai να πάρει τα βουνά με το ξινιάρι και να καρατομεί ό,τι βρίσκει μπροστά του ενώ ακόμα δεν γνωρίζει την φιλοσοφία του τι είναι μπονσάι! Σου ακούγεται υπερβολικό και κάπως τραβηγμένο αυτό που μόλις έγραψα; κι όμως θαρρώ πως έτσι έχει η κατάσταση!

Αναφέρομαι σε πραγματικά γιαμαντόρι κι όχι στα δέντρα που βρίσκονται (μέσα ή παρόχθια) στα χωράφια του παππού, του θείου και λοιπών προσφιλών!
Μια άλλη κατηγορία ...γιαμαντόρι είναι τα αστικά γιαμαντόρι. θάμνοι ή/και δέντρα σε κήπους σπιτιών, σε αστικά ή περιαστικά άλση κλπ.
Αλλα για αυτά πρέπει να αναφερθούμε ξεχωριστά...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Χωρις να εχω την καταλληλη εμπειρια στο θεμα,θεωρω πως ειτε προκειται να το προορισεις για μπονσαι ειτε οχι,και με ενα τοσο μικρο ποσοστο επιβιωσης,ειναι σαν καταδικη για το δεντρο..
Προφανως το θεμα εχει πολλες παραμετρους..
Μοιαζει λιγο με το θεμα που ειχαμε συζητησει πριν λιγο καιρο σχετικα με τα ελατα,τα χριστουγενιατικα δεντρα..
Εχει διαφορα αν παω στο δασος και κοψω ενα ελατακι για να περασω τις γιορτες μου,απο το να αγορασω ενα απο καποιο φυτωριο;
Εχει διαφορα αν παω στο βουνο για γιαμαντορι,απο το να αγορασω ενα 'μπονσαι' απο φυτωριο;
Εισαι νομιμος αν αγορασεις καποιο δεντρο αλλα παρανομος αν το συλλεξεις απο την φυση..
Τα ορια νομιμης και παρανομης πραξης ειναι πολυ στενα..
Αντε και μου δωσε ο αδερφος μου ενα γιαμαντορι,η ακομα ακομα,αγορασα ενα..
Θεωρουμαι συνυπευθυνος,η μηπως την εβγαλα καθαρη επειδη δεν το πραξα εγω;
Δυσκολα πραματα..
Και κατα ποσο αραγε αξιζει για να κανουμε εμεις το χομπυ μας,να πετσοκοβουμε τα βουνα και ο μηνας εχει εννια;
Φανταζεστε να παιρναμε ολοι τα μαχαιρια μας και να βγαιναμε στο βουνο;
Φασκω και αντιφασκω;
Μηπως τελικα αποφασιζω με το τι με συμφερει και τι οχι;
Δεν ξερω,δυσκολο θεμα..σας εγραψα μερικους προβληματισμους μου..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από spasias »

Φίλε Harris με το να συζητούμε τι σχέση έχει η λεκάνη κ.λπ. οι απαντήσεις μας θα γεμίσουν ανούσιες σελίδες.


Είδα ένα ποστ, που στο μυαλό του κάθε αρχάριου (μιας και σε αυτόν απευθύνεται), αποτυπώνεται η ακόλουθη διαδικασία (σύμφωνα πάντα με τον τίτλο)

ΟΡΑΜΑ + ΓΙΑΜΑΝΤΟΡΙ = ΜΠΟΝΣΑΙ και μάλιστα με εικονογραφημένη καθοδήγηση.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... thless.gif[/img]
Τώρα πως αυτό υλοποιείται? Ο κάθε αρχάριος βλέποντας τη λεκάνη και μη διαβάζοντας κάτι παραπάνω καταλαβαίνει ότι πάει στο βουνό - διαλέγει κάτι που του κάνει ως σχέδιο - φυτεύει και διαμορφώνει [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]. Τώρα ως αρχάριος τα ενδιάμεσα τα έχει χάσει[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... snooty.gif[/img].

Δεν είμαι εντελώς αντίθετος με τα γιαμαντόρι απλά σε τέτοια ζητήματα θα πρέπει κατ'εμέ να τονιστεί και το στάδιο σωστής συλλογής - σωστής μεταφοράς - σωστής προετοιμασίας πριν τη φύτεψη - σωστής καλλιέργειας - επιβίωσης κ.λπ. που δεν είμαι και ειδικός ούτε να φανταστώ τι άλλο απαιτείται τώρα.

Επίσης συμφωνώ με τον JZ ότι πρέπει το θέμα να αναλυθεί ΠΛΗΡΩΣ, από τεχνικής αλλά και από ηθικής πλευράς, ώστε κάποιος να έχει ΠΛΗΡΗ επίγνωση (όσο πλήρης μπορεί να είναι ΜΟΝΟ μέσα από ένα Η/Υ [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... elpsos.gif[/img]) του τι είναι το γιαμαντορι και τι πρόκειται να αντιμετωπίσει εάν το επιχειρήσει.

Τώρα μισές και σκόρπιες αναφορές για το όραμα επιλογής και μισές μονολεκτικές "μην κάνεις γιαμαντόρι" κ.λπ. άπλα οδηγούν τον αρχάριο αναγνώστη σε ημιμάθεια άρα και σίγουρη καταστροφή - αποτυχία.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Απάντηση