Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από RiaDr »

Χρόνια πολλά σε όλους!
Iohokahey, δεν ήταν σκοπός μου να αναφερθώ σε οποιονδήποτε απ' όσους συμμετείχαν στη συζήτηση συγκεκριμένα, κάποια ζητήματα ήθελα να θίξω, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα. Η παρατήρησή σου για την ονομασία των δέντρων είναι καίρια, απλά φαντάζομαι πως στις αρχές δεν υπήρχε και εναλλακτική, όλα τα δέντρα απ' τη φύση προέρχονταν. Όταν άρχισαν οι καλλιεργητές να φτιάχνουν εξειδικευμένα φυτώρια λογικά δημιουργήθηκε και η ανάγκη για μια ονομασία που θα ξεχωρίζει τα "άγρια" απ' τα "ήμερα" δέντρα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραίο άρθρο όπως όλα της βιβλιοθήκης. Δεν το ειχα διαβάσει. Μπράβο παιδιά!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Εξαισιο το αρθρο του pinus mugo!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Vasilhs »

Δεν νομίζω σαν Μπονσαι αλλά στις γλάστρες, σε ζαρντινιέρες.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Harris έγραψε:Δέντρα σε γλάστρες υπήρχαν και στην αρχαία Ελλάδα! Επίσης οι κρεμαστοί κήποι της Βαβυλώνας τι ήταν. Δεν ηταν φυτά σε γλάστρες; :)
αληθεια υπηρχαν;
Δεντρακια σε γλαστρες,σαν εννοια μπονσαι;
Τα μπονσαι κατα το ξεκινημα τους δεν ηταν απαραιτητα γιαμαντορι;και αν οχι τι ηταν;καλλιεργησιμα φυτα;
Γι'αυτο υπαρχετε και σεις οι παλιοτεροι ρε παιδια,ωστε να μαθαινουμε και μεις οι νεοτεροι μεσα απο τετοιες συζητησεις στο φορουμ και να παιρνουμε ερεθισματα για περαιτερω διαβασμα και ψαξιμο στο νετ..
Τουλαχιστον εγω αυτο κανω..

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 18 Απρ 2014, 14:42 --

Και για να συνεχισω την συζητηση που καναμε,μου φαινεται λιγο αστειο να πουλας γιαμαντορι..
Να προσπαθεις να αναδειχτεις απο το χομπυ σου και πολυ περισσοτερο απο ενα δεντρο που η φυση δημιουργησε..
Το χομπυ δεν ειναι για να περναω ομορφα τις ελευθερες μου ωρες;
Πρεπει να γινω μαστερ;
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Harris »

Δέντρα σε γλάστρες υπήρχαν και στην αρχαία Ελλάδα! Επίσης οι κρεμαστοί κήποι της Βαβυλώνας τι ήταν. Δεν ηταν φυτά σε γλάστρες; :)

Η όμορφη συζήτηση είναι πάντα αποδεκτή στο φόρουμ μας! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

Επειδη μαλλον αναφερεσαι σε μενα ρια,οσον αφορα τις πληροφοριες περι γιαμαντορι,ειλικρινα δεν προσεξα οτι εχουμε αρθρο στην βιβλιοθηκη..συγχωρεστε με.. (μιας και ειναι δυσκολες οι ημερες και οι νυχτες τελευταια)

Επισης αναφορικα με τους ορους μπονσαι και γιαμαντορι απορια εξεφρασα..δηλαδη τα πρωτα δεντρα σε μικρα δοχεια προερχονταν απο την φυση και ονομαστηκαν μπονσαι;γιατι διαβασα στην βιβλιοθηκη μας πως μεχρι τον 15 αιωνα τα δεντρα συλλεγονταν απο την φυση..για αυτόν ακριβως τον λογο εφερα στο προσκηνιο και τον murata,επειδη ασχολουνταν μονο με γιαμαντορι..
Jz ειλικρινα τα γραφομενα σου μου μειναν..

Παρολα αυτα δεν θεωρω ανουσια την συζητηση μας..παντα κατι εχεις να κερδισεις απο μια συζητηση..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από RiaDr »

Λόγω διακοπών και γενικότερης χαλαρότητας και ξεκούρασης είδα μόλις τώρα το θέμα και μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:

α) δεν το έχουμε εξαντλήσει τόσα χρόνια το θέμα; ή μας αρέσει ν' ανάβουν λίγο τα αίματα και ν' ανεβαίνει η αδρεναλίνη;

β) το εξαιρετικό άρθρο του pinusmugo για τη συλλογή Yamadori δεν το εχει δει ΚΑΝΕΙΣ σας έναν χρόνο τώρα; επιμένετε ορισμένοι ότι θέλατε οδηγίες /πληροφορίες.. όλες υπάρχουν εδώ, αποκλειστικά για τους πιο έμπειρους κι όχι για κάθε περαστικό του Internet, σε ένα άρθρο που έγραψε με πολλή προσοχή και αγάπη ο φίλος μας και υπάρχει εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... adori.html

Πριν παραπονεθείτε στο μέλλον, ρίξτε μια ματιά και στη βιβλιοθήκη μας! Προφανώς και δεν είχε νόημα να επαναληφθεί όλο αυτό το υλικό και εδώ.

γ) αναφέρθηκε ο K. Murata. Το ότι έχουν σχεδόν εκλείψει τα έλατα Ezo, λόγω της συστηματικής αποψίλωσής τους από γενιές καλλιεργητών μπονσάι απ'τη συγκεκριμένη περιοχή δεν είναι άξιο λόγου;

δ) Το χόμπυ μας δεν είναι το ίδιο με τον αερομοντελισμό (τυχαίο παράδειγμα), είναι μια πανάρχαια τέχνη η οποία στηρίζεται σε ηθικές αρχές, βασική εκ των οποίων ο σεβασμός προς τα ίδια τα δέντρα και τη φύση εν γένει. Ο θεωρούμενος και "πατριάρχης" των μπονσάι Saburo Kato μίλησε για συναδέλφωση των λαών μέσω της ευγενούς αυτής ενασχόλησης. Από εκεί και πέρα, ο καθένας, όπως και σε ολόκληρη τη ζωή του, έτσι και σε σχέση με τα μπονσάι κρατά όποια στάση θέλει και δεν πέφτει λόγος σε κανένα μας. Ο καθένας έχει την ψυχή του χωριστά, όπως συνηθίζω να λέω, αν κάποιοι τα έχετε βρει με τον εαυτό σας και θεωρείτε πως έχετε κάθε δικαίωμα να αποψιλώσετε όλο το δάσος, γιατί τόση προσπάθεια να πείσετε κι όλους τους υπόλοιπους; μήπως είναι υφέρπουσες ενοχές;

ε) πώς καταλήξαμε να εξισώνουμε τα μπονσάι της αγοράς με τα yamadori; στην πλειονότητά τους προέρχονται από φυτώρια μαζικής παραγωγής. Αν κάποιοι καλλιεργητές επιλέγουν να πωλούν δέντρα απ' τη φύση, το ηθικό σκέλος πάλι αφορά τον αγοραστή που του δίνει τη δυνατότητα να συνεχίσει να το κάνει.

Κατά τα άλλα, ειρήνη υμίν, μέρες που είναι.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Βλέπω τον συλλέκτη των yamadori , που αφού εντόπισε το δένδρο, να το κλαδεύει όσο χρειάζεται για να έχει τον αναγκαίο χώρο για να εργαστεί με άνεση, να κάθεται γονατισμένος μπροστά στο δένδρο, σαν να προσεύχεται, ένα είδος σεβασμού προς αυτό στο οποίο σε λίγο θα του πρόσφερε πόνο και στρές για να πραγματοποιήσει την συλλογή. Αυτή γινόταν με λεπτότητα-απαλότητα-κομψότητα-ευαισθησία προς το δένδρο, με όλες τις τακτικές που χρησιμοποιούμε όταν μας ενδιαφέρει κάτι ώστε το αντικείμενό μας να μπορέσει να ζήσει ήσυχα σε ένα περιβάλλον διαφορετικό από αυτό που ήταν μέχρι εκείνη την στιγμή.

Πόσες φορές έγραψα με εκείνον τον αστείο τρόπο μου για την αγορά φυτών-δένδρων. Πόσες φορές είδα τον Χάρη, τον Παναγιώτη, τον Δώρη, την Ρία, τον Αντώνη να αγοράζουν φυτά από το φυτώριο και να πολεμάνε να φτιάξουν κάτι. Όταν μετά από 20 χρόνια που θα τα βλέπουν τότε θα χαμογελάνε γιατί θα έχουν ένα σύντροφο που το είδανε να μεγαλώνει μαζί τους. Θα θυμούνται τους κόπους, τις φροντίδες, τα σχέδια και τον χρόνο που σπαταλήσανε γι αυτό αλλά δεν θα τους νοιάζει. Το αγοράσανε 5-10 euro αλλά γι αυτούς η αξία του θα είναι ανεκτίμητη. Γιατί το δημιουργήσανε αυτοί, γιατί κοπιάσανε αυτοί, γιατί είναι ‘’παιδί’’ τους και αυτό.


Πολλά τα χρόνια εμπλοκής μου με τα μπονσάι. Διάβασα πολλά, ανάλυσα πολλά, έκανα λάθη πολλά, κατάλαβα την φιλοσοφία των πιονιέρων στα μπονσάι, μου άρεσαν αυτά που έλεγε ο Saburo Kato, διάβασα για τους Samurai και τι σημαίνει Τιμή, είδα τράβηγμα σπαθιού από Δάσκαλο του είδους και ΄΄χάζεψα΄΄, δεν απέκτησα ποτέ δένδρα αξιόλογα και χάραξα τον δικό μου δρόμο.
Να γιατί χρησιμοποιούσα καλώδια … και με κράξανε
Να γιατί χρησιμοποιούσα πλαστικές γλάστρες …. και με κράξανε
Να γιατί μου βγάλανε κόκκινη σημαία ….. και με ‘’διώξανε’’
Να γιατί δεν ξαναγύρισα …. ενώ με ξανακαλέσανε
Να γιατί μετά από καιρό χρησιμοποιούσανε κάποιοι τις δικές μου τακτικές.
Να γιατί δεν θα γίνω Μάστερ
Να γιατί δεν θα έχω ποτέ όμορφα δένδρα
Να γιατί δεν έχω μόνο ένα χόμπυ.

M. Jean-Zac ne pourra jamais devenir un maître
Mr Jean-Zac will not ever become a Master
Jean-Zac non potrà mai diventare un Maestro
Herr Jean-Zac wird nicht immer Meister werden
MRジャンザックは、これまで主になることはありません
Κύριε Jean-Zac δέν θα γίνετε ποτέ Master

Στα … αρχαία μου τρακάμπελα.
(δεν σημαίνει τίποτα, ίσως στα παλιά μου τα παπούτσια ή κάτι ανάλογο ….. )


Κυρίες και Κύριοι.
Θαυμάστε μερικές φωτογραφίες συλλογής yamadori και αναρωτηθείτε πόσο ανόητοι μπορεί να είστε εσείς που αγοράζετε από το φυτώριο. Θα μπορούσατε να είστε οι προμηθευτές του W.P. και άλλων πολλών και να τα οικονομήσετε !!!
Σκεφτείτε … σκεφτείτε !!!!!!!!!!

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό !!!!!
Ποιός το έλεγε ….. ποιός το έλεγε. ???
Ήταν ηθικός ???
Ήταν νόμιμος ???
Ήταν δίκαιος ??/
Ήταν απατεώνας ????
Τα οικονόμησε ?????
Μήπως μας συμφέρει το … ότι είναι ηθικό είναι και νόμιμο ???

Αφού δεν ξέρεις να αγοράσεις ένα φυτό, αφού δεν ξέρεις ακόμη να κλαδεύεις, αφού δεν ξέρεις να συρματώνεις, αφού δεν ξέρεις να κάνεις μία σωστή μεταφύτευση, αφού δεν ξέρεις να κάνεις μία καταβολάδα, αφού δεν ξέρεις να σχεδιάζεις, αφού δεν ξέρεις να διαμορφώνεις, αφού δεν έχεις αφήσει πίσω σου δεκάδες ΄΄πτώματα΄΄ τότε τι το θέλεις το γιαμαντόρι ??????

P.S. Εάν είναι off topic ας το διαγράψετε !!!!!
(και ας με διαγράψετε !!!)
Δηλαδή τι περιμένατε να διαβάσετε από έναν γεροπαράξενο σαν εμένα ??


Αυτά μέχρι τώρα.
Προσεχώς θα μιλήσουμε σοβαρά για το θέμα Yamadori
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Captain Phillips
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2014, 23:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Captain Phillips »

Υπάρχουν πράγματι ωραία δέντρα απλά πρέπει να ξέρεις τι να διαλέξεις. Δύσκολο κομμάτι αυτό η εύρεση σωστού δέντρου.
Άβαταρ μέλους

Acerbonsai
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 00:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Acerbonsai »

Εάν δεν βιάζεσαι μπορείς να βρεις καταπληκτικά δέντρα σε φυτώρια.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από iohokahey »

μολις μου ηρθε μια απορια..κατα ποσο συνυφασμενες ειναι οι εννοιες ''μπονσαι'' και ''γιαμαντορι''..

θυμηθειτε λιγο τον κ. Μουρατα,εναν απο τους μαστερ του ειδους..μεγαλο (αν οχι ολο) μερος της φημης του το απεκτησε χαριν στα γιαμαντορι..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Harris »

Κάποτε μου είχε πει ένας που έβγαζε δέντρα από το βουνό ότι έτσι και τα ανεβάσω στο φορουμ θα απογειωθώ! Εννοούσε οτι τα δέντρα του ήταν τοσο όμορφα που θα τον βλέπαμε σαν 'μαστερ'. Φυσικα και λυπήθηκα την σκεψη οτι αυτος είχε χάσει την έννοια του χόμπι. Του άρεσε να ακουει τα μπραβο κ.τ.λ αλλα σε καμία περίπτωση κάποιο αρνητικό σχόλιο. Απαντούσε ευγενικά αλλα απο μέσα του τον έτρωγαν τα σωθικά του... (μου ελεγε την τον πείραζε αλλα΄φαινόνταν οτι δεν δέχονταν άποψη ("κριτική").
Το τραγικό της υπόθεσης είναι οτι εκείνα τα δέντρα που θα παρουσίαζε για την απογείωση του που τα είχε βγάλει απο την φύση / βουνό κανένα δεν επιβίωσε! Φυσικά και χάθηκε απο το χόμπι όπως ήταν αναμενόμενο!

Το να βγάλει κάποιος ένα δέντρο ειναι ενα challenge αλλά αυτο που ήθελα να γράψω με την παρουσίαση του δέντρου (που το ανέβασε ενας 'φίλος' στο facebook) ηταν για να μπούμε στην διαδικασία του οράματος!
Ποιο ειναι το όραμα στο να βγάλουμε ενα δέντρο απο την φύση και τι όραμα έχουμε εμεις!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα!
Δίκιο έχεις...!
Σόρυ για την ...παρέμβαση στο κείμενο! Τίποτε το προσωπικό!
Απλώς, ευκαιρία βρήκα να βγάλω λόγο και πάλι [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

karesansui έγραψε:
Καραγιωργος Α έγραψε:Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
( Φυτορεια, master, βίντεο, internet,κτλ)!...
ΛΟΓΙΑ ΣΑΝ...Το έκοψες χαμηλά, το εσκαψες πολυ, το εχεις πνίξει στο σύρμα, το βρήκα σε καλή τιμή,
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT][ Εικόνα ]!!!
Σου φαίνονται λόγια περιττά, λόγια μάταια και ανούσια αλλά σε ένα φόρουμ για το χόμπυ των μπονσάι τι ακριβώς θα περίμενες να διαβάσεις και με τι θα ήθελες να ασχοληθούν ή να συζητήσουν τα μέλη; Θα με ενδιέφερε να διαβάσω την άποψή σου μιας κι εσύ ασχολείσαι με αυτό το χόμπυ!
Καραγιωργος Α έγραψε:...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ! [/HIGHLIGHT]
Σοβαρά ε; Καμμία ηθική;
Το μπονσάι, είτε σαν χόμπυ είτε σαν άλλο τι, είναι μια τέχνη και η τέχνη έχει ηθική υπόσταση και προεκτάσεις!
Εν προκειμένω, η ενασχόληση με την ζωντανή αυτή τέχνη εμπεριέχει και τον σεβασμό στην φύση μιας και μίμησή της είναι το μπονσάι!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
[/HIGHLIGHT]
Καραγιωργος Α έγραψε:[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]
Οπότε και η προοδευτική καταστροφή του Δάσους του Αμαζόνιου και άλλων δασών, η ερημοποίηση εκτάσεων λόγω υπερεντατικής καλλιέργειας, ή μόλυνση των θαλασσών να αναφέρω λίγα μόνο ενδεικτικά, είναι αποδεκτές ...συνέπειες για σένα;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Απρ 2014, 11:27 --
iohokahey έγραψε: για τα βρυα,σφαγνα δεν εγραφε τιποτε ε? δεν πιστευω να τα θεωρει ποες???[ Εικόνα ]
Μπά, δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Είτε το αγνόησαν είτε τους ...ξέφυγε!!
Μάζεψε όσα θέλεις... [ Εικόνα ]
Καλησπέρα Παναγιώτη νομίζω ότι μιλάμε για bonsai όχι για την κατάσταση που επικρατει Γύρο-Γύρω!

Ps Δεν ειναι καλό να κόβεις τις απόψεις στην μέση και μετά να γράφεις ιδέες!!!
Ps1 Εχεις περάσει καμία βόλτα από Αμαζόνιο???????? ηηηηηη ότι λένε ........[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Georg »

Να κάνω μια παρατήρηση πάνω στον νόμο που αναφέρθηκε, καθώς η συγκεκριμμένη διάταξη προέρχεται από το δασαρχείο της Αριδαίας και είμαι σε θέση να ξέρω από πρώτο χέρι το κομμάτι της κοπής δέντρων σε ιδιόκτητη έκταση.
Σύμφωνα με την διάταξη αυτή και σύμφωνα με το δασαρχείο απαγορεύεται η κοπή ΔΑΣΙΚΩΝ δέντρων τα οποία βρίσκονται σε ιδιόκτητες εκτάσεις και δέντρων στα όρια μεταξύ χωραφιών. Αντίθετα δεν υπάρχει περιορισμός στην υλοτόμηση μη δασικών καλιεργούμενων (π.χ. οποροφόρων) δεντρών.
Η συγκεκριμμένη παράγραφος υπάρχει για να καλύψει περιπτώσεις πρόωρης υλοτόμησης εκτάσεων που φυτεύθηκαν (με επιδότηση) για την παραγωγή ξυλείας (Λεύκες κ.λ.π).

spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από spasias »

Petros έγραψε:Απαγορεύετε να κόψεις ΠΕΥΚΟ ακόμα και εάν είναι μέσα στο οικόπεδό σου!
Είχα σχετικό παράδειγμα με δέντρα που υπήρχαν σε ιδιόκτητο χωράφι σε περιοχή εντός σχεδίου. Τα δέντρα ήταν φυτεμένα και με απόδειξη πεύκα και χρειάστηκε ειδική άδεια και ιδιαίτερος Γολγοθάς από δασαρχείο για να κοπεί τελικά ένα μόνο μέρος τους.
Γενικά από ότι ξέρω κάθε τι δασικό π.χ. πεύκο, έλατο, δρύς, κ.λπ. αν και σε ιδιωτικές εκτάσεις (μη χαρακτηρισμένες δασικές) χρειάζεται θεωρητικά άδεια δασαρχείου για να κοπεί. Τώρα στην πράξη πολλές φορές όλοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Σχετικά με το γιαμαντόρι και μάλιστα μέσα και από δάσος δεν είμαι απολύτως αντίθετος. Όπως δεν είμαι αντίθετος και με το κυνήγι ή το ψάρεμα. Όλα όμως θα πρέπει να γίνονται με μέτρο, γνώση, ειδικές περιόδους, με ειδική άδεια και όχι με γραφειοκρατία άρνησης (που οδηγεί σε αναρχία και κανιβαλισμό). Επίσης θα πρέπει να γίνεται στα πλαίσια του σπορ - χόμπι και όχι εμπορίου. Σχετικές εμπορικές πράξεις θα πρέπει να διώκονται ποινικά. Τέλος θα πρέπει να υπάρξουν και τα κατάλληλα σωματεία που θα ασχολούνται με παράλληλες ανταποδοτικές κινήσεις π.χ. παράλληλη δενδροφύτευση κ.λπ. (όπως και με τι κυνήγι) και να προστατεύεται κάθε είδους λαθροσυλλογή λαθρουλοτόμιση κ.λπ.

Τέλος είμαι υπέρ της προβολής της σωστής διαδικασίας απόκτησης ενός γιαμαντόρι. Με την μυθοποίηση άρα και ποινικοποίηση μιας διαδικασίας επιτυγχάνονται χειρότερα αποτελέσματα από την πραγματική γνώση μιας κατάστασης. Το να υψώσουμε τοίχους απαγόρευσης στη γνώση πετυχαίνουμε το αντίθετο από ότι εάν αναπτύσσαμε στον κάθε ένα μέσω της γνώσης παραμέτρους κρίσης. Τα ιστορικά παραδείγματα άπειρα.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από Petros »

Απαγορεύετε να κόψεις ΠΕΥΚΟ ακόμα και εάν είναι μέσα στο οικόπεδό σου!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Πως μπορεί να γίνει Μπονσάι ενα δέντρο γιαμαντόρι...

Δημοσίευση από karesansui »

Καραγιωργος Α έγραψε:Το χόμπι μας εχει ρίζες βαθειά στον Χρόνο πρώτου κάν ανοίξει το εμπορικό του κομμάτι
( Φυτορεια, master, βίντεο, internet,κτλ)!...
ΛΟΓΙΑ ΣΑΝ...Το έκοψες χαμηλά, το εσκαψες πολυ, το εχεις πνίξει στο σύρμα, το βρήκα σε καλή τιμή,
Πες του να κατεβάσει την τιμή, μην το πάρεις ειναι ακριβό,το πατούσαν κατσίκες,ήταν πεταμενο στα σκουπίδια,Αχ πως το έκανες έτσι,μην πας στο βουνό άμα δεν ξέρεις,πάρε καλύτερα το δέντρο της πολυκατοικίας ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ [HIGHLIGHT=#NaNffff]ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ[/HIGHLIGHT][ Εικόνα ]!!!
Σου φαίνονται λόγια περιττά, λόγια μάταια και ανούσια αλλά σε ένα φόρουμ για το χόμπυ των μπονσάι τι ακριβώς θα περίμενες να διαβάσεις και με τι θα ήθελες να ασχοληθούν ή να συζητήσουν τα μέλη; Θα με ενδιέφερε να διαβάσω την άποψή σου μιας κι εσύ ασχολείσαι με αυτό το χόμπυ!
Καραγιωργος Α έγραψε:...Ξεκίνησα το χόμπι γιατι θεωρώ ότι βγάζοντας τον Κακό μου εαυτό ίσως γίνω καλύτερος στην ζωή μου και τίποτα παραπάνω!!!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Όλα αυτά τα περί Ηθικης δεν αρμόζουν σε αυτό το (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ χόμπι) ! [/HIGHLIGHT]
Σοβαρά ε; Καμμία ηθική;
Το μπονσάι, είτε σαν χόμπυ είτε σαν άλλο τι, είναι μια τέχνη και η τέχνη έχει ηθική υπόσταση και προεκτάσεις!
Εν προκειμένω, η ενασχόληση με την ζωντανή αυτή τέχνη εμπεριέχει και τον σεβασμό στην φύση μιας και μίμησή της είναι το μπονσάι!
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
[/HIGHLIGHT]
Καραγιωργος Α έγραψε:[HIGHLIGHT=#NaNffff]Απο την στιγμή που προσπαθείς να δαμασεις την ΦΥΣΗ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!![/HIGHLIGHT]
Οπότε και η προοδευτική καταστροφή του Δάσους του Αμαζόνιου και άλλων δασών, η ερημοποίηση εκτάσεων λόγω υπερεντατικής καλλιέργειας, ή μόλυνση των θαλασσών να αναφέρω λίγα μόνο ενδεικτικά, είναι αποδεκτές ...συνέπειες για σένα;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Απρ 2014, 11:27 --
iohokahey έγραψε: για τα βρυα,σφαγνα δεν εγραφε τιποτε ε? δεν πιστευω να τα θεωρει ποες???[ Εικόνα ]
Μπά, δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Είτε το αγνόησαν είτε τους ...ξέφυγε!!
Μάζεψε όσα θέλεις... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση