Tomb raider ficus....

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

iohokahey έγραψε:Ορεξη και φαντασια θελει λουκα και ολα γινονται!
Ακριβως.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Livstaras έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:Υπάρχει κι αλλος τροπος να δημιουργήσεις τις ρίζες.οπως τοποθετείς εναν φικο επανω σε μια πετρα ετσι μπορεις να τον τοποθετήσεις επανω σε εναν αλλο φικο με τις ριζες να σκεπάζουν τον κορμο απο κατω. Επιπλέον αν φτιάξεις αρκετα μοσχεύματα την άνοιξη το καθε ενα μπορεις να το χρησιμοποιήσεις σαν ρίζα (τρυπας το κλαδι και το περνας μεσα κρατώντας το κατω μερος του στο χώμα)...ολοι οι φικοι του David Cortijas ειναι φτιαγμένοι με αυτες τις μεθόδους. Σε εναν απο αυτόυς καθε κλαδι ειναι και εμα δέντρο. Με το καιρο χορταίνουν τα δεντρα και συγχωνεύονται σε ενα ( κυριο χαρακτηριστικό των φικων). Με αυτες τις μεθόδους θα προχωρήσω....μιλαμε για καμποσα χρονακια δουλειάς η οποια ομως ειναι η πλεον κατάλληλη για τα δεδομενα του κλίματος μας και με πιο σιγουρα αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα έχω δει και εγώ άλλα δεν έχω δοκιμάσει να δω πόσο εύκολα πετυχαίνουν. Για πρώτη φόρα δοκίμασα 4 εναέριες καταβολάδες και μου έπιασαν όλες. Την άνοιξη θα δοκιμάσω να τις ενώσω στον φίκο μου και την μια να την κάνω ριζά με την μέθοδο που περιγράφεις. Απλώς το πάω σιγά σιγά για να μην τον τσακίσω λόγω απειρίας. Θα ενημερώνω και εγώ για τις προσπάθειες μου.
Αφου θα επιχειρήσουμε το ιδιο πρότζεκτ να κανεις νεα αναρτηση για να γινει και συζήτηση και να ανταλλάξουμε την οποια εμπειρία αποκομησουμε.γενικα οι φικοι γινονται χαλι να τους πατήσεις....φετος βρηκα εναν ημιθανη Μπέντζαμιν 2 και κατι μέτρων.....τον πηρα το εκοψα χαμηλά, το μεταφυτευσα και οτι εκοψα το υπολοιπο σε κομμάτια και τα εβαλα σε χωμα. Το μεγαλυτερο κομμάτι ειχε παχος γυρω στα 4 εκατοστά...να μη τα πολυλογώ έπιασαν όλα , ουτε καταβολαδα ουτε τπτ.....αποτέλεσμα απο ενα δέντρο του θανατα τωρα εχω 6 και θα γινουν κι αλλα του χρόνου.απλα θελει Προσοχή οι νεες ριζες να σκεπάστουν καλα απο χωμα μεχρι να σκληρινουν και να το αφαιρεσεις.....με αυτα τα φυτα γινεται οτι θες


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 15 δευτερόλεπτα:
Re: RE: Re: Tomb raider ficus....
iohokahey έγραψε:Ορεξη και φαντασια θελει λουκα και ολα γινονται!
Ακριβως.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από iohokahey »

Ορεξη και φαντασια θελει λουκα και ολα γινονται!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Livstaras »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:Υπάρχει κι αλλος τροπος να δημιουργήσεις τις ρίζες.οπως τοποθετείς εναν φικο επανω σε μια πετρα ετσι μπορεις να τον τοποθετήσεις επανω σε εναν αλλο φικο με τις ριζες να σκεπάζουν τον κορμο απο κατω. Επιπλέον αν φτιάξεις αρκετα μοσχεύματα την άνοιξη το καθε ενα μπορεις να το χρησιμοποιήσεις σαν ρίζα (τρυπας το κλαδι και το περνας μεσα κρατώντας το κατω μερος του στο χώμα)...ολοι οι φικοι του David Cortijas ειναι φτιαγμένοι με αυτες τις μεθόδους. Σε εναν απο αυτόυς καθε κλαδι ειναι και εμα δέντρο. Με το καιρο χορταίνουν τα δεντρα και συγχωνεύονται σε ενα ( κυριο χαρακτηριστικό των φικων). Με αυτες τις μεθόδους θα προχωρήσω....μιλαμε για καμποσα χρονακια δουλειάς η οποια ομως ειναι η πλεον κατάλληλη για τα δεδομενα του κλίματος μας και με πιο σιγουρα αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα έχω δει και εγώ άλλα δεν έχω δοκιμάσει να δω πόσο εύκολα πετυχαίνουν. Για πρώτη φόρα δοκίμασα 4 εναέριες καταβολάδες και μου έπιασαν όλες. Την άνοιξη θα δοκιμάσω να τις ενώσω στον φίκο μου και την μια να την κάνω ριζά με την μέθοδο που περιγράφεις. Απλώς το πάω σιγά σιγά για να μην τον τσακίσω λόγω απειρίας. Θα ενημερώνω και εγώ για τις προσπάθειες μου.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Livstaras έγραψε:θέλει πολύ υγρασία για να βγάλει εναέριες ρίζες ο φίκος. Έχω σκεφτεί να έβαζα έναν σε μια γυάλα από ιγκουάνα που έχω παρατημένη και να δημιουργήσω τέτοιες συνθήκες άλλα δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάτι τέτοιο θα πετύχει. πολύ ωραία τα τοπία πάντως.
Υπάρχει κι αλλος τροπος να δημιουργήσεις τις ρίζες.οπως τοποθετείς εναν φικο επανω σε μια πετρα ετσι μπορεις να τον τοποθετήσεις επανω σε εναν αλλο φικο με τις ριζες να σκεπάζουν τον κορμο απο κατω. Επιπλέον αν φτιάξεις αρκετα μοσχεύματα την άνοιξη το καθε ενα μπορεις να το χρησιμοποιήσεις σαν ρίζα (τρυπας το κλαδι και το περνας μεσα κρατώντας το κατω μερος του στο χώμα)...ολοι οι φικοι του David Cortijas ειναι φτιαγμένοι με αυτες τις μεθόδους. Σε εναν απο αυτόυς καθε κλαδι ειναι και εμα δέντρο. Με το καιρο χορταίνουν τα δεντρα και συγχωνεύονται σε ενα ( κυριο χαρακτηριστικό των φικων). Με αυτες τις μεθόδους θα προχωρήσω....μιλαμε για καμποσα χρονακια δουλειάς η οποια ομως ειναι η πλεον κατάλληλη για τα δεδομενα του κλίματος μας και με πιο σιγουρα αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Livstaras »

θέλει πολύ υγρασία για να βγάλει εναέριες ρίζες ο φίκος. Έχω σκεφτεί να έβαζα έναν σε μια γυάλα από ιγκουάνα που έχω παρατημένη και να δημιουργήσω τέτοιες συνθήκες άλλα δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάτι τέτοιο θα πετύχει. πολύ ωραία τα τοπία πάντως.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Terminator
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2016, 23:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Terminator »

Είσαι φοβερός φίλε μπράβο που το ανεβασες!

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Ρίχνω μερικες ιδεες ακομα για να ιντριγκαρω ενα debate....[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016101 ... b7c0b3.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016101 ... 7164d2.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016101 ... 799fa9.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016101 ... 0b3665.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

iohokahey έγραψε:Τα βρυα το καλοκαιρι τα διατηρεις πρασινα και ζωντανα με ψεκασμα λουκα μην σε απασχολει αυτο..
Και η πλακα(πετρα) αν επιλεξεις κατι τετοιο πρεπει να αντεχει το νερο,ωστε να μην σου σπασει με τα ποτισματα ανα τους καιρους..με το γλαστρακι δεν εχεις τετοιο θεμα..
Ναι μαλλον για γλαστρα το βλεπω....αλλα κι ετσι θελω να βρω εναν τροπο να συγκρατήσω το χωμα σε διαφορα επίπεδα για να γινει το έδαφος ανισόπεδο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

RiaDr έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:Ναι έχω εντοπίσει βρυα και θα μαζέψω...θα τα βαλω και στο θερμοκήπιακι μου και θα τα αφήσω να κάνουν δουλεια ολο τον χειμώνα.βεβαια το καλοκαίρι θα ξεραθουν αλλα.τον χειμωμα θα δειχνουν υπέροχα.ψαχνω και για γλάστρα σιγα σιγά και σκεφτομουν για υπόστρωμα λογο των βρυων 70% ανοργανο...μη παθω και καμια ζημια με το φυτό.
Πολύ ωραίο το όλο εγχείρημα, μακάρι να σου βγει όπως το φαντάζεσαι! Τα τοπία συνήθως τα κατασκευάζουμε πάνω σε πλάκα, Καρύστου ή άλλη, αν και η Καρύστου "ξεφλουδίζει" κάποιες φορές. Χτίζουμε μετά γύρω γύρω με πηλό για να συγκρατείται το χώμα, θα δεις τις λεπτομέρειες εκεί που σε παρέπεμψαν οι προλαλήσαντες. Πήγαινε σε κάποιον μαρμαρά, ψάχνεις για πλάκα γερή αλλά συγχρόνως ελαφριά.  ;)
Σκεφτομαι και το ενδεχόμενο της γλάστρας....αν βρω μια γλάστρα αρκετα φαρδια και ρηχή θα τη προτιμήσω απ τη πλακα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 33 δευτερόλεπτα:
Re: RE: Re: Tomb raider ficus....
iohokahey έγραψε:Τα βρυα το καλοκαιρι τα διατηρεις πρασινα και ζωντανα με ψεκασμα λουκα μην σε απασχολει αυτο..
Και η πλακα(πετρα) αν επιλεξεις κατι τετοιο πρεπει να αντεχει το νερο,ωστε να μην σου σπασει με τα ποτισματα ανα τους καιρους..με το γλαστρακι δεν εχεις τετοιο θεμα..
Ναι μαλλον για γλαστρα το βλεπω....αλλα κι ετσι θελω να βρω εναν τροπο να συγκρατήσω το χωμα σε διαφορα επίπεδα για να γινει το έδαφος ανισόπεδο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από iohokahey »

Τα βρυα το καλοκαιρι τα διατηρεις πρασινα και ζωντανα με ψεκασμα λουκα μην σε απασχολει αυτο..
Και η πλακα(πετρα) αν επιλεξεις κατι τετοιο πρεπει να αντεχει το νερο,ωστε να μην σου σπασει με τα ποτισματα ανα τους καιρους..με το γλαστρακι δεν εχεις τετοιο θεμα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από RiaDr »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:Ναι έχω εντοπίσει βρυα και θα μαζέψω...θα τα βαλω και στο θερμοκήπιακι μου και θα τα αφήσω να κάνουν δουλεια ολο τον χειμώνα.βεβαια το καλοκαίρι θα ξεραθουν αλλα.τον χειμωμα θα δειχνουν υπέροχα.ψαχνω και για γλάστρα σιγα σιγά και σκεφτομουν για υπόστρωμα λογο των βρυων 70% ανοργανο...μη παθω και καμια ζημια με το φυτό.
Πολύ ωραίο το όλο εγχείρημα, μακάρι να σου βγει όπως το φαντάζεσαι! Τα τοπία συνήθως τα κατασκευάζουμε πάνω σε πλάκα, Καρύστου ή άλλη, αν και η Καρύστου "ξεφλουδίζει" κάποιες φορές. Χτίζουμε μετά γύρω γύρω με πηλό για να συγκρατείται το χώμα, θα δεις τις λεπτομέρειες εκεί που σε παρέπεμψαν οι προλαλήσαντες. Πήγαινε σε κάποιον μαρμαρά, ψάχνεις για πλάκα γερή αλλά συγχρόνως ελαφριά.  ;)
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

iohokahey έγραψε:Λουκα ψαξε μεσα στο φορουμ,στην θεματικη ενοτητα saikei..οι ερωτησεις σου ειναι απαντημενες..οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..
Υγ.ξεκινα να μαζευεις βρυα απο τωρα μιας και βοηθα ο καιρος..
Υγ2.ωραιος ο καναδος!
Ναι έχω εντοπίσει βρυα και θα μαζέψω...θα τα βαλω και στο θερμοκήπιακι μου και θα τα αφήσω να κάνουν δουλεια ολο τον χειμώνα.βεβαια το καλοκαίρι θα ξεραθουν αλλα.τον χειμωμα θα δειχνουν υπέροχα.ψαχνω και για γλάστρα σιγα σιγά και σκεφτομουν για υπόστρωμα λογο των βρυων 70% ανοργανο...μη παθω και καμια ζημια με το φυτό.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από iohokahey »

Λουκα ψαξε μεσα στο φορουμ,στην θεματικη ενοτητα saikei..οι ερωτησεις σου ειναι απαντημενες..οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..
Υγ.ξεκινα να μαζευεις βρυα απο τωρα μιας και βοηθα ο καιρος..
Υγ2.ωραιος ο καναδος!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Livstaras έγραψε:προχθές το χάζευα και με ψήνει και μένα να δοκιμάσω αφού έχω πάρει κάποιες καταβολάδες από τον δικό μου φίκο και θα πάρω και άλλες την άνοιξη. Καλή επιτυχία Λούκα. Κράτα μας ενήμερους.

προστέθηκε πρίν 7 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
δες και αυτό : http://ibonsaiclub.forumotion.com/t10854-ankor-wat
Μεγαθήριο το τοπιο...αλλο επίπεδο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Livstaras έγραψε:προχθές το χάζευα και με ψήνει και μένα να δοκιμάσω αφού έχω πάρει κάποιες καταβολάδες από τον δικό μου φίκο και θα πάρω και άλλες την άνοιξη. Καλή επιτυχία Λούκα. Κράτα μας ενήμερους.

προστέθηκε πρίν 7 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
δες και αυτό : http://ibonsaiclub.forumotion.com/t10854-ankor-wat
Βημα βημα θα ποστάρω την προοδο ελπίζοντας να παει καλα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 4 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
Livstaras έγραψε:προχθές το χάζευα και με ψήνει και μένα να δοκιμάσω αφού έχω πάρει κάποιες καταβολάδες από τον δικό μου φίκο και θα πάρω και άλλες την άνοιξη. Καλή επιτυχία Λούκα. Κράτα μας ενήμερους.

προστέθηκε πρίν 7 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
δες και αυτό : http://ibonsaiclub.forumotion.com/t10854-ankor-wat
Μεγαθήριο το τοπιο...αλλο επίπεδο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Livstaras »

προχθές το χάζευα και με ψήνει και μένα να δοκιμάσω αφού έχω πάρει κάποιες καταβολάδες από τον δικό μου φίκο και θα πάρω και άλλες την άνοιξη. Καλή επιτυχία Λούκα. Κράτα μας ενήμερους.

προστέθηκε πρίν 7 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
δες και αυτό : http://ibonsaiclub.forumotion.com/t10854-ankor-wat
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016101 ... 70e1aa.jpg[/img]
Ιδού ο Καναδός....(Nigel Saunders)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 17 δευτερόλεπτα:


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Tomb raider ficus....

Δημοσίευση από Harris »

Ανέβασε φώτο του καναδου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση