Ελιά (1500δρχ)

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Γιωτα »

Eυχαριστουμε για τις εξαιρετικές παρουσιάσεις,κάθε μία είναι ένα μάθημα! Υπέροχο δέντρο!
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Hfestion »

Υπέροχη!!!

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από iohokahey »

ενταξει,τρομερο δεντρο,το χουμε ξαναπει αλλωστε..!

η παρουσιαση όπως παντα απολαυστικοτατη και διδακτικη!

υγ.προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο η ελια στο ξαπλωμενο στυλ που ειχε..

υγ2. αυτοι οι εγχώριοι μαστερ ποιοι είναι? εγω θυμαμαι έναν αλλοδαπο για(μαντορο)-μαστερ που περασε από δω..

υγ3. ανταλλασω την ελια με rc apache 1/10 !! χεχε!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Μου άρεσε αρκετά αυτό που έγραψες Sim62.  Η προσέγγιση αυτή χρειάζεται άνοιγμα μια ξεχωριστής συζητησης στο φόρουμ μας για να μην σπαμάρουμε το θεμα του Γιάννη.
Σωστό Χάρη να μην χαλάμε αυτό το θέμα με την υπέροχη ελιά του Zean-Jac με άλλες ανησυχίες μας.
Επι της ουσίας ο Zean-Jac βέβαια έχει δίκιο και αυτή είναι η φυσιολογική σκέψη και άποψη ενός έμπειρου και κατασταλαγμένου Bonsaista αλλά εμείς οι νεότεροι  στον χώρο αυτό, έχουμε και τέτοιου είδους ανησυχίες  και περιέργειες.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Harris »

Sim62 έγραψε:Δεν ξέρω αν η εξίσωση είναι 100% ακριβής  και αν εφαρμόζεται και σε άλλα δέντρα πλήν των ελαιόδεντρων αλλά πρέπει να πλησιάζει με ικανοποιητική ακρίβεια.

Α=(26,87+99,7) *U (Πανεπιστήμιο Βοτανολογίας της Δρέσδης)

Α=Ηλικία ελαιόδενδρου
U=Περίμετρος κορμού στο μέσον του γυμνού κορμού σε cm.

Η εξίσωση εφαρμόζεται για κανονικά ελαιόδενδρα με τον παράγοντα U σε μέτρα αλλά για την περίπτωσή μας (των bonsai εννοώ και όχι κάτι άλλο :text-lol:  ) αυτό θα πρέπει να μεταφρασθεί σε cm. Επίσης στην εξίσωση το ύψος στο οποίο λαμβάνεται η περίμετρος είναι το ύψος του στήθους ενός κανονικού ανθρώπου οπότε και εδώ πρέπει να γίνει μία αναγωγή. Λαμβάνοντας υπ΄όψιν διάφορους παράγοντες και κάνοντας μετρήσεις επαλήθευσης πιστεύω πως η περίμετρος πρέπει να λαμβάνεται περίπου στο μέσον του γυμνού κορμού ενός bonsai ή prebonsai ελιάς.
Ούτε η περιοχή χαμηλά στο nebari ούτε ο πιό λεπτός κορμός λίγο πρίν αρχίσει το στέμμα του δέντρου δίνουν σωστά αποτελέσματα.
 
olive age.jpg

Όσοι έχετε ελιές και ξέρετε έστω και κατα προσέγγιση 2-3 ετών την ηλικά τους εφαρμόστε αυτή την εξίσωση και πέστε μας τα αποτελέσματα για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα για την ορθότητά της ή και να κάνουμε διορθώσεις. Νομίζω όλους μας απασχολεί κατα καιρούς η ηλικία κάποιων δέντρων μας.
Μου άρεσε αρκετά αυτό που έγραψες Sim62.  Η προσέγγιση αυτή χρειάζεται άνοιγμα μια ξεχωριστής συζητησης στο φόρουμ μας για να μην σπαμάρουμε το θεμα του Γιάννη.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ο υπολογισμός της ηλικίας του μπονσάι είναι κάτι το σχετικό. Εάν το φυτό προέρχεται από το σπόρο, θα πρέπει να γνωρίζουμε  το έτος κατά το οποίο έγινε τη σπορά, αλλά αν προέρχεται από  καταβολάδες  θα πρέπει να ανάγεται στην ηλικία που είχε το μητρικό φυτό. Όπως καταλαβαίνετε  είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσει κάποιος την ηλικία  ενός μπονσάι, αλλά  είναι  τόσο σημαντικό αυτό ?  Νομίζω ότι το  σημαντικότερο είναι  να επιδείξει κάποιος  τα αποτελέσματα που προέκυψαν  με τις μεγάλες   προσπάθειες που έκανε όλα αυτά τα χρόνια που το καλλιεργούσε ο ίδιος.


Θα ρωτούσατε ποτέ  την κυρία  Carmen Dell’ Orefice  πόσο χρονών είναι ???????
.

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Sim62 »

Δεν ξέρω αν η εξίσωση είναι 100% ακριβής  και αν εφαρμόζεται και σε άλλα δέντρα πλήν των ελαιόδεντρων αλλά πρέπει να πλησιάζει με ικανοποιητική ακρίβεια.

Α=(26,87+99,7) *U (Πανεπιστήμιο Βοτανολογίας της Δρέσδης)

Α=Ηλικία ελαιόδενδρου
U=Περίμετρος κορμού στο μέσον του γυμνού κορμού σε cm.

Η εξίσωση εφαρμόζεται για κανονικά ελαιόδενδρα με τον παράγοντα U σε μέτρα αλλά για την περίπτωσή μας (των bonsai εννοώ και όχι κάτι άλλο :text-lol:  ) αυτό θα πρέπει να μεταφρασθεί σε cm. Επίσης στην εξίσωση το ύψος στο οποίο λαμβάνεται η περίμετρος είναι το ύψος του στήθους ενός κανονικού ανθρώπου οπότε και εδώ πρέπει να γίνει μία αναγωγή. Λαμβάνοντας υπ΄όψιν διάφορους παράγοντες και κάνοντας μετρήσεις επαλήθευσης πιστεύω πως η περίμετρος πρέπει να λαμβάνεται περίπου στο μέσον του γυμνού κορμού ενός bonsai ή prebonsai ελιάς.
Ούτε η περιοχή χαμηλά στο nebari ούτε ο πιό λεπτός κορμός λίγο πρίν αρχίσει το στέμμα του δέντρου δίνουν σωστά αποτελέσματα.
 
olive age.jpg
Όσοι έχετε ελιές και ξέρετε έστω και κατα προσέγγιση 2-3 ετών την ηλικά τους εφαρμόστε αυτή την εξίσωση και πέστε μας τα αποτελέσματα για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα για την ορθότητά της ή και να κάνουμε διορθώσεις. Νομίζω όλους μας απασχολεί κατα καιρούς η ηλικία κάποιων δέντρων μας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Harris »

17 χρόνια δίκιο έχεις αλλά όπως πάντα βιαστικος.
Αλλά κύριε Γιάννη μην μας ανεβάζετε τα χρόνια γιατί δεν βλέπω να προλαβαίνω!!!

Αρχάριος θες αρχάριος στον μάστερ ποτέ δεν λέμε το αντίθετο... :text-lol:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

sabtas έγραψε:Πολυ καλο το αρχικο υλικο....
Οι επεμβασεις αν και μικρες το εχουν κανει να δειχνει πολυ ομορφο!!!Εντυπωσιακο θα ελεγα!!!
Τα 16 χρονια φαινονται υπεροχα πανω της....φανταστειτε στα 26.....36.....
Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πότε την αγόρασα αλλά δεν μπορώ. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι 16 χρονών αλλά πολύ περισσότερο. Και τούτο διότι ο υπολογισμός (16+ χρόνια) ήταν σαν ένδειξη ότι το 2000 περίπου έγινε η αλλαγή των δραχμών σε euro αλλά η ελιά προϋπήρχε μία 5-7-10 ετία και βέβαια δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη φωτογραφία γιατί δεν είχε κλαδιά. Ένας πριονισμένος κορμός ήταν με 3-4 βλαστάρια. Με συνεχόμενα κλαδέματα και συρματώματα έφτασε εδώ που είναι.

Τώρα εάν δείχνει όμορφη ……………
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

sabtas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 20:13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από sabtas »

Πολυ καλο το αρχικο υλικο....
Οι επεμβασεις αν και μικρες το εχουν κανει να δειχνει πολυ ομορφο!!!Εντυπωσιακο θα ελεγα!!!
Τα 16 χρονια φαινονται υπεροχα πανω της....φανταστειτε στα 26.....36.....
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από DimosA »

Άραγε αυτές οι 1500δρχ σε τι ποσό να αναλογούν τωρα για αυτό το δέντρο;;;

Πολύ όμορφο δέντρο...
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από panixoras »

:text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1:

Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Pads_V »

Καταπληκτικό δέντρο. Ο κορμός είναι έργο τέχνης!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από RiaDr »

Άλλο ένα υπέροχο δέντρο, με καταπληκτική παρουσίαση. Πρέπει, μου φαίνεται, να συγκεντρώσουμε τις παρουσιάσεις σου και να τις εκδώσουμε σε συλλογή, χαραμίζονται!

Περιμένω πότε θα σε δούμε εν είδει guest star σε συνάντηση, αντε!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Απαντήσεις

Livstaras
Μερικές φορές θεωρούσαμε μία δραχμή = 1 euro, οπότε 1500 δρχ=1500euro !!!
(με συμφέρει αυτό !!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: )


Harris
Τα φύλλα έχουν κάποια στίγματα από τα έντομα. Πώς τα είδες βρε παιδί μου ??  :angry-cussingblack:
Η ελιά αγοράστηκε επί δραχμών, άρα δεν είναι 7 τα χρόνια (2009-2016) αλλά 16+. Ένα καλό πρωτογενές υλικό θα έχει και καλό αποτέλεσμα. Τα λάθη οδηγούν στην σωστή αγορά. Όσο περισσότερα λάθη τόσο μεγαλύτερη εμπειρία  (έτσι λέω εγώ).

Karesansui
Grazie signor Panagiotis per i complimenti.
Faccio tutto il possibile.
 

Καλό θα είναι πάντως να ελαττωθούν οι φιλοφρονήσεις γιατί μπορεί να καβαλήσω κανένα καλάμι (έν είδει αλόγου) και να το παίζω …..Master !!!!!
Και ποιος ακούει μετά τους άλλους εγχώριους master !!!!!  Θα με κράζουν για τις γλάστρες μου, τα καλώδια και τις αιρετικές τεχνικές. Απα,πα,πα,πα !!!!!
Καλά είμαι έτσι. !!! Αρχάριος και πάλι αρχάριος !!!!!
Το πάν είναι να κάνεις το κέφι σου και να περνάς όμορφα με τον εαυτό σου και με τους φίλους σου. Και εσείς είστε φίλοι μου, έστω και εάν είμαστε μακριά.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Sim62 »

Έχει απόλυτο δίκιο ο Παναγιώτης.
Αυτό κύριε Jean - Zac είναι ένα έργο τέχνης. Και το σημαντικότερο με τα έργα τέχνης είναι ότι διδάσκουν.
Την Υπομονή !!! Και την Φαντασία !!!
Για αυτό και εμείς οι νεότεροι σε αυτή την τέχνη είμαστε νομίζω όλοι υπόχρεοι στον αγαπητό Γιάννη που μας διδάσκει απλόχερα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από karesansui »

Quanta belleza, quanta eleganza, quanta ...bonsai, quale artista!!!
Ένα ευτελές(;) και ταπεινό υλικό μεταμορφώθηκε σε έργο τέχνης...!
Αυτή δεν είναι η ουσία αυτής της τέχνης, του μπονσάι;
Ξεχάστε τα prêt-à-porter μπονσάι και ας παλέψουμε όλοι για τα tailor-made μπονσάι ( ή sur-mesure επί το ...ελληνικότερον!!! ).
Ο Χάρης έχει δίκιο...Το bonsaiforum είναι εδώ, αρωγός κάθε φιλότιμης προσπάθειας...!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Harris »

Λες 2009 - 2016 είναι 7 ολόκληρα χρόνια... Αξίζει να περιμένει κανείς 7 χρόνια; Αξίζει να κάνεις μια καλή αρχική αγορά; Τι εμπειρία πρέπει να έχεις για να διαλέξεις το σωστό δέντρο; Πόσα χρόνια θέλει για να την αποκτήσεις; Έχω φίλους με τόση εμπειρία που θέλουν να την μοιραστούν μαζί μου; και άλλα πολλά ερωτήματα...

Ευτυχώς πολλά από αυτά τα ερωτήματα μπορούν να απαντηθούν στην παρέα μας.

:text-thankyoublue:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από thanos75 »

είναι εξαιρετική. φαίνεται και η διαφορά στην υφή του κορμού (2009 - 2016). πολύ όμορφη συνολικά!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά (1500δρχ)

Δημοσίευση από Harris »

Εντάξει η ελιά απλά δεν υπάρχει!!!
Καταπληκτικη κίνηση δεν το συζητάμε! Μπράβο Γιάννη τι να λέμε!
Αυτό που παρατήρησα είναι τι τα φύλλα τους κάτι έχουν... Σαν κάτι να της λείπει... ή είναι πάλι κανενα έντομο;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση