ΛΕΜΟΝΙΑ

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Harris »

Γιάννη η υπομονή σου είναι ο οδηγός για να προσπαθούμε και εμείς οι πιο νέοι (στο χομπυ) να βάζουμε τα δυνατά μας για να γίνουμε καλύτεροι.
Χρειαζόμαστε τις γνώσεις σου και ότι άλλο έχεις να μας δώσεις (χέρια, μυαλό και ψυχή) για να γίνουμε καλύτεροι.
:text-bravo:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Philip »

Πολυ ωραια δουλεια Γιαννη.... :text-bravo:

Δειχνει δυνατο δεντρο, αστην να μπει στην παραγωγη καρπου :dance:
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Liz@ki »

Jean-Zac έγραψε:
Liz@ki έγραψε:αυτο ειναι το πιο βασικο να ειναι το δεντρακι γερο, αλλα δεν ειπες λεμονακια σου κανει?
Οχι γιατί την κλάδευα συνέχεια και κάθε χρόνο προσπαθώντας να φτιάξω τα κλαδιά.Για λεμόνια στον μανάβη !! :laughing-rolling: :laughing-rolling: (και είναι και ακριβά ) Sorry για τα συνημμένα αλλά τα ''γουστάρω''
εγω για να ζηλευεις θα σου πω οτι απο τη μηλια μου ειχα μηλαρακια!!! αν κανει και φετος θα σου φερω ενα!! :happy-cheerleadersmileygirl:

παντως την εχεις φτιαξει πολυ ωραια :text-bravo: :romance-heartsthree:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Liz@ki έγραψε:αυτο ειναι το πιο βασικο να ειναι το δεντρακι γερο, αλλα δεν ειπες λεμονακια σου κανει?
Οχι γιατί την κλάδευα συνέχεια και κάθε χρόνο προσπαθώντας να φτιάξω τα κλαδιά.Για λεμόνια στον μανάβη !! :laughing-rolling: :laughing-rolling: (και είναι και ακριβά )
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Liz@ki »

αυτο ειναι το πιο βασικο να ειναι το δεντρακι γερο, αλλα δεν ειπες λεμονακια σου κανει?
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λένε κάποιοι ότι κόβοντας τα φύλλα στην μέση ,στις επόμενες χρονιές θα έχουμε μικρότερα φύλλα .Αλλά αυτό για εμένα είναι το τελευταίο που σκέπτομαι.Δέν με νοιάζει και τόσο.Και σε φωτό που έχω δεί ηλικιωμένες λεμονιές και μεγάλα φύλλα έχουν και λεμόνια μεγάλα κάνουν .Οπότε μου φτάνει το δενδράκι να είναι γερό και να μεγαλώνει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από My Nellie »

Γιάννη μου αγαπητέ! ...."aging sucks" αλλά "aging adds wisdom".... ΑΛΛΑ KAI "έχουμε την ηλικία την οποία αισθάνεται η ψυχή μας"! No more no less!!!
Ήδη το ότι έχεις μπει πάλι υπ' ατμόν και ανεβάζεις φωτογραφίες των έργων σου και μοιράζεσαι μαζί μας τις γνώσεις κι εμπειρίες σου, είναι σημείο ότι τα δενδράκια σου θα έχουν και πάλι σιγά-σιγά το μερίδιο προσοχής και φροντίδας που τους ανήκει (...και που τους έκλεψαν τα λεπιδόπτερα).

Έχω λοιπόν ερώτημα σε σχέση με τα bonsai-εσπεριδοειδή.
Νομίζεις ότι μπορεί να επιτευχθεί σμίκρυνση των φύλλων τους? Πώς κατά την γνώμη σου μπορεί να γίνει αυτό?
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Liz@ki »

αλλο ενα φανταστικο δεντρο..!!!
:text-bravo: :text-bravo: Γιαννη!! :clap: :clap:

βγαζει λεμονακια..?
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και άλλη μία
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

ΛΕΜΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ως νέος μέλος του forum σκέφτηκα να τιμήσω το site παρουσιάζοντας μία λεμονιά. Την βρήκα πριν πολλά χρόνια σε ένα φυτώριο κα θέλανε να την πετάξουν μαζί με μία άλλη γιατί ήταν άρρωστες. Τις ζήτησα ,μου τις δώσανε και μου είπαν γελώντας ότι ήταν άδικος κόπος .Τον πρώτο χρόνο η μία ξεράθηκε και η άλλη ήταν μεταξύ ζωής και θανάτου. Πολλές φορές την έπιανα με το χέρι μου και της μιλούσα. Τής έλεγα να αντιδράσει ,να πολεμήσει γιατί είμαι κοντά της και θα την βοηθήσω όπως μπορώ. Τρελά πράγματα, αλλά η συμβίωσή μου τόσα χρόνια με τα φυτά έκανε αυτή την κίνηση ( για εμένα τουλάχιστον) να την θεωρώ φυσιολογική γιατί αν ξεπερνούσε την κρίσιμη κατάστασή της θα είχαμε ένα δεσμό αμοιβαίας ανταμοιβής. Τον δεύτερο χρόνο άρχισε να πετάει 3-4 ‘’μάτια’’ χαμηλά και τότε πήρα την απόφαση να κόψω τον κορμό της ( είχε ύψος 1 μέτρο και κάτι) στους 12 πόντους από το χώμα. Με τον καιρό τα ‘’μάτια’’ γίνανε βλαστάρια και μετά κλαδιά. Άρχισα να σκάβω τον παλαιό ξερό κορμό πάνω από τα κύρια κλαδιά με ένα παλαιό κατσαβίδι που το λιμάρισα και το έκανα σαν κοπίδι (δεν είχα τότε dremel) εξαφανίζοντας σιγά-σιγά κάθε ίχνος του ξερού κορμού. Πέρυσι τον Ιούνιο άλλαξα το χώμα και έκοψα τις ρίζες. Σήμερα έχει ύψος (από το χώμα) 47 cm,διάμετρο κορμού περίπου 5,5 cm και διάμετρο φυλλώματος 46 cm.Τώρα βρίσκεται ‘’παρατημένη’’ στην βεράντα και περιμένει να την βγάλω στον ήλιο για να αρχίσει να πετάει νέα φύλλα .Ομολογώ ότι τα φυτά μου τα παραμελώ γενικώς γιατί μετά από τόσα χρόνια εμπλοκής κουράστηκα ,βαρέθηκα, μεγάλωσα. Ίσως φταίνε και τα ‘’ λεπιδόπτερα ‘’ όπως θα έλεγε και η αγαπητή ALEXA .Αλλά το ‘’πολεμάω’’ χωρίς υστερισμούς και βιασύνη .Όταν μπορώ και όταν τα μποφόρ δεν επιτρέπουν τις πτήσεις.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση