Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από filitsa »

Γενικά φοβάμαι να τα βάζω τα δέντρα σε ποτ. Τα έχω όλα σε γλαστράκια, πολλές φορές με έχει σώσει που δεν τα ποτίζω τόσο συχνά ή τα ξεχνώ. Βέβαια δεν τα λες βονσαι αλλά με ευχαριστούν να τα βλέπω.

Topic author
bmois
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Αύγ 2013, 23:07
Τοποθεσία: Γρεβενά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από bmois »

Έχω ήδη εδώ και δύο χρόνια ένα πυξάρι και μία πικέα. Τα έχω πειράξει λίγο... προς το παρόν τα αφήνω να αναπτυχθούν.
Την πικέα την έχω αναφέρει σε άλλο post. Όταν κάνω αλλαγές θα κάνω μία ανανέωση στο post.
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από gate1908 »

Συμβαίνουν. Μπορεί να τον είχε από την αγορά του.
Γιατί δεν ασχολεισαι με κάτι άλλο; Μία φτελιά ή μία μπουκαμβίλια

Topic author
bmois
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Αύγ 2013, 23:07
Τοποθεσία: Γρεβενά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από bmois »

Τετράνυχο δεν είδα... μάλλον από μύκητα.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από stelios »

Είχε τετράνυχο; ή μυκητα;

Topic author
bmois
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Αύγ 2013, 23:07
Τοποθεσία: Γρεβενά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από bmois »

Για να κλείσω το θέμα, αν και με καθυστέρηση.

Δυστυχώς το δεντράκι δεν άντεξε. Το ψέκασα και το πότισα με ΑΛΙΕΤ και δεύτερη φορά μετά από 20 ημέρες αλλά σιγά-σιγά εξασθένησε και το μοναδικό σημείο που είχε μείνει λίγο πράσινο.
Άβαταρ μέλους

Alex777
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 01 Απρ 2010, 22:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από Alex777 »

Τελικά το εχασςς το δέντρο σου; είχα πάθει ακριβώς το ίδιο κάποτε.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από Harris »

bmois έγραψε:Πήγα στον γεωπόνο και πήρα ΑΛΙΕΤ και θα κάνω ένα ξέκασμα και πότισμα με αυτό όπως λες Μανώλη. Ο γεωπόνος μου είπε να το κάνω τώρα και μετά από 20 ημέρες άλλη μία φορά.

Θα το ελένξω και για τετράνυχο όπως προτείνεις Harri.

Όσο για το πιατάκι για να το βγάλω μάλλον πρέπει να βρώ κάποια παντέντα να μην λερώνει την βεράντα... γιατί θα με κυνηγήσει η σύζυγος.

Ευχαριστώ για την βοήθεια θα σας ενημερώσω για την πρόοδο του.
Γράψε μας το αποτέλεσμα για να ξέρουμε.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
bmois
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Αύγ 2013, 23:07
Τοποθεσία: Γρεβενά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από bmois »

Πήγα στον γεωπόνο και πήρα ΑΛΙΕΤ και θα κάνω ένα ξέκασμα και πότισμα με αυτό όπως λες Μανώλη. Ο γεωπόνος μου είπε να το κάνω τώρα και μετά από 20 ημέρες άλλη μία φορά.

Θα το ελένξω και για τετράνυχο όπως προτείνεις Harri.

Όσο για το πιατάκι για να το βγάλω μάλλον πρέπει να βρώ κάποια παντέντα να μην λερώνει την βεράντα... γιατί θα με κυνηγήσει η σύζυγος.

Ευχαριστώ για την βοήθεια θα σας ενημερώσω για την πρόοδο του.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Α, και τώρα που παρατήρησα καλά ξανά τις φωτογραφίες: Αφαίρεσε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το πιατάκι κάτω από τη γλάστρα! Μπορεί το δεντράκι να μη σου λερώνει το πάτωμα μεν με το πιατάκι, είναι όμως κίνδυνος θάνατος για την υγεία του φυτού! Προφανώς εξαιτίας του θα έχει πιάσει μύκητα...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Ιουν 2014, 14:41 --

Υ.Γ. Και φρόντισε να έχεις τη γλάστρα "γυμνή" πάνω σε δύο ξύλα, ώστε να είσαι σίγουρος ότι στραγγίζει καλά.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από Harris »

Αυτο που γράφει ο Μενέλαος. Αλλά πριν το κάνεις αυτό δες εαν εχει τετράνυχο. Με μια λευκή σελίδα κουνάς τα φύλλα του και κοιτας αυτα που επεσαν επανω στην λευκη σελιδα εαν κουνιούνται μικροσκοπικά αραχνάκια.(μπορείς να δεις την σελίδα και με φακό χειρός). Αν ναι τότε ψεκάζεις με Omite (ή παρόμοιο εντομοκτόνο).


Το λίπασμα δεν έχει σχέση, εαν είχε πρόβλημα με τροφοπενια θα το έδειχνε αργά όχι σε τοσο γρήγορο ρυθμό.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Ριχτου λιπάσμα... Το Παραμελεισες πολυ και ελπίζω να μην ειναι αργά![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα! Δύο περιπτώσεις υπάρχουν: Ή το έχεις ποτίσει πολύ κι έπιασε μύκητα, ή...το πότισες λίγο. Ναι, συμβαίνει κι αυτό, και πάλι στην αποτισιά στην αρχή χάνει το χρώμα του το κωνοφόρο, "ασπρίζει", το έχω πάθει κι εγώ σε κυπαρίσσι στο έδαφος. Και στις δύο περιπτώσεις ΑΜΕΣΑ στον γεωπόνο, όπου αφού του περιγράψεις τα συμπτώματα και του πας κι ένα κλαδάκι καλού κακού να το δει κι αυτός, του ζητάς να σου φτιάξει επί τόπου έναν κουβά νερό με αλιέτ, λούζεις το δέντρο καλά με ψεκαστήρι και με τον υπόλοιπο κουβά ποτίζεις στις ρίζες. Όσον αφορά στο πότισμα, εσύ ξέρεις πόσο το πότιζες, οπότε το ρυθμίζεις. Αν γνωρίζεις ότι πότιζες λίγο, οπότε βρίσκεσαι στην δεύτερη περίπτωση, τότε δώσε στο δέντρο να πιει μπόλικο νεράκι στην αρχή, αλλά σε κάθε περίπτωση οπωσδήποτε αλιέτ! Και περιμένεις καμιά βδομάδα... Περαστικά στο δεντράκι σου!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Topic author
bmois
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Αύγ 2013, 23:07
Τοποθεσία: Γρεβενά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βοήθεια για Cypress Ellwoodii

Δημοσίευση από bmois »

Πέρσι τον Νοέμβριο πήρα το παρακάτω φυτό. Ο τύπος μου το σύστησε σαν Juniper Ellwoodii αλλά από αναζήτηση που έκανα στο Internet δεν βρήκα να υπάρχει Juniper Ellwoodii αλλά Cypress Ellwoodii. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Δεν έκανα καμία επέμβαση στο φυτό καθώς δεν πήρα απόφαση.

[img]http://i963.photobucket.com/albums/ae120/bmois/bonsaiforum.gr/Cypress%20Ellwoodii/CypressEllwoodii2013-11-2301_zpsde500ccc.jpg[/img]

[img]http://i963.photobucket.com/albums/ae120/bmois/bonsaiforum.gr/Cypress%20Ellwoodii/CypressEllwoodii2013-11-2306_zpsfea3467f.jpg[/img]


Όλα φαίνονταν καλά αλλά πριν 10 ημέρες άρχισε να χάνει το χρώμα του. Δείτε τις παρακάτω φώτο. Τι προτείνετε να κάνω. Από παρόμοια κατάσταση είχα χάσει και έναν Juniper.

[img]http://i963.photobucket.com/albums/ae120/bmois/bonsaiforum.gr/Cypress%20Ellwoodii/CypressEllwoodii2014-06-2102_zpsa60f9c44.jpg[/img]

[img]http://i963.photobucket.com/albums/ae120/bmois/bonsaiforum.gr/Cypress%20Ellwoodii/CypressEllwoodii2014-06-2103_zps945a04b9.jpg[/img]

[img]http://i963.photobucket.com/albums/ae120/bmois/bonsaiforum.gr/Cypress%20Ellwoodii/CypressEllwoodii2014-06-2105_zps84d07373.jpg[/img]
Απάντηση