Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Προβλήματα, παράσιτα...
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από zakd99 »

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες!!
Τώρα που έχει λιακάδα λέω να τη βγάλω έξω στον ήλιο και σε 2 με 3εις μέρες που έρχεται χιονιάς, όπως ακούγεται θα τη βάλω μέσα στο θερμοκήπιο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Harris »

Να την βάλεις μέσα στο θερμοκήπιο σου. Να την βγάλεις μεσημέρι όχι το βράδυ! Ψέκασε και λιγο περιμετρικα το πλαστικο ώστε να έχει υγρασία. Εαν ειναι υγρο το χώμα ΜΗΝ ποτίσεις άσε την στην ησυχία της.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από gate1908 »

Βγάλε την έξω και να την βάλεις μέσα στο θερμοκήπιο κάπου ζεστά. Θα σοκαριστεί απο την ζέστη στο κρύο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Hfestion »

Βγαλ την έξω χωρίς θερμοκηπιο. Αν έχεις καποιο σημείο που να έχει ηλιο βαλ την εκεί για 2, 3 μέρες και μετα σε ημισκιερο σημείο. Μην ξεχάσεις να κάνεις παρα πολλές τρύπες στη γλάστρα, γύρω γυρω και από κάτω. Όλα αυτά που σου λέω είναι σύμφωνα με την δικη μου εμπειρία και το ξανά λεω "Δεν είμαι γεωπόνος"

Ύ.γ.: όλοι μας έχουμε χάσει πάρα πολλά δέντρα, ποτέ όμως δεν το έχουμε βάλει κάτω.
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από zakd99 »

Η κατάσταση δυστυχώς χειροτερευει.Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά να τη βγάλω έξω στο μπαλκόνι..


Εχω αυτό το μίνι θερμοκήπιο σε διαστάζεις ψυγείου. Τί λέτε ?

[img]http://i61.tinypic.com/10fx8g1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ωραία. Προσοχή στο πότισμα. Και θα τσ παει καλά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από zakd99 »

gate1908 έγραψε:
zakd99 έγραψε:@Hfestion πέρσυ που γράφτηκα στο φόρουμ και έκανα τις πρώτες μου ερωτήσεις σαν αρχάριος οι διαχειριστές του φόρουμ με συμβούλεψαν να την έχω μέσα στο σπίτι και να την λιπαίνω και κάθε 15 ημέρες ,γιατί δε μπορει μέσα στο σπίτι να διακρίνει τις εποχές.Την είχα δίπλα στο παράθυρο και τα πήγε μια χαρά
Αν την αγορασες χειμωνα καλά σου ειπαν. Αλλα θα σου ειπαν οτι την άνοιξη να την βγαλεις εκτός σπιτιού. Σωστα;
Nαι μόνο στα κρύα την έχω μέσα,δίπλα στη μπαλκονόπορτα για να έχει φως και υγρασία
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από gate1908 »

zakd99 έγραψε:@Hfestion πέρσυ που γράφτηκα στο φόρουμ και έκανα τις πρώτες μου ερωτήσεις σαν αρχάριος οι διαχειριστές του φόρουμ με συμβούλεψαν να την έχω μέσα στο σπίτι και να την λιπαίνω και κάθε 15 ημέρες ,γιατί δε μπορει μέσα στο σπίτι να διακρίνει τις εποχές.Την είχα δίπλα στο παράθυρο και τα πήγε μια χαρά
Αν την αγορασες χειμωνα καλά σου ειπαν. Αλλα θα σου ειπαν οτι την άνοιξη να την βγαλεις εκτός σπιτιού. Σωστα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από zakd99 »

@Hfestion πέρσυ που γράφτηκα στο φόρουμ και έκανα τις πρώτες μου ερωτήσεις σαν αρχάριος οι διαχειριστές του φόρουμ με συμβούλεψαν να την έχω μέσα στο σπίτι και να την λιπαίνω και κάθε 15 ημέρες ,γιατί δε μπορει μέσα στο σπίτι να διακρίνει τις εποχές.Την είχα δίπλα στο παράθυρο και τα πήγε μια χαρά

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Hfestion »

zakd99 έγραψε:
marios έγραψε:Εύκολο δέντρο. Ακόμα και έξω να το έχεις δεν θα πάθαινε κάτι.
Επειδή αυτά τα δεντράκια μεγάλωσανε σε θερμοκήπια,χρειάζονται θερμοκρασία από 15 βαθμούς c εώς 25.
Αυτή την στιγμή στη Θεσ/νίκη που διαμένω έχει 3 βαθμούς c. Είναι σίγουρος ο θάνατος


Υ.Γ. Εντω μεταξύ αύριο κλείνω 15 ημέρες από τη τελευταία μέρα που τη πότισα και ακόμα το χώμα έχει υγρασία[ Εικόνα ]
Εδω στην Αθήνα τώρα έχει 5C και οι δυο μου είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από zakd99 »

marios έγραψε:Εύκολο δέντρο. Ακόμα και έξω να το έχεις δεν θα πάθαινε κάτι.
Επειδή αυτά τα δεντράκια μεγάλωσανε σε θερμοκήπια,χρειάζονται θερμοκρασία από 15 βαθμούς c εώς 25.
Αυτή την στιγμή στη Θεσ/νίκη που διαμένω έχει 3 βαθμούς c. Είναι σίγουρος ο θάνατος


Υ.Γ. Εντω μεταξύ αύριο κλείνω 15 ημέρες από τη τελευταία μέρα που τη πότισα και ακόμα το χώμα έχει υγρασία[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Hfestion »

iohokahey έγραψε:Αν μπορω να κανω μια διορθωση στο hfestion, 70-30 ή 60-40, ανοργανο-οργανικο (ενω εγραψες το αντιθετο)νομιζω ηθελες να γραψεις δωρη..;

Υγ.μια λεπτομερεια που αλλαζει πολλα..
Σωστός
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από iohokahey »

Αν μπορω να κανω μια διορθωση στο hfestion, 70-30 ή 60-40, ανοργανο-οργανικο (ενω εγραψες το αντιθετο)νομιζω ηθελες να γραψεις δωρη..;

Υγ.μια λεπτομερεια που αλλαζει πολλα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από marios »

Εύκολο δέντρο. Ακόμα και έξω να το έχεις δεν θα πάθαινε κάτι.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Harris »

Το πότισμα αλλάζει ριζικά όταν το δέντρο είναι μέσα στο σπίτι. Το κόλπο με το δάχτυλο όπως γράφτηκε πιο πανω. Σωστο να κανεις τρύπες στην γλάστρα σού περιμετρικά να σκοτώσει ο αέρας τα βακτήρια. Από Μάιο μεταφυτευση με σωστό υπόστρωμα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Καλημέρα !Μην μαθαίνεις τα Δεντρα σου στο νερο .....
...μια φορά την εβδομάδα και πολυ του ειναι μην σου πω στις 10 μερες !
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από zakd99 »

Hfestion έγραψε:Καταρχας είναι λίγο δύσκολο με λίγες φωτογραφίες και μέσω ίντερνετ να καταλάβουμε τι μπορεί να έχει συμβεί στην καρμονα σου και προσωπικά εγώ δεν είμαι γεωπόνος οποτε οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και περιορισμενες. Παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο το χώμα. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες σου και τα λεγόμενα σου έκανες μεταφυτευση και εβαλες χώμα (δεν εχει να κάνει με το αν ήταν φτηνό ή οχι) και δεν έβαλες καθόλου ανοργανο. (Ελαφρόπέτρα, χαλικάκι κ.α.) αυτο θεωρώ οτι έχει σαν αποτέλεσμα βα μην αναπνέει καθόλου η ριζα, να μην υπάρχει καλή αποστραγγιση και να υπάρχει συνέχεια πολύ υγρασία. Ίσως περισσότερη απο τις ανάγκες της καρμονας σου. Και σε συνδυασμό που την έχεις και μεσα στο σπίτι η κατάσταση χειροτέρεψε.

Τι θα έκανα αν ήταν δική μου

Με ενα τρυπάνι, με ενα κατσαβιδι, με κατι μυτερό , θα εκανα πάρα πολλες τρύπες, οχι μόνο στον πάτο αλλα και γύρω γύρω απο την γλάστρα. Τέλος νωρίς την ανοιξη μεταφορά χωρίς να πειράξεις καθόλου τις ριζες και σε χωμα με αναλογία 70-30 ή 60-40 (αργανικο με ανοργανο).
Ίσως αν το πήγαινες σε έναν γεωπονο να σε βοηθούσε περισσότερο
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!όντως πιστεύω κι εγώ πως με αναλογία στο χώμα θα ζήσει περισσότερα χρόνια.
Αυτη τη στιγμή επειδη είναι και Χειμώνας,δεν προκειται να πειράξω τίποτα..απλά θα το ποτίζω πιο αραιά
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Kostas »

Hfestion έγραψε:Καταρχας είναι λίγο δύσκολο με λίγες φωτογραφίες και μέσω ίντερνετ να καταλάβουμε τι μπορεί να έχει συμβεί στην καρμονα σου και προσωπικά εγώ δεν είμαι γεωπόνος οποτε οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και περιορισμενες. Παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο το χώμα. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες σου και τα λεγόμενα σου έκανες μεταφυτευση και εβαλες χώμα (δεν εχει να κάνει με το αν ήταν φτηνό ή οχι) και δεν έβαλες καθόλου ανοργανο. (Ελαφρόπέτρα, χαλικάκι κ.α.) αυτο θεωρώ οτι έχει σαν αποτέλεσμα βα μην αναπνέει καθόλου η ριζα, να μην υπάρχει καλή αποστραγγιση και να υπάρχει συνέχεια πολύ υγρασία. Ίσως περισσότερη απο τις ανάγκες της καρμονας σου. Και σε συνδυασμό που την έχεις και μεσα στο σπίτι η κατάσταση χειροτέρεψε.

Τι θα έκανα αν ήταν δική μου

Με ενα τρυπάνι, με ενα κατσαβιδι, με κατι μυτερό , θα εκανα πάρα πολλες τρύπες, οχι μόνο στον πάτο αλλα και γύρω γύρω απο την γλάστρα. Τέλος νωρίς την ανοιξη μεταφορά χωρίς να πειράξεις καθόλου τις ριζες και σε χωμα με αναλογία 70-30 ή 60-40 (αργανικο με ανοργανο).
Ίσως αν το πήγαινες σε έναν γεωπονο να σε βοηθούσε περισσότερο
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από Hfestion »

Καταρχας είναι λίγο δύσκολο με λίγες φωτογραφίες και μέσω ίντερνετ να καταλάβουμε τι μπορεί να έχει συμβεί στην καρμονα σου και προσωπικά εγώ δεν είμαι γεωπόνος οποτε οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και περιορισμενες. Παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο το χώμα. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες σου και τα λεγόμενα σου έκανες μεταφυτευση και εβαλες χώμα (δεν εχει να κάνει με το αν ήταν φτηνό ή οχι) και δεν έβαλες καθόλου ανοργανο. (Ελαφρόπέτρα, χαλικάκι κ.α.) αυτο θεωρώ οτι έχει σαν αποτέλεσμα βα μην αναπνέει καθόλου η ριζα, να μην υπάρχει καλή αποστραγγιση και να υπάρχει συνέχεια πολύ υγρασία. Ίσως περισσότερη απο τις ανάγκες της καρμονας σου. Και σε συνδυασμό που την έχεις και μεσα στο σπίτι η κατάσταση χειροτέρεψε.

Τι θα έκανα αν ήταν δική μου

Με ενα τρυπάνι, με ενα κατσαβιδι, με κατι μυτερό , θα εκανα πάρα πολλες τρύπες, οχι μόνο στον πάτο αλλα και γύρω γύρω απο την γλάστρα. Τέλος νωρίς την ανοιξη μεταφορά χωρίς να πειράξεις καθόλου τις ριζες και σε χωμα με αναλογία 70-30 ή 60-40 (αργανικο με ανοργανο).
Ίσως αν το πήγαινες σε έναν γεωπονο να σε βοηθούσε περισσότερο
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Kίτρινα φύλλα σε καρμόνα(πότισμα)

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Γιατί το έβαλε μέσα στο σπίτι:;
Απάντηση