Ξεραμένο bonsai

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ξεραμένο bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Είχες αλλάξει χώμα όλα αυτά τα χρόνια; Γλαστράκι; Το έχεις ακομα να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ξεραμένο bonsai

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα αρχίσω να διαβάζω εδώ τα σχετικά άρθρα και ίσως προσπαθήσω να κάνω κάτι μόνος μου.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Ξεραμένο bonsai

Δημοσίευση από Kostas »

Καλώς τον. Βρες καμία ελιά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ξεραμένο bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Το φυτό σου ήταν Carmona microphylla, κοινή διεθνής ονομασία Fukien Tea tree. Αυτού του είδους τα δέντρα δεν είναι ακριβώς bonsai ( Όπως αυτό ορίζεται από τους αισθητικούς και καλλιεργητικούς κανόνες που το διέπουν) αλλά μία βιομηχανοποιημένη παραλλαγή του που παράγεται μαζικά κυρίως σε χώρες της Ανατολής, ίσως και στην Ολλανδία  και εξάγεται σε όλο τον κόσμο. Επειδή πωλείται κυρίως από μεγάλα supermarket και εμπορικά Malls όπως το IKEA ή τα LIDL για παράδειγμα στη χώρα μας, συχνά τέτοιου είδους δέντρα αναφέρονται με λίγο περιπαιχτική διάθεση και ώς mallsai. Παρόλα αυτά όλοι μας έχουμε αποκτήσει κατά καιρούς ένα η περισσότερα από αυτά. 
Το πρόβλημα είναι ότι ελάχιστα απο αυτά επιβιώνουν επί μακρόν. Ένας απο τους λόγους είναι ότι αγοράζονται (επειδή είναι πράγματι χαριτωμένα) από ανθρώπους που δεν έχουν καμιά σχέση με τα bonsai και οι οποίοι δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να τα χειριστούν. Είπαμε ότι μπορεί να μην αναγνωρίζονται από όλους ώς πραγματικά bonsai αλλά απο την στιγμή που βρίσκονται μέσα σε ένα bonsai pot ( ειδικό γλαστράκι για bonsai) θα πρέπει να έχουν τον κατάλληλο χειρισμό. 
Οι αιτίες που το έχασες μπορεί να είναι πολλές :
υπερβολικό πότισμα, πολύ λίγο πότισμα, παγωνιά ή  ξηρασία, μετακίνηση από ένα μέρος σε ένα άλλο, λίγος ήλιος, κοντά σε καλοριφέρ. Αναφέρεις ωστόσο ότι το είχες 6 χρόνια. Αν σε αυτά τα 6 χρόνια όμως δεν του έκανες καμία μεταφύτευση με αλλαγή υποστρώματος δεν χρειάζεται να ψάξεις καμία άλλη αιτία. Αυτό ήταν που το σκότωσε. Οι ρίζες του έγιναν τόσο πολλές μέσα στο μικρό δοχείο που δεν υπήρχε πλέον χώρος για οξυγόνο αλλά και δυνατότητα απορρόφησης υγρασίας. Μάλλον θα σαπίσανε.
Όσο για το που μπορείς να βρείς ένα ίδιο εγώ θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις. Διάβασε στο φόρουμ για άλλα πιο ανθεκτικά είδη, διάβασε πώς τα χειριζόμαστε και ξεκίνα από την αρχή να δημιουργήσεις μόνος σου ένα δικό σου bonsai παρά να πάρεις κάποιο "έτοιμο" σαν αυτό που είχες γιατί φοβάμαι ότι πάλι θα απογοητευτείς.
Είμαστε στη διάθεση σου για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση ή βοήθεια.

Topic author
Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Ξεραμένο bonsai

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Γεια σας
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση
Είχα πάρει ένα μπονσαι από το ΙΚΕΑ ήταν αυτό που έχετε στη σελίδα “φροντίδα των μπονσαι εσωτερικού χώρου” στη δεύτερη φωτογραφία.
Αυτό που κάνει τα λευκά ανθάκια.
Το είχα περίπου 6 χρόνια ίσως και παραπάνω. Πολύ ανθεκτικό.
Πριν ένα μήνα ξαφνικά μέσα σε δυο βδομάδες ξεράθηκε. Χωρίς να έχω κάνει κάτι διαφορετικό από ότι όλα αυτά τα χρόνια.
Ίσως να μου έπεσε λίγο παραπάνω υγρό λίπασμα αλλά είχα βάλει και άλλες φορές στο παρελθόν.
Και είχα και κάτι φιντανάκια από πορτοκαλιτσες μικρές στην μια μεριά της γλάστρας και δεν έπαθαν τίποτα.
Τέλος πάντων δεν ξέρω αν ξέρετε κάτι που μπορεί να παθαίνουν και να ξεραίνονται ξαφνικά.
Θα ήθελα να μάθω το όνομα του μπονσαι αυτού και που θα μπορούσα να βρω αντίστοιχο.
Σας ευχαριστώ όπως και να έχει
Γρηγόρης
Απάντηση