Υπάρχει όντως πρόβλημα;

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Υπάρχει όντως πρόβλημα;

Δημοσίευση από Harris »

Το ατσερ πρέπει να είναι εκτός σπιτιού μακριά από χιόνια και βοριάδες.
Η σαγκερετια μπορείς να την έχεις μέσα μακριά από το καλοριφέρ σε φωτεινό αρκετά σημείο. Π.χ παράθυρο ανατολικό.  
Θα χρειαστεί μεταφύτευση την άνοιξη!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Υπάρχει όντως πρόβλημα;

Δημοσίευση από Lazorik »

Από τις φωτο μια χαρά φαίνονται, μήπως έβαλες μόνο το πριν και όχι το μετά; Σε κάθε περίπτωση ειδικά το δεύτερο που είναι acer θέλει να μείνει έξω το χειμώνα, το πρώτο δεν ξέρω τι είναι αλλά αν το κρατήσεις μέσα μακριά από καλοριφέρ και a/c. Και την άνοιξη μεταφύτευση σε καλύτερο υπόστρωμα.

Topic author
Giannoutas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2017, 06:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχει όντως πρόβλημα;

Δημοσίευση από Giannoutas »

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αγόρασα τα συγκεκριμένα μπονσάι πριν περίπου 2 μήνες. Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες όταν τα πρωτοπήρα και τώρα. Ο τυπάς που τα αγόρασα με είπε πως θα πέσουν τα φύλλα και θα ξαναβγουν. Τα ποτίζω όποτε βλέπω πως χρειάζονται. Στο ένα το χώμα είναι σχεδόν πάντα υγρό για αυτό το ποτίζω πιο αραιά. Το δεύτερο το είχα βάλει σε δωμάτιο με air-condition και πρέπει να επειρεάστηκε κάπως. Δεν τα χτυπάει κάποιος ήλιος δυστηχώς. Έχετε να δώσετε καμία συμβουλή; Έχουν περιθώρια να ανακάμψουν;

Εικόνα


Εικόνα
Απάντηση