Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από thanasis2561 »

OI ρίζες παχαινουνε Δημήτρη!
Αν το φυτέψεις σε γλάστρα με σφάγνο και όχι με χώμα (θέλει πιο συχνα ποτισμα) ο αερισμός των ριζών είναι μέγιστος και μπορούν να παχύνουνε χωρίς να πιέζονται!!!
Στο υιουτυμπ έχει σχετικο βιντεάκι :violence-duel:
Άβαταρ μέλους

DimitriS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 18:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από DimitriS »

thanasis2561 έγραψε::text-bravo: Νελλυ!!! Όντως με το σφαγνο μπορεις να κανεις την καλύτερη αεροκαταβολάδα, όπως επίσης αν το χρησιμοποιήσεις στην γλάστρα αντι για χώμα παχαίνεις και μεγαλώνεις τις ρίζες του δεντρου (Σε ένα χρόνο θα χεις τρομερα αποτελέσματα)

Ti ennoeis pws paxainei dhladh o kormos? :doh:
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από thanasis2561 »

:text-bravo: Νελλυ!!! Όντως με το σφαγνο μπορεις να κανεις την καλύτερη αεροκαταβολάδα, όπως επίσης αν το χρησιμοποιήσεις στην γλάστρα αντι για χώμα παχαίνεις και μεγαλώνεις τις ρίζες του δεντρου (Σε ένα χρόνο θα χεις τρομερα αποτελέσματα)

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από My Nellie »

Και μέχρι τότε, φρόντισε να έχεις προμηθευθεί σφάγνο (sphagnum moss) απαραίτητα.
Δεν βάζεις χώμα, αλλά σφάγνο πολύ καλά μουσκεμένο σε νερό, επειδή μπορεί να κρατήσει την υγρασία που είναι απαραίτητη.
Έχω κάνει από τον Φεβρουάριο μερικές αερο-καταβολάδες σε ιβίσκο, ροδιά, κορομηλιά και μπουκαμβίλια. Έχω δει ρίζες σε όλες εκτός της μπουκαμβίλιας. Κατά τον Σεπτέμβρη θα επιχειρήσω να τις κόψω, πρώτα ο Θεός.
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Υπομονη μεχρι τελη Φλεβαρη :character-oldtimer:
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από gcop33 »

αναρωτιέμαι βέβαια, αν θα μπορεί να μπεί σε μικρό pot όταν θα κοπεί με τέτοιο τρόπο κάτω από το μέρος που θα κάνω την καταβολάδα...

αν το κάνω από Σεπτέμβριο μεριά, νομίζω ότι δεν θα έχει κανέναν νοήμα, και μάλιστα ειδικά για την συκιά που αναπτύσετε την άνοιξη έ; όποτε υπομονή μέχρι την άνοιξη...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Εδω μπορείς να δεις στην πράξη την εναερια καταβολαδα ! : http://bonsaiclub.gr/forum/viewtopic.php?f=44&t=64

και εδώ στα αγγλικά ενα πολυ καλο κείμενο: http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATLayering.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Μπορεις να την κανεις αρχες άνοιξης .
Τωρα το χρονικο περιθωριο ποικιλει σε καθε ειδος δεντρου...παιρνει απο 1 βδομαδα εως και χρονια
Για την συκια σε ενα μηνα θα χεις ριζες .
Αλλα αστο ενα τριμηνο 4μηνο να πιασουνε καλα. Θα την κανεις με σακουλακι (διαφανες σελοφαν) ή με γλαστρα ??
Άβαταρ μέλους

PANOS BONSAILANDER
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από PANOS BONSAILANDER »

Γεια σου και από εμένα Μάριε είμαι και εγώ καινούργιος στο χόμπυ όπως και εσύ.Ωραία η ελίτσα σου και ωραία ιδεά το να δημιουργήσες ενα μπονσαι από την συκιά.Εγω πιστεύω πως μπορείς να ξεκινήσεισ και με μόσχευμα και με εναέρια καταβολάδα
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από gcop33 »

πόσο καιρό να το αφήσω το χώμα εκεί; πότε να την κάνω την καταβολάδα;
Άβαταρ μέλους

thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Κάνε στην συκιά ...πιάνει ριζες πολύ εύκολα (όπως και στην ελιά και στην φτελιά)
πειραματιζόμουνα πέρισυ αλλα δυστυχώς δεν έχω φωτό :?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από Harris »

gcop33 έγραψε:λοιπόν...ακούστε τι ερώτηση έχω. Η ιδέα, μου αναπτύχθηκε από το βιβλίο του Μαρεντζο (Η τέχνη του Μπονσαι) και έχει να κάνει με το πως μπορώ να πάρω ένα κομμάτι κανονικού δέντρου και να το κάνω bonsai.

Θέλω να μου πείτε κατά πόσο αξίζει μια τέτοια προσπάθεια, και αν οδηγήσει σε θετικά αποτελέσματα.
Έχω μια συκιά που είχε φυτέψει ο παππούς μου. αν υποθέσουμε ότι κόβουμε σε ένα πολύ ωραίο σημείο κάποιου κλαδιού περιμετρικά το φλοιό του κλαριού και τον δέσουμε με σακούλα με χώμα και την κλείσουμε εκεί για ένα έτος, η θεωρεία λέει ότι το πάνω μέρος του κλαδιού θα βγάλει ρίζες μέσα στο χώμα και μετά από ένα χρόνο μπορούμε να κόψουμε το κλαδί εκεί και να το φυτέψουμε σε bonsai pot! Ισχύει; θα πρέπει να υπάρξει κάποια άλλη προϋπόθεση; το χώμα που θα βάλω πρέπει να είναι με κάποιο ειδικό λίπασμα;

Δώστε μου τις γνώσεις σας.
Ευχαριστώ
Αυτό που θες να κάνεις λέγετε εναέρια καταβολάδα. Δηλαδή βγάζεις τον φλοιό απο το σημείο του κλαδιού βάζεις μια σακούλα με χώμα και το δένεις. Μπορείς να βάλεις και ορμόνη ριζοβολίας(για πιο σίγουρα αποτελέσματα). Το κρατάς να είναι πάντα νωπό το χώμα. (Μπορείς να βάζεις το νερό με μια σύριγγα).
Η προσπάθεια φυσικά και αξίζει! :) Περιμένουμε φωτογραφία! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετατρώπη κανονικού δέντρου σε Bonsai

Δημοσίευση από gcop33 »

λοιπόν...ακούστε τι ερώτηση έχω. Η ιδέα, μου αναπτύχθηκε από το βιβλίο του Μαρεντζο (Η τέχνη του Μπονσαι) και έχει να κάνει με το πως μπορώ να πάρω ένα κομμάτι κανονικού δέντρου και να το κάνω bonsai.

Θέλω να μου πείτε κατά πόσο αξίζει μια τέτοια προσπάθεια, και αν οδηγήσει σε θετικά αποτελέσματα.
Έχω μια συκιά που είχε φυτέψει ο παππούς μου. αν υποθέσουμε ότι κόβουμε σε ένα πολύ ωραίο σημείο κάποιου κλαδιού περιμετρικά το φλοιό του κλαριού και τον δέσουμε με σακούλα με χώμα και την κλείσουμε εκεί για ένα έτος, η θεωρεία λέει ότι το πάνω μέρος του κλαδιού θα βγάλει ρίζες μέσα στο χώμα και μετά από ένα χρόνο μπορούμε να κόψουμε το κλαδί εκεί και να το φυτέψουμε σε bonsai pot! Ισχύει; θα πρέπει να υπάρξει κάποια άλλη προϋπόθεση; το χώμα που θα βάλω πρέπει να είναι με κάποιο ειδικό λίπασμα;

Δώστε μου τις γνώσεις σας.
Ευχαριστώ
Απάντηση