Βοήθεια σε αρχάριο

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Livstaras »

Αφού δεν κατάφερα να βρω ένα σχήμα που να μου αρέσει, είχα αφήσει την τούγια σε μια γλάστρα για να μεγαλώσει. Έριχνα λίπασμα και κάπου κάπου πήγαινε ο γιος μου (3 χρονών σε λίγες μέρες) και την κορφολογούσε.  :)
Σε κάποια στιγμή πήρε τα εργαλεία του για τα μπονσαι και την έθαψε με χώμα. Δεν του χάλασα τα σχεδία και την έθαψα μέχρι την τρίαινα για να πετάξει ρίζες και κάποια στιγμή να γίνει με τρεις κορμούς. Μάλλον ο γιος μου  θα της δώσει το τελικό της σχήμα γιατί της έχει τρελή αδυναμία. σήμερα έριξα μια μάτια και έχει βγάλει λίγες ρίζες εκεί που ενώνονται οι κορμοί. Σταδιακά θα της αφαιρέσω τον κεντρικό κορμό και θα αφήσω μόνο τις καινούριες ριζες.
Έτσι δείχνει τώρα και ο μάστορας επί το έργο...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Livstaras »

Ευχαριστώ και πάλι τον Jean-Jac για το δεύτερο virtual. Λογικά κάποια στιγμή θα απελπιστώ και εγώ με την τρίαινα στον κορμό και θα την ξεφορτωθώ, αλλά για τώρα λέω να κρατήσω και τα τρία κλαδιά και να δοκιμάσω το πρώτο σου σχέδιο. Ο μόνος λόγος που είχα δεύτερες σκέψεις είναι ότι το φύλλωμα βγαίνει από μόνο μια μεριά του κεντρικού κλαδιού και κοιτώντας το από το πλάι μοιάζει με ουρά από παγόνι και δεν μου φαίνεται πολύ φυσικό. Ακόμα δεν έχω την εμπειρία να σκεφτώ πως θα μεγαλώσει το δεντράκι και από πού θα πετάξει καινούρια κλαδιά. Λογικά μετά από κάποια χρόνια θα αποκτήσει όγκο και δεν θα έχει αυτήν την εικόνα.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Χάρη για ένα κλάδεμα στην παρούσα φάση, έτσι ώστε και να έχω λιγότερα κλαδιά να διαχειριστώ, και να μπορέσω να δω πως αναπτύσσεται για να σχηματίσω και εγώ μια πιο σαφή γνώμη για το που θέλω να το πάω τελικά.

Έκανα μια virtual απόπειρα να σβήσω αυτά που σκέφτομαι να κόψω, τα υπόλοιπα να δοκιμάσω να τα στρέψω προς τα πάνω, και να το αφήσω στην ησυχία του (και εσάς επίσης[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_smile.gif[/img])να πάρει τον δρόμο του.

Ευχαριστώ θερμά,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από G1908 »

Ωραίο! Αλλά θα το προτιμούσα σε γιουνίπερος και όχι σε τουγια. Σχεδιάρα ο jeanzac.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Harris »

Πρέπει να συρματωσεις με ψιλό σύρμα για να αρχίζει να φαινΈται φυσικο ή κλαδεψε το. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Livstaras »

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, η εμπειρία σας είναι πολύ χρήσιμη σε μας που τώρα ξεκινήσαμε.
Έκανα μια δεύτερη προσπάθεια χωρίς κρεμάστρα αυτή τη φορά [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Συμφωνω κι εγώ με τους παραπάνω όσον αφορά την διαμόρφωση... Πιστεύω πως όσο εντρυφείς στον κόσμο των μπονσαί η πρόταση του Γιάννη θα σου φαίνεται όλο και πιο δελεαστική.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Ξεκίνα την διαμορφωση όπως την έχει σχεδιάσει ο J-Z. (Εαν σου αρεσει βέβαια.) Πάντως η σκεψη με την κρεμάστρα δείχνει πολλα!!!
:)

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Harris »

Ξεκίνα την διαμορφωση όπως την έχει σχεδιάσει ο J-Z. (Εαν σου αρεσει βέβαια.) Πάντως η σκεψη με την κρεμάστρα δείχνει πολλα!!!
:)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από RiaDr »

Πρώτα απ' όλα να σου πω ότι λάτρεψα την ιδέα της κρεμάστρας, δείχνει άνθρωπο με φαντασία, αν μη τι άλλο!

Καλή για πρώτη προσπάθεια διαμόρφωσης, θα πρότεινα όμως να προσπαθήσεις να καλύψεις όσο μπορείς την εικόνα της "τρίαινας" που έχει το δέντρο εκ φύσως κι όχι να την τονίσεις. Αν δε θέλεις να κόψεις κλαδιά, ίσως η πρόταση του JZ να έδινε νέα προοπτική στο δέντρο σου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Livstaras »

Μέτα από ένα τρίμηνο θεωρητικών δοκίμων για τη διαμόρφωση του, και επειδή δεν είχα άλλη υπομονή μόνο για θεωρία είπα να χρησιμοποιήσω ότι είχα στην διάθεση μου (η κρεμάστρα είναι λίγο ασυνήθιστη σαν επιλογή άλλα έμενα μου έδωσε μια ιδέα για το τρίγωνο πού θέλω να πετύχω) και κατέληξα σε αυτό:

θα χαρώ πολύ να ακούσω τη γνώμη σας για τις πρώτες μου απόπειρες...

Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Νομίζω απο την Άνοιξη μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες απο τις ενέργειες...
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από RiaDr »

Σίγουρα προέχει να επιβιώσει το δέντρο στο νέο του περιβάλλον, διαφορετικά είναι άνευ αντικειμένου και οι συζητήσεις μας εδώ! Δώσε του λοιπόν λίγο χρόνο και προετοιμάσου...

Καλά Χριστούγεννα και σ' εσένα!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Livstaras »

Harris έγραψε:Ωραίο θα γίνει! Και το σχέδιο του Γιάννη άψογο! Νομιζω όμως ότι δεν είναι γιουνίπερος ... Σαν τουγια μοιάζει...

Γεια σας και πάλι,
Απ’ ότι έχω διαβάσει, τα φύλλα του μοιάζουν με γιουνίπερο αλλά επειδή δεν ξέρω τι μου γίνεται, θα βγάλω μια κοντινή φωτογραφία τα φύλλα του και ελπίζω να βοηθήσει τους πιο σχετικούς από μένα να καταλάβουν.
Πριν το κάνω, και για να μην κουράζω με τις ερωτήσεις μου, θέλω να κάνω κάποιες παρεμβάσεις στο δεντράκι και θα ήθελα την γνώμη σας. Διάβασα ότι το χειμώνα μπορώ μόνο να κλαδέψω και να συρματώσω οπότε σκέφτομαι να συρματώσω τα κλαδιά Α και Β και να προσπαθήσω να τα στρέψω όπως δείχνουν τα βέλη. Μπορώ να το κάνω από τώρα ή να περιμένω να το μεταφυτέψω οριζόντια και μετά να συρματώσω;
Ο Jean-Zak μου πρότεινε το φύλλωμα σ ’αυτά τα κλαδιά να είναι πιο κοντά στον κορμό. Για να το πετύχω αυτό πρέπει να κλαδέψω το πάνω μέρος και να περιμένω να σκάσουν χαμηλά καινούρια φύλλα την άνοιξη;
Το κλαδί Γ σκέφτομαι να το κλαδέψω περίπου στην διακεκομμένη γραμμή και το κλαδί Δ να το αφήσω ήσυχο για τώρα.
Μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά τώρα ή είναι καλύτερο να περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί το δεντράκι στο κλάδεμα που έχω ήδη κάνει, και αν τα καταφέρει να προχωρήσω παρακάτω;
Και τέλος, τι pot θα ταίριαζε σ ’αυτή την μορφή που θα πάρει το δεντράκι; απ’ ότι είδα το λένε semi cascade και θέλει βαθιά pots και όχι πλατιά. Περίπου τι διαστάσεις χρειάζεται; διάβασα για τα πλατιά ότι πρέπει να είναι περίπου στα 2/3 του ύψους από το δέντρο και όσο πλάτος έχει ο κορμός στην βάση του αλλά για τα βαθιά pots δεν βρήκα κάτι.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με όλες αυτές τις ερωτήσεις.

Αν δεν τα ξαναπούμε μέχρι μεθαύριο, θέλω να ευχηθώ σε όλους καλά Χριστούγεννα, και να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σας,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Harris »

Ωραίο θα γίνει! Και το σχέδιο του Γιάννη άψογο! Νομιζω όμως ότι δεν είναι γιουνίπερος ... Σαν τουγια μοιάζει...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από stathis »

Καταπληκτικό. Δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από iohokahey »

..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από stelios »

Jeanzac παρα πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Livstaras »

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για το καλωσόρισμα, και ειδικά στον Jean-Zak για το λεπτομερές σχέδιο. Πραγματικά δείχνει πάρα πολύ όμορφο και θα προσπαθήσω να το φέρω όσο πιο κοντά μπορώ σ ’αυτή τη μορφή.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι,
Γιώργος
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια σε αρχάριο

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Jean-Zac έγραψε:Καλώς ήλθες. !!!! [ Εικόνα ]

Κάπως έτσι αρχίσαμε όλοι, με περιέργεια, με άγνοια, με διάθεση, με σωστές ή λάθος επιλογές φυτού, με ανυπομονησία να γίνει το φυτό μας από την μία ημέρα στην άλλη ένα όμορφο μπονσάι και αρκετό διάβασμα και δοκιμές-πειράματα ώστε να γίνουμε πρώτα εμείς καλύτεροι και μετά το φυτό μας.
Στο θέμα μας τώρα. Προσπάθησα να κάνω μία εικονική διαμόρφωση στο φυτό σου χωρίς να αφαιρέσω-κόψω κανένα κλαδί, αλλά με καλό συρμάτωμα να αλλάξω την πορεία των υπαρχόντων κλαδιών και βέβαια όπως βλέπεις μετατόπισα προς τα δεξιά τον κορμό ώστε να φέρω σε μία ισορροπία το όλο σύνολο (κατά την γνώμη μου και σύμφωνα με την παρεχόμενη φωτογραφία σου). Η τελική εικόνα μπορεί να γίνει πραγματικότητα μετά από αρκετό καιρό όταν θα αυξηθεί το φύλλωμα και βέβαια θα πρέπει να είναι πιο κοντά στον κορμό.

Καλορίζικο !!!! [ Εικόνα ]
.
Καλός ήρθες![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]...... Ωραίο virtual![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]


Ps Ακόλουθα τα βήματα τοu Κ. jean Zac ...Αυτός Ξέρει
Απάντηση