ελια με προβλημα?

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από geros »

Hfestion έγραψε:Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, βλέπω μια ελιά με περίεργο σχήμα. Τώρα γιατί πήρε αυτό το σχήμα, δε ξέρω. Τώρα όσο αναφορά το αν είναι καλή επιλογή αυτό θα εξαρτηθεί από τις αποφάσεις που θα πάρεις. Αν θες τη γνώμη μου σε πρώτη φάση φύτεψε τη σε γλάστρα-ποτ-καφασι-οπου θες, και άφησε τη να βγάλει κλαδια και να ξανα ριζώσει. Μέχρι τότε κάνε πλάνα στο μυαλό σου , , διαβάζε, ψάξε.
αυτο κανω ηδη! το παν ειναι να ριζωσει επιτυχως, αυριο θα βγαλω αλλη μια γιατι δεν γινεται αλλιως και θα κανω το ιδιο!
να σαι καλα σε ευχαριστω[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img] οσο για το ποσο αγρια ειναι....σχεδον δακγωνει! απλα δειχνει ετσι στη φωτο!
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από Hfestion »

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, βλέπω μια ελιά με περίεργο σχήμα. Τώρα γιατί πήρε αυτό το σχήμα, δε ξέρω. Τώρα όσο αναφορά το αν είναι καλή επιλογή αυτό θα εξαρτηθεί από τις αποφάσεις που θα πάρεις. Αν θες τη γνώμη μου σε πρώτη φάση φύτεψε τη σε γλάστρα-ποτ-καφασι-οπου θες, και άφησε τη να βγάλει κλαδια και να ξανα ριζώσει. Μέχρι τότε κάνε πλάνα στο μυαλό σου , , διαβάζε, ψάξε.

Υ.γ: νομίζω ότι δεν είναι άγρια. Η άγριες έχουν πιο μικρά και στρογγυλά φύλλα
Άβαταρ μέλους

Topic author
geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από geros »

vaggelakos7 έγραψε:Χώμα θα έχεις μέχρι τον κόμπο. Μπορείς να φτιάξεις νεμπαρι ώστε να ομορφηνει. Πρόβλημα δεν είναι γιατί εύκολα τα καλυπτεις.
θα πρεπει να περιμενω λογικα να στρωσει η ριζα και μετα να χαραξω δακτυλιο για ορμονες κτλ ε? [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Χώμα θα έχεις μέχρι τον κόμπο. Μπορείς να φτιάξεις νεμπαρι ώστε να ομορφηνει. Πρόβλημα δεν είναι γιατί εύκολα τα καλυπτεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από geros »

Petros έγραψε:Ωραίος κορμός. Το μέλημα σου είναι να ριζώσει στο καφάσι γλάστρα σου. Καλή επιτυχία.
να εισαι καλα :) σχετικα με το προβλημα που αναφερω, πιστευεις θα εχω θεμα?[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ewhere.gif[/img]
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από Petros »

Ωραίος κορμός. Το μέλημα σου είναι να ριζώσει στο καφάσι γλάστρα σου. Καλή επιτυχία.
Άβαταρ μέλους

Topic author
geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ελια με προβλημα?

Δημοσίευση από geros »

καλησπερα σας! καθαριζω το κτημα και εχω καποιες αγριες ελιες σε σημεια που ενοχλουν και σημερα εβγαλα αυτη απο ενα σημειο που ηταν σφηνομενη! ειναι εμφανες το ελατωμα που κανει χαμηλα στον κορμο της σαν στενωση και μετα φουσκωμα.
πιστευετε ειναι θεμα ή θα το καλυψει το χωμα? και αν ειναι καλη επιλογη για να την προωθησω για μπονζαι.
ευχαριστω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Απάντηση