Αγορα bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Irene.marga
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Ιουν 2015, 00:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Irene.marga »

Γινονται συναντήσεις κάπου ώστε να μπορέσω να ερθω να δω πώς φτιάχνονται τα μπονσαι;;
Η μυρτια λιγο πιο κοντα. Τέτοια φωτό θελετε;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από filitsa »

+1 καλώς την
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες! Η μυρτιά σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα, οπότε αν έχει και συναισθηματική αξία συγχρόνως έχεις έναν λόγο ακόμα να την περιποιηθείς όσο το δυνατόν περισσότερο! Θα διαφωνήσω με την λογική "τη δίνω να μου την φτιάξουν", θα μπορούσατε ίσως να κανονίσετε μια Συνάντηση έργασίας του τοπικού παραρτήματος (πώς τα λέω... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]), ώστε να σου δώσουν ιδέες ή/και οδηγίες για να τη φτιάξεις σιγά σιγά μόνη σου!

Ρίξε μια ματιά και στα άρθρα της Βιβλιοθήκης μας και για ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις να μας ρωτήσεις! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Βγάλε μια καλη φωτογραφία που στο πισω μέρος απο το δέντρο σου να ειναι ενας λευκος τοίχος. Θα σου φτιαξουμε ενα σχεδιο τι να κανεις με την μυρτιά σου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλώς ήρθες στο forum! Πολύ ωραία η μυρτιά σου! Εξειδικευμένα καταστήματα για bonsai δεν υπάρχουν στην Κέρκυρα! Μόνο από το εξωτερικό μπορείς να πάρεις κάτι έτοιμο. Η καλύτερη πηγή για να βρείς και να διαμορφώσεις διάφορα είδη, είναι τα κατά τόπους φυτώρια!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από iohokahey »

Καλη αρχη και απο μενα..ειμαι σιγουρος οτι τα παιδια απο την κερκυρα θα σε βοηθησουν!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες και από μένα στη παρέα μας! Η μύρια σου έχει πολύ ιδιαίτερο κορμο και νομίζω ότι έχει όλα τα προσόντα να γίνει κάτι πάρα πολύ ενδιαφέρον και ωραίο. Αυτό βέβαια θα χρειαστεί χρόνια... συνεχόμενες εργασίες,,,, πολύ υπομονή αλλά και επιμονή. Κανένα δέντρο δεν έγινε bonsai με τη πρώτη εργασία-διαμόρφωση,

[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/11/03 ... 5fbc5e.jpg[/img]

Ολα γίνονται σταδιακά, για να εκπεδευετε το δέντρο αλλά και ο ιδιοκτήτης του.

Οπότε μη τρομαζεις μέχρι την άνοιξη που ίσως να χρειαστεί να κάνεις τη πρώτη σου μεταφυτευση θα έχεις διαβάσει αρκετά άρθρα από τη βιβλιοθήκη μας και θα έχεις περισσότερες γνώσεις.

Άνοιξε ένα νέο θέμα στις παρουσιάσεις δέντρων και βγαλε νεες φωτογραφίες με ουδέτερο φόντο και από πολλές γωνίες για να καταλάβουμε ακριβώς πως είναι η μυρτια σου και να ξεκινήσεις να περνεις πληροφορίες. Παράλληλα υπάρχει και το 'virtual help' και ένας ""μαέστρος"" (όνομα δε λέμε) που μπορεί να σε βοηθήσει.

Οτι χρειαστείς ρώτα μας

Topic author
Irene.marga
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Ιουν 2015, 00:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Irene.marga »

Ο πανέμορφος φίκος μου. :) τον κλάδεψα ευτυχώς τον Ιούνιο κ φούντωσε σε λιγότερο απο ένα μηνα.
Τι πρέπει να κανω στη μυρτια; Χρειάζεται κλάδεμα αυτη την εποχή;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Alexcorfu και ο tsantos ειναι στην κερκυρσ. Η μυρτια σου εχει υπεροχο κορμο! Σιγουρα μπορει να γινει ενα πανεμορφο μπονσαι. Δεν χρειαζεται να αγορασεις τιποτα! Καλη αρχη εύχομαι. Τι τζινσενκ εχεις; εχεις φωτογραφια του;
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Το δεντρακι σου ειναι τουλαχιστον ενδιαφερον. Θα μπορουσες να κανεις καποιες εργασιες πανω του, και να το παλεψεις για να γινει σε καποιο καιρο μπονσαι. Κερκυρα απο οσο ξερω υπαρχουν μελη του γκρουπ, ενας alexcorfu μου ερχεται στο μυαλο, που δουλευανε σε κατι ελιες μαζι με καποιον αλλο...

Καποιος αντμιν που ξερει καλυτερα τα μελη μπορει να σου πει σε ποιους να στειλεις πμ να μπορεσετε να βρεθειτε απο κοντα.

Καλωσηρθες κιολας, και καλη αρχη με τα bonsai. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]

Topic author
Irene.marga
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Ιουν 2015, 00:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Irene.marga »

Θα μου αρεσε να φτιάξω εγω το μπονσαι μου. Ποσό χρονο παίρνει ομως; Δεν ξερω αν θ αντέξω την αναμονή. Εχω μια υπέροχη μυρτιά που θα ηταν πανέμορφη σαν μπονσαι. Εχει χοντρό κορμό σε γλάστρα.υπαρχει κάποιος στην Κέρκυρα που θα μπορούσε να με βοηθήσει; Ή έστω υπαρχει κάποιος Κερκυραίος να ξερει καποιο μαγαζι εδω στην Κέρκυρα με μπονσαι;;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Νοέμ 2015, 21:14 --

Η μυρτια που γράφω πιο πάνω. Δεν θελω ομως να την χαλάσω, γι αυτο δεν το εχω επιχειρήσει ακομα. Ειμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτη τη μυρτια. Θα ήθελα ομως αν υπήρχε κάποιος στην Κέρκυρα που ξερει να κανει μπονσαι, να την πήγαινα κ να μου την έφτιαχνε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα bonsai

Δημοσίευση από DimosA »

Καλησπέρα...
Online μαγαζί αν ψάξεις στο ίντερνετ μπορείς να βρεις και ελληνικό και εξωτερικού από όσο ξέρω.
Δεν υπάρχει κανένα φυτώριο εκεί κοντά να ρίξεις καμιά μάτια?
'Η και κανένα ανθοπωλείο ? Σίγουρα θα μπορεί να σου βρει κάτι...
Μήπως να έπαιρνες κανένα καλό δετρακι από φυτώριο και να το έκανες εσύ bonsai με την βοήθεια όλων εδώ μέσα?
Πίστεψε με είναι όμορφη εμπειρία...εκτός αν το θέλεις έτοιμο...!!!
Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις..

Topic author
Irene.marga
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Ιουν 2015, 00:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορα bonsai

Δημοσίευση από Irene.marga »

Γεια σας!!!! Θα ήθελα να αγοράσω ενα bonsai. Φτελιά ή καμέλια. Μένω στην Κερκυρα όμως. Υπαρχει καποιο online shop που εμπιστεύεστε; Ή έστω Θεσσαλονίκη;
Εχω ήδη έναν φικο τζίνζεκ τον οποίο υπέρ αγαπάω αλλα θελω αλλο ενα bonsai να μπορω να δωσω σχήμα.
Σας ευχαριστώ!!!
Απάντηση