Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες και από μενα

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από Harris »

Υπάρχουν ωραία φυτώρια στην περιοχή σου. Ρώτησα κάποιον που έχει καταγωγή και πηγαίνει. Ψάξε για αρκευθο (γιουνιπερο).
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες κι από μένα! Μια καλή επιλογή για αρχάριο είναι πάντα η ελιά ή η φτελιά, που θα τις βρεις στα περισσότερα φυτώρια - διάβασε βέβαια πρώτα στη Βιβλιοθήκη μας ποια χαρακτηριστικά θα ήταν καλό να έχει το δέντρο που θα αγοράσεις. Επίσης. μιας και σου αρέσουν οι πλάτανοι, σίγουρα θα σε γοητεύσουν τα acer, απλά είναι κάπως πιο ευαίσθητα και χρειάζονται λίγη περισσότερη φροντίδα. κατά τ' άλλα, εδώ είμαστε για συμβουλές ή/και βοήθεια! Καλώς ήρθες και πάλι..

ΥΓ Απόφυγε τη λέξη "Μπονσάι" όταν ψάχνεις για δέντρο, αν δε θες να δεις τις τιμές ν' ανεβαίνουν... φιλική συμβουλή. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
8anos04042001
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Μάιος 2016, 13:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από 8anos04042001 »

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και ιδιαιτ3ρα τον Sim62 θα τηρησω όσα είπες και θα αρχίσω το διάβασμα θα επιλέξω δέντρα ανθεκτικά στην περιοχή μου και θα σας συμβουλευτω για τη διαμόρφωση τους ως μπονσαι!

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από Kostas »

Καλώς τον. Μπορείς να πάρεις εαν βρεις απο κάποιο κοντινό σου φυτώριο μια ωραία ελιά. Διάβασε πως να ψάξεις στα φυτώρια για το ΄'σωστό' δέντρο κατάλληλο για δημιουργία μπονσαι.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες και από μένα[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από Sim62 »

8anos04042001 έγραψε:Επίσης μου αρέσουν και τα αρωματικά μπονσαι τύπου ευκαλυπτου αλλά και πιο απλά τύπου πλατανου...ΤΙ μου προτείνετε?

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


[justify]Καλώς ήλθες στο φόρουμ. [/justify][justify]Δεν ξέρω αν το έκανες αλλά μια περιήγηση στα ανοικτά άρθρα της βιβλιοθήκης μας για τα νέα μέλη, όπως και η παρακολούθηση των συζητήσεων σε διάφορα topics του φόρουμ θα ήταν ένα καλό ξεκίνημα και μεγάλη βοήθεια για σένα για να αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα.[/justify][justify]Είδα παραπάνω ότι ζητάς να σου πούμε κάποιο site προφανώς για να αγοράσεις κάποιο έτοιμο bonsai ?[/justify][justify]Δεν νομίζω προς το παρόν να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο όχι τουλάχιστον πρίν μάθεις τις ιδιαιτερότητες και τους τρόπους καλλιέργειας και φροντίδας κάποιων ειδών. Επίσης ελπίζω να μην περιμένεις πραγματικά να βρείς δέντρα με μπλέ ή γαλάζια φύλλα γιατί απλά δεν υπάρχουν. Οι φωτογραφίες είναι επεξεργασμένες με photoshop. [/justify][attachment=0]50-japanese-bonsai-maple-tree-Seeds-mini-bonsai-tree-for-indoor-plant-can-put-on-office.jpg[/attachment]
[justify]Έχουμε όμως πολλά άλλα χρώματα σε διάφορα είδη δέντρων που είναι εξίσου εντυπωσιακά όπως όλες τις αποχρώσεις του πράσινου, κίτρινου, πορτοκαλί, κόκκινου για να μην αναφέρω τα υπέροχα χρώματα που δίνουν δέντρα όπως οι βουκαμβίλιες ή ή αζαλέες.[/justify]
[justify]Για να επανέλθω, αυτό που χρειάζεται να κάνεις προς το παρόν είναι μια βόλτα στα φυτώρια της περιοχής σου όπου θα ψάξεις για δεντράκια που θα πληρούν ορισμένες προυποθέσεις για να γίνουν μελλοντικά καλά bonsai. Αφού βρείς κάτι θα μπορούσες μετά να το διαμορφώσεις σταδιακά μόνος σου και αν θές με την βοήθειά μας. Αυτός είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μην πετάξεις τα λεφτά σου σε αμφίβολης ποιότητας αγορές που τις περισσότερες φορές είναι και υπερκοστολογημένες.[/justify][justify]Ενας καλός σε πάχος κορμός τουλάχιστον 3-4 εκατοστά, μια σχετικά καλή διακλάδωση στα κλαδιά που θα ξεκινάει από χαμηλά, ας πούμε γύρω στους 20 πόντους απ΄την επιφάνεια του χώματος και σίγουρα μια καλή και υγιής όψη του φυτού είναι ανάμεσα στα πράγματα που θα πρέπει να προσέξεις. Υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες όπως για παράδειγμα σε ορισμένα είδη και στύλ bonsai είναι επιθυμητή και μια κάποια "κίνηση" στον κορμό.[/justify][justify]Νομίζω ότι απ΄τα καλύτερα είδη για να ξεκινήσει κανείς στη χώρα μας είναι είδη που αντέχουν αποδεδειγμένα στις γενικότερες κλιματολογικές συνθήκες της χώρας μας όπως οι ελιές, τα πυξάρια, όλα αυτά τα οποροφώρα που ήδη ανέφερες αλλά και οι γιουνίπεροι ( που γενικά συγχωρούν λάθη) αν θέλεις να ξεκινήσεις με κωνοφόρα που κατα τεκμήριο είναι και ποιο δύσκολα. [/justify][justify]Σαν πρώτα βήματα λοιπόν, διάβασμα και μια γύρα στα φυτώρια, όπου θα μπορούσες να βγάλεις και μερικές φωτογραφίες από υποψήφια δεντράκια, τα οποία θα μπορούσες πρίν τα αγοράσεις να τα αναρτήσεις στο φόρουμ και να πάρεις γνώμες.[/justify]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
8anos04042001
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Μάιος 2016, 13:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από 8anos04042001 »

Επίσης μου αρέσουν και τα αρωματικά μπονσαι τύπου ευκαλυπτου αλλά και πιο απλά τύπου πλατανου...ΤΙ μου προτείνετε?

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
8anos04042001
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Μάιος 2016, 13:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από 8anos04042001 »

Οχι εμπόριο εγώ απλά θέλω κάποια καλοπιστικα φυτά για τον χώρο μου και να είναι αρκετά εντυπωσιακά σαν αυτά [img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016050 ... 1959ea.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016050 ... 9edf82.jpg[/img]

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

8anos04042001 έγραψε:Εδώ στην Ημαθία υπάρχουν πολλές καλλιέργειες με πιο κυρίες αυτές των ροδακινων και των μηλων αλλά υπάρχουν επεισης αχλαδια δαμάσκηνα βερικοκα και μερικά ακτηνιδια!

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ολά αυτά τα δέντρα που έγραψε γινονται πολυ ωραία μπονσαι. (Εκτος απο τα ακτινίδια).Καλύτερα ειναι βέβαια τα άγρια φυτά. Πχ μια άγρια αχλάδια

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Κυρ Μάιος 08, 2016 1:57 pm --

Οτάν εννοεις καλλιεργητής το λες για να κανείς εμπόριο;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
8anos04042001
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Μάιος 2016, 13:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι

Δημοσίευση από 8anos04042001 »

Εδώ στην Ημαθία υπάρχουν πολλές καλλιέργειες με πιο κυρίες αυτές των ροδακινων και των μηλων αλλά υπάρχουν επεισης αχλαδια δαμάσκηνα βερικοκα και μερικά ακτηνιδια!

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

8anos04042001 έγραψε:Καλησπέρα είμαι νέος στην ομάδα και θέλω να γίνω καλιεργητης μπονσαι!Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο η περιοχή μου και το κλίμα είναι καταληλο!Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο site και κάποιο ιδιαιτερο είδος για την περιοχή μου η οποία είναι αρκετά θερμή το καλοκαίρι και αρκετά ψυχρη το χειμώνα αλλά επεισης υπάρχει και αρκετή υγρασία...?


Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλώς τον. Οπώς μου εγραψες είσαι απο την Ημαθια. Τι δεντρα έχετε στην περιοχή σου που σου αρέσει πολύ;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
8anos04042001
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Μάιος 2016, 13:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπονσαι (νεος στο φόρουμ απο Ημαθια)

Δημοσίευση από 8anos04042001 »

Καλησπέρα είμαι νέος στην ομάδα και θέλω να γίνω καλιεργητης μπονσαι!Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο η περιοχή μου και το κλίμα είναι καταληλο!Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο site και κάποιο ιδιαιτερο είδος για την περιοχή μου η οποία είναι αρκετά θερμή το καλοκαίρι και αρκετά ψυχρη το χειμώνα αλλά επεισης υπάρχει και αρκετή υγρασία...?

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση