Pinus pinea

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus pinea

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Θα ανεβασω το δεντρο σε φωτογραφία για περαιτέρω συμβουλες. Εχω την εξξς Ερώτηση.απ οτι διαβαζω τα πευκα εμφανίζουν τους νεους οφθαλμούς στο τέλος του καλοκαιριού στη κορφη της ανάπτυξης.οκ....η κουκουναρια μου ομως δεν έχει εμφανισει κατι ακομα.πως πρεπει να κινηθώ;θελει κλαδεμα η να την αφησω για του χρόνου;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus pinea

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Με προβληματισε γιατι δεν έβρισκα αναφορα στο είδος.....Ευχαριστώ για τις πληροφοριες...παρεμπιπτόντως ειμαι απο πατρα και την στροφυλια την εχω φαει καλα....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 1 ώρα 38 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Θα ανεβασω το δεντρο σε φωτογραφία για περαιτέρω συμβουλες. Εχω την εξξς Ερώτηση.απ οτι διαβαζω τα πευκα εμφανίζουν τους νεους οφθαλμούς στο τέλος του καλοκαιριού στη κορφη της ανάπτυξης.οκ....η κουκουναρια μου ομως δεν έχει εμφανισει κατι ακομα.πως πρεπει να κινηθώ;θελει κλαδεμα η να την αφησω για του χρόνου;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Pinus pinea

Δημοσίευση από karesansui »

Φυσικά! Πεύκο είναι!! Ακολουθεί τον κύκλο ανάπτυξης των πεύκων! Γιατί σε προβληματίζει το είδος; Δεν είναι δύσκολο και ευδοκιμεί στον ελλαδικό χώρο. Δάση από κουκουναριές υπάρχουν στην Ηλεία ( Στροφιλιά) αλλά και στην Σκιάθο και μεμονωμένα δέντρα παντού στην Ελλάδα! Βεβαίως το είδος πεύκου που ενδημεί στην χώρα μας είναι η χαλεπειος Πεύκη ενώ η κουκουναριά κυρίως στην δυτική μεσόγειο (Ιταλία , Ν. Γαλλία, Ισπανία κλπ)
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Pinus pinea

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

karesansui έγραψε:Η κουκουναριά είναι τρίφυλλο πεύκο και δεν διαφέρει καθόλου στην καλλιέργεια από τα άλλα ομοειδή του... Οπότε δεν παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες ούτε στο κλάδεμα ούτε στην μεταφύτευση ούτε στην περιποίηση του.
Παραγει κερια οπως και τα υπόλοιπα;μεχρι στιγμής αναπτύσσεται και δεν εχω μπορεσει να δω ολα τα στάδια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Pinus pinea

Δημοσίευση από karesansui »

Η κουκουναριά είναι τρίφυλλο πεύκο και δεν διαφέρει καθόλου στην καλλιέργεια από τα άλλα ομοειδή του... Οπότε δεν παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες ούτε στο κλάδεμα ούτε στην μεταφύτευση ούτε στην περιποίηση του.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pinus pinea

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Υπαρχει κανείς που να μεγαλώνει κουκουναρια;;;χρειαζομαι πληροφοριες για το κλάδεμα της , την μεταφύτευση και γενικα για την καλλιέργεια της σε σχεση με την εποχη.δε βρισκω τπτ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση