Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από iohokahey »

Καλως ηρθες•!!
Μια βολτα στα workshop που κανουν τα παιδια καθε μηνα θα σε κανει να κολλησεις πιο πολυ με το "αθλημα" !!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
angel76
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Σεπ 2012, 13:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από angel76 »

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα φροντίσω να κάνω τη μεταφύτευση το συντομότερο
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Καλώς τον κάνε αυτό που γράφει η ρια. Θα το βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

angel76 έγραψε:Χάρη σε ευχαριστώ για την βοήθεια.Το επόμενο workshop πότε είναι;
Workshop έγινε την Κυριακή που μας πέρασε, άρα το επόμενο θα προγραμματιστεί λογικά μέσα στον Οκτώβριο.
Ίσως να ήταν καλή ιδέα να επιχειρήσεις μια μεταφύτευση ως τότε, πρόχειρη, μεταφέροντας το δέντρο μαζί με το χώμα του σ' ένα μεγαλύτερο δοχείο το οποίο θα έχει απαραιτήτως τρύπες. Δεν πειράζεις καθόλου το ριζικό σύστημα, απλά συμπληρώνεις χώμα να γεμίσει η γλάστρα και στην επόμενη Συνάντηση έρχεσαι να το μεταφυτεύσουμε "επισήμως" όλοι μαζί! 
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον.

Topic author
angel76
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Σεπ 2012, 13:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από angel76 »

Χάρη σε ευχαριστώ για την βοήθεια.Το επόμενο workshop πότε είναι;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα και πάλι. Το δέντρο σου καλό είναι να το βγάλεις εκτός σπιτιού σε ένα σκιερό μέρος. Τον χειμώνα απλά να μην το πιάνουν οι βοριάδες. Εαν θες μπορεις να κανεις μια μεταφύτευση (αυτη η εποχη είναι καλή) ή εαν θες να ερθεις σε καποιο workshop (μιας και μένεις Αθήνα) να την κανουμε παρέα. (δωρεάν είναι) :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
angel76
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Σεπ 2012, 13:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από angel76 »

Καλημέρα σας,

Το γλαστράκι δεν έχει τρύπα ... απλά μου είπαν από εκεί που το πήρα να του ρίχνω ενα ποτηράκι νερο την εβδομάδα. Αυτό έκανα και στα προηγούμενα (δεν ήταν ίδια με αυτό) για αυτό μάλλον πήγαν αδιάβαστα.
Χάρη, Αθήνα μένω.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Γενικά είναι πολύ γερά δέντρα. Σε ποια περιοχή μένεις; (πόλη)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσόρισες στο bonsaiforum.
Επειδή αυτό είναι το πρώτο σου post αρκετό καιρό μετά την εγγραφή σου διαισθάνομαι ότι είσαι κάπως διστακτικός όσον αφορά τα bonsai και για αυτό θα προσπαθήσω να σε εμψυχώσω. Αν τα δύο προηγούμενα φυτά που έχασες ήταν σαν αυτό που βλέπω δεν θα πρέπει να έχεις καθόλου τύψεις.  Μάλλον είχαν προδιαγεγραμμένη πορεία. Αρχικά έλεγξε όπως λέει ο Kostas αν έχει τρύπα το γλαστράκι από κάτω, Το νερό πρέπει να φεύγει και το χώμα να αερίζεται.
Δεύτερον, δεν έχασες bonsai δύο φίκους σε γλαστράκι έχασες που δεν ήταν καθόλου bonsai. Αυτό το λέω γιατί φυτά μαζικής παραγωγής αυτού του είδους από πολλούς δεν θεωρούνται  bonsai και μάλλον έχουν δίκιο. Bonsai τα ονόμασαν (κακώς) αυτοί από τους οποίους τα αγόρασες. 'Οπως και το τελευταίο. Φρόντισέ το λοιπόν, βάλτο σε ένα καταλληλότερο και μεγαλύτερο δοχείο με περισσότερο χώμα αν θέλεις να έχει καλύτερη τύχη. Λεπτομερείς οδηγίες για την περιποίηση του υπάρχουν στην βιβλιοθήκη μας.
Τώρα αν θέλεις να μιλήσουμε για bonsai θα πρότεινα να κάνεις μια καλή περιήγηση στην βιβλιοθήκη μας και στα topics του forum για να πάρεις μια πρώτη ιδέα για τι πράγμα ακριβώς μιλάμε. Κάνε αν θές και μια γενικότερη έρευνα στο διαδίκτυο. Μάλλον θα ανακαλύψεις έναν καινούργιο θαυμαστό κόσμο.
Αν λοιπόν το κάνεις και σου κεντρίσει το ενδιαφέρον είμαστε στην διάθεση σου για οποιαδήποτε επιπλέον ερώτηση ή πληροφορία.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από Kostas »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Γιατί έχασες τα προηγούμενα δέντρα σου. Αυτοί οι φίκοι ginseng είναι πολύ γερά δέντρα. Έχει τρύπες το γλαστράκι σου να φεύγει το νερό;
Εικόνα

Topic author
angel76
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Σεπ 2012, 13:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βοήθεια για το καινούργιο μου bonsai

Δημοσίευση από angel76 »

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα καινούργιο bonsai που αγόρασα. Είναι το τρίτο που παίρνω  (δυστυχώς τα άλλα δυο όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να τα κρατήσω πάνω από ένα χρόνο) και θα ήθελα να δω τι κάνω λάθος.Είναι εύκολο να με βοηθήσετε με το bonsai της φωτογραφίας.Τι bonsai είναι,πρέπει να το έχω έξω ή μέσα στο σπίτι , κάθε πότε θέλει πότισμα, τι θέλει και κάθε πότε ένα bonsai (λίπασμα,κλάδεμα) κτλ.
bonsai image.jpg
Σας ευχαριστώ πολύ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση