αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

αρχαριος, καινουριο bonsai χρειάζομαι βοηθεια

Δημοσίευση #1 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

Καλησπερα, αρχικά δεν περιμενα να βρώ τοσο οργανωμένο και κατατοπιστικό Ελληνικό forum για τα bonsai, μένω έκπληκτος, δυστυχώς το εψαξα αφου αγόρασα σημερα το πρωί το δεντράκι. Το είδος που αγόρασα πρέπει  να είναι φτελιά( θα στείλω φωτογραφίες ) σκοπεύω να το έχω σε εσωτερικό χώρο μπροστά απο παραθυρο με αρκετό φώς με κάποιες ωρες της ημερας ήλιο (οχι πολυ έντονο) και γενικά διαβασα μερικά πραγματάκια για την φροντίδα που χρειαζεται αλλα ακόμα έχω αρκετές απορίες.
Αρχικά πήρα μαζί και ενα λίπασμα που λέει οτι το χρησιμοποιώ διαλυμμένο (5ml σε 1 λίτρο νερό) 1 φορά την βδομάδα, δηλαδή θα ποτιζω 1 φορα τη βδομαδα με αυτό (φαντάζομαι μικρή ποσότητα) και τις υπολοιπες με νερό? και αν χρειαστεί να ποτιζω 1-2 φορές την βδομάδα ακομα και τότε θα εξακολουθω να ριχνω το νερο με το λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα? Ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένω.
Επίσης το χώμα σε σχέση με το "pot" ειναι λίγο και στο φυτόριο που ρώτησα μου είπαν άστο προς το παρον και δεν πήρα χωμα αλλα αισθάνομαι οτι χρειάζεται. Aν όντως κρίνετε οτι χρειάζεται πως θα το προσθέσω ? Απλά θα το ρίξω απο πάνω?,στο πλάι?, απο κάτω?
Τέλος, (σόρυ που κουράζω) καθε αλλο παρα 2-3 φύλλα εχει σε καθε κλαρί και κάποια πετάνε δεξιά- αριστερά μηπως θελουν κόψημο και είναι η κατάλληλη εποχή?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας αν θα μπορούσατε να απαντήστε καποια άπ τα ερωτηματα θα ημουν υπόχρεος
 .

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #2 από Harris » πριν από 1 χρόνο

Καλώς τον! Συνονόματε οι απορίες σου είναι σωστές, όμως τα δέντρα δεν είναι για εσωτερικό χώρο. Να προσέξεις να μην είναι κοντά σε καλοριφέρ. (θα τα πουμε εν καιρώ.)

Το λίπασμα έχει άμεση σχέση με το υπόστρωμα. Το πότισμα έχει άμεση σχέση με το υπόστρωμα αλλά και με το εαν το γλαστρακι (ποτ) σου έχει τρύπα διαφυγής.
Το δεντράκι το πήρες απο φυτώριο... Το είχε μέσα ή έξω;

Δεν μας κουράζεις αυτή είναι η τρέλα μας. :)
Βγάλε φωτογραφία του δέντρου σου στο υψος των ματιών σου, το χώμα, το λίπασμα κτλ.

:welcome
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #3 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

Να μερικές φωτογραφίες , τα συγκεκριμένα το φυτόριο τα είχε σε ενός είδους υπόστεγο αρκετά μεγάλο που επικοινωνούσε με τον εξωτερικό χώρο, ναι το γλαστράκι έχει 2 τρύπες και επισης σε κάποια φύλλα μου φαίνεται λιγο περίεργο χρώμα.

IMG_0089.JPG
IMG_0090.JPG
IMG_0091.JPG
IMG_0093.JPG
IMG_0092.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 61 times

Δημοσίευση #4 από Sim62 » πριν από 1 χρόνο

Καλωσήρθες και από μένα στο bonsaiforum.gr. Εύχομαι καλά διαβάσματα.
Ο Χάρης σου τόνισε μερικά σημεία που πρέπει να προσέξεις.
Βγάλε το δεντράκι έξω σε βεράντα, αυλή δεν ξέρω τι έχεις, μόνο τον χειμώνα να είναι προφυλαγμένο από παγωμένους βορειάδες.  Αν σου είπαν εκεί που το αγόρασες ότι είναι εσωτερικού χώρου απλά δεν ξέρουν τι λένε για να μην χρησιμοποιήσω ποιο βαριές εκφράσεις (πράγμα που δεν συνηθίζουμε εδώ). Το δέντρο σου είναι πράγματι κινέζικη φτελιά και οι φτελιές όπως και όλα τα άλλα δέντρα ούτε φυτρώνουν, ούτε ευδοκιμούν σε σαλόνια.
Αυτά τα στίγματα που παρατηρείς σε ορισμένα φύλλα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, είναι συνδυασμός της εποχής, κακού ποτίσματος και κακού υποστρώματος, θα το κάνουμε να συνέλθει.
Το υπόστρωμα είναι άθλιο και μια μεταφύτευση είναι απαραίτητη ίσως σε μεγαλύτερο δοχείο και με καλύτερη ποιότητα υποστρώματος. Με την λίπανση να ασχοληθείς μετά από αυτό.
Αυτό που θα πρότεινα αν μένεις Αθήνα, είναι να πάς με το δεντράκι σου στο επόμενο workshop που θα γίνει σε ένα περίπου μήνα να το δούν τα παιδιά από κοντά και να σε καθοδηγήσουν σε όποιες εργασίες κρίνουν σκόπιμες. Μεχρι τότε φρόντισε να μην μένει το χώμα στεγνό αλλά ούτε να το παρακάνεις στο πότισμα. Από αυτό που βλέπω ίσως κάθε τρείς μέρες πότισμα αν το έχεις σε σκιά είναι εντάξει.

Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση #5 από RiaDr » πριν από 1 χρόνο

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες. Το δεντράκι σου δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, αν και το χώμα του είναι λίγο και σε άθλια κατάσταση. Θα χρειαστεί μεταφύτευση με την πρώτη ευκαιρία - χώμα προσθέτουμε μόνο σε περίπτωση που έχει ήδη καλό χώμα το δέντρο και έχει μεταφυτευτεί πρόσφατα, οπότε δεν θέλουμε να το ταλαιπωρήσουμε άλλο.

Α, και λίπασμα ειδικά για μπονσάι δεν υφίσταται, δέντρα είναι κι αυτά όπως όλα, οι αναλογίες αλλάζουν, όχι το υλικό.
Ρίξε μια ματιά και στα ανοιχτά άρθρα της Βιβλιοθήκης μας ώστε να σου λυθούν τυχον απορίες.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #6 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, το bonsai θα μείνει έξω λοιπόν. Αναμένω για το επόμενο workshop ποτίζοντας μόνο και συνεχιζοντας το διάβασμα γιατι πραγματικά θέλω να παει καλά

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #7 από Harris » πριν από 1 χρόνο

Λοιπον! Το δέντρο σου εχει τεραστιο προβλημα! Για αρχη πάρε ενα λιγο πιο μεγαλο γλαστρακι (στογγυλο εαν βρεις) ριξε λιγο χωμα στο κατω μερος βαλε το δεντρακι σου και μετα ριξε απο πανω αλλο χωμα και ποτισε καλα. (να το σκεπασεις δηλαδη).
Θα ελεγχεις με το δαχτυλο σου (2-3 εκ) να εχει υγρασια ... εαν εχει δεν ποτιζεις εαν ειναι ξερο ποτιζεις.
Εαν εισαι Αθηνα μιλαμε... :)
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #8 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

Ωραια θα βρω ενα μεγαλύτερο γλαστρακι (και βαθύτερο) και θα παρω και αυτό το χώμα που πουλάνε τα φυτωρια το ειδικό για bonsai (αν θεωρείτε οτι όντως κάνει) και θα στειλω παλι φωτογραφίες για να μου πεις λεπτομέροιες ( αν ειναι ΟΚ η γλάστρα μεχρι τι ύψος να φτάσει το χώμα και τα λοιπα).

Άβαταρ μέλους

Kostas
Omono
Omono
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση #9 από Kostas » πριν από 1 χρόνο

Όχι μην πάρεις κανένα ειδικό δεν αξίζει τα λεφτά του. Πάρε ένα καλό κομποστ και μετά θα μάθεις τι χώματα βάζουμε. Όταν θα κάνεις την μεταφύτευση.

Εικόνα
Εικόνα

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #10 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

ΟΚ θα το κανω αυριο-μεθαύριο και θα σας ενημερώσω

Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times

Δημοσίευση #11 από RiaDr » πριν από 1 χρόνο

Σε χαίρομαι Χάρη που δεν πανικοβάλλεσαι! Έτσι, με ηρεμία και προσοχή δημιουργούνται οι προδιαγραφές για ωραία δέντρα...
Καλή επιτυχία!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση #12 από DimosA » πριν από 1 χρόνο

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και από εμένα...
Καλή διαμονή και καλό διάβασμα...

Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Has thanked: 6 times

Δημοσίευση #13 από stelios » πριν από 1 χρόνο

Καλώς ήρθες!

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #14 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

image.jpg
image.jpg
image.jpg
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την ενθάρρυνση. Μόλις έκανα και την αλλαγή γλάστρας με πρόςθεση compost όπως μου είπατε ελπίζω να το πέτυχα 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #15 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

Οπότε τωρα μόνο πότισμα και θα σας δω στο workshop για μεταφύτευση αν χρειαστει.

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #16 από Harris » πριν από 1 χρόνο

Τέλειο μπραβο μια χαρα!  :gluck
Εικόνα

ιλαριων
Mame
Mame
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση #17 από ιλαριων » πριν από 1 χρόνο

καλωσορισες και απο εμενα αγαπητε Χαρη.
Προσεχε το πιατακι να μην εχει καθολου νερο. Να το αδειαζεις οταν γεμιζει.

Συγγραφέας
xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση #18 από xarissp » πριν από 1 χρόνο

Ναι το παρατηρισα οτι γεμιζει εύκολα στην καινούρια γλάστρα και το αδειάζω

Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #19 από vaggelakos7 » πριν από 1 χρόνο

Μπράβο μία χαρά.

ιλαριων
Mame
Mame
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση #20 από ιλαριων » πριν από 1 χρόνο

xarissp έγραψε:Ναι το παρατηρισα οτι γεμιζει εύκολα στην καινούρια γλάστρα και το αδειάζω

ΟΚ. Παμε μια χαρα :gluck

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση