Acer

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Acer

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φίλε ‘‘christos1908’’, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχεις δει ήδη πολλά παρόμοια δέντρα στο διαδίκτυο με κάποια στοιχεία παρόμοια με το δικό σου. Εάν δεν μπορείς να φανταστείς κάποιο ιδιαίτερο στυλ για το δικό σου δέντρο, τότε δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να προσπαθήσεις να μιμηθείς κάποιο που έχεις ήδη δει και θαυμάσει. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα το μεμπτό κατά την γνώμη μου σ’ αυτό, απεναντίας που η μίμηση είναι απαραίτητο στάδιο της μαθήσεως.

Εγώ παραμένω οπαδός του τρόπου που προτείνει ο θρυλικός κος Miyagi: «κοίτα το δέντρο, κλείσε τα μάτια και φαντάσου το δέντρο... κράτα την εικόνα στο μυαλό σου. Τώρα άνοιξε τα μάτια κι άρχισε να κόβεις!»

Σε κάθε περίπτωση, σκέψου πολύ καλά και την πρόταση για εναέριες καταβολάδες, πλησιάζει η κατάλληλη εποχή! Μετά την πανσέληνο του Μαΐου, στο άδειασμα, το επιχειρείς... Στην χειρότερη περίπτωση θα έχεις κλαδέψει το δέντρο με χρονοκαθυστέρηση δύο μηνών. Στην καλύτερη θα έχεις κερδίσει δύο τρία νέα δεντράκια!

Καλή συνέχεια.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Acer

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Αντί να το κλαδέψεις γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις κάποιες εναεριες καταβολάδες πρώτα;;;; Αν πιάσουν θα σου είναι πιο χρήσιμες απ' τα άχρηστα κλαδέματα και δεν ξέρω αν κερδίσεις νέα φυτά αλλά σίγουρα δεν θα χάσεις..

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Δέντρο ήταν πάντα... τώρα το βλέπεις και κανά μέτρο κοντύτερο...
Αυτό ακριβώς θα κάνω, θα το κλαδέψω περίπου στο ένα μέτρο σε πρώτη φάση, αλλά θέλω να δω που ακριβώς θα κλαδέψω...
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Acer

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Πρέπει να το κλαδευεις παρά πολύ έχει γίνει δέντρο.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους...

Επαναφέρω το θέμα και βάζω νέες φωτογραφίες από το acer μου όπως είναι σήμερα. Δεν έχω κάνει καμία εργασία από τότε που το πήρα παρά μόνο να το κατεβάσω, καθώς ήταν πολύ ψηλό... πλέον σκοπεύω τον ερχόμενο Οκτώβρη-Νοέμβρη να του δώσω το τελικό ύψος του και θέλω τη βοήθεια σας για το που θα πρέπει να κόψω και κυρίως σε τι σχήμα στοχεύουμε για να μην γίνουν λάθη...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλημέρα σε όλους... δυστυχώς τα τελευταία δυο χρόνια λείπω από την Αθήνα και επιστρέφω μόνο για 4 μήνες όποτε ο χρόνος του ασχολούμαι με τα δέντρα μου έχει περιοριστεί στο ελάχιστο. Παρόλα αυτά σε κάθε ευκαιρία τα φροντίζω και σήμερα ήθελα ένα χρόνο μετά να δείτε ένα από αυτά... Το ύψος του έχει περιοριστεί στο ένα μέτρο περίπου από τα δυο που ήταν (με σαφείς τάσεις να κοντύνει κι άλλο) και δείχνει υγιέστατο... θα ήθελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Παναγιώτη δε θα κλαδέψω τώρα... Απλως το προετοιμάζω για να δω πως περίπου θα κινηθώ...
@sim62 Ναι κι εγώ κάπως έτσι το έβλεπα αρχικά με το ενα απο τα δυο κλαδιά πιο κοντό απο το άλλο αλλά και η ιδέα του να αφαιρεθεί τελείως το ενα κλαδί μπορεί να ειναι καλή. Ίσως οταν ρίξει τα φύλα του να καθαρίσει η εικόνα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer

Δημοσίευση από Sim62 »

http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=7851
Σε παραπέμπω στο πιο πάνω link μόνο και μόνο για να δείς τι περίπου μπορείς να περιμένεις αν κλαδέψεις σχετικά χαμηλά.
Τα δέντρα μας είναι σχεδόν παρόμοια. Η διχάλα στα Acer δεν είναι πάντα κακή σχεδιαστική επιλογή αρκεί το ένα κλαδί, μάλλον το πιο λεπτό, να είναι αρκετά πιο κοντό από το άλλο.
Παραδείγματα από κάποια εντυπωσιακά bonsai με διχάλα. 
R2C_3702w.jpg
a3696e00e8946de7d81209266c0d244e.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Έχω και εγώ ένα παρόμοιο acer bloodgood και σκεφτόμουνα να το κάνω περίπου όπως προτείνει ο Λουκάς. Εγώ θα περιμένω ως την άνοιξη για να δοκιμάσω την τύχη μου με εναέριες καταβολάδες. Θέλω να μάθω την τεχνική και, αν πέτυχει, να μου μείνουν και επιπλέον δεντράκια για παιχνίδι ή δωράκια. Ότι και να αποφασίσεις να κάνεις πάντως, σου εύχομαι καλή τύχη και κρατά μας ενήμερους για να παίρνουμε ιδέες.[attachment=0]20161015_114146.jpg[/attachment][/font]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Acer

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

karesansui έγραψε:Καλημέρα.
Γιατί τόση βιασύνη ;
Περίμενε να ρίξει πρώτα τα φύλλα του και μετά κλαδεύεις.
+1

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Acer

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα.
Γιατί τόση βιασύνη ;
Περίμενε να ρίξει πρώτα τα φύλλα του και μετά κλαδεύεις.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Acer

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

christos1908 έγραψε:Λουκά νομίζω οτι το τελικό ύψος του δέντρου εκει θα φτάσει απλως σκεφτόμουν να το πάω σταδιακά και αναλόγως να το κοντύνω κι άλλο... εσύ το βλέπεις με έναν απο τους δυο κορμούς ε; πράγματι πολύ δραστικό... νομίζω ενα virtual απο τα παιδιά εδώ στο φόρουμ θα βοηθούσε να το βλέπαμε σαν εκδοχή με και χωρις τη διχάλα... Αν διαβάζει ο Haris ή ZJ ή καποιο απο τα αλλά παιδιά που το έχουν με τα σχέδια ίσως μπορέσουν να μας δώσουν τη γνώμη τους ή κάποια εικόνα...
Ισχυει μπορει να εχουν πιο Γενική εικόνα.παρ ολα αυτα το τελικο ύψος μπορεις να το πας οπου θες και με το διαλεξεις ενα νεο leader για μα ενισχύσεις την κωνικοτητα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Λουκά νομίζω οτι το τελικό ύψος του δέντρου εκει θα φτάσει απλως σκεφτόμουν να το πάω σταδιακά και αναλόγως να το κοντύνω κι άλλο... εσύ το βλέπεις με έναν απο τους δυο κορμούς ε; πράγματι πολύ δραστικό... νομίζω ενα virtual απο τα παιδιά εδώ στο φόρουμ θα βοηθούσε να το βλέπαμε σαν εκδοχή με και χωρις τη διχάλα... Αν διαβάζει ο Haris ή ZJ ή καποιο απο τα αλλά παιδιά που το έχουν με τα σχέδια ίσως μπορέσουν να μας δώσουν τη γνώμη τους ή κάποια εικόνα...

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλησπερα...θα τολμήσω να προτείνω πιο δραστικο κοντημα για να δωσεις πιο έντονη κονικοτητα...επιπλεον ο κορμος είναι πολυ λεπτος για να γινει τοσο ψιλό..θα ελεγα να κλαδεψεις τον ενα κορμο εντελώς και μετα να διαλεξεις ενα κλαδι ( ισως κι αυτο που σου προτείνω) για νεο leader....απο εκει και περα θα σου δωσει νεα κλαδια να δουλεψεις την επομενη άνοιξη και θα εχεις φτιαξει εναν κορμος με ωραια κίνηση και κωνικοτητα.[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016110 ... 77e0f4.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Σκεφτόμουν σε πρωτη φάση να το κοντύνω οπως στη φωτο... τι λέτε;;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Acer

Δημοσίευση από Kostas »

Αν και δεν είμαι των ατσερ δείχνει πολύ ωραίο το δέντρο σου.  
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Ευχαριστώ Μάριε... Σε πρωτη φάση αυτο σκεφτόμουν κι εγώ, πρέπει να κοντύνει και να βγάλει κλαδια πιο χαμηλά έτσι ώστε να αρχίσει να δείχνει ενα σχήμα... μάλιστα σκεφτόμουν σε πρωτη φάση να μην το πάω με τη μια στο τελικό του μέγεθος, αλλά σταδιακά γιατί ακομα δεν εχω κάτι στο μυαλό μου. Θέλω να δω και πως θα διαχειριστώ και αυτή τη διχάλα που κάνει.
Να δούμε και τη γνώμη κι άλλων παιδιών...

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Acer

Δημοσίευση από marios »

Είναι πολύ όμορφο το δέντρο σου. Όταν θα ρίξει τα φύλλα του να το κλαδέψεις για να ξεκινήσει η διαμόρφωση του. Περίμενε όμως να ακούσεις και άλλες γνώμες.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλημέρα σε όλους...
Μόλις χτες τελείωσε το "αγροτικό" μου στην επαρχία και μετα απο 8 μήνες επέστρεψα σπίτι μου. Απο τις πρώτες δουλειές ηταν να δω τα δεντρα μου και ευτυχώς ολα ειναι μια χαρά... απο υγεία δηλαδή γιατι κατα του αλλά ζούγκλα...
Ξεκινάω με ενα δέντρο το οποίο αγοράστηκε πριν 10 μήνες περίπου και δεν εχω ασχοληθ3ι καθόλου μαζι του... θα ήθελα τη γνώμη και τις προτάσεις σας για το πως θα πρέπει να προχωρήσουμε...
IMG_0671.JPG
IMG_0670.JPG
IMG_0671.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση