Αμυγδαλια; Μπορεί;

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλώς ήρθες! Η αμυγδαλιά και η ροδακινιά, μπορούν κατά τη γνώμη μου να διαμορφωθούν κατάλληλα και να καλλιεργηθούν ως bonsai. Είναι σχετικά γρήγορα στην ανάπτυξη ειδικά αυτήν την εποχή. Θέλουν λίγη υπομονή με το μέγεθος των φύλλων ώστε να μικρύνουν.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από Sim62 »

lynmonfort3 έγραψε:αυτό ειναι..θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες;το έχω σε εσωτερικό χώρο που έχει αρκετή ζέστη και αρκετή μουσική 
Το φυτό σου είναι φίκος (Ficus ginseng). Τέτοιοι φίκοι σαν τον δικό σου έχουν μία, δύο ή και περισσότερες χοντρές αέριες ρίζες εκτεθειμένες πάνω απο το επίπεδο του εδάφους που φαίνονται σαν να είναι ο κορμός του δέντρου. Είναι γνωστοί και σαν φίκοι - πατάτες λόγω του σχήματος και του όγκου αυτών των ριζών. Αν και στα σημεία που πωλούνται ονομάζονται ως τέτοια στην πραγματικότητα δεν μπορούν ποτέ να γίνουν εξαιρετικά δείγματα bonsai λόγω της προαναφερόμενης δυσμορφίας του κορμού - ρίζας. Δεν παύουν όμως να είναι για πολλούς όμορφα φυτά που προσφέρουν ευχαρίστηση. Είναι σχετικά εύκολα στην περιποίηση τους, μπορείς να διαβάσεις σχετικά σε άρθρο για το είδος στην βιβλιοθήκη μας στο τμήμα των αειθαλών.
Σιγουρέψου πως υπάρχουν τρύπες αποστράγγισης στα δύο γλαστράκια που βρίσκεται το φυτό και στις αρχές καλοκαιριού καλά θα ήταν να του έκανες μια μεταφύτευση σε κάπως μεγαλύτερο δοχείο και με καλύτερη ποιότητα υποστρώματος. Επίσης θα πρέπει πλέον να το βγάλεις σε εξωτερικό χώρο σε ίσκιο στην αρχή και σταδιακά σε  όλο και περισσότερο ήλιο. Τον χειμώνα μπορείς να το ξαναβάλεις μέσα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από Hfestion »

καλος ηρθες κι απο μενα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
lynmonfort3
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Απρ 2017, 01:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από lynmonfort3 »

αυτό ειναι..θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες;το έχω σε εσωτερικό χώρο που έχει αρκετή ζέστη και αρκετή μουσική 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από filitsa »

Έχεις φωτογραφίες από το δέντρο σου;

Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από Pads_V »

Καλησπέρα. Χωρίς να έχω γνώσεις πάνω στο θέμα με προβληματίζει η διάρκεια ζωής της αμυγδαλιάς όπως συμβαίνει και με συγγενικά είδη (ροδακινιά).
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsaiforum. gr
Αρχικά θα μπορούσες να ξεκινήσεις ένα νέο θέμα με φωτογραφία του δέντρου που ήδη έχεις για να αναγνωρίσουμε το είδος του. Αυτό θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις ποιες είναι οι καλύτερες συνθήκες και πρακτικές για την περιποίηση του.
Όσο για την αμυγδαλιά είναι μεν σχετικά σπάνιο είδος για bonsai αλλά όχι ακατόρθωτο να επιτύχει κάποιος κάτι όμορφο μαζί του.  Εξαρτάται βέβαια από το δέντρο που θα διαλέξει κανείς και τις προοπτικές που θα δίνει εξ αρχής. Επίσης αν και καλλιεργείται σε όλο σχεδόν το βόρειο ημισφαίριο θεωρείται κατ΄εξοχήν μεσογειακό είδος οπότε και οι συνθήκες καλλιέργειας του στη χώρα μας θα είνα ευκολότερες.
Αν έχει δεί κάποιο συγκεκριμένο δέντρο που θα ήθελες να ξεκινήσεις μαζί του ανέβασε φωτογραφίες του στο φόρουμ για να σου πούμε τη γνώμη μας.

Topic author
lynmonfort3
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Απρ 2017, 01:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αμυγδαλια; Μπορεί;

Δημοσίευση από lynmonfort3 »

Καλησπέρα , σε όλη την παρέα
Είμαι νέα στην ομάδα μας τη διαδικτυακή αλλά και πρακτικά νέα στην ομορφη αυτή αναζήτηση στον κόσμο των μπονσαι
Θα ήθελα να σας πω , οτι φροντιζω ένα μπονσαι που έχει πέσει στα χέρια μου χωρις καν να ξέρω τι είναι, επειδή το δώρισαν σε κατι φιλους κι εκεινοι δε δειχνουν ενδιαφέρον. Προσωπικά με το που το είδα, το λάτρεψα.. Όμως γνωρίζω πολύ λίγα για τη φροντίδα του , τα οποία έχω αναζητήσει μέσω διαδικτύου κυρίως.

Θα ήθελα ,να αποκτήσω το δικό μου μπονσάι. Υπάρχει δυνατότητα να είναι αμυγδαλιά ;; Μου αρέσει απιστευτα σαν δεντρο , αλλα δε γνωρίζω καθόλου πόσο απαιτητικό θα είναι και αν θα τα καταφέρω ως πρώτο -ουσιαστικα- φυτό
ευχαριστω προκαταβολικα
Απάντηση