1ο δεντρακι - Πικέα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1ο δεντρακι - Πικέα

Δημοσίευση από Lina Tsk »

Update για το δεντρακι. Τον Ιανουαριο εγινε ενα δυνατο καθαρισμα (μαλλον παραηταν δυνατο) αλλα επιβιωσε.
Φωτο Ιανουαριου:
IMG-e15ccb858d2e0f1f9b2dcb618f1df6b7-V.jpg
Μετα απ αυτο το σοκ το αφησα ησυχο και τωρα εχει βγαλει παλι και ειναι καπως ετσι:
20180509_094049.jpg
20180509_094039.jpg
Ερωτηση: Σε αυτο το ειδος υπαρχει δυνατοτητα για back budding? Μπορει καποιος που γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του για την πορεια που θ ακολουθησω?  :text-thankyoublue:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: 1ο δεντρακι - Πικέα

Δημοσίευση από stelios »

Τι θες να κάνεις; Το νεμπάρι δεν είναι ακόμα καιρός να ασχοληθείς καλύτερα με μια ωραία διαμόρφωση.

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1ο δεντρακι - Πικέα

Δημοσίευση από Lina Tsk »

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Επιστρέφω με update για την πικέα. Για 8 μήνες έμεινε ακριβώς όπως ήταν χωρίς καμία επέμβαση. Μόνο πότισμα και ήπια λίπανση. Διαβάζω ότι είναι κατάλληλη εποχή για κλάδεμα/ συρμάτωμα και νομίζω ότι είναι καλή στιγμή για μία πρώτη διαμόρφωση.  Ο κορμός είναι ίσιος, δεν έχει κάποια κλίση. Επίσης δεν έχω σκάψει καθόλου να δω τι γίνεται με ρίζες και nebari. Βάζω κάποιες φωτογραφίες του δέντρου σήμερα. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!  :text-thankyoublue:
20171228_093930.jpg
20171228_093922.jpg
20171228_093915.jpg
20171228_093906.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από Lina Tsk »

iohokahey έγραψε:καλως ηρθες και από μενα..μεταφυτευση χωρις να πειραξεις την ριζομπαλα του φυτου σου μπορεις να κανεις οποτεδήποτε μιας και δεν θεωρείται μεταφυτευση..
παρολα αυτά δεν νομιζω ότι χρηζει αμεσης μεταφυτευσης η πικεα σου όπως και ότι το χωμα της δεν είναι τοσο χαλια ώστε να το διακινδυνεψεις..
Γεια σου Γιωργο, την πικεα δε την εχω πειραξει καθολου. Θα την αφησω ως το φθινοπωρο σιγουρα να δω πως θα παει,μονο με ποτισμα και λιπανση και βλεπουμε.
Το πυξαρι εβαλα σε μεγαλυτερη γλαστρα (χωρις να πειραξω τις ριζες) απλως για να εχει χωρο για αναπτυξη.
Επειδη βλεπω οτι και τα 2 αυτα δεντρακια ειναι πολυ αργης αναπτυξης,τι προτεινετε να παρω για να ασχοληθω και να εξασκηθω?
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από iohokahey »

καλως ηρθες και από μενα..μεταφυτευση χωρις να πειραξεις την ριζομπαλα του φυτου σου μπορεις να κανεις οποτεδήποτε μιας και δεν θεωρείται μεταφυτευση..
παρολα αυτά δεν νομιζω ότι χρηζει αμεσης μεταφυτευσης η πικεα σου όπως και ότι το χωμα της δεν είναι τοσο χαλια ώστε να το διακινδυνεψεις..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από Lina Tsk »

G1908 έγραψε:Καλώς την. Όχι δεν λιπαινουμε εκείνους τους μήνες. Το χώμα είναι αφρατο αυτό.που έχει; Αγόρασα τον Ιανουάριο και είχε πολύ καλο χωμα. Εσένα είναι σκληρό;
Το πυξάρι δεν το βλέπω σε καμία φωτογραφία.
Καλησπερα, το χωμα ειναι μια μετρια κατασταση,ουτε σκληρο ουτε ομως και αφρατο. Το καλο ειναι οτι εχει μεσα και καποιες πετρουλες/χαλικι,δεν ειναι σκετο χωμα.
Ειναι πολυ κακη ιδεα η μεταφυτευση τον Οκτωβριο?
Το πυξαρακι ειναι πολυ μωρο ακομα:
20170415_153431.jpg
Το εβαλα σε μεγαλυτερη γλαστρα τυπου λεκανη οπου θα μεινει για καιρο νομιζω :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από G1908 »

Καλώς την. Όχι δεν λιπαινουμε εκείνους τους μήνες. Το χώμα είναι αφρατο αυτό.που έχει; Αγόρασα τον Ιανουάριο και είχε πολύ καλο χωμα. Εσένα είναι σκληρό;
Το πυξάρι δεν το βλέπω σε καμία φωτογραφία.

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από Lina Tsk »

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Για το πυξάρι ναι, ξέρω. Η ερώτηση είναι, να το βάλω σε μεγάλη, βαθιά γλάστρα τώρα? Η να το αφήσω ακόμα εκεί που είναι?(νομίζω είναι πολύ μικρό το γλαστράκι του).

Τώρα για την πικέα, ναι, απ'ότι είδα και το ημερολόγιο εργασιών αναφέρει οτι η μεταφύτευση πρέπει να γίνει πριν πετάξει νέα βλάστηση. Επειδή όμως δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τις ρίζες και σε τι υπόστρωμα βρίσκεται, μήπως θα ήταν σκόπιμο να κάνω μια απλή μεταφύτευση με μια (πάλι μεγάλη) πιο πλατιά γλάστρα τον Οκτώβριο και με την ευκαιρία να αλλάξω και το υπόστρωμα?
Επίσης απορία: Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο δε ρίχνουμε καθόλου λίπασμα?

προστέθηκε πρίν 11 λεπτά 26 δευτερόλεπτα:
filitsa έγραψε:picea albertiana είναι. Ωραίο με γεια! Δεν έχει πολλές δυνατότητες αλλγης σχηματος. Τι έχεις στο μυαλό σου;
Ευχαριστώ! Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:
piceaconica1.jpg
βλέπω και στο δεντράκι μου οτι υπάρχει ένα μεγαλούτσικο κλαδί που ξεκινάει απο χαμηλά. Σκεφτόμουν να το αφήσω στην ησυχία του να προσαρμοστεί και αργότερα, μετά τη μεταφύτευση να προχωρήσω με σύρμα και κούρεμα για να δώσω στα κλαδιά φορά προς τα κάτω και να φέρω το κλαδί παράλληλα με τον κορμό. Όλα αυτά εντελώς θεωρητικά  8-)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Lina Tsk έγραψε:διόρθωση: ξαναβλέποντας το δεντράκι, δεν είναι πεύκο, αλλά πικέα!
Δεν πειράζει για το λάθος και εγώ την πάτησα στην αρχή, για χαλέπιο πεύκο  το πέρασα επηρρεασμένος από τον τίτλο αλλά δεν πρόσεξα την κοντινή φωτογραφία στο τέλος. Πολλά κωνοφόρα έχουν αυτό το κωνικό σχήμα όταν είνα νεαρά και οι βελόνες του ψηλά είναι μεγάλες σαν πεύκου. Ακόμα και σαν πολύ νεαρός κέδρος atlantica φαίνεται.
Έχουμε λοιπόν κατα πάσα πιθανότητα μια picea glauca conica και η χρονική στιγμή της μεταφύτευσης νομίζω έχει περάσει γιατί αν βλέπω καλά οι νέες βελόνες έχουν ήδη ξεπεταχτεί. Την ερχόμενη άνοιξη λοιπόν όταν οι νέοι οφθαλμοί του θα έχουν φιυσκώσει για τα καλά και λίγο πρίν βγούν οι βελόνες του. Τακτική λίπανση και πότισμα μέχρι τότε.
Όσο για το πυξαράκι σου είναι τόσο νεαρό που δεν μπορούμε να πούμε τίποτε ακόμη όσον αφορά την διαμόρφωση του. Για τα επόμενα 4-5 χρόνια θα πρέπει απλά να το φροντίζεις και να το μεγαλώνεις. 
Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλό διάβασμα.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από filitsa »

picea albertiana είναι. Ωραίο με γεια! Δεν έχει πολλές δυνατότητες αλλγης σχηματος. Τι έχεις στο μυαλό σου;

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1ο δεντρακι - Πευκο

Δημοσίευση από Lina Tsk »

διόρθωση: ξαναβλέποντας το δεντράκι, δεν είναι πεύκο, αλλά πικέα!

Topic author
Lina Tsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Απρ 2017, 15:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1ο δεντρακι - Πικέα

Δημοσίευση από Lina Tsk »

Καλησπερα κ απο μενα, 
Διαβαζοντας για τα μπονσαι, κ επειδη μου φανηκε πολυ ενδιαφερον το αντικειμενο,αποφασισα να κανω μια πρωτη αποπειρα. Πηρα λοιπον 1 πυξαρι και 1 Πευκακι!
Το πυξαρι ειναι ακομα πολυ μικρο,θα το βαλω απλα σε μεγαλυτερη γλαστρα και θα περιμενω να παρει τα πανω του.
Οσο για το πευκακι,δε γνωριζω τι ποικιλια ειναι. Ειναι ακομα μικρο αλλα φαινεται υγειες. Ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να το μεταφυτευσω τωρα σε μεγαλυτερη γλαστρα η να περιμενω. Επισης πρεπει να του αλλαξω υποστρωμα και να βαλω κατι σε χαλικακι μαζι με λιγο χωμα? Απ'οτι βλεπω τωρα ειναι μεσα σε σκετο χωμα με ελαχιστο χαλικι.
Παρακατω καποιες φωτογραφιες. Η βοηθεια σας πολυτιμη :)
20170415_153431.jpg
20170415_155705.jpg
20170415_155721.jpg
20170415_155733.jpg
20170415_155748.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση