Κινέζικη φτελιά?

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από Sim62 »

Να αφαιρέσεις με ελαφρρό σκαλισματάκι το moss . Πάρε και ένα μυτερό ξυλάκι και αφράτεψε κάπως το χώμα με κάθετες κινήσεις. Μετά συμπλήρωσε με επιπλέον χώμα που είπαμε. Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 5λιτρη συσκευασία με χώμα για ορχιδέες και να το αναμίξεις 50-50 με ψιλή ελαφρόπετρα αν βρείς. Πρόχειρη αλλά αναγκαία κατάσταση. Το Σεπτέμβριο θα πρότεινα κανονική μεταφύτευση σε κάπως μεγαλύτερο δοχείο για να αναπτυχθεί καλύτερα του χρόνου. Νερό απο το δίκτυο όχι αποστειρωμένο απο αφυγραντήρες. Δεν κάνει καλό.

Topic author
jackal
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 18:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από jackal »

Καλημέρα σε όλους.

Παρατηρώ ότι στο χώμα που ακόμα δεν έχει συμπληρωθεί όπως μου είπατε, αρχίζει να σχηματίζεται κάτι σαν moss ή κάνω λάθος?
20170506_105235.jpg
Έχω όμως λίγο μπερδευτεί... θα πρέπει να συμπληρώσω με χώμα? με ποταμίσια άμμο? με ελαφρόπετρα? 
Τα ποτίσματα που κάνω είναι 1 φορά το διήμερο. Για το πότισμα σκέφτηκα να χρησιμοποιώ νερό από τον αφυγραντήρα ζεόλιθου. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Κλάδεψε το όπως στις φωτογραφίες.

xarissp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από xarissp »

Όταν πήρα το δικό μου τον προηγούμενο Οκτώβρη έμοιαζε με αυτο αρκετά ως προς το φύλλωμα. μετα το κλάδεμα και την αλλαγή του υποστρώματος και της γλάστρας ( που δε πρέπει να το κάνεις τώρα απ οτι νομίζω ) και σε συνδυασμό με το οτι του ρίχνω λίπασμα εχει πετάξει πάρα πολύ και δείχνει αρκετά υγιές. Οπότε είμαι σίγουρος οτι θα εχεις ανάλογα αποτελέσματα αν ακολουθήσεις αυτα που σου κάνει τα παιδια!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από Sim62 »

jackal έγραψε:Όσον αφορά τη συμπλήρωση στο χώμα... αυτό σημαίνει ότι η στάθμη θα πρέπει να είναι στο χείλος του ποτ? Υπολογίζω περίπου δύο χούφτες χώμα ακόμα? 
Ακριβώς !!
Το βίντεο είναι κατατοπιστικό.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από Kostas »

Ωραίο βίντεο ευχαριστούμε
Εικόνα

Topic author
jackal
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 18:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από jackal »

Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου φίλε μου. Εν τω μεταξύ είδα και το παρακάτω βίντεο για οδηγίες περί κλαδέματος


Όσον αφορά τη συμπλήρωση στο χώμα... αυτό σημαίνει ότι η στάθμη θα πρέπει να είναι στο χείλος του ποτ? Υπολογίζω περίπου δύο χούφτες χώμα ακόμα? 

* Πλήρη πρόσβαση στη βιβλιοθήκη δεν έχω ακόμα...
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Δεν μας πιάνουν γέλια με αυτά τα πράγματα γιατί τα θεωρούμε πολύ σοβαρά !!!
1. Τα σύρματα πρέπει να βγούν (με προσοχή να μην σπάσουν κλαδάκια)
2. Κάνε ένα κλάδεμα αρχικά, με ότι εργαλείο έχεις, όπως δείχνει η παρακάτω φωτογραφία για να βοηθήσεις να αναπτυχθούν βλαστοί πιο εσωτερικά στο δέντρο και να αποκτήσει πιο πυκνό φύλλωμα. Αυτή όμως είναι μια μακροχρόνια διαδικασία που πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο 1-2 φορές.
elm.jpg
3. Διάβασε στο φόρουμ ότι αφορά κορφολόγηση φυλλοβόλων.
4. Ποτίζεις κανονικά με άφθονο νερό όταν δείς τα πρώτα 2-3 εκατοστά της επιφάνειας του χώματος να έχουν στεγνώσει. Πρέπει άμεσα να συμπληρώσεις με ένα καλό χώμα μέχρι εκεί που τελειώνει το πότ (να καλυφθούν όλες οι ρίζες). Λείπει αρκετό χώμα και οι ρίζες θα έχουν πρόβλημα και το καλοκαίρι και τον χειμώνα. Ποτίζεις μέχρι να δείς το νερό να βγαίνει απο κάτω.
5. Διάβασε επειγόντως όποιο ανοικτό άρθρο στην βιβλιοθήκη αφορά την περιποίηση των δέντρων.
6. Ακολούθησε τις οδηγίες του Karesansui όσον αφορά την θέση και το καλοκαιρινό πότισμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
jackal
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 18:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από jackal »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και το ενδιαφέρον σας.

Επιβεβαιωμένα είναι μια κινέζικη φτελιά λοιπόν! Από το παραπάνω post καταλαβαίνω ότι με περιμένει πολύ δουλειά με το δεντράκι. Εμπειρία σε κλαδέματα ας πούμε ότι έχω σε ένα πρακτικό επίπεδο για κανονικά δέντρα... για το συγκεκριμένο αναμένω οδηγίες. Δεν έχω ειδικά εργαλεία, αλλά φαντάζομαι ότι με ένα ψαλίδι χειροτεχνίας θα τα καταφέρω? Αν σας έχουν πιάσει τα γέλια με αυτά που γράφω ζητώ τη κατανόησή σας.
Τί είδους κλάδεμα θα πρέπει να κάνω ώστε το επιθυμητό οπτικό αποτέλεσμα να είναι ένα δεντράκι με πυκνό φύλλωμα χωρίς τους μακρούς βλαστούς? Ποιά σημεία είναι ασφαλή για να κοπούν?  
Σήμερα επίσης είδα ότι το δεντράκι είναι συρματωμένο (δείτε στις φώτογραφίες). Προφανώς καλό θα είναι σε αυτή τη φάση να το αφήσω ως έχει ε?
Δεν έχω σκοπό προς το παρόν να της αλλάξω το ποτ. Ο πωλητής όταν τον ρώτησα για το πότισμα μου είπε 1-2 φορές την εβδομάδα. Από όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ θα πρέπει να το ποτίζω με ψεκασμό. Ψεκάσματα (1-2) πάνω στα φύλλα και στο χώμα μέχρι αυτό να νοτίσει?

Πολλές απορίες ε?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από karesansui »

Καλωσόρισες στο bonsaiforum! Η φτελιά σου μεγάλωνε σε σημείο με λίγο φωτισμό (στην προθήκη κάποιου ανθοπωλειου προφανώς) γι'αυτό απέκτησε μακρούς βλαστούς που διαταράσσουν το αρχικό του σχήμα! Σαφώς και θέλει πολύ κλάδεμα αλλά, δεν γνωρίζω κατά πόσο έχεις εμπειρία σε κλαδέματα γενικώς! Η θέση που πρέπει να τοποθετηθεί είναι σε πλήρη ηλιοφάνεια με προστασία απο τον απογευματινό καυτό Ήλιο. Πότισμα τωρα που ανέβηκε κατά πολυ η θερμοκρασία μία εως δύο φορές την ημέρα αν παραμείνει στο δοχείο που βλεπω να είναι φυτεμενη !
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλώς τον. Θέλει κλάδεμα το δεντρακι σου. Αν βλέπω καλά είναι μια κινέζικη φτελιά.

Topic author
jackal
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 18:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κινέζικη φτελιά?

Δημοσίευση από jackal »

Γειά σας και καλό μήνα.
Απέκτησα σήμερα και εγώ ένα δεντράκι μπονσάι,
Θα προσπαθήσω να βάλω φώτο για να με βοηθήσετε στις γνωστές ερωτήσεις που έχει ένας αρχάριος (χρειάζεται κλάδεμα? πότε ποτίζω κλπ)
Είναι κατι σαν https://en.wikipedia.org/wiki/Ulmus_parvifolia
20170501_163310.jpg
.
Ευχαριστώ. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση