Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Harris »

Αγόρασε όποιο βιολογικό λίπασμα σου αρέσει με ισορροπημένο σχετικά NPK
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Connos »

Sim62 έγραψε:Λίπανση κάνε μια εφαρμογή τώρα και συνεχίζεις μετά το 15Αύγουστο αν δροσίσει ο καιρός. Το ψέκασμα στα φύλλα βοηθάει πάντα όχι μόνο τα σφενδάμια αλλά όλα τα δέντρα (και τα κωνοφόρα). Προσοχή μόνο τώρα το κάλοκαίρι το ψέκασμα να γίνεται μόνο αργά το απόγευμα προς το βραδάκι.
Με την εφαρμογή εννοούμε μια σειρά (ημερών) λίπανσης; Αν είναι εύκολο, μπορείς να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα κάποιο λίπασμα (μάρκα) και τρόπο χρήσης;
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Sim62 »

Λίπανση κάνε μια εφαρμογή τώρα και συνεχίζεις μετά το 15Αύγουστο αν δροσίσει ο καιρός. Το ψέκασμα στα φύλλα βοηθάει πάντα όχι μόνο τα σφενδάμια αλλά όλα τα δέντρα (και τα κωνοφόρα). Προσοχή μόνο τώρα το κάλοκαίρι το ψέκασμα να γίνεται μόνο αργά το απόγευμα προς το βραδάκι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Connos »

Sim62 έγραψε:Καλορίζικο το "Orange Dream". Είναι μια απ΄τις ομορφότερες ποικιλίες Acer που μπορεί να βρεί κανείς σχετικά εύκολα στην Ελλάδα. Για τις ερωτήσεις σου :
1. Τώρα δεν το πειράζεις καθόλου και του χρόνου την άνοιξη θα το κάνεις μεταφύτευση σε ένα  ελαφρώς  μεγαλύτερο κοινό γλαστράκι (έχει να φάει πολλά ψωμιά ακόμη για να αρχίσεις να σκέφτεσαι κάτι σε άλλου είδους pot).
2. Αν διάβασες καλά το άρθρο που αναφέρεις σημειώνεται ότι ένα bonsai pot ή μια κοινή γλάστρα εμπορίου είναι και τα δύο αρκετά και το ίδιο περιορισμένα περιβάλλοντα για καλλιέργεια δέντρων οπότε στην μεταφύτευση θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις υποστρώμα με την λογική που περιγράφεται στα άρθρα. Θα συνιστούσα να διάβαζες και τα υπόλοιπα 3 μέρη αν δεν το έκανες ήδη. Όταν έρθει ή ώρα θα συζητήσουμε αν χρειαστεί υλικά και αναλογίες.
3. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν βλέπω κάποιο ειδικό όφελος για την περίπτωση μας.
4. Η συμβουλή μου είναι να μην το κλαδέψεις, ούτως ή άλλως, για τα επόμενα 2-3 χρόνια για να έχει ο κορμός του την δυνατότητα να παχύνει περισσότερο. Η πιο σίγουρος και ασφαλέστερος δρόμος για αυτό είναι η δημιουργία και συντήρηση όσο το δυνατόν περισσότερου φυλλώματος πάνω στο δέντρο σε συνδυασμό με σταθερή και με πρόγραμμα λίπανση.
Δεν θα πρέπει καθόλου να σε ανησυχεί από τώρα η γραμμή ή διαμόρφωση του δέντρου, πρίν δημιουργηθεί ένας αξιοπρεπής κορμός χαμηλά. Αφού γίνει αυτό τα κλαδιά μετά είναι εύκολή υπόθεση ειδικά στα σφενδάμια που πετάνε πολύ είκολα και από παντού.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Διαβάζω και τα υπόλοιπα μέρη του άρθρου, τα οποία πρέπει όχι απλώς να τα αναγνώσω, αλλά να τα μάθω και να εμβαθύνω σε αυτά. Το άρθρο σου είναι φοβερό! Είναι πολύ δύσκολο να μπορεί ν᾽ αποδοθεί ένα κείμενο με ειδικές ορολογίες τόσο περιεκτικά, που να μπορεί να κατανοηθεί από ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο.
Για το θέμα του φυλλώματος, μιας κι έχουμε να κάνουμε με σφένδαμο (που δεν αγαπά την ζέστη και του αρέσει η υγρασία), θα ήταν καλό να ψεκάζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα φύλλα με νερό, για να διατηρείται η υγρασία;
 Επίσης για το θέμα της λίπανσης που ανέφερες, να το κάνω από τώρα σταματώντας στις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού ή από τέλη Αυγούστου;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από RiaDr »

Όμορφο δεντράκι, πού να δεις τα χρώματα...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραίες πληροφορίες sim ευχαριστούμε. Ωραίο το δέντρο σου κοννος.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλορίζικο το "Orange Dream". Είναι μια απ΄τις ομορφότερες ποικιλίες Acer που μπορεί να βρεί κανείς σχετικά εύκολα στην Ελλάδα. Για τις ερωτήσεις σου :
1. Τώρα δεν το πειράζεις καθόλου και του χρόνου την άνοιξη θα το κάνεις μεταφύτευση σε ένα  ελαφρώς  μεγαλύτερο κοινό γλαστράκι (έχει να φάει πολλά ψωμιά ακόμη για να αρχίσεις να σκέφτεσαι κάτι σε άλλου είδους pot).
2. Αν διάβασες καλά το άρθρο που αναφέρεις σημειώνεται ότι ένα bonsai pot ή μια κοινή γλάστρα εμπορίου είναι και τα δύο αρκετά και το ίδιο περιορισμένα περιβάλλοντα για καλλιέργεια δέντρων οπότε στην μεταφύτευση θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις υποστρώμα με την λογική που περιγράφεται στα άρθρα. Θα συνιστούσα να διάβαζες και τα υπόλοιπα 3 μέρη αν δεν το έκανες ήδη. Όταν έρθει ή ώρα θα συζητήσουμε αν χρειαστεί υλικά και αναλογίες.
3. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν βλέπω κάποιο ειδικό όφελος για την περίπτωση μας.
4. Η συμβουλή μου είναι να μην το κλαδέψεις, ούτως ή άλλως, για τα επόμενα 2-3 χρόνια για να έχει ο κορμός του την δυνατότητα να παχύνει περισσότερο. Ο πιο σίγουρος και ασφαλέστερος δρόμος για αυτό είναι η δημιουργία και συντήρηση όσο το δυνατόν περισσότερου φυλλώματος πάνω στο δέντρο σε συνδυασμό με σταθερή και με πρόγραμμα λίπανση.
Δεν θα πρέπει καθόλου να σε ανησυχεί από τώρα η γραμμή ή διαμόρφωση του δέντρου, πρίν δημιουργηθεί ένας αξιοπρεπής κορμός χαμηλά. Αφού γίνει αυτό τα κλαδιά μετά είναι εύκολή υπόθεση ειδικά στα σφενδάμια που πετάνε πολύ είκολα και από παντού.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιαπωνικός Σφένδαμος - Acer palmatum 'Orange Dream'

Δημοσίευση από Connos »

Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέος στον χώρο κι όσο κι αν διαβάζω έχω μια ανασφάλεια και μια έλλειψη σιγουριάς για να κάνω πράξη τις "φρέσκιες" μου γνώσεις. Θα ήθελα κάποιες πρακτικές συμβουλές για το νέο μου δεντράκι, για να είμαι σίγουρος για την σωστή του πορεία.
Διαβάζοντας απ᾽ την βιβλιοθήκη του forum "Μεταφύτευση & Υποστρώματα 1/4", είδα ότι πρέπει να μεταφυτεύσω το δέντρο σε ένα εκπαιδευτικό pot ή σε μία κοινή γλάστρα εμπορίου, μιας και είναι ένα αρχικό υλικό που χρειάζεται αρκετή ανάπτυξη. Θα ήθελα λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτήσεις:
1. Σε ποιόν τύπο και μέγεθος γλάστρας (lt) είναι ιδανικό να μπεί; (Τώρα είναι σε γλαστράκι 13x15cm).
2. Στην περίπτωση που μπει σε μια κοινή γλάστρα εμπορίου, βάζω ένα καλό φυτόχωμα ή πάω με την λογική του υποστρώματος για μπονσάι καλής αεροϊκανότητας και καλής αποστράγγισης, με μείγματα ανόργανων και οργανικών υλών σε κάποια συγκεκριμένη κοκκομετρία;
3. Θα ήταν ωφέλιμη η τεχνική μεταφύτευσης σε γλάστρα υδροπονίας ή σε σουρωτήρι που στην συνέχεια φυτεύεται σε υπόστρωμα, ή ως τεχνική δεν προσφέρει κάτι;
4. Θα πρέπει να το κλαδέψω τώρα για να δώσω μία γραμμή ανάπτυξης ή είναι πολύ νωρίς ακόμα;

Σας ευχαριστώ!
20170619_173422.jpg
20170619_173443.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση