ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από ALEXAS »

Αναθεωρισα παιδια και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!! Φικους εχω 2 αλλα τους θελω διακοσμιτικους στο σπιτι!!! Δεν με εμπνεει να ασχολιθω μαζι του οσο ενα πλατανο μια ελια ενα πευκο για να ασχοληθω με την τεχνη μπονσαι!!!! Τους σπορους που παραγγειλα θα τους φυτεψω στο εξωχικο που κανω και πηστεβω θα γινουν πολυ ωραια δεντρα... Με ολα αυτα που μου ειπατε θα παω σε φυτοριο για πλατανο με κοκκινα φυλλα γιατι ευδοκιμαει στο νισι μου και εχουμε τεραστιους πλατανους!!!! Να ειστε καλα οταν παρω θα σας στηλω φωτο!

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ ωραία η πρόταση του sinaf. Τι θα έλεγες για ένα φίκο ροδίτικο;
έχω δει κάποια εξαιρετικά δέντρα και θα είχε πολύ ενδιαφέρον να προσπαθήσεις να δουλέψεις ένα καλό υλικό φυτωρίου.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από sinaf »

Sim62 έγραψε:Γράφεις ότι από σπόρους θέλεις να δημιουργήσεις δέντρα όπως αυτά στις φωτογραφίες. Θα χρειαστείς για αυτό πάνω απο 30 χρόνια.
Πρέπει να διαβάσεις αρκετά άρθρα απ΄την βιβλιοθήκη μας και διάφορα σχετικά post για να πάρεις μια ιδέα τι χρειάζεται για να δημιουργηθεί ένα bonsai αυτής της κλάσης.
Ενα καλό δεντράκι από φυτώριο που θα πληρεί τις προυποθέσεις για να μεταμορφωθεί μελλοντικά σε ένα αξιόλογο bonsai θα μειώσει κατά πολύ τον χρόνο.
Αυτοί που πουλάνε σπόρους στο διαδίκτυο και βάζουν τέτοιες φωτογραφίες λές και θα μπορούσε εύκολά να γίνει κάτι τέτοιο απευθύνονται σε πολύ αρχάριους και νομίζω είναι και λίγο απατεώνες γιατί δεν επισημαίνουν τον χρόνο που χρειάζεται. Κάποιος χωρίς τις απαιτούμενες γνώσεις εύκολα θα παρασυρθεί.  
:text-+1:
Ξεκίνα με καταγραφή των ενδημικών ειδών που ευδοκιμούν στο νησί σου.
Μετά διάβασε τι ψάχνουμε ως βασικά χαρακτηριστικά στο υλικό που θα αναζητηθεί στο φυτώριο με σκοπό να καλλιεργηθεί ως μπονσάι αλλά και για τις απαιτήσεις του είδους κατά τη διαδικασία της καλλιέργειας.
Και μετά την αγορά του?
Ξεκινάς να το μελετάς...
Μεθοδικές ενέργειες και ΥΠΟΜΟΝΗ με την ελπίδα ότι ο χρόνος θα σε ανταμείψει ...
Η παρέα είναι εδώ για να σε βοηθήσει σε οτι χρειαστείς.
:obscene-drinkingbuddies:
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Sim62 »

Γράφεις ότι από σπόρους θέλεις να δημιουργήσεις δέντρα όπως αυτά στις φωτογραφίες. Θα χρειαστείς για αυτό πάνω απο 30 χρόνια.
Πρέπει να διαβάσεις αρκετά άρθρα απ΄την βιβλιοθήκη μας και διάφορα σχετικά post για να πάρεις μια ιδέα τι χρειάζεται για να δημιουργηθεί ένα bonsai αυτής της κλάσης.
Ενα καλό δεντράκι από φυτώριο που θα πληρεί τις προυποθέσεις για να μεταμορφωθεί μελλοντικά σε ένα αξιόλογο bonsai θα μειώσει κατά πολύ τον χρόνο.
Αυτοί που πουλάνε σπόρους στο διαδίκτυο και βάζουν τέτοιες φωτογραφίες λές και θα μπορούσε εύκολά να γίνει κάτι τέτοιο απευθύνονται σε πολύ αρχάριους και νομίζω είναι και λίγο απατεώνες γιατί δεν επισημαίνουν τον χρόνο που χρειάζεται. Κάποιος χωρίς τις απαιτούμενες γνώσεις εύκολα θα παρασυρθεί.  
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από ALEXAS »

Δηλαδη να παω σε φυτοριο και να παραγγειλω τα συγκεκρημενα φυτα και μετα να ξεκινισω μεταφυτευσεις και κορφολογιματα?

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Paulos »

Γιατί δεν ξεκινάς με δέντρο από φυτώριο;
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΙΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από ALEXAS »

Παιδια αγωρασα τους εξης σπορους τι να κανω να ξεκινισω φυτεμα σε ποτ? Η πρωτα αλλου και οταν ερθει η ωρα σε ποτ?ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση