Γιουνιπερος αγριος

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από ALEXAS »

Αρκετα εξυπνο αλλα λιγο δυσκολο το δεντρο που σου λεω αγγαλιαζει γκρεμο και κατεβενει!!!!!


Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από sinaf »

ALEXAS έγραψε:Καλησπερα παρεα!!! Ηθελα να κανω μια ερωτιση ! Βρηκα το τελειο δεντρο στο βουνο ειναι γιουνιπερος !! Μπορω να το βγαλω απο το βουνο?? Και αν γινεται να το βγαλω ποια εποχη γινεται?? Το πως να τον βγαλω παντος ξερω! Φοτο θα σας δειξω αν μου πειτε οτι μπορω να το βγαλω και δεν θα πεθανει!!!! ΘΑ ΚΑΨΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΤΑΙ !!!;

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η πολιτική του bonsaiforum.gr για τη συλλογή δέντρων από τη φύση είναι πολύ συγκεκριμένη και αναλύεται εκτενώς στα άρθρα και στις κατά καιρούς αναρτήσεις έμπειρων μελών. 
Από την πλευρά μου θα ήθελα να παραθέσω τα λόγια γνωστού καλλιτέχνη των μπονσάι, του Harry Harrington, σε σχέση με τις πιθανότητες επιβίωσης ενός άγριου Juniperus communis που μάλλον είναι το είδος το οποίο αναφέρεις: "...Juniperus communis a plant found growing wild in many parts of Europe, though it should be noted that collected J.communis is notoriously difficult to keep alive for more than 2 or 3 years after collection". 
Εάν σου αρέσει το είδος, τα φυτώρια βρίθουν απο άρκευθους προκειμένου να προσπαθήσεις να διαμορφώσεις έναν με οδηγό το όμορφο δέντρο που συνάντησες στο βουνό.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από Paulos »

Θέλεις χρόνια προετοιμασία για να τα καταφέρει το δέντρο. Βγάλε φωτό να δούμε.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από ALEXAS »

Να'σε καλα! Ευχαριστω!

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από Sim62 »

ALEXAS έγραψε:Φιλε Sim θα σου εξηγησω πως θα βγαλω το δεντο και πεσ μου! Θα πιασω περιμετρικα του δεντρου ενα μετρο και θα σκαβω γυρο γυρο μετα θα ψαχνω σιγα σιγα να δω που ειναι οι ριζες του και θα τις ακολουθω !! Αυτο ομως δεν θα γινει σε μια μερα αλλα σε μερικες εβδομαδες για να το καταφερω..σιγα σιγα...χωρις να πληγοσω το δεντρο... Αλλα το βασικο δεν ξερω ποτε μπορουμε να μεταφυτευσουμε κωνοφορα δεντρα..εγω το δεντρο το ειδα να ανθοφορει και οχι να κοιματε!

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, αν για παράδειγμα το έδαφος είναι γόνιμό ή άγονο εκεί. Αν είναι άγονο οι ρίζες για να βρούν νερό και τροφή θα έχουν φύγει πολύ μακριά πράγμα που δυσκολεύει την κατάσταση. Αν θές πάντως να το αποτολμήσεις  σε καμμιά περίπτωση τώρα ή την άνοιξη. Η καλύτερη στιγμή είναι Οκτώβριο  - μέσα Νοεμβρίου. Μην μπερδεύεις την μεταφύτευση με την εξαγωγή δέντρου από το έδαφος και την τοποθέτηση του σε δοχείο. Διαφορετικά πράγματα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από ALEXAS »

Φιλε Sim θα σου εξηγησω πως θα βγαλω το δεντο και πεσ μου! Θα πιασω περιμετρικα του δεντρου ενα μετρο και θα σκαβω γυρο γυρο μετα θα ψαχνω σιγα σιγα να δω που ειναι οι ριζες του και θα τις ακολουθω !! Αυτο ομως δεν θα γινει σε μια μερα αλλα σε μερικες εβδομαδες για να το καταφερω..σιγα σιγα...χωρις να πληγοσω το δεντρο... Αλλα το βασικο δεν ξερω ποτε μπορουμε να μεταφυτευσουμε κωνοφορα δεντρα..εγω το δεντρο το ειδα να ανθοφορει και οχι να κοιματε!

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από Sim62 »

Δεν μπορεί κανένας να σου υποσχεθεί ότι θα επιζήσει αν το βγάλεις.
Ειδικά αν είσαι τόσο σίγουρος οτι ξέρεις πως να τον βγάλεις !!
Απο στατιστικές που έχω διαβάσει κατα καιρούς μάλλον το 10% των κωνοφόρων που συλλέγονται απο τη φύση επιβιώνει όταν η αφαίρεση απ΄το χώμα γίνεται με τον συνήθη τρόπο δηλαδή μια και έξω. Όσο δε πιο χοντρός ο κορμός τόσο χειρότερα. Τώρα αν αναρωτιέσαι γιατί οι Γιαπωνέζοι ή κάποιοι επιφανείς Ευρωπαίοι έχουν κρατήσει ζωντανούς τέτοιους φοβερούς γιουνίπερους και πεύκα που συλλέχθηκαν απ΄τη φύση η απάντηση είναι αυτή. Τράβα στο βουνό σκάψε λίγο, βρές μια χοντρή ρίζα και κόψτην εκεί που θές (περίπου 30 εκ. απ΄την βάση του δέντρου. και μετά ξαναρίξε το χώμα από πάνω και φύγε. Μετά από 1-2 χρόνια ξανακάνε το ίδιο με άλλη μια χοντρή ρίζα. Και ούτω καθ΄εξής. Σε 10 χρόνια θα έχει αποκτήσει συμπαγές και δυνατό ριζικό σύστημα κοντά στον κορμό που θα είναι εφικτό να το βγάλεις με μεγαλύτερη ασφάλεια.
Αν νομίζεις ότι αστειεύομαι έχω διαβάσει περιπτώσεις (Ιαπωνία) που την προετοιμασία για συλλογή δέντρων την ξεκίνησε ο πατέρας και την ολοκλήρωσαν τα παιδιά του. Για αυτό και δεν είναι τυχαίο που είναι τόσο προχωρημένοι στα bonsai.
Το έχουν πεί πάρα πολλές φορές, πάρα πολλοί ειδικοί και άνθρωποι που ασχολούνται μια ζωή με το σπόρ για να το αγνοήσουμε. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως εύκολο και γρήγορο bonsai. Εννοώντας ενα αξιοπρεπές bonsai και όχι τα εμπορικά κομμάτια που πουλάνε κατα καιρούς στα LIDL και στο ΙΚΕΑ που δεν είναι καν bonsai.
Να ξαναπώ ακόμα μια φορά επίσης, τα κωνοφόρα δεν είναι οπως τα φυλλοβόλα που τα βγάζεις με μεγαλύτερες προοπτικές επιτυχίας και επιβιώνουν τις περισσότερες φορές. Είναι τελείως άλλη και αρκετά πιο δύσκολη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
ALEXAS
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 01 Ιαν 2017, 18:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Γιουνιπερος αγριος

Δημοσίευση από ALEXAS »

Καλησπερα παρεα!!! Ηθελα να κανω μια ερωτιση ! Βρηκα το τελειο δεντρο στο βουνο ειναι γιουνιπερος !! Μπορω να το βγαλω απο το βουνο?? Και αν γινεται να το βγαλω ποια εποχη γινεται?? Το πως να τον βγαλω παντος ξερω! Φοτο θα σας δειξω αν μου πειτε οτι μπορω να το βγαλω και δεν θα πεθανει!!!! ΘΑ ΚΑΨΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΤΑΙ !!!;

Στάλθηκε από το 5044Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση