Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Ευχαριστώ παιδιά...θα το κάνω τον Μάιο...κι εγώ από πεζοδρόμιο στη γειτονιά θα τα πάρω τα κλαδάκια, ένα από κάθε δέντρο για μεγαλύτερες πιθανότητες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλημέρα,

Η πρώτη δική μου απόπειρα έγινε αρκετά επιφυλακτικά πέρισυ, την τελευταία εβδομάδα του Μάη. Σύμφωνα με την βιβλιοθήκη μας και τις "εργασίες Μαιου", αυτή είναι η ιδανική εποχή (Μάη-Ιούνη) και λειτουργούμε όταν το φεγγάρι βρίσκεται στην φάση του αδειάσματος.

Από τις 4 προσπάθειες που έκανα, οι δύο αφορούσαν κλαδιά από άγρια δαμασκηνιά, που συμπτωματικά έχουμε φυτεμένες στο πεζοδρόμιο της περιοχής μου. Εάν δεν με απατά η μνήμη μου, αφαίρεσα τα ριζωμένα κλαδιά από το δέντρο, προς το τέλος του καλοκαιριού.

Μάλιστα, αυτό τον καιρό ετοιμάζομαι να γράψω ένα θεματάκι, καθώς οι δύο δαμασκηνιές, δείχνουν να έχουν αρχίσει να ξυπνάνε...

προστέθηκε πρίν  11 λεπτά 41 δευτερόλεπτα:
Re: RE: Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.
Λουκάς Καρούσος έγραψε:
Harris έγραψε:Απρίλιο ξεκίνα την.... νομίζω είναι καλή εποχή.  (με τα Ελληνικά δεδομένα)
Απρίλη ε! Αρκετά νωρίς ναι. ...
Η πληροφορία που σου έδωσε ο Harris είναι σωστή με βάση το ημερολόγιο εργασιών της βιβλιοθήκης μας, καθώς τον Μάρτιο είναι νωρίς, αφού ανάλογα με το πως εξελίσσεται ο καιρός και η εποχή, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην έχουν καλοξυπνήσει ακόμα τα δέντρα και κατά συνέπεια να μην έχουν ανεβάσει όλους τους χυμούς τους.
:gluck
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

thanos75 έγραψε:Εγώ έκανα σε ένα κλαδί στον κήπο μου (όχι πολύ χοντρό) τέλος Απριλίου του 2016. Την έκοψα τέλος Μαίου του 2017 και την φύτεψα σε γλάστρα. Είναι από τα δέντρα που μου άργησαν να ριζώσουν παρά το μικρό του μέγεθος. Την άφησα ελεύθερη και πέρασε σε ύψος το 1μ μέσα στο καλοκαίρι. Αρχές του μήνα την κλάδεψα και έχω σκοπό να την μεταφυτεύσω, αλλα ακομα κοιμάται.
Ένα χρόνο γεμάτο πήρε; Η αλήθεια είναι ότι όσες καταβολάδες έχω κάνει δε μου έχουν πάρει παρά 2-3 μήνες μόνο να πιάσουν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από thanos75 »

Εγώ έκανα σε ένα κλαδί στον κήπο μου (όχι πολύ χοντρό) τέλος Απριλίου του 2016. Την έκοψα τέλος Μαίου του 2017 και την φύτεψα σε γλάστρα. Είναι από τα δέντρα που μου άργησαν να ριζώσουν παρά το μικρό του μέγεθος. Την άφησα ελεύθερη και πέρασε σε ύψος το 1μ μέσα στο καλοκαίρι. Αρχές του μήνα την κλάδεψα και έχω σκοπό να την μεταφυτεύσω, αλλα ακομα κοιμάται.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Απρίλιο ξεκίνα την.... νομίζω είναι καλή εποχή. (με τα Ελληνικά δεδομένα)
Απρίλη ε! Αρκετά νωρίς ναι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Harris »

Απρίλιο ξεκίνα την.... νομίζω είναι καλή εποχή. (με τα Ελληνικά δεδομένα)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εποχή εναέριας καταβολάδας.

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλημέρα.
Θέλω να μάθω αν έχει ασχοληθεί κανείς με καταβολάδα σε καλλωπιστικη δαμασκηνιά αλλά και πότε θα έπρεπε να την κάνω για καλύτερο αποτέλεσμα....σκεφτόμουν μετά τα πρώτα φύλλα για να έχω χρόνο μέχρι το τέλος της σεζόν .
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση