Αναγνώριση είδους

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:Υπάρχει μια γενικότερη δυσκολία στο να αναγνωρίσεις επιτυχώς δρύες σε τόσο νεαρή ηλικία μάλιστα. Αν ήταν μεγαλύτερα δέντρα θα είχε κανείς τους καρπούς και τα άνθη που θα βοηθούσαν ιδιαίτερα. Επίσης οι βελανιδιές είναι είδη που όταν δεν είναι γενετικά απομονωμένοι (πράγμα πολύ σπάνιο, να είναι απομονωμένοι δηλαδή) έχουν την τάση να δημιουργούν πολύ συχνά υβρίδια με ενδιάμεσους χαρακτήρες , με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται περαιτέρω η ταυτοποίηση τους. Υπάρχουν περίπου 400 είδη στο Βόρειο ημισφαίριο αλλά στην Ελλάδα εμφανίζονται μόνο 14 από αυτά.
Μπορούμε λοιπόν να κάνουμε μια προσπάθεια αναγνώρισης παίρνοντας υπ΄όψιν το σχήμα των φύλλων (αποκλείοντας τα πουρνάρια με το οξύ και αγκαθωτό σχήμα φύλλων), τους μίσχους και την βάση των φύλλων, τον αριθμό και την μορφολογία των λοβών και με τον όρο βέβαια ότι πρόκειται για κάποιο είδος που υπάρχει στην Ελλάδα. Ίσως αυτός που σου το έδωσε θα μπορούσε να σου δώσει κάποιες περισσότερες πληροφορίες επ΄αυτού.
Με βάση λοιπόν τα παραπάνω το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να περιορίσω την αναζήτηση σε 4 είδη ή και πιθανά υβρίδια αυτών.
1. Quersus petraea, subs.(υποείδος) petraea, γρανίτσα, ρουπάκι, sessile oak, durmast oak
1α.Quersus petraea, subs. polycarpa, Βαλκανική δρύς.
2. Quersus robur pedunculiflora, ρουπάκι, ρένια,ροτσόκι, common oak
3.Quersus frainetto, πλατύφυλλος δρύς, πλατίτσα, Hungarian oak.
Μπάμπη σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...με επιφύλαξη σου λέω ότι μάλλον το βρήκες για ακόμα φορά! Νομίζω είναι πλατύφυλλη δρυς και πιστεύω θα τα πάει καλά εδώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από Sim62 »

Υπάρχει μια γενικότερη δυσκολία στο να αναγνωρίσεις επιτυχώς δρύες σε τόσο νεαρή ηλικία μάλιστα. Αν ήταν μεγαλύτερα δέντρα θα είχε κανείς τους καρπούς και τα άνθη που θα βοηθούσαν ιδιαίτερα. Επίσης οι βελανιδιές είναι είδη που όταν δεν είναι γενετικά απομονωμένοι (πράγμα πολύ σπάνιο, να είναι απομονωμένοι δηλαδή) έχουν την τάση να δημιουργούν πολύ συχνά υβρίδια με ενδιάμεσους χαρακτήρες , με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται περαιτέρω η ταυτοποίηση τους. Υπάρχουν περίπου 400 είδη στο Βόρειο ημισφαίριο αλλά στην Ελλάδα εμφανίζονται μόνο 14 από αυτά.
Μπορούμε λοιπόν να κάνουμε μια προσπάθεια αναγνώρισης παίρνοντας υπ΄όψιν το σχήμα των φύλλων (αποκλείοντας τα πουρνάρια με το οξύ και αγκαθωτό σχήμα φύλλων), τους μίσχους και την βάση των φύλλων, τον αριθμό και την μορφολογία των λοβών και με τον όρο βέβαια ότι πρόκειται για κάποιο είδος που υπάρχει στην Ελλάδα. Ίσως αυτός που σου το έδωσε θα μπορούσε να σου δώσει κάποιες περισσότερες πληροφορίες επ΄αυτού.
Με βάση λοιπόν τα παραπάνω το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να περιορίσω την αναζήτηση σε 4 είδη ή και πιθανά υβρίδια αυτών.
1. Quersus petraea, subs.(υποείδος) petraea, γρανίτσα, ρουπάκι, sessile oak, durmast oak
1α.Quersus petraea, subs. polycarpa, Βαλκανική δρύς.
2. Quersus robur pedunculiflora, ρουπάκι, ρένια,ροτσόκι, common oak
3.Quersus frainetto, πλατύφυλλος δρύς, πλατίτσα, Hungarian oak.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

ioannis.makris έγραψε:Το ενα απο τα τρια που σου εστειλα οντως δεν εριξε τα φυλλα του καθολου εγω εκανα μια μικρη αποφυλλωση για να το στειλω
Το ένα είχε φύλα επάνω του Ιωάννη...έχει ξυπνήσει και είναι όντως ήμερη βελανιδια, είδος ημιφυλοβολο γι αυτό και δεν έριξε τα φύλλα του. Το δεύτερο τώρα ξυπνάει και περιμένω να δω αν είναι ήμερη...αυτή όμως δεν είναι ήμερη....ούτε και φελλοφορος. Η μόνη ομοιότητα που βρίσκω είναι με την λευκή, αλλά τα φύλλα της λευκής όταν σκάνε είναι κόκκινα ενώ της δικιάς μου δεν είναι!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Το ενα απο τα τρια που σου εστειλα οντως δεν εριξε τα φυλλα του καθολου εγω εκανα μια μικρη αποφυλλωση για να το στειλω

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Ειναι πολύ νεαρό δτο δέντρο σου. Ισως θα μπορουσε να ειναι Quercus suber.
Είναι μικρουλακι ναι, ένα απ' τα δεντράκια που έλαβα φέτος απ τον φίλο Ιωάννη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
Harris έγραψε:Ειναι πολύ νεαρό δτο δέντρο σου. Ισως θα μπορουσε να ειναι Quercus suber.
Βέβαια είναι φυλλοβόλο οπότε δε νομίζω πως είναι suber.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από Harris »

Ειναι πολύ νεαρό δτο δέντρο σου. Ισως θα μπορουσε να ειναι Quercus suber.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναγνώριση είδους

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την αναγνώριση του είδους της βελανιδιάς αυτής;ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση