Μικρό πευκάκι

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Μικρό πευκάκι

Δημοσίευση από DsonPap »

Δεν φαίνετε μεγαλη η ζημια απο την φωτο τουλαχιστον.Τα πευκα αγαπουνε δροσερη κ σταθερη θερμοκρασια στη ριζα καθως κ καλο αερισμο της.Στην φωτο βλεπω το χωμα να ειναι μουσκεμα  στο κεντρο της γλαστρας κ παρατιρισα το πλακακι στο πατωμα του μπαλκονιου ... ανεβοκατεβαζει την θερμοκρασια στην γλαστρα καταστροφικα για το πευκο.Επισης δεν βλεπω ματια στις κορυφες του πευκου,εχεις κανει αλλες εργασιες?Μια ακομα φωτο πιο ζουμαριστη θα βοηθουσε!
Φιλικα παντα αρχαριος ειμαι κ εγω με τα πευκα!
Φροντισε αν εχεις μπαλκονι με βορειο βορειοανατολικο προσανατολισμο να το μεταφερεις εκει,να μην χτυπαει ο ηλιος στην γλαστρα κ στην ζεσταινει,βαλε ενα πιατακι γεματο βρυα απο τον τοπικο λοφο-βουνο αφρατα αφρατα κ βαλε την γλαστρα επανω τους τελος ποτισμα περιφερειακα για να αεριζετε το κεντρο της ριζομπαλας κ να την βοηθησεις να απλωσει.
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Topic author
Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Μικρό πευκάκι

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Ευχαριστώ πολύ θα κόψω τη λίπανση και θα δω.
Πάντως δε ποτίζετε συχνά.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μικρό πευκάκι

Δημοσίευση από Sim62 »

Δύσκολα τα πράγματα !!
Κόψε την λίπανση άμεσα.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Μικρό πευκάκι

Δημοσίευση από Lazorik »

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να λιπαίνεις αν το δέντρο δεν είναι υγιές. Από εκεί και πέρα, μπορεί να είναι θέμα υπερβολικού ή λίγου ποτίσματος (πιο πιθανό το πρώτο) ή μπορεί να έγινε κάποιο λάθος κατά τη συλλογή του και τώρα να δείχνει συμπτώματα. Στην τελευταία περίπτωση μάλλον δεν υπάρχει τίποτα να κάνεις.

Topic author
Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Μικρό πευκάκι

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Λοιπόν πριν από 4-5 μήνες μία φίλη από την Εύβοια μου είπε να μου φέρει ένα μικρό πευκάκι από το πατρικό της που είναι στα όρια του βουνού.
Εγώ μόλις το άκουσα έκανα κωλοτούμπες από την χαρά μου.
Η αλήθεια όμως είναι ότι όταν το είδα το λυπήθηκα που το έβαλα σε τέτοια περιπέτεια και μάλλον δε θα καταφέρω να το κρατήσω ζωντανό.
IMG_20180106_191039.jpg

 Μέχρι τώρα ήταν μια χαρά αλλά έχει αρχίσει να καφετίζουν τα φύλα του.
Καμιά ιδέα τι να κάνω γενικότερα;
Άρχισα να του βάζω λίπασμα να δω πως θα πάει.
15206234192462041261842.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση