ελια κορωνεικη

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: ελια κορωνεικη

Δημοσίευση από Lazorik »

Ψάξε φωτογραφίες από ελιές literati και γενικά από αυτό το στιλ και ίσως πάρεις κάποιες ιδέες.  Το σχήμα της σφεντόνας θα μπορούσε να διορθωθεί σε βάθος χρόνου αν μετατρέψεις το δεξί της μέρος σε συνέχεια του κορμού και το αριστερό σε κλαδί, πιο χαμηλό και πιο λεπτό.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ελια κορωνεικη

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα! Δε τίθεται θέμα ...καλών ή μη προδιαγραφών! Το δεντράκι σου είναι όντως μικρό ηλικιακά αλλά, έχει πολύ καλές προοπτικές να μεταμορφωθεί σε ένα όμορφο μπονσάι μικρού μεγέθους -σοχίν- με το κατάλληλο συρμάτωμα και την απαιτούμενη υπομονή! Εξάλλου οι ελιές είναι ιθαγενές είδος και αναπτύσσονται ταχύτατα, αρκεί να έχει την κατάλληλη φροντίδα!
Προσπάθησε να έρθεις σε μία από τις επόμενες συναντήσεις/workshop του φόρουμ και θα εκπλαγείς από την μεταμόρφωση!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
giwrgwspap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2018, 16:42
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ελια κορωνεικη

Δημοσίευση από giwrgwspap »

Καταλαβαινω οτι το δεντρο δεν εχει καλες προδιαγραφες . Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι οτι εαν πεταξει καποιο βλαστο χαμηλα στον κορμο να κοψω το υπολοιπο δεντρο και να ξεκινησω απο εκει που πεταξε εκ νεου

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: ελια κορωνεικη

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες Γιώργο
Και εγώ που είμαι καινούριος δεν έκανα και την τέλεια επιλογή σαν πρώτο δέντρο από άποψη κορμού. (Ελιά και εγώ)
Αλλά δε πειράζει το καλό είναι ότι αν έχεις υπομονή θα μπορέσεις να το διαμορφώσεις σιγά, σιγά.
Εξάλλου πιστεύω ότι όλοι εδώ το πρώτο δεντράκι το αγαπήσαμε πολύ άσχετα αν δεν τηρούσε τις καλύτερες προδιαγραφές.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ελια κορωνεικη

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το δέντρο σου είναι αρκετά νεαρό και.εχει σχήμα σφεντονας.
Δεν είναι καλή επιλογή αλλά.κατι θα το κάνουμε.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
giwrgwspap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2018, 16:42
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ελια κορωνεικη

Δημοσίευση από giwrgwspap »

Καλησπερα σας φιλοι μου κηπουροι. Αρχικα θελω να σας πω οτι  ειμαι πολυ νεος με το αθλημα αυτο,αλλα μου εχει τραβηξει αρκετα το ενδιαφερον. Πριν λιγο καιρο βρεθηκε στα χερια μου μια ελια κορωνεικη η οποια μαλιστα ειχε και καρπους. Την μεταμφυτεψα σε μια πιο μικρη γλαστρα,εκοψα ενα μερος απο τις ριζες και την κλαδεψα αρκετα. Μετα απο μερικες εβδομαδες ξεκινησε να πεταει νεους βλαστους. Φαινεται πως ειναι υγιες το δεντρο.θα ηθελα παρακαλω πολυ την γνωμη σας για το πως μπορω να το διαμορφωσω και αν γινεται να διαμορφωθει.
file.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author giwrgwspap for the post:
kavourdiris (09 Δεκ 2019, 23:26)
Rating: 7.14%
Απάντηση