προβλημα στις νερατζιες

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
giwrgwspap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2018, 16:42
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: προβλημα στις νερατζιες

Δημοσίευση από giwrgwspap »

Και εγω τα προηγουμενα που ειχα βαλει απο λεμονι ηταν. Δεν εχω βρει ακομη το γιατι

nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: προβλημα στις νερατζιες

Δημοσίευση από nikoudim »

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο με κουκούτσια από λεμόνι.Ειχα βάλει τρία κουκούτσια σε μια μεγάλη γλάστρα.Εχουν πέσει τα φύλλα τους αφού πρώτα κιτρίνισαν κι έμειναν τρία πράσινα κοτσάνια.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στις νερατζιες

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Εαν θες γράψε μερικά λόγια για σένα εδω: http://www.bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=42

Μάλλον έχεις μυκητες στο χώμα. Πρέπει να ποτισεις με μυκητοκτόνο. Ρώτα τον γεωπόνο σου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
giwrgwspap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Μαρ 2018, 16:42
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

προβλημα στις νερατζιες

Δημοσίευση από giwrgwspap »

Καλησπερα φιλοι μου κηπουροι. Εχω κατι νερατζιες φυτεμενες απο σπορο εδω και περιπου 2 μιση μηνες. Τα κουκουτσια φυτρωσαν βγηκαν τα δεντρακια και ενω αναπτυσοταν γρηγορα και καλα ξαφνικα παρατηρω οτι εχει σταματησει η αναπτυξη τους. Μεταμφυτεψα 3 απο αυτα σε μεγαλυτερα γλαστρα μηπως εφταιγε αυτο και μετα απο μερικες μερες βλεπω κιτρινισμα στα φυλλα τους. Ειναι η δευτερη φορα που προσπαθω να κανω νερατζιες απο κουκουτσι και παθαινω ακριβως το ιδιο πραγμα. Ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται. Προχτες τους εβαλα και σιδηρο μηπως φταιει αυτο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση