Συμβουλές για τριχρονο ficus ginseng.

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για τριχρονο ficus ginseng.

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Για αρχή θέλει κλάδεμα τα 2 κλαδιά που είναι κοντα στην "κοτσιδα". Το αλλο περιμετρικά χρειάζεται κλάδεμα. Προσοχη με το πότισμα και θέλει αλλαγή χώματος γιατι δεν ειναι κατάλληλο για τον φικο σου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Kaplanis_K.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Μαρ 2018, 18:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμβουλές για τριχρονο ficus ginseng.

Δημοσίευση από Kaplanis_K. »

[justify]Αγαπητοί όλοι, [/justify]
[justify]Καλό Πάσχα! [/justify]
[justify] Ηρθε στα χέρια μου αυτο το δέντρο και απο ποιον, απο την ελληνίδα μάνα(!) , της οποίας το πεισμα φτανει πια σε άπειρο παραγοντικό νούμερο (οι μαθηματικοι ας με συγχωρησουν   που τους ταραζω μέρες που είναι). Αυτο το πεισμα έφτασε ενα υγιέστατο κ απ τα ανθεκτικότερα φυτά, σε σημείο ήπιας ανησυχίας. Εμμονικο ποτισμα ειναι το μονο που παραδεχτηκε. Μικρο το κακό αλλά θα μπορούσε να είναι κ ανύπαρκτο. [/justify]
[justify] Στις φωτογραφίες βλέπετε το ημισκιερο μέρος που βρισκόταν μέχρι τώρα, στην Αθήνα. Τα φύλλα που έβοσκαν ελεύθερα τα έδιωξα φυσικά όπως κ λιγο απ τον όγκο των κίτρινων αλλά όλα απο λιγο περιμένοντας τις συμβουλες σας, μιας κ μιλάμε για ένα δεντράκι προς τον τέταρτο χρονο του πια κ εμένα η εμπειρία μου απεχει αρκετά για να πάρω την ευθύνη ολοκληρωτικά. Σίγουρα το περιττό πότισμα κόπηκε εδώ κ μια εβδομάδα κ απο αύριο ετοιμαζεται γλάστρα κ χώμα με ενα σωστο υπόστρωμα. [/justify]
[justify] Κατα τ' αλλα,  αναμενω τις κατευθύνσεις σας όσον αφορά τα επομενα βηματα. Λεω να το εχω εξω σε σκιερο μερος με αρκετη αντηλια κατα τη διαρκεια της μερας(εγω μένω Θεσσαλονίκη, επισης)  . Πάντως δηλώνω  ενθουσιασμένος που εκτός απο το δικό μου νεαρό δεντράκι, τα Έφερε  η τύχη ώστε να διαχειριστω κ ενα λιγο μεγαλύτερο ταυτόχρονα. [/justify]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση