ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από RiaDr »

Γεια σου Βασίλη και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Το δεντράκι σου είναι όμορφο και υγιές, με λίγη καλή θέληση μπορείς να το διατηρήσεις χαρούμενο. Τα βασικά στα είπαν τα παιδιά, αν πάντως καταφέρεις να είσαι εδώ στις 18/5 θα είναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις πώς γίνονται κάποια πράγματα και ν' αποφύγεις τα λάθη. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από Harris »

katemas έγραψε:καλημέρα στην παρέα .. παιδιά μόλις γύρισα στα πάτρια εδάφη .. λέω σήμερα να αλλάξω το χώμα στο δεντράκι μου .. τι χώμα κυρίως να ζητήσω ? το μείγμα θα το κάνω μονος μου ?[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/29.gif[/img]
Γιατι δεν περιμένεις για τις 18/5 αφου θα εισαι εδω να την κανουμε παρέα; Επειδη η μεταφυτευση δεν ειναι τοσο απλη διαδικασια καλο θα ηταν την πρωτη φορα εστω να την κανεις με ατομα που εχουν πείρα. ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
katemas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Μάιος 2013, 17:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από katemas »

καλημέρα στην παρέα .. παιδιά μόλις γύρισα στα πάτρια εδάφη .. λέω σήμερα να αλλάξω το χώμα στο δεντράκι μου .. τι χώμα κυρίως να ζητήσω ? το μείγμα θα το κάνω μονος μου ?[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/29.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από Vasilhs »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από Harris »

katemas έγραψε:σας ευχαριστώ πολύ ... από επαρχία είμαι ... υπάρχει ένα ενδεχόμενο να ανεβώ αθηνα στις 18 του μηνα για κάτι προσωπικές δουλειές... αν ανεβώ σίγουρα θα σας επισκεφτώ ...για την αλλαγή χώματος χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο ? ... και αν είναι δυνατόν να το άφηνα στο ίδιο γλαστράκι .. αυτό είναι εφικτό ?


Εαν ερθεις στις 18/5 τοτε να το φέρεις θα εχω φερει και χωμα να το μεταφυτεύσουμε.
Εαν θες γράψε μερικα λογια εδω: http://www.bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=42
για να γνωριζομαστε καλυτερα! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
katemas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Μάιος 2013, 17:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από katemas »

σας ευχαριστώ πολύ ... από επαρχία είμαι ... υπάρχει ένα ενδεχόμενο να ανεβώ αθηνα στις 18 του μηνα για κάτι προσωπικές δουλειές... αν ανεβώ σίγουρα θα σας επισκεφτώ ...για την αλλαγή χώματος χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο ? ... και αν είναι δυνατόν να το άφηνα στο ίδιο γλαστράκι .. αυτό είναι εφικτό ?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από karesansui »

Ο Χάρης σου είπε το όνομα του δέντρου σου!
( το "ίτσιαν" που αντελήφθηκες, μάλλον προέρχεται απο το μισο άκουσμα της λέξης "φτελίτσα")
Αν μένεις Αθήνα, έλα στην συνάντηση της 18ης Μαίου με το δεντράκι σου!
Θα σε βοηθήσουμε να το κάνεις αγνώριστο!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον!
Το δέντρο σου είναι Ulmus / Elm στην Ελλάδα το ονομάζουμε Φτελιά.
Είναι εύκολο δέντρο απλά απο τις φωτογραφιες το δέντρο σου θελει συγκεκριμένη φροντίδα όπως αλλαγή χώματος γιατι έχει 'πνιγεί' μέσα στο γλαστρακι-ποτ.

Ακόμα στο πότισμα θέλει προσοχή και το πυρεξ που εχεις απο κάτω να μην γεμιζει με νερο και να καλυπτει ολο το γλαστρακι μέχρι επάνω.
Θα το ποτίζεις οταν θα στεγνωνει το χώμα του. (αν και θα μπορουσες να κανεις μια μεταφυτευση χωρις να πειραξει την ριζα του... Εαν θες να σου πουμε πως να το κανεις.)

Φυσικα να το εχεις σε φωτεινό μέρος (στον ισκιο οχι στον Ηλιο) και εαν ειναι να ειναι εκτος σπιτιου.

Αυτα τα λιγα για αρχή.
:)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς ήρθες!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από karesansui »

Να τις δούμε πρώτα και ενδεχομένως να σου πούμε...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
katemas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Μάιος 2013, 17:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σας καλωσορίζω ...

Δημοσίευση από katemas »

παρακάτω βάζω φωτογραφίες από το δεντράκι μου .. ξέρεις κάποιος τι είδους δεντρο είναι ? κάτι σαν "ιτσιαν" μου είπαν αν δε κάνω λάθος ... υπάρχει κάτι τέτοιο ?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από karesansui »

Γειά σου Βασίλη κι ευχαριστούμε που μάς ...καταδέχτηκες!!
Καλορρίζικο το δεντράκι σου!
Θα σε βοηθήσουμε να τα βγάλεις πέρα με την φροντίδα του και που ξέρεις; μπορεί να σε κάνουμε να αγαπήσεις τόσο πολύ τα μπονσάι και να δίνεις και σύ τις συμβουλές σου στους νεώτερους μετά απο σύντομο χρόνο!
Μόνο σε παρακαλώ, όσο βοήθεια και να θέλεις μην το ...φωνάζεις χρησιμοποιώντας κεφαλαιογράμματη γραφή!!
(διάβασε εδώ μόλις βρείς χρόνο
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=41&t=4 )

Καλώς όρισες!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
katemas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Μάιος 2013, 17:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ...

Δημοσίευση από katemas »

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙ ΒΟΝΣΑΙ..ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ... ΒΑΣΙΛΗΣ
Απάντηση