"Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από sinaf »

Καλωσήρθες στην παρέα.

Κατανοώ ότι εξ όψεως τα κριτήρια για πρόσβαση στη βιβλιοθήκη του φόρουμ φαίνονται αυστηρά, αλλά θεωρώ ότι δεν θα μπορούσε να ισχύει και κάτι άλλο, για τον απλό λόγο ότι κατά την άποψή μου αποτελεί ένα κίνητρο προς τα νέα μέλη για πιο ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ.

Σημειώνω ότι ο υποφαινόμενος δεν έχει πλήρη πρόσβαση στη βιβλιοθήκη, αλλά συνιστά αυτό σοβαρό λόγο που περιορίζει τη διάθεση και τη δυνατότητα ενός μέλους να επεκτείνει τις γνώσεις του; Τα post των φίλων του φόρουμ και οι επιμέρους κατηγορίες στις οποίες αυτά αναρτώνται δεν συνιστούν μία ανοικτή πηγή γνώσης; Μήπως η εμπειρία που αποτυπώνεται σε μία παρουσίαση, μία συμβουλή για την επίλυση μία απορίας ή την αντιμετώπιση ενός προβλήματος, δεν συνιστούν επίσης μία γνώση που μεταφέρεται ελεύθερα στα μέλη του φόρουμ.

Από τους λίγους μήνες συμμετοχής μου στο φόρουμ και τις δραστηριότητές του, σε διαβεβαιώνω ότι εχω δει έναν και μόνο βασικό κανόνα που αποτελεί δομικό στοιχείο για τη λειτουργία του φόρουμ και ο οποίος συνοψίζεται με μία λέξη: Αλληλοβοήθεια.

Επομένως, υπομονή διότι η ίδια η τέχνη των μπονσάι δεν φείδεται κανόνων, αλλά αυτοί βρίσκονται εκεί για να σκιαγραφήσουν κάποια όρια και στην πραγματικότητα είναι η ίδια η θέληση του δημιουργού που καθορίζει εάν υπάρχει αναγκαιότητα τήρησης των κανόνων ή όχι... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]

Φιλικά και αναμένουμε να μας συστήσεις σιγά σιγά και τα δεντράκια σου, αφού αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές σε κάθε ανάρτηση.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... smilie.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φιλόλογος να υποθέσω?
(Όχι ότι παίζει ρόλο)...

Κι ο δικός μου χρόνος είναι λίγος (γενικώς...). Τις περισσότερες ημέρες νιώθω οτι θα ήμουν ευχαριστημένος εάν η μέρα μου είχε τουλάχιστον άλλες 24 ώρες..! Στην παρούσα φάση, εν αδεία ευρισκόμενος γαρ, έχω την πολυτέλεια να αφιερώνω λίγο περισσότερο χρόνο σ' αυτά που πραγματικά μου αρέσουν κι αγαπώ, εξ ου και η δυνατότητα για εγγραφή κατ' αρχήν (: ... κυριολεκτικά για πρώτη φορά στην ζωή μου!) σ' ένα forum που παρακολουθώ αποσπασματικά εδώ κι ένα εξάμηνο, εξ ου και η πολυτέλεια να καταγράφω αναλυτικά τα επιχειρήματά μου.

Ανέβασα ήδη την πρώτη φωτογραφία και το πρώτο μου δεντράκι, ένα μικρό πυξάρι. Δές το και πες μου την γνώμη σου.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Οκτ 2015, 19:11 --
Νικολας72 έγραψε:Φιλόλογος να υποθέσω?
(Όχι ότι παίζει ρόλο)...

Κι ο δικός μου χρόνος είναι λίγος (γενικώς...). Τις περισσότερες ημέρες νιώθω οτι θα ήμουν ευχαριστημένος εάν η μέρα μου είχε τουλάχιστον άλλες 24 ώρες..! Στην παρούσα φάση, εν αδεία ευρισκόμενος γαρ, έχω την πολυτέλεια να αφιερώνω λίγο περισσότερο χρόνο σ' αυτά που πραγματικά μου αρέσουν κι αγαπώ, εξ ου και η δυνατότητα για εγγραφή κατ' αρχήν (: ... κυριολεκτικά για πρώτη φορά στην ζωή μου!) σ' ένα forum που παρακολουθώ αποσπασματικά εδώ κι ένα εξάμηνο, εξ ου και η πολυτέλεια να καταγράφω αναλυτικά τα επιχειρήματά μου.

Ανέβασα ήδη την πρώτη φωτογραφία και το πρώτο μου δεντράκι, ένα μικρό πυξάρι. Δές το και πες μου την γνώμη σου.

http://www.bonsaiforum.gr/posting.php?m ... =9&p=54975
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από RiaDr »

Ομολογώ πως δεν είχα τον χρόνο (και το κουράγιο) να διαβάσω αναλυτικά όλες τις μακροσκελείς απαντήσεις που ακολούθησαν (δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ όντως πιέζομαι πολύ χρονικά τελευταία, τον χρόνο εδώ τον ξεκλέβω απ' τη δουλειά κι απ' την ξεκούρασή μου, με αυτή ακριβώς τη σειρά). Παρά ταύτα, Νικόλα, χαίρομαι που κρατάμε ένα επίπεδο συζήτησης υψηλό και χαίρομαι που σε καλωσορίζουμε εκ νέου, αφήνοντας τη... φιλολογία (δεν περίμενα πως θα το έλεγα ποτέ αυτό!) και περνώντας στην ουσία του θέματος και την πράξη.

Άνοιξε αν θέλεις νέα θέματα για να μας παρουσιάσεις όποια δέντρα σου επιθυμείς και ευχαρίστως να σου πούμε τη γνώμη/ τις ιδέες μας γι' αυτά. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Harris »

Ωραία Νικόλα. Άρα πάμε στο επόμενο στάδιο! Δεν ανεβάζεις μερικά από τα δέντρα σου; Το κάθε ένα δέντρο σου σε νεο θέμα για να μην "χαθούμε". :) Καλή αρχή εύχομαι.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από iohokahey »

Μονο το σκαναρισμα δεν εγραψες νικολα!!χεχε!

Αρχαιοτητα;μονο στον στρατο πλεον!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

iohokahey έγραψε:Παμε απο την αρχη λοιπον..καλως ορισες νικολα στην ομορφη παρεα μας,οπου δεν μας ενδιαφερει να διακριθουμε ουτε να βγαλουμε χρηματα, μα να ανταλλαξουμε αποψεις, να βοηθηθουμε και να βοηθησουμε!
Σε διαβεβαιω οτι ολα τα μελη θα σε βοηθησουν μετα χαρας..
Οσο για τους κανονες της βιβλιοθηκης μας,προσωπικα συμφωνω με αυτους διοτι λειτουργουν και ως μπουσουλας για ενα νεο μελος , με οτι αυτο συνεπαγεται..

Καλώς σε βρήκα Γιώργο,

Δεν διαφωνώ πουθενά και κυρίως ως προς την όμορφη παρέα. Αν δεν ήταν όμορφη, δεν θα με συγκινούσε τόσο που να ξεκινήσω (για πρώτη φορά στην ζωή μου) και μάλιστα εντατικά την προσπάθεια να ενταχτώ. Διαβάζω εδώ και μήνες αποσπάσματα από την δραστηριότητά σας και ομολογώ πως αρκετές φορές την ζήλεψα (με την καλή έννοια -που λέει κι ο Ψινάκης- το εννοώ για να μην παρεξηγηθώ και σ' αυτό...).

Όσο για τους κανόνες, σαφώς και πρέπει να υπάρχουν τόσοι όσοι χρειάζοντια για να διασφαλίζονται κάποια ελάχιστα όρια αξιοπρεπούς συνύπαρξης κι ανταλλαγής απόψεων. Όμως σε ότι αφορά την διακίνηση των γνώσεων και των πληροφοριών, πιστεύω οτι μπούσουλας μπορεί να είναι μόνο η ελευθερία, γιατί μόνο έτσι μπορεί να προωθηθεί ο στόχος του forum που από όσο αντιλαμβάνομαι δεν είναι άλλη από την αλληλέγγυα συνύπαρξη και συνεύρεση ανθρώπων που μοιράζονται τουλάχιστον ένα πραγμα: την αγάπη τους για το bonsai.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 30 Σεπ 2015, 22:50 --
karesansui έγραψε:Όποιος συλλογάται ελευθέρα, συλλογάται καλά. Αυτό έγραψε ο στοχαστής και επαναστάτης συμπατριώτης (;) σου Ρήγας Βελεστινλής. Είχε και έχει απόλυτο δίκιο!
Πλην ομως scripta manent * Νικόλας 72.
Συμπαθής η προσπάθεια να απαλύνεις την αλγεινή εντύπωση της πρώτης δημοσίευσής σου.
Θα αρκούσε μια απλή αντιπαραβολή των έξη (6) επεξηγηματικών(;) παραγράφων της, ούτως ειπείν χαριτολογώντας, δευτερολογίας σου με την προηγούμενη για να διαπιστωθεί πως δεν υπήρξε η παραμικρή παρεξήγηση των γραφομένών σου και όλων όσων καταμαρτυρούσες στο σύνολο του φόρουμ δηλαδή, δομές οργάνωσης, λειτουργικότητας κ.ο.κ. Θα ήταν εύκολο να το κάνω, αλλά το θεωρώ ανιαρό και χάσιμο πραγματικού και όχι εικονικού χρόνου.
Σκεπτόμενος κι εγώ ελεύθερα θα ήθελα στο σημείο αυτό να κάνω μια παρατήρηση. Ο τίτλος της δημοσίευσής σου στο θέμα: λίγα λόγια για.σας, ειναι παρενθετικός ( "Καλώς σας βρήκα φίλοι " ). Απορώ μεν, ρητορικά δε και ο καθένας ας εξάγει τα συμπεράσματά του.
Κλείνω ...αποφθεγματικά όπως άρχισα με τα λόγια ενος μεγάλου ευρωπαίου Διαφωτιστή:
Διαφωνώ με αυτό που λές, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λές.

* Verba volant, scripta manent. (Μτφρ, τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν)



Αγαπητέ Kerasansui,

τόσο ο Ρήγας όσο και ο Βολταίρος υπήρξαν πράγματι μεγάλοι στοχαστές, τα διδάγματα των οποίων ελάχιστα απασχολούν δυστυχώς την πλειοψηφία των συμπατριωτών μας. Δεν επιτίθεμαι σε κανένα, δεν προσπαθώ να επιβάλω την γνώμη μου σε κανέναν αλλά και διατηρώ το δικαίωμα να έχω άποψη και να επιχειρηματολογώ.
Και ΝΑΙ, είναι αρκετά πιο φιλελεύθερη άποψη από αυτή που επικρατεί ως πολιτική στο forum, δηλαδή περιοριστικός έλεγχος στο πόσος όγκος και τί είδους πληροφόρηση είναι διαθέσιμη για το καθένα. Η ισότητα στην πρόσβαση στην γνώση δεν μπορεί να ισοπεδώνει τα πάντα. Αυτό δεν σημαίνει πως αγνοώ την ουσιαστική δουλειά που έχουν ρίξει κάποιοι απ' όλους, ούτε ότι την αμφισβητώ ή την υποτιμώ. Αντιθέτως την τιμώ δηλώνοντας το ενδιαφέρον μου να μάθω από αυτούς που ξεκίνησαν νωρίτερα από μένα το ταξίδι.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Οκτ 2015, 07:04 --
Harris έγραψε:Νικολά καλησπέρα και πάλι. Δεν μου απαντησες πως πιστεύεις ότι θα ήταν πιο "σωστό" σαν πολιτική να είχε η βιβλιοθήκη μας;
Κανείς δεν είναι τέλειος και προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι στο φόρουμ και στην βιβλιοθήκη.
Δεν μας ενδιαφέρει να είμαστε 100 ή 1000 άτομα θέλουμε μια καλή παρεα.
Ή πολιτική που έχουμε τώρα μπορεί να μην είναι η καλύτερη αλλά την έχουμε σκεφτεί αρκετά.
Δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει. :)

Γειά σου Harris,

Αν και έχω ήδη γράψει επιχειρηματολογώντας τεκμηριωμένα την άποψή μου, ωστόσο θα σου απαντήσω όσο πιο συνοπτικά μπορώ:

1. Απόλυτη ελευθερία στην πρόσβαση στην γνώση.
[άλλωστε γι' αυτό τον σκοπό -λογικά...- κάθισαν κάποιοι άνθρωποι και σχεδίασαν αυτό το forum, και κάποιοι άλλοι έβγαλαν τα ματάκια τους για να μεταφράσουν ή να γράψουν εκ νέου άρθρα στα οποία εγκλωβίζουν γνώση και εμπειρία: για να βοηθήσουν κάποιους άλλους!]

2. Σαφές πλαίσιο αποδοχής ή όχι ενός νέου μέλους.
[δηλαδή αντί του περάστε κόσμε αλλά με περιορισμένες δυνατότητες, φιλτράρω την είσοδο σε όσους πιστεύω οτι είναι σοβαροί, με συγκεκριμένα κριτήρια που μία επιτροπή του forum ελέγχει, και με διαδικασία γνωστή και φανερή: π.χ. για να μπει νέο μέλος θα πρέπει να έχει τουλάχιστον τόσα δέντρα, ή να στείλει μία αίτηση όπου θα απαριθμούνται συγκεκριμένες πληροφορίες -οι οποίες στην συνέχεια αξιολογούνται- κλπ]

3. Κανόνες "συμπεριφοράς" αφού γίνει κάποιος μέλος.
[σαφώς και πρέπει να ελέγχεται η κοσμιότητα και η αξιοπρεπής συνύπαρξη των μελών και η εντός πλαισίων επικοινωνία]

4. Κατάργηση του προνομίου βάση κριτηρίου "αρχαιότητας".
[εάν έχει φιλτράρει η επιτροπή ορθά την είσοδο των νέων μελών, δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης της αρχαιότητας. Άλλωστε η αρχαιότητα ως τεκμήριο διάκρισης έχει ξεπεραστεί εδώ και δεκαετίες. Ίση πρόσβαση σε όλα τα μέλη, γιατί πλέον δεν υπάρχει λόγος να κρατά η κοινότητα δύο μέτρα και δύο σταθμά για τα μέλη της. Περισσότερη πρόσβαση στην γνώση, σημαίνει μεγαλύτερες δυνατότητες ανάπτυξης του δημιουργικού τελέντου -το οποίο εξερευνά το νέο μέλος- άρα τελικά περισσότερη δημιουργία, άρα περισσότερες αναρτήσεις...]

Αυτά για αρχή...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:
Άρα το θέμα θεώρησέ το λήξαν έτσι κι αλλιώς..! Κοντοχωριανός λέγοντας..???

Λάρισα. Έχεις π.μ (προσωπικό μήνυμα)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:
Νικολας72 έγραψε: Δεν είχα κριτική διάθεση σήμερα, απλώς με πείραξε που ενώ έχω περιβάλει με πολύ μεράκι αυτή την απόπειρα να έρθω κοντά με το αντικείμενο, μου κόβονται τα φτερά. Απ' την άλλη, όμως νομίζω πως έχω ένα δίκιο. γιατί εάν πραγματικά θέλει κανείς περισσότερους ανθρώπους μέσα στο forum και ενεργούς, πρέπει να τους δώσει όλα τα εφόδια που μπορεί έτσι ώστε οι πρώτες κιόλας προσπάθειες να είναι επιτυχημένες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο απ' την προσωπική υπερηφάνεια για ένα δημιούργημα. Όταν παλεύεις κάτι και βλέπεις οτι δεν είσαι και πολύ καλός σ' αυτό, θα το παλέψεις μία, δύο, τρείς. Κάποια στιγμή θα τα παρατήσεις απογοητευμένος που ενδεχομένως ξόδεψες κάμποσα λεφτά και σίγουρα κάποιο χρόνο για κάτι που -όπως αποδεικνύεται- δεν τό 'χεις..! Ενώ εάν έχεις όλα τα εφόδια και πετύχεις στις πρώτες σου προσπάθειες, τότε η επιτυχία σε ατσαλώνει, και το hobby γίνεται σύντροφος ζωής. Και δεν υπάρχει τίποτα που να θέλει να επιδείξει κανείς περισσότερο από τις επιτυχίες του.

Αγαπητέ κοντοχωριανέ Νικόλα καλωσήλθες στο φόρουμ. Εύχομαι να βαρεθείς να διαβάζεις. Σίγουρα έκανες εντυπωσιακή είσοδο αλλά από ένα σημείο και μετά... "το πολύ το Κυρ΄ελέησον το βαριέται κι΄ο Θεός". Ξεπέρασε τον προσωρινό αποκλεισμό σου από ορισμένα άρθρα της βιβλιοθήκης και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολύ ενδιαφέροντα και τα ανοικτά. Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο δραστήριος όσο σήμερα πολύ σύντομα θα παρακάμψεις το ζήτημα . Στα διάφορα topics επίσης θα βρείς πληθώρα πληροφοριών, παρουσιάσεων και κάθε είδους συζητήσεις που θα σου φανούν χρήσιμες (Αν και εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να βρείς και κάνένα "Αχ καλέ τι ωραίο αυτό που εφτιαξες"). Όπως θα διαπιστώσεις εδώ στο φόρουμ συζητάμε πολύ, ότι απασχολεί τον καθένα σχετικά με τα bonsai, για αυτό αν υπάρχει κάτι που σε απασχολεί απλά ανέβασέ το.
Την παραπάνω άποψή σου περί αποτυχιών και επιτυχιών την βρίσκω λάθος όσον αφορά την καλλιέργεια των bonsai. Όσο καλά και αν προετοιμαστείς θεωρητικά (και στο κομμάτι της σωστής καλλιέργειας, αλλά και στο καλλιτεχνικό κομμάτι της διαμόρφωσης ενός bonsai) , ένα πράγμα μπορώ να σου υποσχεθώ. ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΔΕΝΤΡΑ !!! Είτε γιατί θα κάνεις λάθη από βιασύνη, άγνοια ή κακή πληροφόρηση, είτε γιατί θα αντιμετωπίσεις κάποιον κακούργο μύκητα που θα εκφράσει την παγερή του αδιαφορία για τον χρόνο που διάθεσες ή για τα όνειρα που έκανες για κάποιο δεντράκι. Αφού λοιπόν, αν ασχοληθείς σοβαρά με τα bonsai, θα χάσεις που θα χάσεις δέντρα, κοίτα να μάθεις απ΄αυτό.
Και αφού είσαι και άνθρωπος των επιχειρήσεων και εσύ και οι υπόλοιποι φίλοι που συζητήσατε σήμερα είχατε και λίγο φιλοσοφική διάθεση θα έχεις ακούσει αυτό που λέει πως οι πιο αποτυχημένοι τελικά στον τομέα τους είναι συνήθως αυτοί που στο ξεκίνημά τους ήταν αλάνθαστοι.

Φίλε μου Sim62,
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,

Και πραγματικά δεν θα μπορούσα να συμφωνώ μαζί σου περισσότερο, ως προς το πολύ το "κυρ' ελέησον..." Εγώ τουλάχιστον, από τις πρώτες τρεις απαντήσεις αισθάνομαι οτι δεν ξοδεύω αλλά σπαταλάω χρόνο. Γι' αυτό και μετάνιωσα που διεκδίκησα κάτι που από πεποίθηση πίστευα (προφανώς εσφαλμένα κατά την άποψη άλλων) ότι θα έπρεπε να υφίσταται εξ ορισμού σ' ένα forum στο internet: απόλυτη ελευθερία διακίνησης ιδεών και γνώσεων και απόλυτη αλληλεγγύη προς τους νεώτερους που ψάχνονται με πάθος για το hobbby. Αποδέχομαι την υφιστάμενη κατάσταση αφού έτσι κι αλλιώς δεν είναι στο χέρι μου (ούτε στις προθέσεις μου) να το αλλάξω, αλλά διατηρώ την ελευθερία της γνώμης μου την οποία μάλιστα τεκμηριώνω με επιχειρήματα ισχυρά (θέλω να πιστεύω).

Το ξέρω οτι μπορεί να μην καταφέρω να φτιάξω τελικά περισσότερα bonsai απ' όσα θα χάσω. Το ξέρω πως όση προετοιμασία και να κάνεις, ποτέ δεν μπορεί να αποδειχτεί ικανή να αντιμετωπίσεις το "αστάθμιτο παράγοντα". Όμως αυτό διαμορφώνει ένα υψηλό συνολικά επίπεδο δυσκολίας για το όλο εγχείρημα. Κι εγώ στα δύσκολα έχω μάθει να παλεύω μόνο με προετοιμασία. Άλλωστε το θέμα είναι όχι να μην χάσεις δέντρα από κινδύνους που δεν μπορείς να υπολογίσεις, αλλά να γλιτώσεις ό,τι μπορείς παίρνοντας τα μέτρα σου... Δεν φοβάμαι μην κάνω λάθος. Άλλωστε μεγάλωσε με τον Βασίλη Παπακωσταντίνου να φωνάζει "άσε με να κάνω λάθος"... Το λάθος ειναι για μένα μέρος της διαδικασίας μάθησης. Όμως, να κάνω λάθη σε πράγματα που τα παλεύω στην σωστή κατεύθυνση είναι κάτι άλλο, θέλει να αναπτύξεις περισσότερο τις τεχνικές σου δεξιότητες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συρθώ, είναι το λάθος που θα μπορούσα να αποφύγω έχοντας σωστή πληροφόρηση...

Άρα το θέμα θεώρησέ το λήξαν έτσι κι αλλιώς..! Κοντοχωριανός λέγοντας..???

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 30 Σεπ 2015, 21:38 --
Sim62 έγραψε:
Νικολας72 έγραψε: Δεν είχα κριτική διάθεση σήμερα, απλώς με πείραξε που ενώ έχω περιβάλει με πολύ μεράκι αυτή την απόπειρα να έρθω κοντά με το αντικείμενο, μου κόβονται τα φτερά. Απ' την άλλη, όμως νομίζω πως έχω ένα δίκιο. γιατί εάν πραγματικά θέλει κανείς περισσότερους ανθρώπους μέσα στο forum και ενεργούς, πρέπει να τους δώσει όλα τα εφόδια που μπορεί έτσι ώστε οι πρώτες κιόλας προσπάθειες να είναι επιτυχημένες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο απ' την προσωπική υπερηφάνεια για ένα δημιούργημα. Όταν παλεύεις κάτι και βλέπεις οτι δεν είσαι και πολύ καλός σ' αυτό, θα το παλέψεις μία, δύο, τρείς. Κάποια στιγμή θα τα παρατήσεις απογοητευμένος που ενδεχομένως ξόδεψες κάμποσα λεφτά και σίγουρα κάποιο χρόνο για κάτι που -όπως αποδεικνύεται- δεν τό 'χεις..! Ενώ εάν έχεις όλα τα εφόδια και πετύχεις στις πρώτες σου προσπάθειες, τότε η επιτυχία σε ατσαλώνει, και το hobby γίνεται σύντροφος ζωής. Και δεν υπάρχει τίποτα που να θέλει να επιδείξει κανείς περισσότερο από τις επιτυχίες του.

Αγαπητέ κοντοχωριανέ Νικόλα καλωσήλθες στο φόρουμ. Εύχομαι να βαρεθείς να διαβάζεις. Σίγουρα έκανες εντυπωσιακή είσοδο αλλά από ένα σημείο και μετά... "το πολύ το Κυρ΄ελέησον το βαριέται κι΄ο Θεός". Ξεπέρασε τον προσωρινό αποκλεισμό σου από ορισμένα άρθρα της βιβλιοθήκης και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολύ ενδιαφέροντα και τα ανοικτά. Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο δραστήριος όσο σήμερα πολύ σύντομα θα παρακάμψεις το ζήτημα . Στα διάφορα topics επίσης θα βρείς πληθώρα πληροφοριών, παρουσιάσεων και κάθε είδους συζητήσεις που θα σου φανούν χρήσιμες (Αν και εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να βρείς και κάνένα "Αχ καλέ τι ωραίο αυτό που εφτιαξες"). Όπως θα διαπιστώσεις εδώ στο φόρουμ συζητάμε πολύ, ότι απασχολεί τον καθένα σχετικά με τα bonsai, για αυτό αν υπάρχει κάτι που σε απασχολεί απλά ανέβασέ το.
Την παραπάνω άποψή σου περί αποτυχιών και επιτυχιών την βρίσκω λάθος όσον αφορά την καλλιέργεια των bonsai. Όσο καλά και αν προετοιμαστείς θεωρητικά (και στο κομμάτι της σωστής καλλιέργειας, αλλά και στο καλλιτεχνικό κομμάτι της διαμόρφωσης ενός bonsai) , ένα πράγμα μπορώ να σου υποσχεθώ. ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΔΕΝΤΡΑ !!! Είτε γιατί θα κάνεις λάθη από βιασύνη, άγνοια ή κακή πληροφόρηση, είτε γιατί θα αντιμετωπίσεις κάποιον κακούργο μύκητα που θα εκφράσει την παγερή του αδιαφορία για τον χρόνο που διάθεσες ή για τα όνειρα που έκανες για κάποιο δεντράκι. Αφού λοιπόν, αν ασχοληθείς σοβαρά με τα bonsai, θα χάσεις που θα χάσεις δέντρα, κοίτα να μάθεις απ΄αυτό.
Και αφού είσαι και άνθρωπος των επιχειρήσεων και εσύ και οι υπόλοιποι φίλοι που συζητήσατε σήμερα είχατε και λίγο φιλοσοφική διάθεση θα έχεις ακούσει αυτό που λέει πως οι πιο αποτυχημένοι τελικά στον τομέα τους είναι συνήθως αυτοί που στο ξεκίνημά τους ήταν αλάνθαστοι.

Φίλε μου Sim62,
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,

Και πραγματικά δεν θα μπορούσα να συμφωνώ μαζί σου περισσότερο, ως προς το πολύ το "κυρ' ελέησον..." Εγώ τουλάχιστον, από τις πρώτες τρεις απαντήσεις αισθάνομαι οτι δεν ξοδεύω αλλά σπαταλάω χρόνο. Γι' αυτό και μετάνιωσα που διεκδίκησα κάτι που από πεποίθηση πίστευα (προφανώς εσφαλμένα κατά την άποψη άλλων) ότι θα έπρεπε να υφίσταται εξ ορισμού σ' ένα forum στο internet: απόλυτη ελευθερία διακίνησης ιδεών και γνώσεων και απόλυτη αλληλεγγύη προς τους νεώτερους που ψάχνονται με πάθος για το hobbby. Αποδέχομαι την υφιστάμενη κατάσταση αφού έτσι κι αλλιώς δεν είναι στο χέρι μου (ούτε στις προθέσεις μου) να το αλλάξω, αλλά διατηρώ την ελευθερία της γνώμης μου την οποία μάλιστα τεκμηριώνω με επιχειρήματα ισχυρά (θέλω να πιστεύω).

Το ξέρω οτι μπορεί να μην καταφέρω να φτιάξω τελικά περισσότερα bonsai απ' όσα θα χάσω. Το ξέρω πως όση προετοιμασία και να κάνεις, ποτέ δεν μπορεί να αποδειχτεί ικανή να αντιμετωπίσεις το "αστάθμιτο παράγοντα". Όμως αυτό διαμορφώνει ένα υψηλό συνολικά επίπεδο δυσκολίας για το όλο εγχείρημα. Κι εγώ στα δύσκολα έχω μάθει να παλεύω μόνο με προετοιμασία. Άλλωστε το θέμα είναι όχι να μην χάσεις δέντρα από κινδύνους που δεν μπορείς να υπολογίσεις, αλλά να γλιτώσεις ό,τι μπορείς παίρνοντας τα μέτρα σου... Δεν φοβάμαι μην κάνω λάθος. Άλλωστε μεγάλωσε με τον Βασίλη Παπακωσταντίνου να φωνάζει "άσε με να κάνω λάθος"... Το λάθος ειναι για μένα μέρος της διαδικασίας μάθησης. Όμως, να κάνω λάθη σε πράγματα που τα παλεύω στην σωστή κατεύθυνση είναι κάτι άλλο, θέλει να αναπτύξεις περισσότερο τις τεχνικές σου δεξιότητες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συρθώ, είναι το λάθος που θα μπορούσα να αποφύγω έχοντας σωστή πληροφόρηση...

Άρα το θέμα θεώρησέ το λήξαν έτσι κι αλλιώς..! Κοντοχωριανός λέγοντας..???
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Harris »

Νικολά καλησπέρα και πάλι. Δεν μου απαντησες πως πιστεύεις ότι θα ήταν πιο "σωστό" σαν πολιτική να είχε η βιβλιοθήκη μας;
Κανείς δεν είναι τέλειος και προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι στο φόρουμ και στην βιβλιοθήκη.
Δεν μας ενδιαφέρει να είμαστε 100 ή 1000 άτομα θέλουμε μια καλή παρεα.
Ή πολιτική που έχουμε τώρα μπορεί να μην είναι η καλύτερη αλλά την έχουμε σκεφτεί αρκετά.
Δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξει. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από iohokahey »

Παμε απο την αρχη λοιπον..καλως ορισες νικολα στην ομορφη παρεα μας,οπου δεν μας ενδιαφερει να διακριθουμε ουτε να βγαλουμε χρηματα, μα να ανταλλαξουμε αποψεις, να βοηθηθουμε και να βοηθησουμε!
Σε διαβεβαιω οτι ολα τα μελη θα σε βοηθησουν μετα χαρας..
Οσο για τους κανονες της βιβλιοθηκης μας,προσωπικα συμφωνω με αυτους διοτι λειτουργουν και ως μπουσουλας για ενα νεο μελος , με οτι αυτο συνεπαγεται..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

CaptainAmerica έγραψε:Καλησπέρα Νικόλα. Αντί να γραφεις όλα αυτά δεν θα ήταν καλύτερο να γράψεις τις απορίες σου; Κατάφερες και διάβασες όλα τα ανοικτά άρθρα; Τα ανοικτά είναι έτσι για να σε μπασουν πιο ομαλά γιατί εάν ήταν όλα ανοικτά θα χανοσουν με τα πιο εξειδικευμένα.
Κατάφερες σε μια μέρα να διαβάσεις όλα τα ανοικτά άρθρα και δεν είχες καμία απορία;
Πάντως με αυτό που κανείς είναι κανείς να αναρωτιέται εάν πραγματικά σε ενδιαφέρουν μονο τα μπονσαι.

Φιλικά πάντα.
Captain america


Καλησπέρα φιλε captain,

Ναι, δυστυχώς διάβασα όλα τα ανοιχτά θέματα για τον πυράκανθο. Το ερώτημα το έθεσα, αλλά αν δεις τις απαντήσεις θα καταλάβεις οτι δια της internet-ικής διαλεκτικής παράγονται ελάχιστα αποτελέσματα... http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... 924#p54924
Γιατί απλά είναι πολύ πιθανόν αυτός που έχει εμπειρία να μην πέσει ποτέ (ή πολύ αργά) επάνω στην δική μου απορία.

Εάν είχα πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του forum, θα είχα πολύ περισσότερες πιθανότητες να διάβαζα την πληροφορία που ήθελα, ή με μια ανάγνωση σε λίγα λεπτά να συνηδειτοποιούσα οτι αυτό που ψάχνω απλά δεν υπάρει σ' αυτό το σημείο. Ενώ τώρα δες τί έγινε: ζήτησα παραπάνω πράγματα, και μέχρι που γράφτηκε οτι επιτίθεμαι στο forum απ' το οποίο ζητάω επίμονα βοήθεια... Είναι να τρελαίνεσαι με την καχυποψία μας..! Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κανείς για να δαγκώνει το χέρι από το οποίο περιμένει τροφή, και μάλιστα προτού λάβει την τροφή?????

Όπως και να έχει συγνώμη για την αναστάτωση, απλά είμαι πιο φιλελεύθερος ίσως απ΄ ότι ήθισται...Τί να πω? Πάντως αισθάνομαι οτι πρέπει να απολογηθώ γιατί εκφράζω ελεύθερα την άποψή μου, χωρίς να προσβάλω κανένα προσωπικά, απλώς επειδή αμφισβητώ την περιοριστική πρακτική ως προς την πρόσβαση στην γνώση. Εμένα που έχω ήδη κομμένα κλαδιά πυράκανθου δεν με βολεύει αυτή η πρακτική γι' αυτό και την αντιμάχομαι. Αλλά δεν επιτέθηκα σε κανένα ούτε πρόσβαλα κανένα.

Λυπάμαι ειλικρινά, το θέμα πήρε εντελώς άλλη διάσταση...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε: Δεν είχα κριτική διάθεση σήμερα, απλώς με πείραξε που ενώ έχω περιβάλει με πολύ μεράκι αυτή την απόπειρα να έρθω κοντά με το αντικείμενο, μου κόβονται τα φτερά. Απ' την άλλη, όμως νομίζω πως έχω ένα δίκιο. γιατί εάν πραγματικά θέλει κανείς περισσότερους ανθρώπους μέσα στο forum και ενεργούς, πρέπει να τους δώσει όλα τα εφόδια που μπορεί έτσι ώστε οι πρώτες κιόλας προσπάθειες να είναι επιτυχημένες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο απ' την προσωπική υπερηφάνεια για ένα δημιούργημα. Όταν παλεύεις κάτι και βλέπεις οτι δεν είσαι και πολύ καλός σ' αυτό, θα το παλέψεις μία, δύο, τρείς. Κάποια στιγμή θα τα παρατήσεις απογοητευμένος που ενδεχομένως ξόδεψες κάμποσα λεφτά και σίγουρα κάποιο χρόνο για κάτι που -όπως αποδεικνύεται- δεν τό 'χεις..! Ενώ εάν έχεις όλα τα εφόδια και πετύχεις στις πρώτες σου προσπάθειες, τότε η επιτυχία σε ατσαλώνει, και το hobby γίνεται σύντροφος ζωής. Και δεν υπάρχει τίποτα που να θέλει να επιδείξει κανείς περισσότερο από τις επιτυχίες του.

Αγαπητέ κοντοχωριανέ Νικόλα καλωσήλθες στο φόρουμ. Εύχομαι να βαρεθείς να διαβάζεις. Σίγουρα έκανες εντυπωσιακή είσοδο αλλά από ένα σημείο και μετά... "το πολύ το Κυρ΄ελέησον το βαριέται κι΄ο Θεός". Ξεπέρασε τον προσωρινό αποκλεισμό σου από ορισμένα άρθρα της βιβλιοθήκης και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολύ ενδιαφέροντα και τα ανοικτά. Αν συνεχίσεις να είσαι τόσο δραστήριος όσο σήμερα πολύ σύντομα θα παρακάμψεις το ζήτημα . Στα διάφορα topics επίσης θα βρείς πληθώρα πληροφοριών, παρουσιάσεων και κάθε είδους συζητήσεις που θα σου φανούν χρήσιμες (Αν και εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να βρείς και κάνένα "Αχ καλέ τι ωραίο αυτό που εφτιαξες"). Όπως θα διαπιστώσεις εδώ στο φόρουμ συζητάμε πολύ, ότι απασχολεί τον καθένα σχετικά με τα bonsai, για αυτό αν υπάρχει κάτι που σε απασχολεί απλά ανέβασέ το.
Την παραπάνω άποψή σου περί αποτυχιών και επιτυχιών την βρίσκω λάθος όσον αφορά την καλλιέργεια των bonsai. Όσο καλά και αν προετοιμαστείς θεωρητικά (και στο κομμάτι της σωστής καλλιέργειας, αλλά και στο καλλιτεχνικό κομμάτι της διαμόρφωσης ενός bonsai) , ένα πράγμα μπορώ να σου υποσχεθώ. ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΔΕΝΤΡΑ !!! Είτε γιατί θα κάνεις λάθη από βιασύνη, άγνοια ή κακή πληροφόρηση, είτε γιατί θα αντιμετωπίσεις κάποιον κακούργο μύκητα που θα εκφράσει την παγερή του αδιαφορία για τον χρόνο που διάθεσες ή για τα όνειρα που έκανες για κάποιο δεντράκι. Αφού λοιπόν, αν ασχοληθείς σοβαρά με τα bonsai, θα χάσεις που θα χάσεις δέντρα, κοίτα να μάθεις απ΄αυτό.
Και αφού είσαι και άνθρωπος των επιχειρήσεων και εσύ και οι υπόλοιποι φίλοι που συζητήσατε σήμερα είχατε και λίγο φιλοσοφική διάθεση θα έχεις ακούσει αυτό που λέει πως οι πιο αποτυχημένοι τελικά στον τομέα τους είναι συνήθως αυτοί που στο ξεκίνημά τους ήταν αλάνθαστοι.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καλησπέρα Νικόλα. Αντί να γραφεις όλα αυτά δεν θα ήταν καλύτερο να γράψεις τις απορίες σου; Κατάφερες και διάβασες όλα τα ανοικτά άρθρα; Τα ανοικτά είναι έτσι για να σε μπασουν πιο ομαλά γιατί εάν ήταν όλα ανοικτά θα χανοσουν με τα πιο εξειδικευμένα.
Κατάφερες σε μια μέρα να διαβάσεις όλα τα ανοικτά άρθρα και δεν είχες καμία απορία;
Πάντως με αυτό που κανείς είναι κανείς να αναρωτιέται εάν πραγματικά σε ενδιαφέρουν μονο τα μπονσαι.

Φιλικά πάντα.
Captain america
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:Είναι μακρύς ο δρόμος για την Ιθάκη ….

Να εύχεσαι να είναι μακρύς …… και εσύ βιάζεσαι …



Σίγουρα ο εχθρός του καλού είναι το .. καλύτερο.

Ο εχθρός του καλύτερου όμως ποιος είναι ????

Το λάθος ?????



Πόσα λάθη έκανες ????
Πόσα λάθη έκανα ????

Πόσα λάθη κάναμε όλοι μας ????

Μην ψάχνεις για κάποιον που θα λύσει όλα σου τα προβλήματα. Ψάξε για κάποιον που θα τα αντιμετωπίσει μαζί σου.

Γι αυτό είμαστε εδώ, δίπλα σου !!!!



«Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better» (S. Beckett)



Νικολας72 έγραψε: "το μόνο πραγματικά τελειωμένο bonsai είναι το νεκρό bonsai".

Το έχω ξανακούσει αυτό και το είχε σαν υπογραφή του κάποιο μέλος ενός άλλου σάιτ. (μετά το άλλαξε…. Και ίσως άλλαξε και αυτός). Είχε την ίδια με την δικιά σου τάση να μάθει στα γρήγορα τα πάντα, να γίνει κάποιος στον χώρο των μπονσάι, να διακριθεί, να έχει…. ΄΄Τα Δένδρα΄΄.

Που χάνεται όμως το παιχνίδι ???
Πού χάνεται η ιδέα ????
Που χανόμαστε εμείς ????

[ Εικόνα ]

Ίσως χανόμαστε στην καχυποψία με την οποία πλέον αντιμετωπίζουμε τον διπλανό μας.
Ίσως η ιδέα χάνεται στην ίδια μας στην θέσπιση κάλπικων ψευδο-κανόνων (λες και δεν έχουμε ήδη αρκετούς στην ζωή μας...)
Ίσως το παιχνίδι να χάνεται στην έλλειψη ελευθερίας...!

Όμως όσο πολλά κι αν είναι τα λάθη του καθενός μας, δεν σημαίνει πως λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε... Κι αν μπορείς να αποφύγεις μερικά χάρη στην γνώση άλλων? Στο τέλος τέλος ό,τι κάνουμε με τα bonsai το κάνουμε για προσωπική και μόνο ευχαρίστηση. Άρα γιατί να μην γλιτώσουμε μερικές απογοητεύσεις απ' όσες ούτως η άλλως θα γευτούμε?

Δεν θέλω να διακριθώ, και με την ευκαιρία "απελθέτω από εμέ το ποτήτιο τούτο..!" Απλώς μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που ήδη κάνω και θέλω να το κάνω όσο καλύτερα. Τί το παράλογο μπορεί να διακρίνει κανείς σ' αυτό?

Το σίγουρο είναι οτι δεν βιάζομαι για το αποτέλεσμα, αλλά για την δική μου γνωστική πληρότητα: είναι ένα από τα λίγα που μπορώ να επηρρεάσω χωρίς να έχει συνέπειες παρά μόνο σε μένα..!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 30 Σεπ 2015, 18:32 --
RiaDr έγραψε:Αγαπητέ Νικόλα72,
εκτιμώ ιδιαίτερα το γεγονός ότι καταθέτεις εδώ απόψεις που, παρά το ότι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν αντιδράσεις με το ύφος τους, εξακολουθούν να διατυπώνονται με κοσμιότητα και διάθεση για συζήτηση, ειλικρινή θέλω να πιστεύω.

Το θέμα του χρόνου που μπορεί να διαθέσει ο καθένας για να συμμετάσχει στο forum προφανώς ποικίλει και εξαρτάται από τις επαγγελματικές και οικογενειακές του υποχρεώσεις, από τον χαρακτήρα του κι από τη διάθεσή του σε κάθε δεδομένη στιγμή. Δεν απαιτεί κανείς τον χρόνο σου - αν και δεν σου κρύβω ότι οι μακροσκελείς απαντήσεις εδώ, τα εξίσου μακροσκελή emails και η δημιουργία σχετικού blog που αναφέρεις δεν δείχνουν άνθρωπο που πιέζεται και τόσο χρονικά. Δεν μου πέφτει λόγος, παρά ταύτα.

Το forum και κατ' επέκταση η Βιβλιοθήκη του δημιουργήθηκαν με πολλή αγάπη και μεράκι από ανθρώπους που διέθεσαν και διαθέτουν αμισθί άπειρες ώρες για τον σχεδιασμό, την οργάνωση και τη συντήρησή τους. Ο "πυρήνας", όπως αναφέρεις, μπορεί τυπικά να αποτελείται από συντονιστές και λοιπούς "υπευθύνους", η ψυχή του forum όμως δεν παύουν να είναι όλα αυτά τα μέλη που, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο, ενισχύουν αυτή τη συλλογική προσπάθεια, ο καθένας με τον τρόπο του. Άλλος με το να κάνει μεταφράσεις (οι οποίες αναφέρονται σαφώς, όπως και η πηγή τους), άλλος με το να καταγράφει την προσωπική του εμπειρία και να δίνει οδηγίες, άλλος με το να έρχεται στις Συναντήσεις, άλλος με το να φτιάχνει virtuals, άλλος με τεχνική υποστήριξη κι άλλοι, πολλοί, με το να είναι απλά εδώ και να λένε μια ιδέα όταν χρειάζεσαι μια δεύτερη γνώμη, να βοηθούν τα νέα μέλη στο ξεκίνημά τους και να συντηρούν, σε τελική ανάλυση, αυτή την παρέα που έχουμε φτιάξει εδώ.

Μια παρέα φιλοδοξούσαμε πάντα να είμαστε και, δόξα τω Θεώ, ως τώρα το καταφέρνουμε και είμαστε πολύ περήφανοι γι' αυτό. Σε κάθε παρέα είναι λογικό να χρειάζεται λίγος χρόνος εξοικείωσης, θα ήταν παράλογο απ' τη μια στιγμή στην άλλη να είσαι μέσα σε όλα. Κι επειδή ένα forum είναι χώρος έκφρασης ιδεών που απευθύνεται στο ευρύ κοινό, πρέπει να διέπεται κι από ορισμένους κανόνες, προκειμένου να μπορούμε να κρατήσουμε το επίπεδο επικοινωνίας και συμμετοχής όπου επιθυμούμε. Οι κανονισμοί λοιπόν που έχουν θεσπιστεί όσον αφορά τη Βιβλιοθήκη είναι δεδομένοι, είτε τους δέχεται ένα νέο μέλος, είτε όχι, οπότε και δεν είναι υποχρεωμένο να τους δεχτεί και να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τη Βιβλιοθήκη.

Για να το θέσω, τέλος, με τα δικά σου λόγια, "περνάει ο λόγος μου" στα του forum και ως Υπερ-συντονίστρια και Υπέυθυνη για τη διαμόρφωση και την επιμέλεια των κειμένων της Βιβλιοθήκης μπορώ να σου πω πως θα ληφθούν σοβαρά υπόψη όσα ζητήματα έθιξες, είτε εδώ είτε μέσω email. Ως απλό μέλος αυτής της παρέας, αλλά και ως θιασώτης της τέχνης των bonsai, θα σου ζητήσω όμως να έχεις υπομονή και καλή διάθεση κι όλα θα γίνουν στην ώρα τους.

φιλικά πάντα,
Ρία


ΥΓ μιας και το αναφέρεις, είναι προτιμότερη ποιότητα απ' την ποσότητα, όταν μιλάμε για bonsai. Ένα άρτιο υγιές δέντρο σε μια 10ετία είναι προτιμότερο από 30 προ-μπονσάι, όλα σε αρχικό στάδιο και κάποτε χωρίς προοπτικές.

Σ' ευχαριστώ για την τοποθέτηση.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες.

Ευχαριστώ για τα λόγια που διάλεξες προσεκτικά.

Ευχαριστώ και για την κατά το δυνατό αμερόληπτη και ψύχραιμη (όχι συναισθηματική) προσέγγιση.

Λυπάμαι που τα επιχειρήματά μου δεν μπορούν μέσω τόσο αναλυτικού διαλόγου να πείσουν όπως πιθανόν να έπειθε η σπίθα στην ματιά...

Λυπάμαι που είμαι καταδικασμένος να συνεχίσω να ανζητώ τις πληροφορίες που χρειάζομαι (για να κάνω όσο καλύτερα μπορώ κάτι που αγαπώ πολύ) σε ξενόγλωσσα site κα.

Λυπάμαι που δεν γνωρίζω προσωπικά κάποιον από όλους εσάς, (αυτήν την πολύ γοητευτική παρέα στην οποία ζηλεύω που δεν μπορώ εύκολα να πιω ένα καφέ μαζί τους), για να εγγυηθεί για μένα ότι δεν είμαι ένας τυχαίος 43άρης, (με τρία παιδιά, παντρεμένος εδώ και 15χρόνια με τον ίδιο άνθρωπο και σε θέση ευθύνης σε μεγάλη εταιρία) που δεν βρήκε ευκαιρία να χάσει κι άλλο χρόνο κάνοντας ανοησίες σε ένα bonsaiforum, αλλά αναζητάει απλώς τρόπο να έχει ένα υγιή τρόπο έκφρασης της δημιουργικότητάς του, κάνοντάς το όσο καλύτερα γίνεται!

Ειλικρινά άρχισα να κουράζομαι περισσότερο υπερασπιζόμενος τον εααυτό μου απ' όσο θα κουραζόμουν ψάχνοντας (όπως έκανα μέχρι "χθες" στον παγκόσμιο ιστό για τις πληροφορίες που με ενδιαφέρουν. Ο.Κ. αφού αυτή είναι η "πολιτική" του forum, θα την υποστώ όπως όλοι οι προηγούμενοι. Δεν θα είναι δα και η πρώτη φορα πυο θα υπερνικήσει η όποια "πολιτική" στην Ελλάδα μας σε βάρος της πραγματικής ουσίας...

Για μένα η ελευθερία είναι το μοναδικό αγαθό που μπορούμε να μοιραζόμαστε σε μικρότερες ομάδες (όπως π.χ. σε ένα forum μερικών δεκάδων ή εκατοντάδων ανθρώπων). Γιατί εάν αρπάξουμε την ευκαιρία του internet και αντί για περισσότερη ελευθερία προσβάσεων (π.χ. για γνώση) εμείς επιβάλουμε μερικους ακόμα κανόνες, τότε απλώς μιμούμαστε την υπόλοιπη πραγματικότητα στην οποία κινούμαστε ή και είμαστε εγκλωβισμένοι κάποιες φορές.

Και πάλι συγνώμη για την αναστάτωση σε όλους όσους πραγματικά ενδιαφέρονται για τον χώρο του forum, και ένιωσαν την ανάγκη να τον υπερασπιστούν γράφοντας μερικές αράδες. Να ξέρετε οτι ποτέ δεν απειλήθηκε πραγματικά το forum. Απλώς ένας από εσάς ζήτησε λίγο πιο επιτακτικά βοήθεια..!

ΥΓ: Εάν υπάρχει η δυνατότητα παρακαλώ τον συντονιστή να τερματίσει το θέμα, γιατί πραγματικά έχει πάρει τελείως λάθος πορεία η όλη αναζήτηση εκ μέρους μου. Κι επειδή θεωρώ απρέπεια εκ μέρους μου να μην απαντήσω σε κάποιον που ξόδεψε κάποιο χρόνο για να απαντήσει στις -όπως φαίνεται ανόητες και παράλογες απαιτήσεις μου- δεν έχω καμία όρεξη να χαλάσω το ήρεμο κλίμα της αξιοζήλευτης παρέας με απαντήσεις κενές ουσίας.Άλλο ήταν το ζητούμενο...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από RiaDr »

Αγαπητέ Νικόλα72,
εκτιμώ ιδιαίτερα το γεγονός ότι καταθέτεις εδώ απόψεις που, παρά το ότι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν αντιδράσεις με το ύφος τους, εξακολουθούν να διατυπώνονται με κοσμιότητα και διάθεση για συζήτηση, ειλικρινή θέλω να πιστεύω.

Το θέμα του χρόνου που μπορεί να διαθέσει ο καθένας για να συμμετάσχει στο forum προφανώς ποικίλει και εξαρτάται από τις επαγγελματικές και οικογενειακές του υποχρεώσεις, από τον χαρακτήρα του κι από τη διάθεσή του σε κάθε δεδομένη στιγμή. Δεν απαιτεί κανείς τον χρόνο σου - αν και δεν σου κρύβω ότι οι μακροσκελείς απαντήσεις εδώ, τα εξίσου μακροσκελή emails και η δημιουργία σχετικού blog που αναφέρεις δεν δείχνουν άνθρωπο που πιέζεται και τόσο χρονικά. Δεν μου πέφτει λόγος, παρά ταύτα.

Το forum και κατ' επέκταση η Βιβλιοθήκη του δημιουργήθηκαν με πολλή αγάπη και μεράκι από ανθρώπους που διέθεσαν και διαθέτουν αμισθί άπειρες ώρες για τον σχεδιασμό, την οργάνωση και τη συντήρησή τους. Ο "πυρήνας", όπως αναφέρεις, μπορεί τυπικά να αποτελείται από συντονιστές και λοιπούς "υπευθύνους", η ψυχή του forum όμως δεν παύουν να είναι όλα αυτά τα μέλη που, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο, ενισχύουν αυτή τη συλλογική προσπάθεια, ο καθένας με τον τρόπο του. Άλλος με το να κάνει μεταφράσεις (οι οποίες αναφέρονται σαφώς, όπως και η πηγή τους), άλλος με το να καταγράφει την προσωπική του εμπειρία και να δίνει οδηγίες, άλλος με το να έρχεται στις Συναντήσεις, άλλος με το να φτιάχνει virtuals, άλλος με τεχνική υποστήριξη κι άλλοι, πολλοί, με το να είναι απλά εδώ και να λένε μια ιδέα όταν χρειάζεσαι μια δεύτερη γνώμη, να βοηθούν τα νέα μέλη στο ξεκίνημά τους και να συντηρούν, σε τελική ανάλυση, αυτή την παρέα που έχουμε φτιάξει εδώ.

Μια παρέα φιλοδοξούσαμε πάντα να είμαστε και, δόξα τω Θεώ, ως τώρα το καταφέρνουμε και είμαστε πολύ περήφανοι γι' αυτό. Σε κάθε παρέα είναι λογικό να χρειάζεται λίγος χρόνος εξοικείωσης, θα ήταν παράλογο απ' τη μια στιγμή στην άλλη να είσαι μέσα σε όλα. Κι επειδή ένα forum είναι χώρος έκφρασης ιδεών που απευθύνεται στο ευρύ κοινό, πρέπει να διέπεται κι από ορισμένους κανόνες, προκειμένου να μπορούμε να κρατήσουμε το επίπεδο επικοινωνίας και συμμετοχής όπου επιθυμούμε. Οι κανονισμοί λοιπόν που έχουν θεσπιστεί όσον αφορά τη Βιβλιοθήκη είναι δεδομένοι, είτε τους δέχεται ένα νέο μέλος, είτε όχι, οπότε και δεν είναι υποχρεωμένο να τους δεχτεί και να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τη Βιβλιοθήκη.

Για να το θέσω, τέλος, με τα δικά σου λόγια, "περνάει ο λόγος μου" στα του forum και ως Υπερ-συντονίστρια και Υπέυθυνη για τη διαμόρφωση και την επιμέλεια των κειμένων της Βιβλιοθήκης μπορώ να σου πω πως θα ληφθούν σοβαρά υπόψη όσα ζητήματα έθιξες, είτε εδώ είτε μέσω email. Ως απλό μέλος αυτής της παρέας, αλλά και ως θιασώτης της τέχνης των bonsai, θα σου ζητήσω όμως να έχεις υπομονή και καλή διάθεση κι όλα θα γίνουν στην ώρα τους.

φιλικά πάντα,
Ρία


ΥΓ μιας και το αναφέρεις, είναι προτιμότερη ποιότητα απ' την ποσότητα, όταν μιλάμε για bonsai. Ένα άρτιο υγιές δέντρο σε μια 10ετία είναι προτιμότερο από 30 προ-μπονσάι, όλα σε αρχικό στάδιο και κάποτε χωρίς προοπτικές.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Επειδή έχω μάθει στην ζωή μου να μιλάω ελεύθερα όπως σκέφτομαι, αρκετές φορές έχει τύχει να παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου και έπειτα να αποδοθεί άλλο νόημα στα λόγια μου απ' αυτό που πραγματικά θέλω. Για να τα ξεκαθαρίζουμε:
  1. Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανέναν # απεναντίας χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας πιστεύω οτι έχει γίνει πολύ σοβαρή δουλειά από αρκετούς ανθρώπους σ' αυτό το forum!
  2. Δεν επιθυμώ να επιτεθώ σε κανέναν # απεναντίας βοήθεια ζητάω για να καλύψω το έλλειμα γνώσεών μου..!
  3. Το ότι γράφτηκε κάποιος πριν πέντε μέρες ή πέντε μήνες ή πέντε χρόνια στο forum, δεν σημαίνει καλά και σωνει οτι είναι λιγότερο ή περισσότερο σοβαρός από κάποιον άλλο.
  4. Το πόσα χρόνια ασχολείται με το bonsai και πάλι δεν είναι ασφαλές και αξιόπιστο μέγεθος μέτρησης της ενέργειας που έχει ήδη ξοδέψει κάποιος (ή που έχει διάθεση να ξοδέψει από εδώ και στο εξής) στο όλο θέμα! Γιατί, πολύ απλά, είναι δυνατόν ένας παλαιός hobbistas να έχει φτιάξει πέντε δέντρα σε πέντε χρόνια, και κάποιος σε πέντε μήνες να έχει ήδη αρχίσει να εκπαιδεύει δεκαπέντε σημερινά φυτά και αυριανά δέντρα.
  5. Πραγματικά αισθάνομαι πολύ διψασμένος, μπροστά σε μία πολύ όμορφη βρύση, με κρυστάλλινα νερά, και κάποιος κρατά την κούπα και την δίνει εκεί που εκείνος με τα κριτήριά του πιστεύει οτι αξίζει τον κόπο. Εντω μεταξύ, πραγματικά η αμυντική αντίδραση του καθενός από σας, μου δείχνει πόσο πολύ αγαπάτε το χώρο αυτόν και φυσικά και το μπονσάι. Το ίδιο όμως μπορεί να το αγαπώ κι εγώ...
  6. Μου κάνει εντύπωση που ενώ προφανώς ξέρετε όλοι πόσο δύσκολο είναι να βρει κανείς αξιόπιστες πηγές γνώσεων για ένα θέμα που γεννήθηκε στην Κίνα και την Ιαπωνία, και μάλιστα να τα βρει κανείς σε γλώσσα που να είναι κατανοητή, δεν αναγνωρίζεται από κανένα η ειλικρινής ανάγκη ενός νεότερου μέλους για περισσότερη γνώση κι εμπειρία.
Λυπάμαι εάν ενόχλησα, δεν ήταν στις προθέσεις μου. Έχω τεράστια υπομονή ως προς την κατάκτηση του αποτελέσματος, αλλά την απόλυτη ανυπομονησία όσον αφορά την δική μου γνωστική προετοιμασία. Όσο λιγότερα δεντράκια χάσω χάρη στην εμπειρία και τις γνώσεις των μελών του forum, τόσο περισσότερους λόγους θα έχω να ευχαριστώ τα μέλη του forum που θα βοηθήσουν.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την κατανόηση, γιατί πιστεύω πως όλοι έχετε χάσει κάποια δεντράκια ή φυτά. Και μπορεί ο χρόνος που έχει ο καθένας από μας για να γράφει στο forum να διαφέρει, μπορεί η ενασχόληση του καθενός με το αντικείμενο να ποικίλει ανάλογα με το είδος της βιοποριστικής δραστηριότητας που έχει αναπτύξει, τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει για αγορά υλικών και εργαλείων και την οικογενειακή του κατάσταση, ωστόσο δύο πράγματα δεν μπορούν να μετρηθούν για να είναι συγκρίσιμα: Η ΑΓΑΠΗ για το bonsai και ο ΠΟΝΟΣ της απώλειας ενός φυτού ή ενός δέντρου με το οποίο έχεις δουλέψει για κάμποσο καιρό.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι μακρύς ο δρόμος για την Ιθάκη ….

Να εύχεσαι να είναι μακρύς …… και εσύ βιάζεσαι …



Σίγουρα ο εχθρός του καλού είναι το .. καλύτερο.

Ο εχθρός του καλύτερου όμως ποιος είναι ????

Το λάθος ?????



Πόσα λάθη έκανες ????
Πόσα λάθη έκανα ????

Πόσα λάθη κάναμε όλοι μας ????

Μην ψάχνεις για κάποιον που θα λύσει όλα σου τα προβλήματα. Ψάξε για κάποιον που θα τα αντιμετωπίσει μαζί σου.

Γι αυτό είμαστε εδώ, δίπλα σου !!!!



«Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better» (S. Beckett)



Νικολας72 έγραψε: "το μόνο πραγματικά τελειωμένο bonsai είναι το νεκρό bonsai".

Το έχω ξανακούσει αυτό και το είχε σαν υπογραφή του κάποιο μέλος ενός άλλου σάιτ. (μετά το άλλαξε…. Και ίσως άλλαξε και αυτός). Είχε την ίδια με την δικιά σου τάση να μάθει στα γρήγορα τα πάντα, να γίνει κάποιος στον χώρο των μπονσάι, να διακριθεί, να έχει…. ΄΄Τα Δένδρα΄΄.

Που χάνεται όμως το παιχνίδι ???
Πού χάνεται η ιδέα ????
Που χανόμαστε εμείς ????

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Harris »

Κάπου έχεις μπερδευτεί με άλλα φόρουμ, μπλοκ, λεσχες που διαβάζεις στον παγκόσμιο ιστό.

α) Ολα μας τα κείμενα στο τέλος γράφουν την πηγή.
β) Υπάρχουν αρκετά άρθρα που είναι συνονθύλευμα εμπειρίας για τον Ελλαδικό χώρο (θερμοκρασία, υγρασία κτλ) με κείμενα του εξωτερικού. (υπάρχουν κείμενα που είναι καθαρά εμπειρία του συγγραφέα και στο τέλος του άρθρου έχει πηγή / όνομα)
γ) Είναι πιστεύεις απλό να κάνεις μετάφραση ένα ξένο κείμενο στα ελληνικά; Αν ναι τότε θα χαρούμε να μας κάνεις μεταφράσεις.
δ) Κάθε κείμενο που μεταφράζετε πριν ανέβει στην βιβλιοθήκη το διαβάζουμε καλά και μετά το ανεβάζουμε για να μην υπάρχουν λάθη τόσο εκφραστικά όσο και εφικτά για τον ελλαδικό χώρο. (όσο το δυνατόν γίνεται)
ε) Σε κάθε κείμενο που ανεβάζουμε στην βιβλιοθήκη πρέπει να βρεθούν φωτογραφίες να μπουν σε σωστά σημεία μέσα στο κείμενο και να ανέβουν στον σερβερ.

και πολλά άλλα!

Με όσα διάβασες μετά το θέμα που έγραψες θα ήθελες να μας προτείνεις πως θα έπρεπε να είναι η πολιτική στην βιβλιοθήκη;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Φίλε Νικόλα72, θα σου καταθέσω την προσωπική μου γνώμη για όσα γράφεις: πιστεύω ότι βλέπεις τα πράγματα από λάθος οπτική γωνία. Η επίθεση που κάνεις στο φόρουμ μας είναι αρκετά περίεργη για νεοεισερχόμενο μέλος, μια και θα γνωρίζεις βέβαια ότι σε όλα τα φόρουμ υπάρχουν πάντα κάποιας μορφής "προνόμια" όπως τα ονομάζεις. Και είναι λογικό. Σε όλα τα φόρουμ όλα τα μέλη ελέγχονται για τρολλαρίσματα, απρεπή συμπεριφορά κτλ. Έτσι δεν είναι παράλογο κάποιες από τις πρόσθετες δυνατότητες του φόρουμ να ξεκλειδώνουν σε μέλη που έχουν αποδείξει την ευπρέπεια και το αληθινό ενδιαφέρον τους, έστω και με κείμενα του είδους "αχ καλέ πολύ ωραίο αυτό που έφτιαξες" όπως γράφεις, αν και τέτοιες απαντήσεις δε θα βρεις συχνά εδώ μέσα. Αν αυτή η πολιτική που λίγο πολύ ακολουθούν όλα τα φόρουμ σε απογοητεύει τόσο ώστε να γράφεις προσβλητικές φράσεις του είδους "πάνω που θεώρησα πώς βρήκα ένα πολύ αξιόλογο χώρο", υπονοώντας σαφώς τις ενστάσεις σου για την όποια σοβαρότητά του, ή "γιατί να κάτσει να ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο φόρουμ", θα έπρεπε (οι φράσεις αυτές) να απασχολήσουν εσένα πρώτα, πριν γραφτείς! Το φόρουμ είναι εδώ για να ανταλλάσουν απόψεις τα μέλη του, να παρουσιάζουν και να σχολιάζουν τα δεντράκια τους, ακόμη ακόμη και για να περνάνε καλά στις όποιες συναντήσεις τους, δυνατότητα που οπωσδήποτε δε σου παρέχουν λόγω απόστασης τα ξενόγλωσσα αντίστοιχα σάιτς! Κριτική διάθεση μπορεί να μην είχες όπως γράφεις (φαντάσου δηλαδή και να είχες τι θα μας έσερνες!), το σίγουρο όμως είναι ότι δεν έχεις υπομονή, όπως σε προέτρεψε να έχεις ο Παναγιώτης, αρετή που αν ασχολείσαι πράγματι με τα μπονσάι, γνωρίζεις ότι είναι κεφαλαιώδους σημασίας! Παρ'όλα αυτά ελπίζω να έγραψες όπως έγραψες καλοπροαίρετα, μια και διακρίνω σοβαρότητα στα λεγόμενά σου, και να αναθεωρήσεις την υπερβολική και αρκετά αδικαιολόγητη κριτική σου!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: "Καλώς σας βρήκα φίλοι..."

Δημοσίευση από Νικολας72 »

RiaDr έγραψε:Καλώς ήρθες! Θα βρεις αρκετό υλικό για μελέτη στη Βιβλιοθήκη μας, αλλά και στα θέματα που έχουν ανοίξει ως τώρα τα μέλη του φόρουμ. Περιμένουμε παρουσίαση όποιων δέντρων θέλεις να σε βοηθήσουμε να εξελίξεις, είτε με ιδέες είτε με virtual προτάσεις.

Καλή παραμονή και για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! [ Εικόνα ]

Γεια σου RiaDr, δυστυχώς απ' όσο κατάφερα να καταλάβω από την απάντηση του διαχειριστή, οι πύλες της γνώσης μέσα από το FORUM παραμένουν προνομιακά διαθέσιμες για χρήστες που έχουν περισσότερες δυνατότητες από μένα όσον αφορά τον χρόνο που έχουν διαθέσιμο για να κάνουν εντονότερη την παρουσία τους μέσα στο forum, έστω κι αν αυτά που έχουν να μοιραστούν με τους υπόλοιπους, απασχολούν ελάχιστα το forum και απλά προκαλούν θόρυβο. Δηλαδή, για να διαβάσω ένα άρθρο που γράφτηκε από τον Harris σχετικά με τον Πυράκανθο ή ένα άρθρο που γράφτηκε από εσένα σχετικά με το πυξάρι, θα πρέπει κάποιος να με βαφτίσει "ενεργό μέλος", που για κάποιες εβδομάδες (αδιευκρίνιστο για πόσες εβδομάδες από την πολιτική του forum) να κάνει απλά login ή και να συμμετέχει σε μία συζήτηση (: ... αχ, καλέ πολύ ωραίο αυτό που έφτιαξες!!!!). Και αυτό δηλώνει το πραγματικό ενδιαφέρον του χρήστη του forum....
Ή (...και πάλι χωρίς να διευκρινίζεται το για πόσους μήνες πρέπει να συμβαίνει, με βάση την πολιτική του forum) για να βαφτιστεί κανείς "ενεργό μέλος" πρέπει να δημοσιεύει ένα θέμα τον μήνα, ακόμα κι αν αυτό το θέμα δεν έχει να προσφέρει κάτι στην υπόλοιπη ομάδα από πλευράς γνώσεων ή εμπειρίας (π.χ. βρήκα κάτι ωραία φυτά για να τα διαμορφώσω αργότερα σε bonsai, πως λέτε εσείς που με διαβάζετε να τα κάνω?) Και αυτό επίσης έχει να προσφέρει κάτι από γνώση ή εμπειρία στην υπόλοιπη ομάδα...

Με άλλα λόγια, σαφώς διαφωνώντας με την πολιτική αυτή, γιατί εμένα μου κόβει τον ενθουσιασμό, πάνω που θεώρησα πως βρήκα ένα πολύ αξιόλογο χώρο, όπου ανάμεσα στ' άλλα μοιάζει να έχει γίνει πολύ σοβαρή δουλειά από κάποιους ανθρώπους που είχαν μεράκι και έχουν αποκτήσει αξιοσέβαστες εμπειρίες ετών. Αντί αυτό να γίνεται αμέσως κτήμα των υπολοίπων, κάποιος πρέπει να είναι ο κριτής για κάθε νέο μέλος του εάν αξίζει ή όχι να έχει πρόσβαση στην γνώση που οι προηγούμενοι από τον ίδιο έχουν αποκτήσει. Χωρίς να διαφωνώ με την έννοια της κριτικής γενικότερα ή της αξιοκρατίας (αντιθέτως μπορώ να σου πω, πιστεύω πολύ και στα δύο), έχω την άποψη πως εάν είναι να γίνεται μια κριτική και μία αξιολόγηση για το ποιό νέο μέλος έχει ή όχι σοβαρό ενδιαφέρον για να συμμετέχει ενεργά στα δρώμενα του forum, ας γίνει με πραγματικά κριτήρια γνώσεων ή εμπειρίας ή έστω ας υπάρχει μία σοβαρή και διαφανής διαδικασία αξιολόγησης. Τίθεται βέβαια το ερώτημα γιατί να κάτσει να ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο forum και να μην αναζητήσει τις ίδιες γνώσεις από άλλα αγγλόφωνα site και blog. Παράλληλα όμως τίθεται το ερώτημα, γιατί πρέπει να μπαίνει λογοκριτική διαδικασία στο ποιός δικαιούται και ποιός όχι πλήρη πρόσβαση στην γνώση? Στο τέλος τέλος, γιατί υπάρχει το forum (?) εάν όχι για να κινητοποιήσει ακόμα περισσότερους σ' αυτό το πολύ υγιές -κατά την ταπεινή μου άποψη- hobby..? Και εάν αυτός είναι ο στόχος, επιτυγχάνεται ή επιβραδύνεται όταν παρεμποδίζεται η πρόσβαση στην γνώση, την εμπειρία και το πόνημα των άλλων? Εκτός, κι αν αυτές οι μελέτες για τα φυτά που έχουν γραφτεί στο forum είναι απλώς μεταφράσεις άλλων κειμένων και χωρίς να το αναγράφει κανείς πουθενά, τις καταγράφει ως δικές του μελέτες.

Δεν είχα κριτική διάθεση σήμερα, απλώς με πείραξε που ενώ έχω περιβάλει με πολύ μεράκι αυτή την απόπειρα να έρθω κοντά με το αντικείμενο, μου κόβονται τα φτερά. Απ' την άλλη, όμως νομίζω πως έχω ένα δίκιο. γιατί εάν πραγματικά θέλει κανείς περισσότερους ανθρώπους μέσα στο forum και ενεργούς, πρέπει να τους δώσει όλα τα εφόδια που μπορεί έτσι ώστε οι πρώτες κιόλας προσπάθειες να είναι επιτυχημένες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο απ' την προσωπική υπερηφάνεια για ένα δημιούργημα. Όταν παλεύεις κάτι και βλέπεις οτι δεν είσαι και πολύ καλός σ' αυτό, θα το παλέψεις μία, δύο, τρείς. Κάποια στιγμή θα τα παρατήσεις απογοητευμένος που ενδεχομένως ξόδεψες κάμποσα λεφτά και σίγουρα κάποιο χρόνο για κάτι που -όπως αποδεικνύεται- δεν τό 'χεις..! Ενώ εάν έχεις όλα τα εφόδια και πετύχεις στις πρώτες σου προσπάθειες, τότε η επιτυχία σε ατσαλώνει, και το hobby γίνεται σύντροφος ζωής. Και δεν υπάρχει τίποτα που να θέλει να επιδείξει κανείς περισσότερο από τις επιτυχίες του.

Δεν ξέρω κατά πόσο μετράει ο λόγος σου, αλλά νομίζω ότι ο πυρήνας αυτού του forum πρέπει να ξανασκεφτεί ορισμένα θέματα, προσεγγίζοντάς τα από άλλη οπτική γωνία. Για ανθρώπους που ασχολούνται με το bonsai, τίποτα δεν μπορεί να είναι στείρα δεδομένο, όπως ακριβώς τίποτα δεν είναι δεδομένο και με λεπτομέρεια προσχεδιασμένο για την ζωή και την εξέλιξη ενός bonsai. Η αρχή "εχθρός του καλού είναι το καλύτερο" πρέπει να διέπει ως ανάγκη διαρκούς εξέλιξης όλες τις εκφάνσεις των ανθρώπων που ασχολούνται ενεργά με το όλο θέμα. Υπάρχει πάντα χώρος για βελτίωση και όσοι ασχολούνται με το bonsai το ξέρουν μέσω του σχετικού ρητού "το μόνο πραγματικά τελειωμένο bonsai είναι το νεκρό bonsai".

με ειλικρινά καλοπροαίρετη διάθεση
Νικόλας 72
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση