Η δικη μου ιστορια :)

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από iohokahey »

Ωραια!
Μπραβο!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Harris »

Bravo. Ολά καλά τοτε. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
NiKoS92
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2016, 12:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από NiKoS92 »

Σας ευχαριστω ολους!!! Οι συμβουλες σας ειναι πολυτιμες! Ηδη το εχω εξω και παει μακραν καλυτερα! Τωρα πια δεν πεφτουν χλωρα φυλλα απ το δεντρο και επισης παρατηρω οτι τα μεγαλα φυλλα του ειναι μια χαρα δεν εχουν ταση να ξεραθουν, μονο τα πολυ μικρα εσωτερικα φυλλα εχουν ξεραθει και πεσει.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από iohokahey »

Καλως ηρθες και απο μενα νικο και καλη αρχη !!
Βγαλε εξω το δεντρακι σου να αναπνευσει καθαρο αερα..ειδικα
Εαν διαμενεις αθηνα,μην φοβασαι δεν παθαινει τιποτα..
Προστασια θα χρειαστει εαν πεσει αρκετα η θερμοκρασια..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από panixoras »

καλως ηρθες και καλη συνεχεια ......[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από karesansui »

Γειά σου! Το πιθανότερο είναι να πέφτουν λόγω αλλαγής στις συνθήκες που το μεγαλώνεις τώρα σε σχέση με αυτές που είχε μέχρι προ της αγοράς του.
Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό ημιφυλλοβόλο αναφορικά με τα λιγκούστρα, πάντως τα δικά μου που είναι τα ovalifolium έχουν μαραζώσει τα φύλλα τους και αποπέσει σε ποσοστό 50%. Ένα δε κινεζικό σαν το δικό σου, είχε χάσει όλα του τα φύλλα σχεδόν από τον Νοέμβριο και λόγω ευνοϊκών καιρικών συνθηκών που επικρατούν εφέτος πετάει πάλι καινούργια!
Σημειωτέον, ότι μεγαλώνουν σε εξωτερικό χώρο όλα!
Πάντως θα σου έλεγα μην ανησυχείς.Τα λιγκούστρα είναι πολύ αθεκτικά φυτά και αντέχουν!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
NiKoS92
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2016, 12:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από NiKoS92 »

Παντως για ημιφυλλοβολο παρατηρω οτι πεφτουν με σχετικα γρηγορο ρυθμο τα φυλλα του...δεδομενου οτι δεν εχει μπει για τα καλα ο χειμωνας απο αποψη καιρου !
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Harris »

Το συγκεκριμένο δέντρο ανήκει στα ημιφυλλοβόλα. Άλλα λιγούστρα π.χ αυτά που έχουμε στην Ελλάδα σε φράχτες δεν είναι.

Αυτό είναι το ligustrum Japonicum που έχει την τάση να ρίχνει τα φύλλα του σε χαμηλές θεμοκρασίες κάτι που ΔΕΝ θα το δεις με το κλήμα που έχει η Αθήνα! (Έστω έτσι όπως βλέπουμε τον χειμώνα να εξελίσσεται)

Για να βρεις τι σου ταιριάζει και τι θα ήθελες πραγματικά να διαβάσεις για αρχή τα ΑΝΟΙΚΤΆ θέματα της βιβλιοθήκης (όταν θα γίνεις ενεργό μέλος και θα έχεις καταλάβει τα αρχικά θα έχει και κωδικό πρόσβασης στην βιβλιοθήκη στα πιο "εξειδικευμένα" άρθρα) και στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και να κάνεις τις δικές σου ερωτήσεις.
Καλή συνέχεια. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... smilie.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
NiKoS92
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2016, 12:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από NiKoS92 »

vaggelakos7 έγραψε:Δεν διάβασα κάπου να γράφουν οτι το λιγουστρο είναι φυλλοβόλο...
Καλώς τον.
Μαλλον δεν διαβασες καλα :Ρ Ο χρηστης karesansui το αναφερει στο σχολιο!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 12 Ιαν 2016, 00:59 --
RiaDr έγραψε:Καλώς μας ήρθες! Εύχομαι να διατηρηθεί ο ενθουσιασμός σου και να μπορέσεις να εξελίξεις το δεντράκι σου - προς το παρόν δείχνει υγιέστατο, οπότε μελέτησε ό,τι μπορείς και τα υπόλοιπα θα τα μάθεις στην πράξη. Ρίξε μια ματιά και στη Βιβλιοθήκη μας, έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα για νέους στον κόσμο των μπονσάι.
Πραγματι η βοβλιοθηκη εχει πολυ ενδιαφεροντα θεματα...αν και δςν μπορω να μπω σε πολλα γιατι θελει κατι σαν κωδικο απ οτι καταλαβαινω...Η αληθεια ειναι οτι ηδη μου χει ανοιξει η ορεξη και ολο κοιταω να παρω κανα δεντρακι αλλα δεν εχω δει κανενα να μου κανει κλικ!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες! Εύχομαι να διατηρηθεί ο ενθουσιασμός σου και να μπορέσεις να εξελίξεις το δεντράκι σου - προς το παρόν δείχνει υγιέστατο, οπότε μελέτησε ό,τι μπορείς και τα υπόλοιπα θα τα μάθεις στην πράξη. Ρίξε μια ματιά και στη Βιβλιοθήκη μας, έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα για νέους στον κόσμο των μπονσάι.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Δεν διάβασα κάπου να γράφουν οτι το λιγουστρο είναι φυλλοβόλο...
Καλώς τον.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στη παρέα μας!

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Sim62 »

NiKoS92 έγραψε: Ζητω συγγνωμη αν προσεβαλα καποιον!

Όλα καλά. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
NiKoS92
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2016, 12:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από NiKoS92 »

Sim62 έγραψε:[justify]Καλώς ήλθες στο φόρουμ.[/justify][justify]Εχεις ένα ωραίο λιγούστρο και μην ανησυχείς που πέφτουν φύλλα. Είναι η εποχή τους. Αν θές όμως να το δείς να αναπτύσσεται πρέπει, όπως σου επεσήμανε ο Jean Jac, την άνοιξη να το μεταφυτεύσεις γιατί είναι πολύ περιορισμένο σε αυτό το δοχείο.[/justify][justify]Ελπίζω να σου ανοίξει η όρεξη και να ασχοληθείς και με άλλα είδη. Με διάβασμα και ερωτήσεις θα μάθεις αρκετά πράγματα για να προχωρήσεις με δικά σου πλέον δεντράκια.[/justify]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Ιαν 2016, 19:52 --
Sim62 έγραψε: Καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Εχεις ένα ωραίο λιγούστρο και μην ανησυχείς που πέφτουν φύλλα. Είναι η εποχή τους. Αν θές όμως να το δείς να αναπτύσσεται πρέπει, όπως σου επεσήμανε ο Jean Jac, την άνοιξη να το μεταφυτεύσεις γιατί είναι πολύ περιορισμένο σε αυτό το δοχείο.
Ελπίζω να σου ανοίξει η όρεξη και να ασχοληθείς και με άλλα είδη. Με διάβασμα και ερωτήσεις θα μάθεις αρκετά πράγματα για να προχωρήσεις με δικά σου πλέον δεντράκια.

Στο φόρουμ προσπαθούμε να μην είμαστε αθυρόστομοι. Συμμετέχουν και γυναίκες άλλωστε...
Ζητω συγγνωμη αν προσεβαλα καποιον!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Καλώς ήλθες στο φόρουμ.[/justify][justify]Εχεις ένα ωραίο λιγούστρο και μην ανησυχείς που πέφτουν φύλλα. Είναι η εποχή τους. Αν θές όμως να το δείς να αναπτύσσεται πρέπει, όπως σου επεσήμανε ο Jean Jac, την άνοιξη να το μεταφυτεύσεις γιατί είναι πολύ περιορισμένο σε αυτό το δοχείο.[/justify][justify]Ελπίζω να σου ανοίξει η όρεξη και να ασχοληθείς και με άλλα είδη. Με διάβασμα και ερωτήσεις θα μάθεις αρκετά πράγματα για να προχωρήσεις με δικά σου πλέον δεντράκια.[/justify]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Ιαν 2016, 19:52 --
Sim62 έγραψε: Καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Εχεις ένα ωραίο λιγούστρο και μην ανησυχείς που πέφτουν φύλλα. Είναι η εποχή τους. Αν θές όμως να το δείς να αναπτύσσεται πρέπει, όπως σου επεσήμανε ο Jean Jac, την άνοιξη να το μεταφυτεύσεις γιατί είναι πολύ περιορισμένο σε αυτό το δοχείο.
Ελπίζω να σου ανοίξει η όρεξη και να ασχοληθείς και με άλλα είδη. Με διάβασμα και ερωτήσεις θα μάθεις αρκετά πράγματα για να προχωρήσεις με δικά σου πλέον δεντράκια.

Στο φόρουμ προσπαθούμε να μην είμαστε αθυρόστομοι. Συμμετέχουν και γυναίκες άλλωστε...
Άβαταρ μέλους

Topic author
NiKoS92
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2016, 12:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από NiKoS92 »

Kostas έγραψε:Γιατί;
Αφου τα παιδια μου είπαν οτι ειναι φυλλοβόλο...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Ιαν 2016, 20:43 --
Jean-Zac έγραψε:Ωραίο σαλόνι, έπιπλα, χαλί, σκούρο σακάκι και σκούρα γραβάτα, ωραίο κάδρο-κορνίζα στον τοίχο και ωραίο πολύφωτο, θυροτηλέφωνο και όμορφο Χριστουγεννιάτικο μπουκέτο αλλά και κεντητό τραπεζομάντιλο. Φινετσάτα πράγματα αλλά και το νέο χόμπυ που επέλεξες είναι φινετσάτο. Τώρα μένει η καλή διάθεση, η υπομονή, τα λάθη και αργότερα το χαμόγελο.

Ever tried.
Ever failed.
No matter.
Try again.
Fail again.
Fail better.

( S. Beckett)


Καλώς ήλθες στον κόσμο των μπονσάι και καλορίζικο το λιγούστρο. [ Εικόνα ]

P.S. Το πότ και το πιατάκι είναι όμορφα αλλά σίγουρα (όπως θα σε συμβουλεύσουνε και τα παιδιά) θα το αλλάξεις όταν κάνεις μεταφύτευση. Καλό θα ήταν να το βάλεις για 2-3 χρόνια σε ένα πλαστικό εκπαιδευτικό βάζο-γλάστρα ώστε να αποκτήσει νέο ριζικό σύστημα, να τακτοποιήσεις το νέμπαρι και ακολούθως να διαμορφώσεις τα νέα του κλαδιά.
Ναι ωραία είναι :Ρ Από ότι διαβαζω αυτό τον καιρό καταλαβα ότι αυτό το ποτ είναι τελικού μεγέθους...εφοσον εχω δει ότι εχει γεμίσει με ρίζες! Κι εγώ αυτό θέλω να το βάλω σ ένα μεγαλύτεπο γλαστρακι για να αναπτυχθεί. Τωρα είμα σε φαση μελέτης για να μην κανω καμια μαλακία :Ρ
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ωραίο σαλόνι, έπιπλα, χαλί, σκούρο σακάκι και σκούρα γραβάτα, ωραίο κάδρο-κορνίζα στον τοίχο και ωραίο πολύφωτο, θυροτηλέφωνο και όμορφο Χριστουγεννιάτικο μπουκέτο αλλά και κεντητό τραπεζομάντιλο. Φινετσάτα πράγματα αλλά και το νέο χόμπυ που επέλεξες είναι φινετσάτο. Τώρα μένει η καλή διάθεση, η υπομονή, τα λάθη και αργότερα το χαμόγελο.

Ever tried.
Ever failed.
No matter.
Try again.
Fail again.
Fail better.

( S. Beckett)


Καλώς ήλθες στον κόσμο των μπονσάι και καλορίζικο το λιγούστρο. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]

P.S. Το πότ και το πιατάκι είναι όμορφα αλλά σίγουρα (όπως θα σε συμβουλεύσουνε και τα παιδιά) θα το αλλάξεις όταν κάνεις μεταφύτευση. Καλό θα ήταν να το βάλεις για 2-3 χρόνια σε ένα πλαστικό εκπαιδευτικό βάζο-γλάστρα ώστε να αποκτήσει νέο ριζικό σύστημα, να τακτοποιήσεις το νέμπαρι και ακολούθως να διαμορφώσεις τα νέα του κλαδιά.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Kostas »

Γιατί;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
NiKoS92
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2016, 12:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από NiKoS92 »

Αθήνα μένω! Ειναι γλυκουλι η αληθεια είναι :) Αλλα ήρθε μάλλον η ώρα του να μαδησει :Ρ
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Η δικη μου ιστορια :)

Δημοσίευση από Kostas »

Liguster είναι και είναι όμορφο κινέζικο δεντράκι. Το χώμα του δεν το βλέπω καλά. Βόρεια ελλάδα μένεις;
Εικόνα
Απάντηση