O χειμώνας φεύγει καιρός για νέα αρχή

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
Panos71
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 16:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: O χειμώνας φεύγει καιρός για νέα αρχή

Δημοσίευση από Panos71 »

Ευχαριστώ τον sim62 για την υποδοχή στο forum και για το π.μ. Μεταφέρομαι στα κυρίως topic για περισσότερα !
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: O χειμώνας φεύγει καιρός για νέα αρχή

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Καλώς ήρθες στο φόρουμ, εύχομαι καλό διάβασμα.[/justify][justify]Η ελιά σου θα έλεγα ότι αποτελεί ιδανικό υποψήφιο για ξεκίνημα bonsai. Εχει ωραία κωνικότητα στο ξεκίνημα του κορμού, συνεχίζει με ωραία κίνηση και σωστές στην πλειοψηφία θέσεις κλαδιών. Επίσης φαίνεται ότι μπορεί να γίνει στο μέλλον με ωραίο nebari. ( Μια μικρή παρατήρηση , σκέπασε με χώμα τις εκτεθειμένες ρίζες όχι μόνο για την υγεία του φυτού αλλά και για την δημιουργία του nebari).[/justify][justify]Για την ελαφρόπετρα 2-4mm έχεις π.μ [/justify][justify]Επίσης αν θέλεις βγάλε φωτο της ελιάς και από τις 4 πλευρές με το επίπεδο της επιφάνειας του χώματος στο ύψος των ματιών για να δούμε και πιθανές απόψεις και virtual για την διαμόρφωση της και ανέβασέ τες με ένα καινούργιο topic στην κατάλληλη ενότητα του φόρουμ -Virtual Help[/justify]

Topic author
Panos71
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 16:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O χειμώνας φεύγει καιρός για νέα αρχή

Δημοσίευση από Panos71 »

Καλώς σας βρήκα,

Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι και εγώ γενικά με τα φυτά.Διατηρώ στη βεράντα μου παχύφυτα, αρωματικά βότανα και θάμνους . Είμαιεξοικειωμένος με κλαδέματα, λίπανση και υποστρώματα αλλά όχι για bonsai. Ενθουσιάστηκα με ταάρθρα στο φόρουμ σας και πέρασα αρκετές ώρες διαβάζοντας. Έχω μία ελιά σεγλάστρα και σκέφτομαι σε λίγες μέρες να την μεταφυτεύσω σε training pot. Στην επαρχίααντιμετωπίζω δυσκολία στην εύρεση υλικών για υπόστρωμα σε σωστή διάμετρο πχ.ελαφρόπετρα 2-4 mm και Θα χρειαστώ να μου υποδείξετε κάποιους προμηθευτές. Στη συνημμένη φωτογραφίαυπάρχει το υποψήφιο δεντράκι και ετοιμάζομαι για λίγο κλάδεμα. Καλή αρχή και θα τα λέμε ……
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση