Καλώς σας βρήκα!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από marios »

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Sim62 »

Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που κρίνουν αν μια ελιά ( ή και οποιοδήποτε άλλο δέντρο) θα δώσουν ένα ικανοποιητικό bonsai.
Οι ελιές στα φυτώρια είναι σχετικά ακριβές σε σύγκριση με άλλα είδη λόγω της αργής ανάπτυξης που έχουν. Κάποια βασικά κριτήρια για την επιλογή είναι το πάχος και η κίνηση του κορμού αλλά και η ύπαρξη φυλλώματος χαμηλά στον κορμό.
Μία ελιά σαν αυτές της τελευταίας φωτογραφίας με πολύ ψηλό κορμό δεν θα έλεγε τίποτα σαν υποψήφιο bonsai αλλά οι άλλες τρεις και όποια άλλη ενδιάμεση σε πάχος κορμού θα μπορούσαν να δώσουν όμορφα bonsai άλλες γρηγορότερα άλλες πιο αργά.
Οι τιμές μπορεί να είναι από 15-60 ευρώ ανάλογα με τη περίπτωση.
Καλά θα ήταν πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά να μας έδειχνες διάφορες φωτογραφίες να σου πούμε τη γνώμη μας και θα σε συμβούλευα να μην αναφέρεις σε κανένα φυτώριο την λέξη bonsai.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς μας ήρθες! Μια ελιά θα ήταν όντως καλή επιλογή για αρχή, λογικά θα αντέξει και στις συνθήκες που περιγράφεις. Ρίξε μια ματιά στα σχετικά άρθρα της Βιβλιοθήκης και εδώ είμαστε μετά να σου λύσουμε τις απορίες.

Τον Σεπτέμβριο, πρώτα ο Θεός, θα ξεκινήσουμε πάλι τις συναντήσεις. Αν τα καταφέρεις, θα χαρούμε να σε δούμε από κοντά και να σε βοηθήσουμε στα πρώτα σου βήματα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
XR600R
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Αύγ 2016, 22:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από XR600R »

Τι πρεπει να κοιτάξω στην ελιά; Να έχει καρπους; να μην έχει; Σε τι τιμες να κοιτάω;
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον! Νομίζω οτι μια ελιά είναι καλή για αυτό που θες. Είναι γερή και αντέχει στον ήλιο.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από Sim62 »

Νίκο καλώς ήρθες στο bonsaiforum.
Νομίζω υπάρχει τρόπος να δημιουργήσεις κάποια τεχνητή  σκιά στο μπαλκόνι. Για παράδειγμα θα μπορούσες να εφαρμόσεις σε κάποιο σημείο της βεράντας ένα δίχτυ σκίασης σαν αυτό που χρησιμοποιούν στα φυτώρια και να έλυνες το πρόβλημα έως ένα σημείο. Αλλά υπάρχουν και δεντράκια που δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα με τον ήλια. Αντίθετα έχουν πρόβλημα χωρίς ήλιο. Δύο απ΄τα καλύτερα που μπορώ να σκεφτώ είναι η ελιά και ο γιουνίπερος.

Topic author
XR600R
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Αύγ 2016, 22:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευση από XR600R »

Με λενε Νικο και είμαι από Αθηνα περιοχή Γκάζι. Μπορώ να έχω ένα δεντρο μπονσαι στο μπαλκόνι μου αλλα δεν εχω τεντα. Το μεσημέρι βαραει συνεχεια ο ηλιος. Τι να κανω; υπαρχει καποια λυση; Τι δεντρο να διαλέξω; :text-thankyoublue:
Απάντηση