Νεο μελος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από iohokahey »

καλως μας ηρθες ιωαννη! πολύ θα ηθελα να δω καποια (και γιατι όχι όλα) από τα δεντράκια σου!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από DimosA »

Καλώς ήρθες!!!
Άβαταρ μέλους

DimitriS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 18 Απρ 2011, 18:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από DimitriS »

Καλωσήρθες και απο μένα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο μελος

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες Γιάννη στο φόρουμ.
Με 40 δέντρα νομίζω είσαι κάπως μετριόφρων σε αυτά που μας γράφεις ως προς τις γνώσεις σου.
Καταλαβαίνω πώς λόγω της ασχολίας σου, τα ζητήματα αισθητικής και design στα bonsai σε ελκύουν περισσότερο. 
Το ίδιο παθαίνω και εγώ που η δουλειά μου περιέχει τέτοια στοιχεία.
Τα τεχνικά ζητήματα όμως είναι εξίσου σημαντικά και όσον αφορά τεχνικές διαμόρφωσης αλλά και φυσιολογίας και περιποίησης των δέντρων. Χωρίς τέτοιες γνώσεις τα δέντρα όσο όμορφα και αν είναι, τις περισσότερες φορές δεν πηγαίνουν πολύ μακριά.
Μιας και βρέθηκες στην παρέα μας και έχεις χρόνο και όρεξη για διάβασμα το φόρουμ έχει μια πληρέστατη και επιλεκτική βιβλιοθήκη που θα μπορούσε να απαντήσει σε αρκετά ερωτήματα που ίσως έχεις. Και στο θεωρητικό πεδίο των αρχών σχεδιασμού των bonsai, αλλά και σε πιο πρακτικό επίπεδο (τεχνικές διαμόρφωσης, φυσιολογία και αντοχές δέντρων, καθημερινή και εποχιακή περιποίηση).
Καλό διάβασμα λοιπόν και ξεκίνα να ανεβάζεις σιγά σιγά κάποια από τα δεντράκια σου για να τα συζητάμε.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Νεο μελος

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλησπερα ονομαζομαι Μακρης Ιωαννης ειμαι απο θεσσαλονικη ειμαι γλυπτης και designer και φετος αποφασισα να ασχοληθω με κατι που αγαπαω εδω και χρονια αλλα ποτε δεν εβρισκα χρονο τα bonsai.. Αγαπημενα δεντρακια η αγριοελια και ο γιουνιπερος. Εχω στην κατοχη μου 40 δεντρακια ολα αγορασμενα απο φυτωρια της περιοχης καποια απο αυτα ειναι πολυ ομορφα αλλα τα περισσοτερα νομιζω πως μπορει να γινουν . Η γνωσεις μου ειναι ελαχιστες και περιοριζονται στην διαμορφωση και λιγοτερο στα τεχνικα θεματα 
Απάντηση