Νέο μέλος - ελιά

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

nikoudim έγραψε:Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Η δευτερη εκδοχη φωτογραφιζει το δεντρο νομιζω!Ολα τα φυλλα σχεδον εχουν γινει καφε στην ακρη.Να αγορασω καποιο συγκεκριμενο λιπασμα η οτιδηποτε με υψηλο Κ;
Κοίταξε τα προσωπικά σου μηνύματα (πμ).

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Η δευτερη εκδοχη φωτογραφιζει το δεντρο νομιζω!Ολα τα φυλλα σχεδον εχουν γινει καφε στην ακρη.Να αγορασω καποιο συγκεκριμενο λιπασμα η οτιδηποτε με υψηλο Κ;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Μια εξήγηση είναι ότι μπορεί να επηρεάστηκε από τις παγωνιές στην αρχή του έτους. Λόγω αυτού του γεγονότος και του πολύ χιονιού και από ένα -19 που είχαμε ένα βράδυ και οι δικές μου ελιές δεν δείχνουν και πολύ καλά. Αν ο λόγος είναι αυτός θα συνέλθει σιγά σιγά.
Η δεύτερη εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ βλέποντας την φωτογραφία είναι η τροφοπενία καλίου που το πιο χτυπητό της σύμπτωμα είναι η αλλαγή χρώματος προς ορειχάλκινο χρώμα στις κορυφές των φύλλων και παραμόρφωση του φύλλου όπως το δικό σου που γυρίζει προς τα μέσα. Χρησιμοποίησε λίπασμα με υψηλό ποσοστό Κ (κάλιο) στην ένδειξη ΝΡΚ του λιπάσματος. Προσοχή όμως λίπανση στην μισή δοσολογία από αυτή που λέει στην συσκευασία αφού το δεντράκι είναι στρεσσαρισμένο.
Και ένα τρίτο, βλέποντας το χώμα μου φαίνεται σαν καθαρή τύρφη. Αν είναι έτσι κάποιες τύρφες του εμπορίου ειδικά αυτές με προέλευση Βαλτικής ή Λιθουανίας έχουν εξαιρετικά όξινο pH κάπου στο 3,5-4,0.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο εξηγείται η πτωτική πορεία του δέντρου σου και χρειάζεται άμεση αλλάγή υποστρώματος.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 65 times
Been thanked: 128 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από thanos75 »

έχει περάσει αρκετός καιρός από τα πρώτα σημάδια και απ' ότι καταλαβαίνω η κατάσταση επιδεινώνεται. Καλό είναι εφόσον δεν αναγνωρίζεις κάποιος την αιτία να πας σε κάποιον γεωπόνο, σε κάποιο φυτώριο να ρωτήσεις πριν να είναι αργά και χάσεις το δεντράκι σου.

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Δυστυχως δεν ελαβα καποια απαντηση στην προηγουμενη ερωτηση μου αλλα επανερχομαι με μια ακομα ερωτηση.Περα απο τα καφε φυλλα τα οποια επεσαν μονα τους το φυτο δεν παρουσιαζει κανενα σημαδι αναπτυξης η εστω ευημεριας.Αντιθετως μοιαζει να κιτρινιζει σιγα σιγα

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί μερικά φύλλα της ελιάς έγιναν καφέ;

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 17 δευτερόλεπτα:
Πέντε έξι φύλλα σε όλο το δεντράκι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από marios »

Αγόρασε δέντρο που να έχει κάποια απο τα κριτήρια για μπονσαι.

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.Όταν έχω κάτι καινούριο να δείξω η να ρωτήσω θα ανοίξω Θέμα.Μέχρι τοτε θα παρακολουθώ και θα μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

nikoudim έγραψε:Ο φικος από το στάδιο που βρίσκεται τώρα θα αρχίσει να ψηλώνει και να παχαίνει ο κορμός του ή θα μεγαλώνει το χοντρό τμήμα οπως εχω δει σε φωτογραφιες;εγω προτιμώ να το χοντρό τμήμα να μείνει ως έχει.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις συμφωνία μαζί του.  :?
Όλα μαζί θα μεγαλώνουν και η "πατάτα" φυσικά θα μεγαλώσει κι΄αυτή.

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Ο φικος από το στάδιο που βρίσκεται τώρα θα αρχίσει να ψηλώνει και να παχαίνει ο κορμός του ή θα μεγαλώνει το χοντρό τμήμα οπως εχω δει σε φωτογραφιες;εγω προτιμώ να το χοντρό τμήμα να μείνει ως έχει.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

nikoudim έγραψε:Το χώμα το έβαλε ο τύπος απο το φυτώριο.Δεν ξέρω ακριβώς τι χώμα ειναι.Επίσης έχω κι ένα φικο σε κασπο χωρίς τρύπα για αποστράγγιση.Αυτός εδώ.
Το χώμα στην ελιά δεν μου φαίνεται και ότι καλύτερο αλλά ας την αφήσεις έτσι προς το παρόν, είναι νεαρή, έχει δύναμη και δεν θα πάθει τίποτε. Αργότερα πρός την άνοιξη ή έστω του χρόνου τον Απρίλιο να σκεφτείς να της αλλάξεις το υπόστρωμα.
Για τον φίκο όμως πρέπει να βρείς ένα καινούργιο δοχείο με τρύπες αποστράγγισης για να φεύγει το πλεονάζον νερό, αλλιώς θα σαπίσουν οι ρίζες.

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Το χώμα το έβαλε ο τύπος απο το φυτώριο.Δεν ξέρω ακριβώς τι χώμα ειναι.Επίσης έχω κι ένα φικο σε κασπο χωρίς τρύπα για αποστράγγιση.Αυτός εδώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Η ελιά σου είναι ενα πολύ νεαρό φυτό και χρειάζεται χρόνος για να δημιουργήσεις ενα bonsai απο αυτήν.
Ο ίσιος και λεπτός κορμός της δεν είναι ελκυστικός για κάτι τέτοιο. Με συρμάτωμα τώρα που είναι ακόμη νωρίς θα μπορούσες να δώσεις μια πιο ενδιαφέρουσα κίνηση στον κορμό και απο εκεί και μετά να την αφήσεις να αναπτυχθεί ελεύθερα χωρίς κλαδέματα και επεμβάσεις ώστε να παχύνουν όλα τα τμήματα και κυρίως ο κορμός της. Μετά απο αρκετά χρόνια ίσως θα μπορούσε να ασχοληθεί κάποιος όσον αφορά την διαμόρφωσή της σε bonsai.
Εντωμεταξύ για να μην ατονίσει το ενδιαφέρον σου για τα bonsai θα μπορούσες να διαλέξεις κάποιο άλλο πιο έτοιμο υλικό από κάποιο φυτώριο. Υπάρχουν διάφορα άρθρα στην βιβλιοθήκη μας που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τι ακριβώς ψάχνουμε για τον σκοπό αυτό.
Τι υπόστρωμα χρησιμοποίησες μέσα στην γλάστρα ?

Topic author
nikoudim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Φεβ 2017, 19:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο μέλος - ελιά

Δημοσίευση από nikoudim »

Κύριοι και κυρίες χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινα μέλος της ομάδας σας.Πριν μερικές ημέρες αγορασαμε μια νέα ελιά με σκοπό να την κλαδέψουμε και να γίνει μια ωραία μπαλίτσα οταν έρθει ο καιρός της.Άρχισα να το μετανιώνω και αναρωτιέμαι τι κινήσεις θα μπορούσα να κάνω για να γίνει ενα όμορφο δεντράκι μπονσαι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση