Νεος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νεος

Δημοσίευση από marios »

Καλή επλογή είναι να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες απο φυτώρια και να ανεβάσεις πριν κάνεις κάποια αγορά.

Topic author
nikdag
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 12:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεος

Δημοσίευση από nikdag »

ευχαριστω γρηγορη και χρονια πολλα για την γιορτη σου...προχθες

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νεος

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας. Είμαι και εγώ πολύ νέος στο χώρο (και ακόμη ψαρωμένος) δεν μπορώ να σου δώσω απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, μπορώ όμως να σου πω το δικό μου λάθος που έκανα, για να μη το κάνεις και εσύ.
Για πρώτο φυτό αγόρασα μία αγριελιά που κατά γενική ομολογία στο site (και δική μου) είναι μια πολύ καλή επιλογή για αρχή.
Αλλά εγώ απλά μπήκα σε ένα φυτώριο και αγόρασα την πρώτη που βρήκα μπροστά μου.
Λάθος…, λάθος…, λάθος….
Θα πρέπει να προσέξεις να έχει κάτι το ιδιαίτερο ο κορμός κάποια κλίση , κάτι που να του δίνει μια χάρη, να έχει διακλάδωση καλή ώστε να επέμβεις για τη διαμόρφωση.
Η δικιά μου έχει ένα σκέτο ίσιο κορμό (δεν ήξερα δε ρώταγα…)
Βέβαια την λατρεύω γιατί είναι το πρώτο μου φυτό.
Τα γράφω αυτά και χαμογελάω που δίνω σε κάποιον άλλον μια συμβουλή.
Καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
Τα παιδιά εδώ είναι ακούραστα στο να βοηθούν και να δίνουν συμβουλές.

Topic author
nikdag
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 12:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεος

Δημοσίευση από nikdag »

ευχαριστω...θα παω εδω  κοντα στο χαιδαρι σε ενα φυτωριο......εννοειτε στην επομενη συναντηση θα ειμαι εκει..
σε τι υψος να κοιταξω 30cm +-?
2o..θα το μεταφυτευσω σε καποια αλλη γλαστρα η θα το κλαδεψω και θα το αφησω στην ιδια πριν το βαλω σε καποιο pots?η αμεσως σε καποιο pot?
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Νεος

Δημοσίευση από sinaf »

Καλωσόρισες στην παρέα. Το bonsaiforum.gr διοργάνωσε την Κυριακή που μας πέρασε εξόρμηση σε φυτώρια για την αναζήτηση υλικού. Κρίμα που δεν  μπόρεσες να παρεβρεθείς. Για αρχή καλές επιλογές είναι η ελιά και ο άρκευθος (juniperus). Εάν μπορείς, πριν αγοράσεις ανέβασε φώτο από τα δεντράκια που θα εντοπίσεις σε φυτώρια της ευρύτερης περιοχής σου για να πάρεις απόψεις. Θα σου πρότεινα μετά την όποια αγορά να φέρεις τα δεντράκια στο επόμενο workshop που θα διοργανωθεί.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Νεος

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλώς τον. Ελιά πυρακανθο μπουκαμβίλια γιουνιπερο...

Τι σχήμα θες να κάνεις;

Topic author
nikdag
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 12:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεος

Δημοσίευση από nikdag »

Νεος στο φορουμ.εχω διαβασει σχεδον τα παντα.και τωραηρθε η ωρα τις αγορας οσο ποιο οικονομικα γινετε.μενω κορυδαλλο(εξω) χαχα.και θα ηθελα να ασχωληθω με τα μπονσαι.θα ελεγα για αρχηνα παρω δυο δεντρακια για αρχη κατι συγκεκριμενο δεν εχω κατα νου ευκολα δεντρακια θα ηθελα .καποιο φυτωριο κοντα σε εμενα υπαρχει ακουω προτασεις και σε δεντρακια.και γενικα γλαστρακια χωμα κτλ.ευχαριστω
Απάντηση