Εξορμηση σε φυτωρια.

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Harris »

Jean-Zac έγραψε:ALEX εσύ θα βάλεις τους στόχους σου και το πρόγραμμά σου.Εγώ θα είμαι εκεί να βοηθήσω όπως μπορώ όταν μου το ζητήσεις.Πρός το παρόν πρέπει να μακρύνουν οι ρίζες από οποιοδήποτε φυτό θα δεθεί στην πέτρα.Υπομονή χρειάζεται και θα έλθει η στιγμή που θα το κοιτάς,θα χαμογελάσεις και θα πείς και εσύ ... ΚΑΤΙ κατάφερα !!!! (όπως το είπα και εγώ κάποια στιγμή .)
Μας εξήγησες και τον τρόπο πως να μακρύνουν οι ρίζες για να μπορούμε να το αγκαλιάσουμε επάνω στην πέτρα.
Σιγουρα αυτές τις γνώσεις πρέπει να τις καταγράψουμε! :)
:happy-bouncygreen:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

ALEX εσύ θα βάλεις τους στόχους σου και το πρόγραμμά σου.Εγώ θα είμαι εκεί να βοηθήσω όπως μπορώ όταν μου το ζητήσεις.Πρός το παρόν πρέπει να μακρύνουν οι ρίζες από οποιοδήποτε φυτό θα δεθεί στην πέτρα.Υπομονή χρειάζεται και θα έλθει η στιγμή που θα το κοιτάς,θα χαμογελάσεις και θα πείς και εσύ ... ΚΑΤΙ κατάφερα !!!! (όπως το είπα και εγώ κάποια στιγμή .)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από My Nellie »

Ααααα, Γιάννη!!!
Σε υπερευχαριστώ για τις φωτογραφίες των βράχων!!!
Δεύτερη και τρίτη, με ενθουσίασαν!
Να τις θέσω ως στόχο? :)
Πρέπει να αναζητήσω και κανένα δενδράκι ιδίου είδους ακόμη! :)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και λίγες πέτρες . ( Ξέρει η Αλεξάνδρα !!!! )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και λίγες για την ελιά της Αλεξάνδρας.Ισως μπορεί να γίνει και έτσι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λίγες φωτογραφίες αφιερωμένες στόν Χάρη ....( οι juniperus θα περιμένουν λίγο ακόμη )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Το ραντεβού στις 9:30 το σεβαστήκαμε όλοι και μάλιστα ήμασταν και νωρίτερα. Επισκεφτήκαμε 4 φυτώρια, βραχήκαμε ( κάτω από μία ομπρέλα 4 άτομα δεν γίνεται !!) και είδαμε (κατά την άποψή μου ) αρκετά ενδιαφέροντα δενδράκια με λαμπρό μέλλον. Βέβαια αυτό το ‘’μέλλον’’ μεταφράζεται σε πολύ δουλειά και φάσμα χρόνου 3-5 χρόνια. Προσωπικά θα είχα επενδύσει –αγοράσει (αλλά έχω σταματήσει πιά γιατί έκλεισα τον κύκλο μου με τα μπονσάι) μία βερικοκιά ύψους 2,5 μέτρων αλλά θα την έκοβα στους 40 πόντους ( είχε έναν πολύ καλό κορμό βάσης ), 2 μεσαίου μεγέθους juniperus με καλές κλίσεις στους κορμούς –κλαδιά και 2-3 μεγάλους που σε λίγα χρόνια μάλλον θα αφήνανε το στίγμα τους σε όποιον τους έβλεπε ( θα τους αγοράσουμε Χάρη κάποια στιγμή !!). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν και άλλα φυτά αλλά ανέφερα εκείνα βάσει της δικιάς μου νοοτροπίας για την πιθανή αγορά-κατοχή φυτών μπονσάι. Προσπάθησα να μην επηρεάσω-επιβάλω την άποψή μου ,αλλά να υποδείξω το τι θα αγόραζα πάνω στα οποία θα δούλευα τα επόμενα χρόνια. Άλλωστε αυτές οι ομαδικές επισκέψεις στα φυτώρια κρύβουν και τον κίνδυνο να γίνει παρεξήγηση μεταξύ των ατόμων (έχω πικρή εμπειρία !!) για το ποιος το είδε πρώτος και ποιος θα το αγοράσει. Ευτυχώς αυτό δεν έγινε μεταξύ μας ( μπράβο στα παιδιά !) . Ο φόβος αναφορικά με το μέγεθος του χρόνου που χρειάζεται ένα δενδράκι για να είναι παρουσιάσιμο ,αλλά και που είναι κρυμμένη η ομορφιά του ενώ με την πρώτη ματιά δεν την βλέπουμε, όπως και οι λεπτομέρειες που μας οδηγούν στην απόρριψή του μας έκαναν να είμαστε συγκρατημένοι στις αγορές. Βέβαια υπάρχει και το κόστος ( πάνε οι εποχές πού ήξερα εγώ !!) μια και οι ευκαιρίες δεν υπάρχουν γιατί όλοι τώρα το πρώτο που σου λένε είναι ότι το φυτό είναι μπονσάι.. Άντε να του απαντήσω εγώ ότι δεν είναι ούτε προ-προ-προ μπονσάι !! . Χαμένος χρόνος ! . Τελικά η ALEX και ο Χάρης πήρανε από μία ελιά, η Λίζα πήρε το YARIS (καλορίζικο !!!) και εγώ πήρα την χαρά να είμαι μαζί με 3 όμορφα άτομα που παρά την βροχή (πάλι λέρωσα τα παπούτσια μου !!!) ομολογώ ότι πέρασα όμορφα. Εάν καταφέρω να τους πείσω ότι οι αγορές – επενδύσεις πρέπει να γίνονται σε φυτά με χοντρό κορμό μάλλον στην επόμενη εξόρμηση πραγματικά θα χρειαστούμε ένα φορτηγάκι !!!!

P.S. Χάρη ξεχάσαμε να πάμε στα άλλα 2-3 φυτώρια πού ήταν στην διαδρομή. Πότε το επόμενο ραντεβού ??? . Άντε να βλέπω τους κουμπαράδες να σπάζουν !!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από My Nellie »

Λοιπόν, ξαναγράφω το post μου γιατί είμαι σίγουρη ότι έκανα κανονικά υποβολή αλλά δεν εμφανίσθηκε....

Ευχαριστούμε πολύ τον Γιάννη που μας συνόδευσε σε αυτή την περιοδεία στα φυτώρια και μας έδωσε τα φώτα του όσον αφορά στα σωστά κριτήρια επιλογής δένδρων, αλλά κυρίως συγκράτησε την.... "πρεμούρα" μας και τον άκρατο ενθουσιασμό!
Διότι θα πρέπει να ξέρετε πως ο Γιάννης, κατ' αρχήν ΔΕΝ είχε ενδιαφέρον να αγοράσει κάτι (εκτός βέβαια εάν έπεφτε επάνω ΣΤΗΝ ευκαιρία, πράγμα μάλλον απίθανο...), αλλά συμμετείχε ως "δάσκαλος" για να μας βοηθήσει στην διαμόρφωση των κριτηρίων που πρέπει να έχουμε όταν αναζητούμε υλικό κατάλληλο για να γίνει ένα αξιοπρεπές bonsai. Ήταν πραγματικά ένα μικρό σεμινάριο για τις προϋποθέσεις που πρέπει να θέτουμε εξετάζοντας ένα δένδρο κάτω από το πρίσμα της δημιουργίας bonsai.

Η παρέα μας ήταν πολύ ευχάριστη για εμένα! Περαπατήσαμε στην βροχή, ψάξαμε, σκαλίσαμε, ανακαλύψαμε, απορρίψαμε, ο Χάρης κι ο Γιάννης είχαν αναλάβει το παζάρι και τελικώς φύγαμε με τις δυό ελιές και τον μικρό γιουνίπερο.
Οι μεγάλοι γιουνίπεροι που αναφέρθηκαν προηγουμένως από τον Χάρη, ήταν πραγματικά πολύ αξιόλογα κομμάτια, αλλά τελικώς ούτε ο Χάρης, ούτε κι εγώ αποφασίσαμε το μεγάλο βήμα.
Παρά το γεγονός βεβαίως, ότι ο Γιάννης δήλωσε πως θα είναι στο πλάϊ του "μελλόντικού ιδιοκτήτη" για την βοήθεια σε όλα τα στάδια των απαιτούμενων εργασιών, οι οποίες όμως είναι πάααααρα πολλές!
Δεν πειράζει Χάρη, είμαι σίγουρη ότι θα ξαναβρούμε παρόμοια αξιολογα δένδρα σε άλλη εξόρμηση! Υπομονή!
Άβαταρ μέλους

perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Κανονίστε συνάντηση!!!
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Philip »

Ωραια :text-bravo: παιδια.......θα κανονισουμε να τα πουμε κ απο κοντα :clap:
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Harris »

Σήμερα μαζευτήκαμε Λίζα Αλεξάνδρα Γιάννης και Χάρης 9.20 παρακαλώ, και πήγαμε σε 4 φυτώρια. Πάρθηκαν 2 ελιες (μια δικη μου και μια της Αλεξάνδρας) 1 γιουνίπερος(για τον Φιλιππο). Θα μπούν σε φώτο κάποια στιγμή.
Ήμασταν μέχρι της 13.00 όπου μετά χωριστήκαμε.

Οι γνώσεις όπως και η ομορφιά της αναζήτησης ήταν υπέροχες. Ο Γιάννης μας έβαλε στον "σωστό" δρόμο γιατι θα είχαμε γεμίσει με βλαστάρια και σπορόφυτα !!! :violence-torch:
Βρήκαμε 2 γιουνίπερους με κορμούς όσο ενα (διάμετρο) CD/dvd και τους 2 με λιγότερο απο 70ευρώ. Δεν αγοράστηκαν σήμερα... μπορεί να αγοραστούν και καλύτεροι στο μέλλον... Μην ρωτάτε το γιατι? Θα σας απαντήσει ο Jean-Zac απο κοντά όταν μαζευτούμε. (δεν ειναι μονο ο κορμος και η τιμη δελεαστική... αλλα και άλλα πραγματα.... αυτα τα "πράγματα" θα μας τα πει ο Γιάννης απο κοντα! )

Αυτά λοιπόν...

:obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Harris »

Philip έγραψε:Κατα ΄ρχην Θελω να δωσω τα συγχαρητηρια μου για την πρωτοβουλια που πηρατε ωστε να γινει αυτη η συναντηση. Η παρεα ετσι δυναμωνει κ γινομαστε ποιο δημιουργικοι. :clap: :clap: φευγοντας απο τους υπολογιστες.

Περιμεμα πως κ πως να ΄ρθει αυτη η μερα για να ερθω κ εγω. Αλλα δεν ξερω εαν γνωρίζετε, οτι οταν ανακοινώνονται σκληρα μετρα για τους πολιτες ή τα ΜΜΕ εκφοβήζουν τον κοσμο , τα ατυχηματα αυξανονται 40%.
Ειναι λυπηρο κ μακρια απο εμας. :violence-torch:
Οποτε ....με καλη το καθηκον :text-offtopic:

Γιαννη , Αλεξ, Χαρη, Λιζα.........κ.α. σκεφτομασταν καποιο απο τα επομενα Σ.Κ να βρεθουμε (μπλουζακια) ωστε να δημιουργουσαμε κατι , Δασακι ή οτι άλλο θελετε!!!!
Εχω 5 γιουνιπερακια........αν βρειτε κανενα μικρο ακομα ή καμια ενδιαφερουσα πετρα για παρτε την...

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
8α κοιταξω. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Philip »

Κατα ΄ρχην Θελω να δωσω τα συγχαρητηρια μου για την πρωτοβουλια που πηρατε ωστε να γινει αυτη η συναντηση. Η παρεα ετσι δυναμωνει κ γινομαστε ποιο δημιουργικοι. :clap: :clap: φευγοντας απο τους υπολογιστες.

Περιμεμα πως κ πως να ΄ρθει αυτη η μερα για να ερθω κ εγω. Αλλα δεν ξερω εαν γνωρίζετε, οτι οταν ανακοινώνονται σκληρα μετρα για τους πολιτες ή τα ΜΜΕ εκφοβήζουν τον κοσμο , τα ατυχηματα αυξανονται 40%.
Ειναι λυπηρο κ μακρια απο εμας. :violence-torch:
Οποτε ....με καλη το καθηκον :text-offtopic:

Γιαννη , Αλεξ, Χαρη, Λιζα.........κ.α. σκεφτομασταν καποιο απο τα επομενα Σ.Κ να βρεθουμε (μπλουζακια) ωστε να δημιουργουσαμε κατι , Δασακι ή οτι άλλο θελετε!!!!
Εχω 5 γιουνιπερακια........αν βρειτε κανενα μικρο ακομα ή καμια ενδιαφερουσα πετρα για παρτε την...

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Το heli έχει δουλειά.Πρέπει να κουρέψει το γκαζόν !!!!! Αντε να μαζευόμαστε σιγά- σιγά !!! Και νωρίς για ύπνο μερικοί-μερικοί !!! ( ονόματα δεν λέμε :laughing-rolling: :laughing-rolling: )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Liz@ki »

Jean-Zac έγραψε:Ωχ αρχίζει από τώρα να σας φοβάται το μάτι μου για τις αγορές σας !! Συνεννοήθηκα ήδη για μια μικρή βοήθεια !!! :laughing-rolling: :laughing-rolling:

:laughing-rolling: :laughing-rolling:
δε φτανειιι!! θελουμε και το heli!! :happy-jumpeveryone:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ωχ αρχίζει από τώρα να σας φοβάται το μάτι μου για τις αγορές σας !! Συνεννοήθηκα ήδη για μια μικρή βοήθεια !!! :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από My Nellie »

Σε ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Harris »

My Nellie έγραψε:Κι εγώ θα είμαι εκεί!

Το 09:30 am θα είναι 09:30 am, χωρίς άλλο, έτσι??? :)

Παλιά φανάρια της Κηφισιάς ΟΚ, αλλά στον Κηφισό??? Αυτά της Εθνικής Αθηνών-Λαμίας δεν εννοείς, Χάρη???

Μπερδεύομαι εύκολα με τις διευθύνσεις... κι έχω πάντα αβεβαιότητα...

Ναι στο Κηφισσο! ;) Στην SMART κοντα...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από My Nellie »

Κι εγώ θα είμαι εκεί!

Το 09:30 am θα είναι 09:30 am, χωρίς άλλο, έτσι??? :)

Παλιά φανάρια της Κηφισιάς ΟΚ, αλλά στον Κηφισό??? Αυτά της Εθνικής Αθηνών-Λαμίας δεν εννοείς, Χάρη???

Μπερδεύομαι εύκολα με τις διευθύνσεις... κι έχω πάντα αβεβαιότητα...
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εξορμηση σε φυτωρια.

Δημοσίευση από Liz@ki »

θα ερθω και εγω! :P

(Γιαννη ο Χαρης δεν ερχεται χωρις εμενα..!! :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :laughing-rolling: )
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Απάντηση