Κάκτοι Μπονσάι;;;

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Κάκτοι Μπονσάι;;;

Δημοσίευση από RiaDr »

Ερώτηση παγίδα.. πόσο προσκολλημένοι θα μείνουμε στην ιαπωνική / κινεζική παράδοση των μπονσάι; Αν δε μας νοιάζει η απάντηση, ναι, λογικά γίνεται μπονσάι κι ο κάκτος!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Κάκτοι Μπονσάι;;;

Δημοσίευση από Harris »

Μενέλαος έγραψε:
Harris έγραψε:Φραγκοσυκιά ξερω που έχει οταν παω στο εξοχικο θα σου κοψω να σου φερω.

Έχει την βραζιλιάνα, είσαι σίγουρος; Αν ναι τότε θέλω! Σ'ευχαριστώ! Μη μου φέρεις όμως την απλή που τρώμε τα φραγκόσυκα, είναι γεμάτος ο τόπος εδώ! Καλά θα είναι, γιατί ύστερα από έρευνα, το μόνο φυτώριο που βρήκα βραζιλιάνα φραγκοσυκιά βρίσκεται στο Καπανδρίτι...

Αυτή σου έλεγα... Άρα σε βλέπω για Καπανδρίτι!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κάκτοι Μπονσάι;;;

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Harris έγραψε:Φραγκοσυκιά ξερω που έχει οταν παω στο εξοχικο θα σου κοψω να σου φερω.

Έχει την βραζιλιάνα, είσαι σίγουρος; Αν ναι τότε θέλω! Σ'ευχαριστώ! Μη μου φέρεις όμως την απλή που τρώμε τα φραγκόσυκα, είναι γεμάτος ο τόπος εδώ! Καλά θα είναι, γιατί ύστερα από έρευνα, το μόνο φυτώριο που βρήκα βραζιλιάνα φραγκοσυκιά βρίσκεται στο Καπανδρίτι...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Κάκτοι Μπονσάι;;;

Δημοσίευση από Harris »

Φραγκοσυκιά ξερω που έχει οταν παω στο εξοχικο θα σου κοψω να σου φερω.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάκτοι Μπονσάι;;;

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα σας! Έψαξα αρκετά στο φόρουμ και δε βρήκα κάτι σχετικό: Έχει σκεφτεί κανείς για κάκτους μπονσάι; Η όλη μου αναζήτηση, που έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό, και θέλω πλέον να τη μοιραστώ και μαζί σας, ξεκίνησε από μία παιδική μου μνήμη: Δημοτικό πήγαινα, όταν είχα φτιάξει μία αρκετά μεγάλη συλλογή από κάκτους (που βούταγα σαν παιδάκι από τους γειτονικούς κήπους!), μεταξύ των οποίων είχα μία -πολύ κοινή τότε, την έβρισκες παντού, τώρα δεν την βλέπω πουθενά...- φραγκοσυκίτσα βραζιλιάνικη, η οποία είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός μπονσάι. Δηλαδή, ενώ την είχα φυτέψει από ένα φύλλο, είχε προλάβει μεγαλώνοντας και είχε αποκτήσει ξυλώδη κορμό, μαζεμένο σχήμα, και σχετικά μικρά καταπράσινα "φραγκοσυκόφυλλα" με όμορφα αγκαθάκια, χωρίς βέβαια να γνωρίζω κάτι από μπονσάι παιδάκι πράγμα! Ήταν σαν μίνι δεντράκι από τη φύση του! Ψάχνω λοιπόν τόσον καιρό να βρω σε κάποια αυλή ή σε κάποιο φυτώριο ένα δείγμα, και δεν έχω σταθεί τυχερός ακόμη. Κι όμως, κάποτε την έβλεπα να πουλιέται παντού να πάρει, καθώς και να κοσμεί πολλούς κήπους... Επισυνάπτω τρεις ενδεικτικές φωτογραφίες, μία με αυτήν την φραγκοσυκιά, μία εκπληκτική, κατά τη γνώμη μου, για το τι μπορείς να φτιάξεις με την κοινή και ταπεινότατη κρασούλα, που και σήμερα ακόμη την βρίσκεις σε όλα τα μπαλκόνια, και μία...άσχετη, αλλά πολύ εντυπωσιακή, έτσι για δείγμα! Συνυπολογίστε σε όλα αυτά, την τεράστια ευκολία που έχουν οι κάκτοι και τα παχύφυτα στο να ριζώσουν, στη συντήρηση και την περιποίησή τους, αλλά και το γεγονός ότι πολλά από αυτά κάνουν υπέροχα λουλούδια, κι είναι απορίας άξιο το πώς δεν ασχολούμαστε και με αυτό το εντυπωσιακό και ανθεκτικό είδος φυτών. Πάντως εγώ θα βάλω μπρος από δω και πέρα!

Υ.Γ. Αν "πάρει" το μάτι κάποιου από εσάς σε κανένα φυτώριο την βραζιλιάνικη φραγκοσυκιά, θα εκτιμήσω πολύ να με ενημερώσει για το πού την είδε, ώστε να πάω να την αγοράσω. Σας ευχαριστώ!!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Μάιος 2015, 12:27 --

Περιττό να σας πω ότι έχω τόσο εντυπωσιαστεί από την φωτογραφία με τις κρασούλες (παχύφυτο που έχω προλάβει στο παρελθόν να το καταστρέψω και αυτό, από χιόνι τότε που το είχα αφήσει έξω στη βεράντα ο ανόητος, άρα έχω και εμπειρία!), που τρέχω να αγοράσω μερικές ώστε να αντιγράψω το δασάκι!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση