2Ατσερ

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Γιωτα »

IMG_20160222_132155551.jpg
IMG_20160222_132205916.jpg
IMG_20160222_132201025.jpg
Αυτό ήταν το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω, ρίζες δεν πειραξα καθόλου καθώς ή εργασία έγινε εκτός εποχής, τόσο μπορούσαν να πλησιάσουν ή τόσο μπόρεσα εγώ....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από fan coil »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]Πολύ ωραία είναι ναι. Θα μας μοιρασεις αυτή εμπειρία ε;;; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από marios »

Ωραία δέντρα! Την άνοιξη είναι καλή εποχή για μεταφύτευση στα ACER.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Γιωτα »

[quote="RiaDr"]Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, κάνε ό,τι σου λέει η καρδιά και η αισθητική σου! Δεν είμαστε επαγγελματίες, ούτε ετοιμάζουμε τα δέντρα μας για εκθέσεις, ώστε να υπάρχει πρόβλημα αν δεν ακολουθηθούν συνειδητά και με αυστηρότητα κάποιοι κανόνες. Καλή επιτυχία εύχομαι. Μήπως όμως στο πλαίσιο των συμβολισμών να έβαζες κι ένα τρίτο, μικρό acerάκι..; Λέω τώρα.




Υπάρχει ήδη και ένα με πολυ λεπτό κορμό ροζ([img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]!)τα benny king..

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Σεπ 2015, 20:33 --

Λάθος μου το taylor

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 16 Οκτ 2015, 07:52 --

Καλημέρες σε όλους!παρακάτω οι φωτό των ποτ
IMG_20151016_082114058_HDR.jpg
(αυτό θα προτιμούσα μιας και κάποια στιγμή παλαιότερα είχε επιλεγεί απο τον αποδέκτη του δώρου,αλλά δε ξέρω αν είναι πολύ νωρίς για τέτοιου είδους ποτ)
IMG_20151016_081958275.jpg
IMG_20151016_081859638.jpg
και τα δεντράκια
IMG_20151016_080246059.jpg
IMG_20151016_080226481.jpg
IMG_20151016_080144585.jpg
IMG_20151016_080136344.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από RiaDr »

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, κάνε ό,τι σου λέει η καρδιά και η αισθητική σου! Δεν είμαστε επαγγελματίες, ούτε ετοιμάζουμε τα δέντρα μας για εκθέσεις, ώστε να υπάρχει πρόβλημα αν δεν ακολουθηθούν συνειδητά και με αυστηρότητα κάποιοι κανόνες. Καλή επιτυχία εύχομαι. Μήπως όμως στο πλαίσιο των συμβολισμών να έβαζες κι ένα τρίτο, μικρό acerάκι..; Λέω τώρα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]

Sim62 έγραψε:Hfestion, αυτό που λές είναι ένα φαινόμενο που απαντάται στη φύση, όταν ένας κορμός πλαγιάσει λόγω διαφόρων παραγόντων τόσο πολύ και έλθει οριζόντια και σε επαφή με το χώμα.
Υπάρχει σαν επίσημος ρυθμός στα bonsai με την ονομασία Raft - straight line ( Ikadabuki στα Ιαπωνικά) όταν ο κορμός που είναι πεσμένος έχει ευθεία γραμμή οπότε τα κλαδιά - δέντρα που μεγαλώνουν πάνω του εμφανίζονται να έχουν ευθεία γραμμή.



Μακάρι να το δούμε να εφαρμόζεται και από κάποιο μέλος του φόρουμ, το τελικό αποτέλεσμα δείχνει εντυπωσιακό!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Γιωτα »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]Είστε απίστευτοι!θα επανελθω με φωτό από δεντρακια και ποτ!Μέχρι τότε σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από sinaf »

Γιωτα έγραψε:Ή ανταπόκριση είναι παντα συγκινητική![ Εικόνα ] Για να κατανοησετε την σκέψη θέλω να το κάνω δώρο στον σύζυγο (που θαυμάζει τα ατσερ και ευκαιρία ν 'ασχολείται λιγάκι παραπάνω) .Οπότε μάλλον θ'ακολουθησω τη γνώμη του Sim62 είναι καθαρά συμβολικό ωστόσο θέλω να είναι και σύμφωνα με τους κανόνες των μπονσαι(διαβάζοντας για δασάκι κολλησα αλλά δεν είχα βρεί τον διπλό κορμό)
Νομίζω ότι και να αποφασίσεις, ο σύζυγος θα το εκτιμήσει και μόνο που θα κάνεις την κίνηση να του προσφέρεις αυτό που θαυμάζει.Εγώ θα έλεγα να παροτρύνεις το σύζυγο να αποφασίσει μαζί σου, χωρίς να ξέρει ότι τα προορίζεις για δώρο.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Hfestion έγραψε:Θεωρητικά υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις δασάκι με ενα δέντρο, πρακτικά δε το έχω δοκιμάσει ακόμα. Φαντάσου αν μπορούσες να φυτέψεις-να τοποθετήσεις το κεντρικό κορμό από ένα δέντρο παράλληλα στο έδαφος και μέσα στο χώμα. Θεωρητικά ο κεντρικός κορμός θα ριζώσει (φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει άνοιξη), τα πλαγιά κλαδια που θα είναι πλέον όρθια θα γίνουν κορμοι. Χρόνια να χεις να κλαδευεις. Θεωρώ οτι με αυτο το τρόπο θα έχεις εντυπωσιακό nebari και αν ριζώσει ο κορμός καλά θα υπάρχει περισσότερη δύναμη-ανάπτυξη. Δε ξέρω αν κατάλαβες, δε μπορώ να κανω virtual

(Ίσως έχω πολύ φαντασία)

Αγαπητέ Δώρη, αυτό που περιγράφεις αποτελεί μία τεχνική που γνωρίζω ότι εφαρμόζεται στη Μεσσηνία για τον πολλαπλασιασμό της εξαιρετικής ποικιλίας της κορωνέικης ελιάς με πολύ χαμηλό κόστος και εντυπωσιακά αποτελέσματα. Ωστόσο στη συγκεκριμένη τεχνική, ο κορμός φυτεύεται όλος μέσα στο χώμα και από τους βλαστούς προκύπτουν τα λεγόμενα γροθάρια. Επομένως, η σκέψη σου δεν πρόκειται περί φαντασίας, αλλά για ισχυρή θέληση για δημιουργία.
Sim62 έγραψε:Hfestion, αυτό που λές είναι ένα φαινόμενο που απαντάται στη φύση, όταν ένας κορμός πλαγιάσει λόγω διαφόρων παραγόντων τόσο πολύ και έλθει οριζόντια και σε επαφή με το χώμα.
Υπάρχει σαν επίσημος ρυθμός στα bonsai με την ονομασία Raft - straight line ( Ikadabuki στα Ιαπωνικά) όταν ο κορμός που είναι πεσμένος έχει ευθεία γραμμή οπότε τα κλαδιά - δέντρα που μεγαλώνουν πάνω του εμφανίζονται να έχουν ευθεία γραμμή.

raft.jpg
juniperus-chinensis-bonsai.jpg
Όταν ο ξαπλωμένος κορμός έχει ελικοειδή μορφή είναι ο ρυθμός Raft - Sinuous  ( Netsunagari στα Ιαπωνικά) και τα δέντρα πάνω του δεν είναι σε μια ευθεία γραμμή.[/FONT]


[attachment=0]hawthornraft.jpg[/attachment]
[/i]

Φίλε Sim62, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πάντα κατατοπιστικός.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιωτα καλησπερα,

θα συμφωνησω και εγω στην αποψη του φιλου μας να κανεις αυτο που σου αρεσει εσενα [ και εχεις και καλο ματι και γουστο , μπορω να πω ] , χωρις να σκεφτεις ρυθμους και κανονες.
Τα στερεοτυπα και οι κανονες υπαρχουν ωστε να υπαρχει μια βαση αλλα δημιουργουνται παντα να ξερεις με την σκεψη και την προσμονη , πολλες φορες να καταρριφθουν απο κατι νεο, καινοτομο και καθετα αντιδραστικο.
Οποτε ξεκινα αυτο που θελεις να κανεις και η αγαπη σου γι αυτο , θα σε οδηγησει σε αλλα μονοπατια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από iohokahey »

Κανε αυτο που θες και σου αρεσει και ασε τα στερεοτυπα..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Harris »

Γιωτα έγραψε:Ή ανταπόκριση είναι παντα συγκινητική![ Εικόνα ] Για να κατανοησετε την σκέψη θέλω να το κάνω δώρο στον σύζυγο (που θαυμάζει τα ατσερ και ευκαιρία ν 'ασχολείται λιγάκι παραπάνω) .Οπότε μάλλον θ'ακολουθησω τη γνώμη του Sim62 είναι καθαρά συμβολικό ωστόσο θέλω να είναι και σύμφωνα με τους κανόνες των μπονσαι(διαβάζοντας για δασάκι κολλησα αλλά δεν είχα βρεί τον διπλό κορμό)

Εύχομαι να τα καταφέρεις να τον βάλεις στην όμορφη τρέλα μας! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Γιωτα »

Ή ανταπόκριση είναι παντα συγκινητική![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img] Για να κατανοησετε την σκέψη θέλω να το κάνω δώρο στον σύζυγο (που θαυμάζει τα ατσερ και ευκαιρία ν 'ασχολείται λιγάκι παραπάνω) .Οπότε μάλλον θ'ακολουθησω τη γνώμη του Sim62 είναι καθαρά συμβολικό ωστόσο θέλω να είναι και σύμφωνα με τους κανόνες των μπονσαι(διαβάζοντας για δασάκι κολλησα αλλά δεν είχα βρεί τον διπλό κορμό)
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Sim62 »

Hfestion, αυτό που λές είναι ένα φαινόμενο που απαντάται στη φύση, όταν ένας κορμός πλαγιάσει λόγω διαφόρων παραγόντων τόσο πολύ και έλθει οριζόντια και σε επαφή με το χώμα.
Υπάρχει σαν επίσημος ρυθμός στα bonsai με την ονομασία Raft - straight line ( Ikadabuki στα Ιαπωνικά) όταν ο κορμός που είναι πεσμένος έχει ευθεία γραμμή οπότε τα κλαδιά - δέντρα που μεγαλώνουν πάνω του εμφανίζονται να έχουν ευθεία γραμμή.

raft.jpg
juniperus-chinensis-bonsai.jpg
Όταν ο ξαπλωμένος κορμός έχει ελικοειδή μορφή είναι ο ρυθμός Raft - Sinuous ( Netsunagari στα Ιαπωνικά) και τα δέντρα πάνω του δεν είναι σε μια ευθεία γραμμή.[/FONT]


[attachment=0]hawthornraft.jpg[/attachment]
[/i]

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Hfestion »

Θεωρητικά υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις δασάκι με ενα δέντρο, πρακτικά δε το έχω δοκιμάσει ακόμα. Φαντάσου αν μπορούσες να φυτέψεις-να τοποθετήσεις το κεντρικό κορμό από ένα δέντρο παράλληλα στο έδαφος και μέσα στο χώμα. Θεωρητικά ο κεντρικός κορμός θα ριζώσει (φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει άνοιξη), τα πλαγιά κλαδια που θα είναι πλέον όρθια θα γίνουν κορμοι. Χρόνια να χεις να κλαδευεις. Θεωρώ οτι με αυτο το τρόπο θα έχεις εντυπωσιακό nebari και αν ριζώσει ο κορμός καλά θα υπάρχει περισσότερη δύναμη-ανάπτυξη. Δε ξέρω αν κατάλαβες, δε μπορώ να κανω virtual

(Ίσως έχω πολύ φαντασία)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Γιωτα »

Ευχαριστώ και τους 2! Ναστε καλά!
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Sim62 »

Δύο δέντρα μαζί δεν αντιστοιχούν σε κανένα από τους καθιερωμένους ρυθμούς bonsai. Αν τα φυτέψεις πολύ κοντά το ένα στο άλλο ώστε να εφάπτoνται, σε μερικά χρόνια θα μοιάζουν με τον ρυθμό που ονομάζουμε στα bonsai, double trunk (διπλός κορμός). Στην πραγματικότητα όμως σύμφωνα με τους καθιερωμένους κανόνες των bonsai αυτός ο ρυθμός χαρακτηρίζεται από ένα κορμό που χωρίζεται πολύ χαμηλά στο επίπεδο σχεδόν του εδάφους σε δύο επιμέρους κορμούς και υπάρχει ενα ριζικό σύστημα.
[attachment=0]ACF385A.JPG[/attachment][/color]
Αντίθετα δάσος στα bonsai είναι όποια σύνθεση έχει πάνω από 3 δέντρα, συνήθως μονό αριθμό, Αρα αν θές να κάνεις δάσος πρόσθεσε τουλάζιστον ακόμη ένα δέντρο του ίδιου είδους. Διάβασε το σχετικό άρθρο στην βιβλιοθήκη - κεντρικό μενού - bonsai η τέχνη - ρυθμοί δέντρων bonsai - δάσος bonsai (Yose ue).
Η μπορείς να παρακάμψεις όλη αυτή την τυπολατρία και να κάνεις μια ωραία σύνθεση με δύο δεντράκια όπως το επιθυμείς και να σου βγεί πάρα πολύ ωραία. Το μόνο που θα πρότεινα , να είναι το ένα κοντά στο άλλο και στο ένα ίσως το μικρότερο να δώσεις λίγο κλίση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: 2Ατσερ

Δημοσίευση από Petros »

Όχι μπορείς να βάλεις 2 δέντρα μαζί. Δεν λέγετε δάσος αλλά μπορείς. Ο κανόνας ξεκινάει από τα 3 δέντρα και πάνω. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2Ατσερ

Δημοσίευση από Γιωτα »

Εχω μια ιδεα και θα ηθελα τις γνωσεις σας...θελω να μεγαλώσω μαζί 2 acer(είναι πολυ μικρά)να μπερδευτούν δηλ.οι ρίζες τους,να μεγαλωνουν μαζί σαν 2δεντρακια κανονικά...τα βαζω μαζί(την κατάλληλη εποχή)?Η θεωρείτε δάσος οπότε πάμε σε μονο αριθμο?Συγγνώμη αν ειναι "χαζή"η ερώτηση εκ των προταιρων...
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Απάντηση