Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Εξαιρετικό άρθρο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

HARRIS,ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ ΜΕ ΔΡΑΠΑΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΛΑΔΙΩΝ,ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Φεβ 2016, 16:51 --

Alexcorfu, ωραιο το βιντεακι!!δεν την ειχα υπ'οψην μου αυτην την τεχνικη,σουπερ....[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από Harris »

Έχω κάνει τρύπα και έχω περάσει κλαδάκι σε φίκο και έχει πετύχει. Ετσι ανανέωσα ενα σημείο όπυ είχε ξεραθεί ενα κλαδί. Με αυτη την "επιτυχία" ξεπέρασα το πρόβλημα το ξερού κλαδιού και οπτικά έδειξε καλύτερο, αφού κράτησε την ισορροπία του σαν μπονσαι.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από alexcorfu »

SIORSPATHIS έγραψε:Alexcorfu,θεωρω οτι το υποκειμενο,δεν ειναι τελειως νεκρο,πρεπει να υπαρχει ενεργο καμβιο,προκειμενου να γινει η συγκολλυση,ειδαλλως δε νομιζω να μπορει να γινει [ Εικόνα ],σκαλισμα ασφαλως και κανεις για να τελειοποιησεις το αποτελεσμα.....

Για να γίνει συγκόλληση, έτσι θα πρέπει να γίνει όπως το περιγράφεις, και τα δύο υποκείμενα πρέπει να είναι ζωντανά, όπως για παράδειγμα γίνεται η συγκόλληση και κατ' επέκταση η συγχώνευση στους κορμούς του ficus. Στην προκειμένη περίπτωση όμως, όπως φαίνεται και στο video, σκαλίζεται ένα αυλάκι μέσα στο οποίο τοποθετείται ο κορμός. Αυτός, μεγαλώνοντας θα "φουσκώσει" και θα καταλάβει όλη την κοιλότητα... Με το πέρασμα του χρόνου θα ξεχωρίζει σα μια ζωντανή φλέβα στο νεκρό ξύλο!


Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Alexcorfu,θεωρω οτι το υποκειμενο,δεν ειναι τελειως νεκρο,πρεπει να υπαρχει ενεργο καμβιο,προκειμενου να γινει η συγκολλυση,ειδαλλως δε νομιζω να μπορει να γινει [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img],σκαλισμα ασφαλως και κανεις για να τελειοποιησεις το αποτελεσμα.....
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Ένα βιντεο για το πως μπορεί να γίνει αυτό.
[video][/video]
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από alexcorfu »

Eνδιαφέρον! Είναι κάτι σαν το tanuki μάλλον. Απλά ζεί προφανώς μόνο το μόσχευμα υποθέτω! Το νεκρό ξύλο θα σκαλιστεί αναλόγως...

Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναγεννηση δεντρων με νεκρο κορμο

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλησπερα στο φορουμ!Παραθετω αρθρο απο το βιβλιο Η τεχνη των Μπονσαι,του Αndrea Marenzio....Το οποιο ακομα δεν εχω εφαρμοσει στην πραξη,αλλα σκοπευω στο μελλον επειδη ακουγεται αρκετα ενδιαφερον και θελησα να το αναφερω και να το γνωστοποιησω



'' Σε ξηρες ή με αφιλοξενο κλιμα περιοχες βρισκουμε κωνοφορα,οπου πανω σε ξερους κορμους,εχουν καταφερει να εχουν μια δυνατοτητα αναζωογονησης.Προκειται για εξαιρετικα ενδιαφεροντα φυτα,που εμφανιζουν ακανονιστες περιελιξεις.
Ειναι δυνατο να κανουμε σε λιγα χρονια αυτο που η φυση χρειαζεται πολυ περισσοτερο χρονο.Μερικες φορες μαλιστα μπορουμε να κανουμε μοναδικους πειραματισμους,οπως για παραδειγμα εμβολιασμο στα τελη Μαιου ενος δεντρυλλιου σε αλλο,που ειναι μισοξεραμενο.
Αυτη η τεχνικη μπορει να εφαρμοστει στα κωνοφορα και κυριως στα κεδρομυλα.Καταρχην,θα προμηθευτουμε απο ενα φυτωριο ενα κεδρομηλοτου ιδιου τυπουμε παχους ενος βλαστου οχι μεγαλυτερο ενος μολυβιου,ορθιας διαμορφωσης και υψους 50 εκατ.,που θα χρησιμοποιησουμε ως εμβολιο.
Ανοιγουμε προσεκτικα με ενα σκαρπελο και ενα μαχαιρι ενα αυλακι στον κορμο του μισοξεραμενου υποκειμενου,βαθους λιγο μεγαλυτερου απο το βλαστο του εμβολιου.
Βγαζουμε απο το δοχειο το εμβολιο και το κλαδευουμε αφηνοντας μονο την κορυφη του. (Εικ.1)

Αφαιρουμε και λιγες ινες απο τον κορμο του,για να εμφανιστει το καμβιο.Δεν κοβουμε τελειως τις ριζες,τους αφαιρουμε ομως με προσοχη το χωμα,γιατι στα κωνοφορα ειναι προτιμοτερο να επεμβαινουμε σε διαφορετικες εποχες στο φυλλωμα και τις ριζες.Εισαγουμε το εμβολιο(με τις αφαιρεμενες ινες προς τα μεσα ,για να συμπεσουν τα καμβια,οσο ειναι δυνατο)στο αυλακι του υποκειμενου και το δενουμε οχι πολυ σφικτα,για να μην χαραξουμε το φλοιο. ( ΕΙΚ.2) Φυτευουμε μετα το συνολο σε μια γλαστρα με ελαφρο ,αλλα πλουσιο χωμα.Η συγκολληση δεν ειναι δυνατο να γινει σε ολο το μηκος του αυλακιου,γιατι δεν ειναι ζωτικος ολος ο κορμος του υποκειμενου.Αφαιρουμε ολους τους πλαγιους βλαστους που θα αρχισουν να εμφανιζονται αφηνοντας ανενοχλητη την κορυφη''
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση