Πείραμα με σπόρους acer

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Livstaras »

DsonPap έγραψε:Φτου φτου!πολυ ομορφα πως πανε?κανενα απντειτ?!
Φίλε μου, ενώ ξεκίνησε καλά το πείραμα, ο Αύγουστος (και η απειρία μου) αποδείχτηκαν μοιραία για τα acerακια. Από τα περίπου 20, επιβίωσαν μόνο τα δυο από τις ζέστες του καλοκαιριού, και χάρισα το ένα απ' αυτά σε ένα φίλο. Θα ξαναδοκιμάσω πάντως, έτσι για την πλάκα μου, και για να αποκτώ εμπειρίες.
 Έκανα και μια δοκιμή να πάρω μοσχεύματα από ένα κλαδάκι acer deshojo που "δανείστηκα" από ένα φυτώριο. Το έκοψα σε 5 κομμάτια (από ένα σετ φύλων στο καθένα) και μου ρίζωσαν τα 2. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφίες από την διαδικασία, γιατί άπλα ακολούθησα οδηγίες από ένα προϊόν που βοηθάει να ριζώσουν μοσχεύματα και δεν ήμουν σίγουρος ότι δουλεύει. Σε κάνα μηνά θα ξαναδοκιμάσω, αφού είμαι πιο σίγουρος για την διαδικασία, και με λίγο πιο χοντρά κλαδάκια που θα πάρω από το δικό μου acer και θα βγάλω φωτογραφίες από την διαδικασία για οποίον ενδιαφέρεται.
Γρηγόρη, συμφωνώ απολυτά ότι είναι ωραίο να τα βλέπεις να μεγαλώνουν από το μηδέν, άλλα θέλει πολλά χρονιά για να μεγαλώσεις κάτι από σπόρο. Αν τα φυτέψεις στο χώμα, μειώνεις κατά πολύ τον χρόνο αναμονής. Εγώ σε καμια περίπτωση δεν περιμένω από αυτά τα πειράματα να τα δω κάποια στιγμή σε επίπεδο bonsai. Άπλα μου αρέσουν πολύ τα acer σαν φυτά, και μου αρέσει να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου πάνω στην φυτολογία γενικότερα, και όχι μόνο στην τέχνη του bonsai.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καταπληκτικό συγχαρητήρια
Είναι υπέροχο να τα βλέπεις να μεγαλώνουνε από το μηδέν.
Περίπου πόσα χρόνια θέλουν για να γίνουν ένα μικρό έστω δεντράκι;

DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από DsonPap »

Φτου φτου!πολυ ομορφα πως πανε?κανενα απντειτ?!
Αγαπάμε κωνοφόρα!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από marios »

Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. 
Όπως φαίνεται, ακολούθησα αρκετά καλά τις οδηγίες.
Έχω ήδη μεταφυτέψει τα 4 σε γλαστράκια και έχουν φυτρώσει αρκετά ακόμα.
Αν όλα πάνε καλά, θα φέρω να χαρίσω ορισμένα σε κάποιο επόμενο workshop.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από gate1908 »

Μπράβο!!! Ελπιζω να τα δούμε μια μέρα ένα μεγάλο μπονσαι.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Harris »

ΕΛΑ! Είσαι ωραίος! Είνια ωραιο δεντράκι που αλλάζει χρώματα προς το τελος του καλοκαιριού! Καλη επιτυχια!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

nikoloout
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 20:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από nikoloout »

Ωραιος.Αρα αυτο σημαινει οτι εκανες καλη δουλιτσα.!!!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Kostas »

Είσαι ωραίος! Μπράβο σου! Είχα προσπαθήσει με σπόρους από ebay και δεν τα κατάφερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Ένα μικρο update:
Τα σποράκια έμειναν για δυο μήνες στο ψυγείο στο χαμηλότερο συρτάρι. Τσέκαρα κάθε βδομάδα αν έχουν υγρασία και ανανέωνα τον αέρα στα σακουλάκια για να μην μουχλιάσουν. Αρχές Απρίλη τα φύτεψα όλα σε χώμα για σποριόφυτο (δεν θέλω να γράψω μάρκα, αν θέλετε στείλτε pm να σας πω) και τα έβγαλα έξω σε ένα σημείο που έχει 2-3 ώρες ήλιο το πρωί και ήδη τα πρώτα άρχισαν να βγαίνουν. Τα πρώτα που έσκασαν ήταν αυτά που είχα λιμάρει. Το λάθος που έκανα ήταν ότι δεν τα έβαλα σε διαφορετικά γλαστράκια και μάλλον θα δυσκολευτώ να τα χωρίσω...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Πείραμα με σπόρους acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Γεια σας
Αποφάσισα να κάνω ένα μικρό πείραμα με κάποια σποράκια acer που μου είχε χαρίσει ο Χάρης και λέω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας. Ακόμα και αν αποτύχω, τα λάθη μου σιγουρά θα μου δώσουν ένα μάθημα και ίσως βοηθήσουν κάποιους να μην τα επαναλάβουν αν το προσπαθήσουν.
Πέρυσι είχα αγοράσει από internet κάποια σπόρια acer αλλά δεν κατάφερα να τα κάνω να φυτρώσουν. Φέτος, θα δοκιμάσω διάφορους τρόπους που διάβασα και ίσως κάποιος πετύχει.
Περίπου το ένα τρίτο από τα σπόρια τα έριξα σε μια γλάστρα αμέσως μόλις τα πήρα από τον Χάρη. Απλά θα αφήσω την φύση να κάνει την δουλειά της.
Άλλο ένα τρίτο από τα σπόρια τα έξυσα λίγο με μια λίμα νυχιών. Τα acer έχουν πολύ σκληρό περίβλημα και μπορεί να χρειαστούν 2 χρονιά για να μαλακώσει και να επιτρέψει στο νερό και τον αέρα να εισχωρήσει για να φυτρώσουν. Με το λιμάρισμα αποδυναμώνουμε το περίβλημα και επιταχύνουμε την διαδικασία. Μετά τα άφησα σε χλιαρό νερό να μουσκέψουν για 24 ώρες. Το ποτήρι το είχα αφήσει πάνω στο καλοριφέρ για να διατηρείται το νερό σχετικά ζεστό.
Τα υπόλοιπα σπόρια τα μούσκεψα και αυτά για 24 ώρες χωρίς να πειράξω το περίβλημα τους.
Τα μισά λιμαρισμένα σπόρια τα φύτεψα σε ένα μικρό δοχείο με λίγο νωπό χώμα και τα αλλά μισά τα έβαλα σε νωπό χαρτί κουζίνας. Το ίδιο έκανα και στα σπόρια που δεν είχα λιμάρει. Τέλος, όλα μπήκαν σε σακούλα και στο ψυγείο σε ένα συρτάρι για 60-90 μέρες. Κάθε βδομάδα θα πρέπει να τσεκάρω αν έχουν υγρασία και θεωρητικά θα αρχίσουν να σκάνε γύρω στον Απρίλη - Μάη που θα έχει ζεστάνει ο καιρός και θα μπορούν τα μεταφερθούν σε γλαστράκια.
Αυτοί ήταν οι πιο συνηθισμένοι τρόποι που διάβασα στο internet για να φυτρώσουν τα σπόρια του acer, και μοίρασα τις πιθανότητες μου όσο καλυτέρα μπορούσα. Στο περίπου έχω 15-20 σπόρια στον κάθε διαφορετικό τρόπο που δοκίμασα.
Οποιαδήποτε παρατήρηση, ή σχόλιο από εσάς, θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος

ΥΓ. Στις οδηγίες που διάβασα, λέει να κλείσω την σακούλα αφαιρώντας όσο περισσότερο αέρα μπορώ από μέσα. Πιθανολογώ ότι το λένε για να μην μουχλιάσουν τα σπόρια αλλά δεν μου φαίνεται πολύ λογικό να μην αφήσω αέρα μέσα στην σακούλα. Σας φαίνεται σωστό κάτι τέτοιο;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση