Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραιότατο άρθρο! Ευχαριστούμε!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από iohokahey »

ευχαριστούμε μπαμπη για τον χρονο που αφιερωσες!

υγ.myrtilos περιμενε μεχρι την ανοιξη να δεις αν βγουν νεα βλαστάρια από τους φικους σου..νομιζω παντως ότι η διαφορα θερμοκρασίας από τον παγετο στον προφυλαγμενο χωρο που εβαλες τα φυτα σου,μονο καλο δεν θα τους κανει..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από myrtilos »

Επίκαιρο άρθρο.
Είχα 4 φίκους τζινσενγκ σε ένα μικρό θερμοκήπιο στο μπαλκόνι δυστυχώς μου πάγωσαν.
Έχουν πέσει όλα τα φύλλα και κάποιοι δευτερεύοντες κορμοί μαλάκωσαν.
Υπάρχει ελπίδα να ''χτυπήσουν'' νέα βλαστάρια;
Αυτή τη στιγμή είναι εντός σπιτιού διατηρώντας το χώμα τους βρεγμένο.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από stelios »

Ευχαριστούμε!!!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από Kostas »

Καταπληκτικό άρθρο. Θέλει προσοχή γιατί μπορεί να χαθείς αν δεν δώσεις σωστή βάση. Ευχαριστούμε Sim62
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαος έγραψε:Πολύ χρήσιμο άρθρο, και βέβαια επίκαιρο, μετά τον βαρύ χειμώνα που περάσαμε. Συγχαρητήρια! Μπάμπη, κουράστηκες που κουράστηκες τόσο να το σκαρώσεις, δεν κουράζεσαι άλλο τόσο ώστε να μας δώσεις και έναν, όσο γίνεται πιο μακροσκελή, κατάλογο με τα διάφορα είδη δέντρων και θάμνων και τις οριακές τους θερμοκρασίες, όχι μόνο προς τα κάτω, αλλά και προς τα πάνω; Να τον έχουμε σαν εγχειρίδιο; Λέω εγώ τώρα...
Μενέλαε δεν ξέρω αν θα βρώ κάπου αυτά τα στοιχεία για δέντρα σε δοχεία εννοείται. Στα δέντρα που είναι στο έδαφος, στην φύση οι τιμές είναι διαφορετικές. Αλλά θα προσπαθήσω ...
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πολύ χρήσιμο άρθρο, και βέβαια επίκαιρο, μετά τον βαρύ χειμώνα που περάσαμε. Συγχαρητήρια! Μπάμπη, κουράστηκες που κουράστηκες τόσο να το σκαρώσεις, δεν κουράζεσαι άλλο τόσο ώστε να μας δώσεις και έναν, όσο γίνεται πιο μακροσκελή, κατάλογο με τα διάφορα είδη δέντρων και θάμνων και τις οριακές τους θερμοκρασίες, όχι μόνο προς τα κάτω, αλλά και προς τα πάνω; Να τον έχουμε σαν εγχειρίδιο; Λέω εγώ τώρα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη του bonsaiforum.gr. H Επίδραση του παγετού στα δέντρα bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Νέο άρθρο απο τον Sim62 σχετικα με την επίδραση του παγετού στο μπονσάι. Ενα πάρα πολυ χρήσιμο άρθρο!

Ευχαριστούμε Sim62!
Μπορείτε να το διαβάσετε εδω: ΑΡΘΡΟ
[img]http://image.prntscr.com/image/c6f9ad6d ... 6dbfa4.png[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση